Průzkumy a dotazníky

Chodíte do zoo?

19. července 2014 v 15:11 | Jana Š
Ahoj.
Chodíte do zoo?
A fotíte v zoo?
Pokud jste na jednu z otázek či dokonce na obě odpověděli ano, byla bych ráda, kdybyste se zúčastnili mých dvou průzkumů.
Pokud chodíte na můj web častěji, určitě jste si všimli, že teď přidávám hodně fotek ze zoo. Tak trochu teď Crazyho vytlačili, ale to napravím :-)

Proto mne napadlo, udělat dva průzkumy se zoo tématikou. První průzkum nese název Návštěvnost českých zoo a je určen opravdu pro každého.
Druhý je především pro ty co se věnují fotografování zoo zvířat, ale i ostatním návštěvníkům zoo, kteří při její návštěvě fotografují. Jeho název je Fotografování v zoologických zahradách


Předem moc děkuji všem co odpoví a když budete tak hodní, byla bych ráda, kdyby jste průzkumy zveřejnili i na svých webových stránkách či FB profilech. čím více lidí odpoví tím lépe.
Ještě jednou díky :-)

Nejoblíbenější antiparazitika pro psy 2014

7. července 2014 v 14:03 | Jana Š
Ve dnech 30. 05. 2014 - 29. 06. 2014 probíhal průzkum na téma Antiparazitka proti klíšťatům pro psy.
Odpovědělo mi 300 respondentů a zde jsou výsledky průzkumu.

Chemická antiparazitika pro psy používá 255 z dotázaných, což vzhledem k obvykle velmi dobré účinnosti není nikterak překvapující.
Současně 78 z dotázaných používá jako antiparazitikum hompeopatika, pangamin a pod. Z toho lze tedy usuzovat, že někteří majitelé psů kombinují jak chemická antiparazitika, tak třeba podávání vitamínu B apod.

Po mírné zimě je letos opravdu hodně klíšťat a osvědčené přípravky letos často nefungují nebo jen málo. Zatím co v uplynulých dvou letech jsem se mohla 100% spolehnout na Advantix, letos měl Crazy za 2 měsíce s ním 6 klíšťat. Bohužel nejsme zdaleka jediný, kdo letos tyto problémy má, proto jme museli přípravek změnit.
Přešla jsem na Vectra 3D. Právě minulou středu jsem aplikovala druhou pipetu. První vydržela 5 týdnů, ačkoli 2x zmokl a 3x se koupal šamponem. Mohu ji tedy doporučit hlavně těm, co musí své psy koupat často.

A kolik klíšťat přimělo majitelé ke změně antiparazitika?
35% respondentů musí najít více než 5 klíšťat. Jedno klíště stačí 5,33%. Naopak 10,67% respondentů klíšťata neřeší a nic je nepřinutí ke změně přípravku.

Jak jsem psala výše, měnili jsme antiparazitikum po dvou letech spokojenosti. A stejně jako já odpovědělo 71,04 % dotázaných: Dokud natiparazitikum účinkuje, nemění ho. Necelých 11 % antiparazitika střídá a 6,06% používá jiný přípravek v zimě a jiný v létě. 3,7% dotázaných nepoužívá žádnou ochranu.

Nejčastěji užívanou formou ochrany psů před klíšťaty jsou obojky (171x), následují spot-on (151x) a spreje (40x). Dalším oblíbeným prostředkem je šampon (38x).

Pět nejpoužívanějších značek obojků
Scalibor - 80x
Killtix - 55x
Foresto - 48x
Bio Band Plus - 12x
Beaphar Diaz - 9x

Šest nejpoužívanějších značek spot-on
Frontline - 69x
Advantix - 62x
Duowin - 12x
Flevox - 9x
Fypryst Spot on 9x
Bob martin Spot-on 9x

Na spreje a šampony jsem se ptala formou psaných odpovědí. Nejčastěji se objevoval Arpalit a Frontline.

Z přírodních možností je nejoblíbenější vitamín B - ať už ve fotmě kvasnic či B-komplexu (73x). 37 respondentů používá rozmarýn či levanduli a 3 používají homeopatika.

A jelikož vše může mít i negativní důsledky, ptala jsem se i v případě antiparazitik an nežádoucí či alergické reakce. Znám pudla, kterého uspával Frontline, crazyho zase lehce přispí Vectra 3D.
A jakou zkušenost mají dotázaní?

5 nejčastějších nežádoucích účinků antiparazitik.
Pozn.: 214 ze 300 dotázaných nikdy žádný problém nezaznamenalo

Kožní problémy - 37x
Celková alergická reakce - 9x
Uspávání - 7x
Zařívací problémy - 6x
Otoky - 5x

Detailnější výsledky a grafy najdete na vyplnto.cz - Antiparazitika pro psy

Antiparazitika proti klíšťatům pro psy

7. června 2014 v 15:42 | Jana Š
Ahoj.
Dělám další průzkum a byla bych moc ráda, kdybyste ho mohli vyplnit. Průzkum trvá do 29.6.2014, takže pokud máte psa a používáte antiparazitka - ať obojky či spot-on, byla bych ráda, kdyby jste napsali, jaké máte zkušenosti.
Dotazník k vyplnění najdete na www.vyplnto.cz (budete přesměrováni rovnou na dotazník).
Díky moc


Když spot on funguje, mohou si psi užívat spoustu legrace a ne se drbat, každých 5 minut :-)

Oblíbené granule a pamlsky

28. května 2014 v 21:06 | Jana Š
Právě dnes skončil měsíc probíhající výzkum na téma: Oblíbenost granulí pro psy na vyplňto.cz.
Zůčastnilo se 439 respondentů a všem patří velké díky.
Chcete vědět jak to dapdlo? Tak jdeme na to.

Granule


V první otázce jsem se ptala na to, kolik značek granulí majitelé vystřídali, než našli tu, která jejich psovi sedla.
183 respondentů, vystřídalo 4-5 značek; 127 dokonce 5 a více a 107 pouze 1-2 značky. Pouze 22 z dotázaných zůstala u značky, kterou krmil chovatel.

Další otázka se tak trochu týkala zmlsanosti psů :-), tedy toho zda ke granulím majitelé dávají i něco navíc. 301 lidí pejskům něčím přilepšuje, 78 navíc nic nedává a 60 něco přidá vždycky.

Zajímalo mě také, podle čeho majitelé granule vybírají. Po většinu majitelů (234) je nejdůležitější poměr kvality a ceny - tedy kupují to nejkvalitnější v dané cenové hladině. Kvalita rozhoduje u 163 majitelů.
Mile mě překvapilo, že cena je rozhodující jen pro 12 z dotázaných majitelů psů, což je velký pokrok, oproti dřívějšku, kdy šlo často hlavně o cenu.
Samozřejmě, ne každý majitel má dost finančních prostředků na kupování toho nejlepšího, ale vybírat podle poměru ceny a kvality je rozhodně dobrá volba.

A kde lidé granule nakupují? Nejčastěji nakupují přes eshop (300x); zverimex (100x); super/hypermarket(28x) a u veterináře (7x). Pouze 4 z dotázaných nakupují přes občanské sdružení Láska ke zvířatům.
Přes Lásku ke zvířatům můžete objednat granule jakékoli značky (případně poradí i s výběrem). Cena je obvykle stejná jako na eshopech konkrétních značek (případně se můžete doptat) a marže z prodeje zůstává právě "Lásce", kde ji využijí na krmivo, veterinární péči a pod. pro své svěřence, které mají v dočasných péčích. Více se dočtete na jejich Facebookových stránkách :-)

Dvě další z otázek se týkali toho, zda by majitelé koupili krmivo, kde je ve složení uvedno soja/sojová bílkovina nebo "jiné produkty živočišného(rostliného) původu". Zde ještě zjevně není osvěta tak velká, i když dnes i většina veterinářů zastává názor, že soja do psího jídelníčku nepatří. Granule se sojou by koupilo 72 z dotázaných a s "jinými produkty" 66. Proč by krmivo se sojou neměli kupovat neví 131 respondentů a s "jinými produkty" 139.

S granulemi mohou být spojené i různé zdravotní problémy. 221 majitelů takové potíže nezaznamenalo, zbytek ano.

Na závěr části o granulích vypíši 10 nejoblíbenějších značek granulí. Majitelé mohly vybrat více značek, aby nebyli v nevýhodě ti, kteří mají více psů, z nichž je třeba každý na jiné značce.

Brit - 96x
Taste of the Wild - 71x
Acana - 62x
Purina Pro Plan - 46x
Royal Canin - 40x
Orijen - 26x
Eukanuba - 23x
Pedigree - 21x
Calibra - 20x
Chappi - 19x

V první desítce se umístili dvě ne příliš kvalitní značky a jedna vvíceméně kvalitní, ovšem s obsahem rakovinotvorných látek. I tak, je ale výsledek poměrně dobrý.

Pamlsky

Pozn.: Lidé mohli vybrat více možností, protože jen málokdo pamlskuje pouze jedním druhem pamlsků.

Nejvíce lidí (281) používá jako pamlsky piškoty. Na druhém místě (248x) jsou sušená masa a vnitřnosti (Let's Bite apod.) a na třetím (217x) snacky (Platinum atd.)
Docela mě překvapilo, že na prvním místě skončily piškoty.

Co se týče značek, na prvních dvou pozicích žádné velké překvapení. V první desítce mě docela překvapil Frolic a Royal Canine.

Let's Bite - 141x
Brit Training - 107x
Calibra Joy - 101x
Frolic - 65x
Nepoužívám kupované pamlsky - 61x
Platinum - 51x
Mapes - 34x
Ontario - 33x
Royal Canine - 30x
Perrito - 30x

Kompletní výsledky včetně grafů najdete na vyplňto.cz

S jorkšírem na cvičáku

25. května 2014 v 11:35 | Jana Š
Asi mě nepřestane fascinovat jak jsou lidé překvapení, když se zmíním o tom, že chodím se svým psem na cvičák. No, možná by je to nezarazilo, kdyby můj pes nebyl jorkšírský teriér.
Crazy je učenlivý - a to nejen v dobrém, ale i špatném slova smyslu, takže se velice rychle učí i to co by neměl. Nicméně to, že je jorkšír přece neznamená, že by cvičák nemohl úspěšně zvládnout.

Naštěstí se s jorkšíry, čivavami a dalšími prcky na cvičácích můžete setkat čím dál častěji a určitě je to dobře, hlavně pro ty psy. Když pominu to, že by každý pes měl umět alespoň pár základních povelů, tak je pro něj určitě velmi prospěšný kontakt s jinými psy, se kterými pak vychází daleko lépe a nevyvolává zbytečné konflikty.

To mě vedlo k založení malého průzkumu na téma JORKŠÍR NA CVIČÁKU

Průzkum probíhal od 19.04.2014 do 19.05.2014 a zůčastnilo se jej 74 majitelů jorkšírů, biewerů a jejich kříženců.

Nebudu zde vypisovat všechny otázky, protože ne všechny jsou pro tento článek důležité. Nicméně na konci článku uvedu odkaz na všechny otázky a grafy odpovědí.

Tak pojďme na to :-)

Jorkšírský teriér a školka pro štěňata
Do školky pro štěňata docházelo 12 z dotázaných, což opravdu není moc. Dva z nejčastější důvodu, proč školičku majitelé nevyužili bylo, že nevěděli, že něco jako školka pro štěňata existuje a že pejska vše naučili samy.
Našlo se, ale i 8 respondentů, podle kterých je to zbytečné.
No, řekněme si to na rovinu. Když potkáte uštěkaného jorka vyděšeného k smrti, nenapadne vás, že taková školička/cvičák, by mu jen prospěl?
Osobně si myslím, že dobrá školka pro štěňata je důležitá hlavně v tom, že se tam štěně seznámí s různými (obvykle malými i velkými) psi, takže s nimi pak vychází daleko lépe. Samozřejmě se vždycky může najít pes, se kterými si prcek nesedne (my máme 2, po kterých jde Crazy a 3 kteří jdou po Crazym (potažmo po jakémkoli psovi či feně, který se kolem nich jen mihne)).

Co se týče setkávání s psi jiných plemen ve školce, tak 6 z docházejících chodilo do školičky, kde byla štěňata malých i velkých plemen, 2 měli někdy lekce jen s malými jindy i s velkýcmi (jak kdo přišel) a 4 měli lekce jen pro malá plemena.
To mi osobně nepřijde úplně ideální. Pravda, pokud jsou na cvičáku i štěňata větších plemen, je třeba více pozornosti, aby mrňatům neublížili, ale na druhou stranu se pak jorci, čivky a spol. nebudou větších psů bát.

Další z otázek týkající se školky, byla na chování výcvikáře, pokud některé z velkých štěňata začalo trápit malé.
Dost mě překvapilo, že se 4 z dotázaných setkali s tím, že to výcvikář vůbec neřešil a prostě nechal menší štěně "mučit". Samozřejmě by si to štěňata měla i "vyříkat" mezi sebou, ale pokud se štěně stane otloukánkem, tak se může stát, že se pak větších psů bude bát. Na tomto příkladě je jasně vidět, že výběr školky/cvičáku a hlavně instruktora je velice důležitý.

Když si jork najde kamarády mezi velkými psi už jako štěně ... (Crazy - 4 měsíce; Šotek - 3 měsíce)
... bude s většinou velých psů vycházet i v dospělosti.

Ve školce se štěňata nejčastěji učila základní povely nebo základní povely a základy agility, výstavy apod. Ve 3 případech se štěňata neučila nic jen si společně hrála.
Polovina z těch, co chodili do školky se v rámci školičky také učili jezdit MHD, trénovali návštěvu veteriny a pod.

Jorkšírský teriér na cvičáku
Na cvičák se svými jorky chodilo 18 lidí. Dva nejčastější důvody, proč na cvičák majitelé nechodili bylo, že se jim to zdálo zbytečné (30x) nebo nevěděli, že i jorci na cvičák mohou (10x).
Většina z těch, co na cvičák chodili, se na lekcích setkávali se psi malých i velkých plemen (buď vždy, nebo podle toho kdo zrovna dorazil). 5 mělo lekce jen pro malé psy.
Zajímavé bylo zjištění, že se většina učila nejen základní povely, ale třeba také chození po nepříjemných površích, přelézání pneumatik a pod. Což rozhodně jen prospěje.

Pět nejčastějších povelů, které jorci umí
V jedné z otázek jsem se ptala, jaké povely umí jorkšíři dotázaných. Na prvním místě je povel SEDNI (52x), na druhém místě KE MNĚ (49x), následuje povel LEHNI (44x) a povel ZŮSTAŇ (43x). Na pátem místě je povel PAC (36x).
Z těchto odpovědí mě zaráží to, že přivolání zvládají psi jen 49 respondentů (ze 74). Přece jen, přivolání je nejdůležitější cvik, který by měl pes ovládat - ať už jejakéhokoli plemene.
Další cviky vypisovat nebudu. Snad jen se zmíním, že psi 3 respondentů neumí nic, neboť je to podle nich zbytečnost.

Dá se jorkšír vycvičit?
Setkali jste se někdy z názorem, že se jorkšír nedá vycvičit? Já ano a ne jen jednou. Z respondentů se jich 34 s tímto názorem nesetkalo. Naopak 33 ano. 7 lidí se dokonce setkalo s názorem, že jsou tyrani, když se svými psi chodí na cvičák (i já se s tím setkávám).
Že si lidé myslí, že se jork nedá vycvičit vlastně ani není moc překvapující. Sama se bohužel nejčastěji setkávám s jorky, kteří jsou na ostatní psy vzteklí a odvolat se nenechají. Ale vždy je to jen v majiteli, pes za to nemůže.

Jak vychází jorci s ostatními psi
Ve většině knih je psáno, že jorci velice dobře vychází s ostatními psy a zvířaty. Bohužel kvůli nedostatčující (nebo dokonce chybějící) socializaci se často stává, že právě jorci nepatří zrovna mezi přátelské psy.
Psi 25-ti respondentů vychází se všemi. Psi 16-ti respondentů se psy vychází, ale sem tam se objeví konkrétní pes, se kterým si nesednou. Osobně si myslím, že snad skoro každý pes má někoho koho nemusí - nakonec lidi taky nemají rádi úplně všechny.
Naopak psi 8 dotázaných na ostatní vyjíždí ze strachu a dalších 6 má několik psích přátel, ale na jiné psy také vyjíždí.
Zde se bohužel potvrzuje špatná pověst jorků

Jorkšír a psí sporty
Na otázku, zda respondenti se svým psem dělají nějaké sporty rekreačně (ať na cvičáku, na zahradě, v obýváku ...), mohli vybrat více odpovědí.
23 lidí se svým psem nedělá žádný sport, protože je to nebaví; 8 nesportuje kvůli zdravotním důvodů psa/majitele a 7 je toho názoru, že se jorkšír na psí sporty nehodí.
A jaké sporty tedy s jorky jejich majitelé dělají?
agility - 14x
dog dancing - 12x
obedience - 7 x
dog frisbee - 6x
dogtrekking - 4x
dog racing - 4x
coursing - 2x
jiný sport - 19x

Několik lidí se se svými jorky věnují psím sportům i profesionálně - účastní se oficiálních závodů, mistrovství, zkoušek ...
dogtrekking - 2x
agility - 1x
dogdancing - 1x
dog rancing - 1x
courcing - 1x
obedince - 1x

Kompletní výsledky a grafy najdete na vyplnto.cz Jorkšírský teriér na cvičáku

A jaký je váš názor na jorkšíry na cvičáku?

Kolik stojí štěně?

16. května 2014 v 15:18 | Jana Š
Před nějakou dobou proběhla na FB stránce (opět) diskuze o psech s PP a bez PP. Jedním z argumentů proč psa s PP byla mimo jiné cena - že pes bez PP dnes často stojí stejně jako s PP.
A tak jsem na vyplňto.cz vytvořila dotazník, který byl určen pro všechny majitelé psů s PP, bez PP i kříženců, kteří mají psa přímo od chovatele - nikoli z útulku, i když i takového mi tam jeden člověk napsal.
Na dotazník odpovědlo celkem 422 lidí.
Otázek bylo více, aby dotazník k něčemu vypadal (dám vám sem odkaz na celkové výsledky), ale pro můj výzkum byly, ale nejdůležitější otázky 4.

Pokud vám nesedí počty, tak v otázkách bylo možné zaškrtnout více odpovědí, neboť lidé mají často více psů a tak mohli odpovědět za všechny.


Jsou častější psi s PP nebo bez?
179 z dotázaných má psa či fenu bez PP; 137 má psa/fenu s PP ve výstavní kvalitě; 121 v kvalitě chovné; 75 z dotázaných má křížence a 34 lidí má psa s PP na mazlíka (tedy nevhodného k chovu).
Tak nějak jsem čekala, že psů bez PP bude nejvíc a tak mě mile překvapilo, že 243 respondentů má právě papíráčka. Podle tohoto dotazníku se tedy zdá, že si lidé berou psi bez PP převážně z útulků (v několika dalších dotaznících, které jsem již dělala vždy vedli právě psi bez PP).

Cena psů s PP

Lidé za štěně s PP nejčastěji zaplatili 15000 Kč (32x); 17 000-20 000 kč (30x) a 10 000 Kč (28x).
Poměrně častá je také cena 12 000 Kč (25x).
Pod 10 000 Kč koupilo štěně s PP 92 lidí. Z toho nejčastěji za 8000 Kč (22x); 5000 Kč (11 x) a 7000 Kč (10x).
Lidé, kteří mají psa od vlastní feny (12x) nejsou započítáni.
Cena za štěně s PP může být, ale také hodně vysoká (dle plemene, výstavních úspěchů rodičů, zda se jedná o import a kvality samotného štěněte). Mezi 20 000 - 30 000 Kč za štěně zaplatilo 32 lidí; Mezi 30 000 - 40 000 Kč 9 lidí a nad 40 000 Kč 2 lidé (ve výsledích na vyplnto.cz můžete vidět, že nad 40 000 Kč byly odpovědi 3, ale jeden z nich byl opět vtipálek)

Cena psů bez PP
Nejčastější cenou psů bez PP je 4000 Kč (33x); 5000 Kč (32x) a 3000 Kč (30x). 28x bylo štěně zdarma. Poměrně často byla cena štěňat 2000 Kč (21x) a 1000 Kč (20x).
17x bylo štěně za 6000 Kč, což už je přece jen za štěně bez PP hodně.
Co mě ovšem hodně překvapilo bylo, že jsou lidé ochotní za psa bez PP utratit i přes 10 000 Kč (když právě cena bývá častým argumentem, proč si lidé vyberou štěně bez PP). 2x to bylo 36 000 - 40 000 Kč. V jednom z případů se zjevně jednalo o vtípek, ve druhém o americkou akitu.

Cena kříženců
Kříženci byli nejčastěji zdarma (62x); za 1000 Kč (10x) a 2000 Kč (9x). Nejdražší byl za 15 000 Kč (pitbulxstaford). V jednom případě byla uvedená cena nad 40 000 Kč (stejně jako v případě bez PP), ale jednalo se o téhož vtipálka (v odpovědi, jaké plemeno vlastní je uveden kocour).

Když to tedy shrnu, tak ačkoli si lidé často vybírají psi bez PP kvůli ceně, jsou ochotni za ně zaplatit i téměř (nebo úplně) stejně jako za nestandartního psa s PP. A při tom, mají u psa s PP jistotu, že budou mít alespoň to plemeno, o které mají zájem a nevyklube se z něj kříženec.
Nicméně je to každého věc a dotazník, nechť si každý přebere dle svého uvážení.

Co si myslíte o jorkšírských teriérech?

18. března 2014 v 19:38 | Jana Š
Jeden měsíc jsem sbírala odpovědi na anonymní internetový dotazník s názvem "Co si myslíte o jorkšírských teriérech?"

A nyní je na čase zveřejnit výsledky.
Dotázaných bylo celkem 97 lidí, otázek bylo 9. Dotazník byl zveřejněný zde na blogu, na mém Facebookové profilu a na několika stránkách na FB a to jak psích, tak např. kutilských apod.

Počet odpovídajicích lidí: 97
Z toho 94 žen, 3 muži (otázka č.9)

Otázka č.1 - Znáte nějakého jorkšírského teriéra?
Ano, mám ho doma4041,24 %
Ano, má ho někdo z rodiny/přátel3334,02 %
Ano, mají ho sousedé v domě1313,40 %
Ne, potkávám je jen na ulici1111,34 %
Jelikož jsem dávala odkaz na dotazník i na jorkšíří stránky, dalo se předpokládát, že doma ho bude mít téměř polovina lidí.

Otázka č.2 - Co si o jorkšírech myslíte?
Jsou přátelští6364,95 %
Jsou vhodní k agility, dog dancingu i obedience4041,24 %
Jsou uštěkaní3940,21 %
Musí se stříhat2424,74 %
Bojí se velkých psů1010,31 %
Jsou agresivní1010,31 %
Nedají se vycvičit22,06 %

V této otázce, bylo možné zvolit více odpovědí. Je zde vidět, že jorkšíři často opravdu nemají dobrou pověst - strach, agresivita. A právě proto, jsem také založila tento blog, abych ukázala, že jorkšíři nejsou jen agresivní a bojácné ozdoby gauče.
Celkem mile mě překvapilo, že pouze dva lidé si myslí, že je jorkšír nevycvičitelný. S tímto názorem se totiž setkávám hodně často-

Otázka č.3 - Pokud vlastníte jorkšírského teriéra, má prrůkaz původu? (Pokud nemáte YT přeskočte).
Ne2868,29 %
Ano1331,71 %
Zde se zřejmně jeden z dotazovaných přehlédl, neboť zatímco na první otázku odpovědělo 40 lidí, že má YT doma, na tuto otázku jich odpovědělo 41.
Je vidět, že lidé stále dávají přednost psům bez PP. Za rok bych chtěla tentýž dotazník zopakovat. Jsem zvědavá, zda se odpovědi změní.

Otázka č.4 - Myslíte si, že je důležité zda má pes průkaz původu?
Ano, mám jistotu, že jsem si koupil/a to plemeno, které chci5059,52 %
Ano, mám větší jistotu zdraví4047,62 %
Ne, i když nemá papíry, neznamená to, že bude nemocný2023,81 %
Ano, mohu chodit na výstavy1517,86 %
Ne, nechci chodit na výstavy78,33 %
Ne, papírák je moc drahý33,57 %
Ne, vdyť i papírák může být nemocný22,38 %
Opět bylo možné vybrat více odpovědí. Zde je vidět, že ačkoli převažují lidé, kteří mají jorka bez PP, tak si většina uvědomuje, k čemu je PP dobré.

Otázka č.5 - Hodně lidí chová jorkšíry v páru nebo smečkách. jaký je podle vás optimální počet psů v domácnosti?
25455,67 %
11616,49 %
31515,46 %
466,19 %
5-1044,12 %
15 a více22,06 %
11-1500,00 %
Sama mám jen jednoho jorka, ještě bych uvažovala o druhém, kdyby byla možnost. Tři či čtyři mi taky ještě nepřijdou tak strašný. Těch 5-10 se mi zdá už celkem dost, ale jedná-li se o CHS, kde jsou dorosti, chovní psi a senioři, tak bych to taky ještě pochopila. Ale hrozně mě zaráží, že byla vybrána i odpověď 15 a více. Dost dobře si nedovedu představit, jak se dá zvládnout takové množství psů, i kdybych s nimi byla doma.
To je pak opravdu práce na plný úvvazek, pokud se jim chce člověk věnovat - česat je, hrát si s nimi, cvičit je ... i když se obávám, že psi žijící v takhle velkých smečkách (vůbec neberu v úvahu, že by mohlo jít o klecový chov, i když kdo ví) hraní si s majitelem nebo výcvik neznají.

Otázka č.6 - Slyšeli jste o tom, že existují jorkšíři v různých velikostech?
Ano, ale je to nesmysl5960,82 %
Ano, jsou to mini, standart a maxi2727,84 %
Ne, nic podobného jsem nesylšel/a1111,34 %
Zde je vidět, že množitelé a "chovatelé" psů bez PP hodně ovlivňují mímnění lidí. To, že si téměř 30% odpovídajících myslí, že jsou jorkšíři tří různých velikostí o tom mnohé vypovídá.

Otázka č.7 - Hodí se jorkšírští teriéři k dětem a starým lidem?
Ano5960,82 %
Jiná2323,71 %
Ne1515,46 %
Poměrně dost lidí zvolili jinou odpověď. Obvykle v ní psali za jakých podmínek by je doporučili.
Můj názor na to je jednoznačný - k dětem až tak od 8 let, když už chápou, že štěně není hračka. Jork je sice teriér, ale jeho kosti jsou křehké. Co se týče seniorů, tak ano - ale pouze starší pes. Sama to vidím, že kdyby měl být Crazy jen s našima, tak by jako štěně trpěl. Mamka se ho bojí pustit z vodítka, navíc špatně chodí, takže když jde s Crazym ven, tak chodí pomalu.
Ale štěňata a mladí psi jorků jsou hodně aktivní a potřebují se vyřádit, proto bych opravdu pro starší lidi volila psa alespoň 4-5-ti letého, co už má trochu rozumu.

A teď odpovědi těch, co zvolili JINÁ. Jsou bez jakýchkoli úprav, tak jak lidé odpověděli. Za chyby nenesu odpovědnost.

- Kterýkoliv pes, který je dobře vychovaný se může hodit jak k dětem, tak ke starým lidem. Jen u jorkšírských terierů s dětmi hrozí, že jsou malí a třeba batole jej může zalehnout, nebo při zakopnutí a upadnutí vážně zranit. Pro staré lidi je asi ideální, protože nepotřebuje moc místa, nesní toho mnoho a když to situace vyžaduje, i starý člověk jej unese v náručí. Takže, když to shrnu, k malým dětem bych ho nedávala právě proto, že je malý a křehký, ale starým lidem bych ho určitě doporučila.
- Pokud je jim poskytnuto dost pohybu, stále se jedná o teriéra

- zalezi na veku deti a na pohyblivosti starsich lidi

- je to pes od psa,ale je to TERIÉR!takže s rozumem!

- Záleží na povaze

- pokud budou aktivní a budou ho brát jako teriére ne jako doplněk na gauč, hodí se ke každému, ale obecně j eteď moda myslet si, že takový pes je nenáročný a proto si ho pořizují právě důchodci :-/ k dětem ej většinou mco křehký, pokud děti nemají správné vychování jak se ke psu chovat

- mám 2 jorkkšírky, toho co mám od štěnátka je s dětmi i starými lidmi velice přátelský, mazlivý.druhý z útulku se bojí hlavně dětí

- kvůli malé velikosti a křehké konstituci nejsou vhodnými psy k dětem

- záleží na povaze daného jedince-jak psího, tak lidského :)

- potřebují ale výchovu jako kterékoli jiné plemeno

- netuším

- K dětem ne (předškolní věk), děti jim mohou snadno ublížit. Jako malé stvoření se jich bojí, nebo si minimálně drží odstup. Ke starším lidem se hodí podle mě nejvíc. Jediného jorkšíra v rodině má právě babička.

- s obmedzenim, aj tak ich prevazna vacsina majitelov nevychovava a potom su ustekani, agresivni a dokonca napadaju psov vo svojom okoli

- Jsou to menší plemena, ale je pravdou, že náš si dost těžko zvykal na děti, ale teď už je to v pohodě. Spíše se jim ale vyhýbá.

- záleží na výchově, pak se k dětem a starým hodí KAŽDÝ pes

- podle socializace,ale asi jako každý pes. :)

- jak který, dle výchovy

- Záleží na tom, jak malé je dítě a jak starý člověk. Psi jsou živí, potřebují pohyb, i když jsou malí. Ovšem nehodí se jako živé hračky k miminům, které ještě nemají cit a pejska by tahaly.

- K dětem pouze pod dohledem. Ke starším lidem bych volila pouze staršího psa. Štěně potřebuje vyběhání a výchovu a s tím vyběháním to většina seniorů, bohužel nedává.

- K dětem ano, k starším lidem už spíše ne, jelikož už většinou nestačí na jeho temperament.

- Pokud zvládnou výchovu a umějí se ke psům chovtat tak ano

- u dětí ale vždy s dozorem dospělého

- Hodí sa aktívnym ľuďom!

Otázka č.8 - Váš věk
19 - 25 let3334,02 %
26 - 35 let2727,84 %
36 - 50 let2121,65 %
11 - 18 let88,25 %
51 - 60 let77,22 %
61 - 70 let11,03 %
0-10 let00,00 %
71 a více00,00 %

Co říkáte na výsledek dotazníku? Překvapil vás, nebo jste něco takového čekali? Momentálně mám v plánu dotazník pouze pro majitele jorkšírů - a to o výcviku, výchově apod.

Všem, kteří se zúčastnili moc děkuju. :-)
 
 

Reklama