Poslušnost HafBO

Sedmnáctý společenský výcvik s Míšou

27. listopadu 2017 v 14:08 | Jana Š
Je to neuvěřitelné, ale už je to více jak rok, co jsme byli naposledy na tréninku u Míši. Byli jsme tedy na pár trénincích u Pavly a Alči, ale i tak to byla letos bída - se zdravím jsem měla problémy já i Crazy a jelikož jsme se střídali, tak nám to obvykle vyšlo tak, že jsme na cvičák nemohli.

Nyní jsme se tedy po více než roce sešli 17.11.2017 dopoledne na cvičáku ve Stodůlkách ve složení český fousek Hugo, chodský pes Jura a kříženec (podobný výmarovi či německému ohaři) Čoko. "Lovečáci" byli téměř dvouletí, Jura téměř čtyřletý a Crazymu se blíží 6 let.

Na začátku jsme se měli rozestavět do řady a provést pár běžných povelů - sedni, lehni, vstaň, čelem vzad, vpravo vbok... a po té se v řadě rozejít volnou chůzí na jednu stranou a chůzí u nohy zpět do řady.

No, dopadlo to celkem vtipně. Já s Crazym jsme se už do řady nevrátili. Míša si nás vzala k sobě a dostávali jsme speciální úkoly. Každý ze psů co tam byl měl totiž nějaký problém - nebudu psát, který měl přesně jaký (to je služební tajemství :D), ale jeden, ač byl jinak perfektně vycvičený, vyjížděl po psech, druhý absolutně ignoroval paníčka a u třetího byl spíše "problémový" paníček. Nějak nedokázal odhadnout, kdy by bylo dobré psa pochválit, kdy zkorigovat atd.

Jeden z prvních našich úkolů tedy byl, abychom mezi trojicí prošli slalom - nejprve volnou chůzí, po té s povelem k noze - ostatní měli zůstat v pozici (sed/leh) a nepokusit se nás sežrat, očichávat apod.. Samozřejmě jsme šli v dostatečné vzdálenosti, aby na nás nedosáhli, kdyby něco.

Další úkol byl podobný - trojice opět měla za úkol být v klidu v pozici, zatímco já s Crazym jsme běželi před řadou, jak nejrychleji jsme dokázali - 2x.

Pak jsme to měli klidnější mi. Dávala jsem Crazymu povely (sedni lehni, vstaň, čelem vzad atd.) zatím co ostatní nás po jednom obcházeli u nohy. Je fakt, že jsem ani neměla čas sledovat, jak moc blízko jsou u nás, věnovala jsem se jen Crazymu - kontrolovala zda plní povely přesně, a zda ho psy neznervózňují.
Jen jednou ho vyjížděč znervozněl, což je za hodinu výcviku super.
Důvěřovala jsem Míše, že je nenechá přijít tak blízko, aby se do Crazyho pustili a jelikož Crazy cítil klid ze mě, tak neměl potřebu řešit.

Podobně jsme si pak hráli s plyšovou kočkou a psi kolem nás po jednom chodili.

Dál ostatní "kluci" trénovali chůzi u nohy, my jsme měli chůzi u nohy s odkládáním do sedu.

Mimo to jsem Crazyho třeba také před řadou přivolávala a pod. - vždy v dostatečné vzdálenosti, aby to ostatní "kluci" byli schopní ustát a je fakt, že se snažili.

Nakonec jsme si přeběhli i kladinu, což Crazyho hrozně bavilo - jak jinak :-)


Ceklově byla tahle hodina strašně zajímavá - ukázala mi, jak můj klid, dokáže Crazyho strašně ovlivnit. On sám o sobě na psi nevyjíždí, ale pokud na něj někdo začne "řvát" jde do něj taky. A myslím, že je to tím, že prostě venku nemám úplnou jistotu, že majitel toho psa udrží, takže přeci jen,na něj tolik ten klid nepřenesu.

Tady jsem, ale věřila jak trenérce, tak i majitelům oněch psů, že je v nejhorším případě udrží, takže jsme to zvládli skvěle.

A jelikož tohle píšu s odstupem, musím se zmínit, že nám to opravdu hodně pomohlo i do dalších dní. Od té doby jsme potkali 2 psy, co na Crazy vrčeli jak blázni a on je naprosto ignoroval :-D

Šestnáctý společenský výcvik s Míšou

22. října 2016 v 22:19 | Jana Š
07.10.2016 jsme se zase jednou vydali na cvičák. Nejprve jsem si myslela, že to prošvihneme, protože jsem se zdržela v práci, ale nakonec jsme to jen tak, tak stihli.
Na cvičáku jsme se setkali s hovawartkou Bellou, hrubosrstým jezevčíkem Maxem a zlatou retrívřicí Bárou. Omylem k nám zavítalo i štěně jrt, se kterým měl být ale páneček na cvičáku ve Stodůlkách.

Crazymu se štěně líbilo nejvíc (vždycky se mu líbí nejvíc ti, co jsou menší než on, pokud to nejsou fenky těsně před/po hárání), ale poměrně záhy začal spolupracovat.

Jelikož píši s delším odstupem, už si nevybavuji v jakém pořadí přesně cvičení probíhalo a možná jsem na některé mezi cviky zapomněla.
Tentokrát byl cvičák zaměřen na "hru" zaměřující se na vnímání psovoda.

Psovod jde pozpátku kolem rušivek a ukazuje psovi pamlsek. Pokud pes začne očichávat rušivku vrací se na začátek a cestu absolvuje znovu. S opakováním se pamlsek přestává ukazovat až se ve výsledku odměňuje až za bezchybně prošlou trasu.
Nakonec by měl cvik vypadat tak, že se jde kolem rušivek, pes dostane jiný povel (áčko, tunel), který vyplní a vrátí se zpět před psovovda, kterého následuje.

Vše by mělo probíhat radostně a je to jedna z her, která se používá v obedience.

Řadu rušivek tvořily hadr, kanystr, slalomová tyčka, zbytek od nějaké velké role, další hadr atd. Celkem to bylo asi 6 věcí.

Poprvé jsme s Crazym (třeba Bella už to znala a měla ztížené podmínky) procházeli na pamlsek a na vodítku. To bylo v pohodě.
Šli jsme 2x po sobě a pak následovala hra s hračkou.

Po druhé už jsme šli slalomem. Crazy o věci nejevil zájem ve smyslu očichávání, ale jelikož zpočátku nechápal co po něm chci (povel slalom jsem použít nemohla) a mnohé cviky má naučené shapingem, začal mi na hadru nabízet stoupnutí, sednutí atd.
Museli jsme se proto vrátit a na po druhé jsem byla rychlejší, takže neměl čas vymýšlet ptákoviny.

Pak jsme si dali pauzu ve hře a trénovali jsme přivolání. Těžko se popisuje rozestavění, jak jsme byli. Kluci měli odložení "horizontální", holky "vertikální". Byli k sobě tedy jakoby křížem. Pak byli najednou přivolání Crazy s Bárou a Max s Bellou. Crazy se na zavolání zvedl, i když on zrovna přivolávaný nebyl, ale po mém pokynu se ihned zase posadil, takže jsem měla radost, že funguje i takhle na dálku.

Pak jsme se vrátili ke hře, která už byla složitější. Mezi rušivky přibyly totiž další zásadní rušivky - knedlíky, celozrná houska a piškoty. Začínali jsme opět stejně - nejprve jsme procházeli kolem, pak slalomem.
Jednou mi čuchnul ke knedlíku, tak jsme se museli vrátit zpět, po druhé už jsem přišla na to, jak Crazyho provést, aby ho ani nenapadlo vnímat cokoli jiného. Stačilo jen správně volit kroky :-D

Slalom jsme si dali několikrát s i bez vodítka a Crazymu to moc šlo a já se naučila odměňovat z obou rukou, aby se mi netočil na jednu stranu, ale šel pěkně na střed těla.
Taky jsme se během té hodiny dopracovali k tomu, že jsem z vedení v předklonu (však je Crazy prcek a v případě, kdy cvičíme luringem fakt lidem závidím velké psy) mohla úplně narovnat a z odměňování téměř u každé rušivky, jsem odměňovala zhruba ve prostřed a na konci. A především, Crazy vypadal, že ho to děsně baví.

Závěrem jsme ještě potrénovali radostné přivoální a pak jsme se rozešli do svých domovů.

Tenhle způsob tréninku se mi moc líbil a doufám, že tuto nebo podobnou hru zase někdy budeme hrát. Určitě ji budeme zkoušet i doma.

Foto z cesty na cvičák. (z mobilu).

Patnáctý společenský výcvik s Míšou

14. srpna 2016 v 17:07 | Jana Š

Dnes ráno jsme po dlouhé pauze vyrazili na cvičák. Jeli jsme busem a objevili zkratku (v duchu hesla: Je to sice dál, ale o to horší cesta.) Vyhnuli jsme se tak rušné silnici, ale za to jsme slézali prudký kopec, který jsem nálem sjela po zadku. : D

Na cvičáku jsme se sešli ve složení dvou fenek - hovawartka Bella a flatka Balloo - a dvou psů - bilý kříženec střední velikosti Michal a Crazy.

Když jsme byli s Michalem na cvičáku naposledy, občas po sobě kluci startovali - Michal kluky nemusí a Crazy si to nenechal líbit. Dnes byl Michal klidnější a když už se ozval Crazy ho vůbec neřešil.

Crazy byl dnes vůbec krásně vnímavý a ani se neválel, jako to vždy na začátku cvičáku dělává.

Dnes jsme začali s rozdělením do dvojic (vyfasovali jsme Bellu :)) a stoupli si proti sobě. Jedna dvojice měla odložení, s tím, že páníček udělá 1-2 kroky stranou a druhá dvojice dostávala povely - sedni, lehni, vpravo vbok, čelem vzad atd. Pak jsme se otočili a s povelem k noze jsme se proběhli kolem dvojice proti nám. Pak jsme s povelem k noze došli za ocas psa odloženého před námi. Na závěr jsme kolem dvojice udělali kolečko. V téhle části jsem to jednou zkonila já, kdy místo vlevo vbok jsem udělala vpravo vbok - a majitelka Balloo taky 😁
V druhé části jsme byli v odložení a to Crazy zvládal do okamžiku, kdy mu Bella přišla za zadek. To na něj bylo moc.

Dále jsme nechali psi v lehu (bez povelu zůstaň) a my paníčci udělali krok dopředu. Když to pes zvládl tak jsme zkusili i vyběhnout.
Když pes dostane povel lehni, měl by v něm zůstat dokud nedostane jiný, ať páníček dělá cokoli. Totéž jsme prováděli v sedu a pak jsme se pokoušeli ve stoje. Zatím, co sed a leh není problém, vstaň je a veliký.

Následujícím cvičením bylo probíhání krabicí. To jsme zvládli s přehledem.

Pak jsme trénovali pivot na "cívce". Zatím co velcí psi to skvěle zvládali, Crazy se držel jen tak tak, protože na něj byla vysoká, ale dělal co mohl a šlo mu to.

Závěrem jsme trénovali nesbírání pamlsků ze země. Nejprve jsme je měli na jednom dobře viditelném místě. V druhé části byli rozházené kousek od kladiny a psi si jich po jejím přeběhnutí nesměli všimnout.
Crazy si sice jeden do tlamy vzal, ale na povel Pusť ho ihned vyplivnul.
Do třetice jsme přivolávali kolem rozházených pamlsků. Nejprve na Ke mně a pak na Pocem (či něco podobného po čem pes nemusí předsedat).

Celkově jsem z dnešního cvičáku nadšená.

Chci zapracovat na:
Vstaň
Pivot
Kam se točí při vlevo vbok a vpravo vbok :D

Čtrnáctý společenský výcvik s Míšou + video

22. května 2016 v 21:17 | Jana Š
27.04.2016 jsme opět vyrazili k Míše na cvičák.
Tentokrát byl cvičák v Řeporyjích a dorazili jsme asi o půl hoďky dřív.

Než jsme se všichni sešli, využili jsme čas a s Crazym jsme zkusila některé z překážek, keré na cvičáku máme. Jsou jimi "tunel" (úplně jiný než v agility), halda pneumatik s náběhovým prknem, áčko, kladina.


Tentokrát se naše sestava skládala s jezevčíka Maxe, prtky Fanny, stafbullky Lawi, křížence Michala a, pro nás nového, knírače Kima.

Při seznamování s Kimem byli kluci dost napjatí, takže jsme jim to raději zatrhli, Michalovi bylo lepší se vyhnout jako obykle. Maxe má Crazy moc rád, Lawi taky jen Fanny naněj byla dost divoká, takže jí občas odkazoval do patřičných mezí. Už pro to, že na něj cestou na bus vystartoval jrt, který byl na volno a panička ho totálně nezajímala. Šel seprostě rovnou zakousnout :-(

Pro začátek jsme si dali 2x přeběhnutí kladiny, aby se psi uvolnili a uvědomili si, že se začíná pracovat. To Crazyho bavilo, kladina je jeho oblíbená překážka.
Pak následovali pozice u nohy. Při nich se Crazy snažil pořád válet. Nevím proč, ale ze začátku cvičení je vždycky na zabití.
Odložení za chůze do sedu - To jsme se už kdysi učili u Alči a čas od času ho trénujeme na procházkách. Zvládá to dobře.
Projití okolo "stanu" - což byl vlastně tunel přehozený přes stojany, takže vytvořil stan. Psi kolem měli projít (a neoznařčkovat ho ani na něj neskočit).
Proběhnutí pod stanem - Po přehozem bylo hned několik vstupů kudy se dalo proběhnout. Proběhnutí jsme absolvovali 2x, pokaždé jinou cestou. S tím nebyl problém.
Odložení v trojicích - To už byl náročnější cvik. První páníček vyrazil u nohy se psem, psa odložil za chůze do sedu a šel dál ještě na chůzi vodítka, kde zůstal stát. Druhý pes co stál za ním udělal totéž, cestou míjel odloženého psa a neměli na sebe reagovat. Nakonec šel ještě třetí pes. Po doložení za chůze jsme pak dělali totéž v běhu. To už se nám tak nedařilo.
Procházení pod třásněmi - To je úkol, který Crazy opravdu nemá rád. Vyšší překážku nepoddlezl, nižší nakonec ano. Ale opravdu se mu nechtělo. Zatím co pod třásněmi probíhali další psi, šli jsme opět podbíhat stan.
Odložení v trojicích s během - Opět jsme odkládali za běhu a Crazymu to opět nešlo.
Třásně s rušivkou - Závěrem jsme šli opět na třásně a tentokrát u toho Míša šustila s pytlíkem s pamlsky. Některé psi to lákalo, Crazyho to naopak popíchlo k tomu, aby pod třásněmi proletěl.

Z této hodiny jsem si odnesla to, že musím více trénovat odkládání za chůze/běhu, zkusit Crazymu udělat prolézačku skrz třásně a zkusit mu nějak ukázat, že všichni jrt/prti nejsou takový hajzlíci jako ti dva co se ho za poslední dobu pokusili sežrat.

Třináctý společenský výcvik s Míšou

3. května 2016 v 17:25 | Jana Š
Druhého dubna se nás na cvičáku sešlo šest. Krom nás to byl foxteriér Ike, bílý kříženec Michal, stafbullka Lawi, prtka Fany a zlatá retrívřice Bára.
Se všemi psy se známe už z přechozích hodin, takže jsme věděli do čeho jdeme - tedy, že Ike a Crazy budou bezproblémoví, pokud jeden druhému nevleze do jeho osobního prostoru (a Crazy není ten co do osobního prostoru chodí), ale v případě Michala bude nejlepší, když na sebe kluci vůbec neuvidí.

Jako obvykle byl Crazy na začátku tréninku absolutně mimo a nejradši by se pořád válel, takže pořadové cvičení, kterým vždy začínáme bylo utrpení.

Pak jsme se učili nový povel. Šlo vlastně o obrácený domeček. Tedy paníček si stoupne rozkročmo a pes mu proleze mezi nohama tak, že má hlavu za páníčkovým zadkem. Zvolila jsem na to povel Skrz, i když má tento povel i na proběhnutí pneumatikou, ale zdá se, že se mu to neplete.
Crazy to pochopil poměrně rychle, i když určitě ještě pár dní potrvá, než bude rozlišovat mezi "Mezi" a "Skrz" s naprostou jistotou.

Dalším cvikem bylo proběhnutí krabicí. To mu šlo dobře, protože má rád vše co připomíná tunel. i když je fakt, že poprvé se zatvářil, že by možná spíš vyskočil na ní, než by jí proběhl. Ale nakonec to vzal ezky skrz.

Pak přišla náročnější věc. Pořád se s námi táhne problém se skočkami. Po té, co se ošklivě praštil na skočce na psím hřišti v Podolí, často skočky odmítá.
A tentokrát měl skočit jednu, pak druhou a proběhnout krabicí. To byl dost problém, odmítal skákat, takže jsem nakonec jsme mu položili břevna, ale i ty přebíhal způsobem, jako by čekal, že se zvednou a umlátí ho.

Následovali rohlíky. Pes byl na vodítku a Míša (trenérka) mu nabízela rohlík. My jsme nesměli dát zákazový povel. Vlastně to bylo něco jako hra Tvoje volba. Účelem bylo, aby pes přestal žebrat na Míše a otočil se na nás. I my jsme měli rohlík a ve chvíli, kdy přestal žebrat rohlík, jsme mu ho dali za odměnu.
Crazy jasně ukázal jakým způsobem je trenovaný, neboť Míše nabídl pac, veverku, kýchnutí, sednutí, lehnutí, výskok ... Nakonec se podíval na mě, jestli by to už nestačilo a to byl ten správný moment. :-D

Druhá rohlíkový úkol spočíval v ignorování rohlíků rozházených po zemi. Jelikož Crazy rohlíky nežere (od Míši ho žebral jen kvůli tomu, že nevěděl, co má a když jsem mu ho já dala za doměnu, tak ho ostentativně vyflusnul), tak je na zemi naprosto ignoroval, ještě se mezi nima vyčůral a šel dál.
Všechny pobavil a Michalovi s Ikem to ještě ztížil, protože ne jen, že je lákaly rohlíky, ale ještě tam museli nutně přeznačkovávat.

Po rohlících jsme se ještě vrátili ke skočkám. Tentokrát šlo o sérii skočka - skočka - skrz mezi nohama na pamlsek nebo hračku. Crazy tentorkát přeběhl břevna bez problémů, takže jsme mu zkusili ztížit úkol a měl skočky snížené na jedné straně. I ty nakonec překonal.

Po cvičáku jsme šli ještě na procházku do lesa, než Míša skončila s další individálkou, kde měla rásného rotvajlera. Když šli do auta, seděli jsme s Crazym už napanelecj u cvičáku. Jelikož má rotvík "alergii" na jorky, dělali jsme tak trochu figuranty - rotvík byl na dvou vodítcích jištěný míšou i majitelkou a prošel ve vzdálenosti nějakých 3-4 metrů a i když koukal nevyjel. Tak z toho byly obě nadšené. :-)

Crazy to se psama (většinou) fakt umí :-)

Desátý společenský výcvik s Míšou

31. ledna 2016 v 13:25 | Jana Š
Dnes jsem zjistila, že jsem zapomněla sepsat zážitky z jednoho ze cvičáků - konkrétně z 23.08.2015.
bohužel si už nějak nepamatuju co jsme vlastně prováděla. Jsem si jistá, že tam kladina a přivolávání, zajsité i slalom mezi psi :-)
Co dalšího už, ale vážně netuším.
Možná někde najdu nějaké poznámky. Kdo ví.
Tak snad jen doplním, že spolu s námi byla na cvičáku prtka Fany, westice Dotty, bearded kolie Nastěnka od Emy Destinové a kříženka Akka von Kebnekajse.

Dvanáctý společenský výcvik s Míšou

31. ledna 2016 v 13:14 | Jana Š
Letošní první cvičák dopadl katastrofálně. Asi vůbec nejhůř za celou naší historii chození na cvičák. To, že je Crazy úplně blbej na něm pozoruju poslední týden, kdy jsme potkali háravou Mandy a od té doby je fakt na facku.
Na každé procházce bych ho nejradši přetáhla vodítkem (což samozřejmě neudělám) a začínám mít strach, že z něj během těch příštích 14 dní, než dohárá skončím v blázinci. Njn, holt daň za to, že ho nechci dát vykastrovat.
Takhle nevychovanej spratek z něj nebyl snad ani když byl štěně. Čas od času má světlé chvilky, ale těch je bohužel minimum.

Cvičák byl včera od 10:00 v Řeporyjích a při mém štěstí jsme cestou na bus Mandy potkali. Mandy samozřejmě na volno, takže za ním přišla, čímž to úplně dodělala. Panička si ji sice odvolala, ale už bylo pozdě. Crazy naříkal, jak kdyby ho vraždili a k busu jsem ho musela odnést, jinak bych ho musela uvláčet. Při cca tříminutovém čekání na bus si hezky zavyl a zanaříkal, takže na mě lidi chvilkami koukali, jak kdyby si mysleli, že ho vraždím.

V busu se naštěstí zklidnil. Vystoupili jsme o stanici dřív a na cvičák jsme se prošli něco málo přes kilometr. I tak jsme dorazili více než o třičtvrtě hodiny dříve. Zašli jsme se podívat do starého lomu a pak už se pomalu začali sjíždět spolucvičící. Včerejší sestava byla ve složení Bára (zlatý retrívr), Fany (prt), Max (drsnosrstý jezevčík), Am (rhodésky ridgeback) a Anita (Coton de Tuléar). S Amem přijel ještě portugalský vodní pes Dacan, který se s Crazym před začátkem hodiny pěkně vyřádil, takže si Crazy obalil tlapky bahnem tak, že nemohl chodit.

No a na cvičáku nás čekala další katastrofa, protože se Crazy zamiloval do Anity a totálně vypnul. Ať jsme cvičili cokoli vnímal jen na půl nebo vůbec. Dokonce mi málem spadl z kladiny, protože se neustále za Anitou otáčel - měla jít na kladinu za námi.
Doufám, že příští cvičák už dopadne lépe. Takže co jsme všechno cvičili?

Začalo se cvičením v řadě - pozice u nohy (sedni, lehni, vstaň, vlevo v bok, vpravo v bok, čelem vzad) - a přivoláním před řadou. Tady se prvně ukázalo, že Anita bude pro Crazyho problém, protože se za mnou rozeběhl dokud nemíjel jí, pak se vrhnul k ní už mě ignoroval.
Pak jsme trénovali přivolání z řady. Nejprve všech psů najednou, pak po jednom. Vždy toho, za kým se Míša zastavila. To Crazy zvládl.
Dále jsme šli na kladinu. Tu krásně přeběhl až do půlky, kde se zastvil a začal se otáčet zpátky, protože si uvědomil, že Anita nešla před ním. Při té příležitosti šlápl jednou zadní mimo a jen tak tak jsem ho chytla, aby nespadl.
Anitu jsem tak trochu zneužila, když měli psi probíhat skrz zavěšené plastové třásně. Crazy to moc nemusí, ale jelikož Anita probíhala před ním, neměl s tím nejmenší problém.
Pak jsme se setavili do kruhu (Crazy byl vedle Anity). Musel se přiřadit k noze, ale překvapivě to zvládl. Pak jsme z kruhu přivolávali ven a nakonec i proti sobě, což zvládl bravůrně.

Přivolání na hračku už bylo horší. Crazy se cestou zastavil u Anity, na další zavolání se rozeběhl za mnou, ale stejně se nezakousl. I když, je fakt, že on moc nereaguje na hračky ani normálně, tak co po něm můžu chtít, když se zamiloval, že?

Závěrem jsme hráli hru Tvoje volba. Crazy byl moc šikovný, tuhle hru miluje. Tentokrát jsme to velmi ztížily. Vyměnily jsme si totiž psy. Já "dostala" retrívřici Báru a Crazyho měla Bářina majitelka. Bára byla moc šikovná. Na její pamlsky reagovala perfektně. V druhé fázi jsme pak měli použít naše pamlsky. To už bylo horší. Crazy si cizí pamlsek odmítal vzít, za to Bára se mi ho snažila nenápadně uzmout i bez povelu. Rybička s jehnětem asi byla chutnější než sulc :-) Bářin pamlsek si Crazy ode mne sice vzal, ale jen ho požužlal a vyplivnul.

Předposledním cvikem byla trojice, kdy boční psi měli odložení a prostřední mezi nimi proběhl s hračkou. Crazy hračku totálně ignoroval. Pak jsme provedli totéž ve všech 6ti. Tři měli odložení a další tři probíhali.

Na úplný závěr jsme šli ještě jednou na kladinu a pak obalení bahnem tak, že Crazy už ani nemohl chodit, jsme vyrazili k domovu. Ještě jednou díky majitelce Maxíka za odvoz.

Teď, když tak kontroluju chyby, zjišťuju, že to možná tak hrozné nebylo, nicméně stále mám pocit, že jsme předvedli nejhorší výkon za ta léta co na cvičák chodíme.

Jedenáctý společenský výcvik s Míšou

15. listopadu 2015 v 13:58 | Jana Š
Téměř po třech měsísch jsme minulou neděli opět vyrazili na cvičák.
Bylo krásně, takže jsme využili toho, že jsme na místě byli o třičtvrtě hodiny dříve a šli se projít do lesíka, který je hned za cvičákem.
Pustila jsem Crazyho na volno a on si náramně užíval lítání v listí.

Cestou jsme potkali Míšu s Lenkou (trenérka obedience) s Rivíkem (ridgeback Míši) a borderákem, střední kříženkou a jezevčíkem. Pro jistotu jsem Crazyho vzala na vodítko, protože Riva zná, ale ostatní psi ne.
Pak jsme šli ještě kousek a nakonec se vrátili zpět, k nyní vypuštěnému, rybníčku Brouček. Crazy se tam chtěl jít napít, ale odvolala jsem ho. Voda byla jen uprostřed a kolem plno bahna.
Sice je lehký, ale přece jen jsem nechtěla riskovat, že mi tam zapadne.
Poslala jsem ho tedy do potůčky, který z rybníčka odtíká. Byl z části zapadaný listím, což Crazy nevzal vůbec v úvahu - proč taky. Rozeběhl se k vodě a záhy z něj koukala jen hlava, protože listí pod ním zmizelo.
Vyčítavě se na mě podíval a zůstal tam asi půl minuty než se začal opatrně šplhat zpátky.
Pak lítal v listí jak smylů zbavený, aby se osušil.

Brzy na to přišli zpět Míša s Lenkou a se psy.
Jelikož jsem už věděla, že jsou spolu psi v pohodě, jen jezevčík se občas ozval a Crazyho prohnal, nechala jsem Crazyho na volno a s ostatními si zalítal.
Lenčin borderák byl vlastně první borderský kluk, se kterým se s Crazy nechtěl vzájemně zabít. Společně jsme pak došli na cvičák.

Na cvičáku byl, krom nás, královský pudl Barry, berňačka Becca a střední bílý kříženec Michal. Ten neměl v oblibě ostatní psy - samce- a párkrát na sebe s Crazym pěkně vyjeli, ale Crazy se dal vždy krásně zklidnit. Sám si nezačínala a ikdž byl puštěný na volno, Michala prudit nešel.

Začali jsme cvičením pozic u nohy, pak jsme přivolávali na hračku, kdy byl jeden pes přivoláván, zatím co ostatní měli odložení.
Dále jsme trénovali odložení během přivolání s přeskočením překážek. Crazy zvládl vždy skočit první přkážku a pak si lehnout, ale když měl cvik dokončit, druhou překážku oběhl.
Nakonec to dopadlo tak, že překážku shodil a pak už skákat odmítl, takže měl jen břevno na zemi.
Dále jsme trénovali áčko - to ho bavilo moc. Nejprve klasicky přeběhnutí za pamlsek a po druhé za hračku. Na závěr jsme si dali opět přivolání na hračku, ale tentokrát byli přivoláváni dva psi na jednou.

S Crazym jsme si cvičák moc užili. Doufám, že se do konce roku na cvičák ještě párkrát dostaneme.

Devátý společenský výcvik s Míšou

22. srpna 2015 v 12:08 | Jana Š
V neděli 16.08.2015 jsme se zase jednou vypravili na cvičák. Černá obloha sice nevěštila nic dobrého, ale Míša nepsala, že by se cvičák rušil a tak jsme vyrazili.

Cestou na autobus začalo krápat, po vystoupení z něj, lilo jako z konve. Crazy se samozřejmě odmítal hnout, takže jsme chvíli počkali na zastávce a dala jsem mu pláštěnku.
Když jsme dorazili na cvičák, už jen lehce mrholilo a během prvních cca 10-ti minut jsem i pláštěnku schovala. Pak už bylo krásně.

Na cvičáku byl drsnosrstý jezevčík Max, prtka Fany, westice Dotty a kříženka typu NO Tára. Crazy si se všemi hezky rozumněl.

Na začátku jsme dostali každý jednu "trnitou" rohožku, na které si psi měli sednout, lehnout a vstát.
Pak si vždy jedna z nás se psem stoupla do středu "kruhu" a ostatní se se psy u nohy vydali proti ní. Crazy koukal na mě a příliš to neřešil. Až když všichni došli přímo k nám, začala ho zajímat Tára.
Pak jsem dala čelem vzda, Crazyho odložila mezi psi, odešla jsem a přivolala ho.
Byť byla tráva na cvičáku suchá, byla trochu vyšší a Crazy při běhu za mnou skákal jak zajíc. Všechny tím pobavil.

Pak jsme rohožky rozestvěli do kruhu a vždy se střídala rohožka a slalomová tyč. Měli jsme jít volnou porcházkou (nebo s povelem K noze, jak kdo chtěl) a když Míša řekla stop, měli jsme dojít k nejbližší tyči nebo rohožce - u tyče dát povel Lehni, u rohožky povel Sedni.
Shodou okolností nám to vycházelo prakticky vždy na sed :-)

Dalším cvikem bylo psa posadit, stoupnout si kousek před něj proti němu a dávat povely. Přičemž jsme měli dávat i stejné povely po sobě, aby se psi naučili, že po Sedni, nemusí vždy následovat Lehni atd.

Pak jsme přivolávali na hračku, což se Crazymu vůbec nelíbilo (není hračkový typ) a také jsme dělali odložení během přivolání. To Crazy i po povelu sedni ještě udělal pár skoků, takže budeme trénovat.

Na konec jsme ještě šli na kladinu. Uprostřed kladiny si psi měli lehnout a na konci dávat pozor na zónu. To šlo Crazymu moc dobře.

Celkově byl šikovný a hrozně to v něm zase vzbudilo zájem o cvičení. I když možná za to může i to ochlazení.

Dvanáctý společenský výcvik s Alčou

26. dubna 2015 v 10:19 | Jana Š
21.04.2015 jsme potkali samé známé pejsky. Byli jimi Daš (foxteriér), Sam (prt), Maya (stafordshirská bulteriérka), Quck-Quck Haliba (kavlírka) a Cazador (španělský galgo).

Že to nebude úplně jednoduché bylo jasné už když jsme na cvičák přicházeli. Potkali jsme se se Samem a Crazy na něj dost nehezky zavrčel.
Sama známe už ze socializačních procházek s Alčou. Čas od času se stalo, že na sebe s Crazym trochu vystartovali, ale pak byli v pohodě.

Jakmile jsme byli vpuštěni na cvičák, Daš si to vyříkal s jednou čivavou, která byla na hodině před námi, a se Samem. Na volno tedy nakonec směl být jen Crazy a Quck, Daš pouze pod podmínkou, že bude mít stále v tlamě hračku, aby nešel provokovat Crazyho nebo Sama.
Prostě TTT (trojice trhlých teriérů) :-D

Dnešní hodina byla hodně zaměřená na chůzi u nohy - ať v řadách, v kruhu (na vnitřním i vnějším), v slalomu mezi psi na velkém kruhu i malém kroužku.
Dále jsme trénovali v dlouhodobé odložení, pozice u nohy a přivolávání k noze za chůze nebo přivolávání s předsednutím.

Crazy se ze začátku zase válel jako vždy. Nevím, zda se na začátku lekce stresuje a je to tedy přeskokové chování, nebo si tím "značkuje" území.

Crazy si také mohl přeběhnout svou oblíbenou kladinu, kdy jsme ji nejprve překonali klasicky a po té se zastavení uprostřed. Začíná mi na jednom konci dělat automaticky zónu, při přebíhání zpět mi však seskakuje, takže budeme dopilovávat.

Za chůzi u nohy jsme byli pochváleni, Crazy si mě totiž docela slušeně hlídal. Na to, že jsme skoro 5 měsíců nebyli na cvičáku, se dost zlepšil. Však také vím, že je to moje zasluha, protože kdybych to s nám netrénovala na procházkách, tak se nezlepšil vůbec a ještě by toho půlku zapomněl :-)

Dělají nám trochu problém pozice u nohy, kdy se Crazy dost vytáčí. Alča nám pak poradila, dávat odměnu z levé ruky a ne pravé. Mrňous na nás totiž tolik nevidí, aby se přiblížil k odměně, kterou dostává z druhé ruky víc se vytáčí. Zkoušeím to tedy s tou levou rukou a sedá si i chodí blíže u nohy.
Takže začneme pořádně dopilovávat pozice a třeba jednou to ZOP zkusíme.

Osmý společenský výcvik s Míšou

19. dubna 2015 v 21:45 | Jana Š
Dnešní hodina výcviku u Míši byla hodně ve znamení chůze u nohy, ale začnu od začátku.
Dnes jsme byli ve staronové sestavě jezvčíka Maxe a foxteriéra Ike už známe. Španělský galgo Cazador a west highland white teriérka Dotty byli (pro nás) nový. Měl se ještě zúčastnit náš starý známý prt Bobík, ale včera absolvoval 20-ti km procházku a dnes se mu nechtělo pracovat (což se nedivím).

Nejprve jsme si přinesli plastové rohožky, na kterých si psi sedali a lehali. K tomu Míš přinesla ještě slalomové tyče a rozmístila je společně do kruhu, kdy byli na střídačku tyč a rohožka.
Cvičili jsme takto:
Chůze v kruhu okolo ohraničení
Chůze v kruhu okolo ohraničení s odkládáním do lehu na rohožky (na povel)
Chůze v kruhu okolo ohraničení, kdy psi obíhali tyčky s povelem kolem (okolo a pod.)
Chůze v kruhu okolo ohraničení, kdy psi obíhali na povel tyčku a pokládali jsme je na každou rohožku, kterou jsme minuli.

Pak jsme odložili psi na rohožku a přivolávali do kruhu (všichni najednou) a pak naopak z kruhu (všichni najednou).

Psi také přbíhali kladinu se zastavením na zóně, proskakovali dvěma pneumatikami, kde si Crazy nejdříve zamotal nohy, ale pak tam odtud nechtěl) a přivolávali jsme v řadě.
Ještě nesmím zapomenout na cvik, kdy jsme byli v řadě, Míša byla uprostřed a proti nám vždy jeden psovod se psem (proti Míše).
Na povel jsme se vydali proti psu a Míše se zastavila proti nim a my ostatní jsme prošli okolo.
Všichni psi to krásně zvládli, jak v pozici u nohy, tak krok od páníčka.

Psi se také na začátku a na konci vyřádili. Byl s námi i Rivík s Marwinem, takže bylo veselo.

Na další hodinu se asi hned tak nedostaneme. Buď budeme mít víkend zabitý mi, nebo Míša. Ale uvidíme.
Nicméně v úterý nás čeká po dlouhé době hodina u Alči - vlastně první letošní s ní.
Tak snad nám to půjde.

Sedmý společenský výcvik s Míšou

12. dubna 2015 v 20:04 | Jana Š
Po hodně dlouhé době jsme se opět probojovali k Míše. Její hodiny jsou natolik oblíbené, že je spíše zázrak přihlásit se.
Crazy se všemi psy vycházel skvěle. Na začátku a na konci lekce se k nám přidali i Míšin rhodéský ridgeback Rivík a velký švýcarský salašnický pes Marvin.
Psi, kteří s námi cvičili byli Ike (foxteriér), Lawi (stafordshirska bulteriérka), Max (jezevčík), Karin (zlatá retrívřice), Bella (hovawart) a Quck-Quck Haliba (kavalírka).

Začali jsme něco málo z poslušnosti - jako sedni, lehni, vstaň, výdrž v pozici (bez odložení), chůze u nohy.
Crazy s chůzí u nohy docela překvapil. Šel moc pěkně a koukal. Za to si, ale začíná na křivo přisedávat, tak zkusíme do příští neděle dopilovat.

Dále jsme trénovali odložení, přivolání a to jak přivolání dovnitř kruhu, tak z kruhu ven atd.

Pohráli jsme si také s kladinou. Nejprve ji psi měli překonat klasicky jako při agility. Crazy na ni s přehledem vyrazil sám, takže jsem ho musela přivolat zpátky a poprvé z ní seskočil těsně před zónou. Po druhé už jsem ho téměř zastavila.
Po té jsme trénovali kladinu znovu s tím, že se uprostřed zastavil sedl si, lehl a pak mohl doběhnout se zastavením na zóně. To mu šlo perfektně.

Také jsme se učili obíhání pneumatik. Crazy to ještě nikdy nedělal. "Kolem" používám, když se ho snažím naučit, aby obíhal mně nebo stromy, ale moc mu to nejde. Teď měl na povel "kolem" oběhnout "zeď" z pneumatik a šlo mu to perfektně, včetně přiřazení k pravé noze a opětovné oběhnutí v protisměru.

I když z počátku cvičáku nebyl úplně při smyslech a těsně před pneumatikami se také na chvilku přetočil, během pár minut se srovnal a pracoval fakt nádherně.

Příští neděli nás čeká další cvičák, tak jsem na něj moc zvědavá :-)

Šestý společenský výcvik s Míšou

22. listopadu 2014 v 17:13 | Jana Š
15.11.2014

Po dlouhé době se mi konečně podařilo přihlásit k Míše. Její hodiny jsou vždy hned plné, takže to byl spíš zázrak. Příště dvě už plné jsou, ale třeba mi volné místo odchytí hlídací pes.

No, ale abych to "nezakecala" :-) Na místě jsme byli už krátce po půl desáté, takže jsme vyrazili na procházku do lesa. Nikde ani noha, tak jsem Crazyho pustila. Lítal jak splašený. Zjevně si užíval šustícího listí a nádherně přibíhal na zavolání.

Na místě jsme byli jako první, za námi dorazila Míša. Pak se objevila Lawi (stafordka) a Bára (zlaťák) s Bellou (hovawartka). Se spožděním dorazil Aiko (foxteriér). je to spolubydlící Daše, který se posledně s Crazym popral na sportovce, takže jsem byla ve střehu. Nechala jsem ho s ním sice očichat, ale ve chvíli kdy Aiko jen nepatrně zavrčel, jsem ho stáhla. Nicméně krom onoho zavrčení, k žádnému náznaku agrese nedošlo, což mě potěšilo.

Začali jsme cvičením v řadě - polohy u nohy, změny směru a přivolání za chůze k noze. Vše šlo Crazymu skvěle (nepočítám mé motání vlevo v bok a vpravo v bok).
Pak už následovala zábava.
Přivolání k noze za chůze před řadou
Probíhání slalomem
Probíhání skrz pneumatiku
Probíhání slalomema hned na to pneumatikou
Přivolání skrz pneumatiku
Přivolání skrz řadu
Přivolání s výměnou psů (odložení do lehu a odchod k druhému psu, po té přivolání svého) - to se mu napoprvé nepovedlo, vyrazil za mnou bez povelu. Po druhé už byl super.
Přivolání dvou psů najednou (Crazyho a Belly).

Celkově byl Crazy super. Co si tak vybavuji tak dvě velké chyby byli, že přiběhl na přivolání dříve než jsem dala povel a pak mě jednou při přivolání k noze za chůze předběhl.
Dvkrát se zarazil u jedné tyčky na slalomu, ale to byla moje chyba, ne jeho. Poslední dvě opakování už byli bez chybné.

Na to, že jsme na poslušnosti byli po šesti týdnech, tak byl super. Je vidět, že nezapomíná (však cvičíme každou procházku) a i když u nás není tak velká možnost cvičit mezi psi, tak mu to problém nedělá.

Ale co musím vyzdvihnout je to, že si nádherně hrál. Zakusoval se do pískacího přetahovadla, dokonce držel tak, že jsem ho na něm i poponášela. Takhle krásně si se mnou nehrál ani nepamatuju a jak ukázkově vrčel :-)
Za hru vždy dostal odměnu - podle tréninkového plánu určeného Pavlou, tak snad se opravdu naučí si hrát :-)

Jedenáctý společenský výcvik s Alčou

18. listopadu 2014 v 16:02 | Jana Š
25.09.2014

Chytli jsme dřívější autobus, než jsem čekala a tak jsme na cvičáku byli už před půl šestou. Rozhodla jsem se proto, že se ještě projdeme.
Vyrazili jsme do lesa, který je okolo cvičáku a hezky jsme se prošli. Nikde ani noha a po pár metrech jsem netušila, kde jsme, ale na druhou stranu jsem věděla kudy zpět, takže to bylo dobré. Nakonec jsme vyšli, jen kousek od místa, kde se stáčíme zpět ke cvičáku, když se jdeme projít jen po cestě, takže to bylo ok.

Na cvičáku jsme byli jako první. Po té přišla Bára (zlatý retrívr), Almas (saluki), Kira (bearded kolie) a nakonec Bobík (prt).
Zpočátku si Crazy jen čichal a vůbec nevnímal, ale když se mělo začít pracovat, tak se chytil. Byl opravdu moc dobrý. Chodil u nohy, změny směru zvládal, stejně jako výdrž v pozici. Válel se jen 2x. Odložení, přivolávání i odkládání za chůze u nohy měl super.

Nějak už není moc co psát, když je tak šikovný :-)
Začínám mít však pocit, že nám hodiny u Alči už moc nedávají. To co se tam učíme, už vesměs umíme. Ne sice dokonale, ale umíme.
Nicméně pořád je to skvělá příležitost, jak se naučit pracovat mezi psy a o přestávkách se s nimi vyřádit. Zatím jsme přihlášeni ještě na jednu hodinu poslušnosti a nově se objevila Sportovní přípravka, kde v první hodině bude cvičení na balonech a strečink a ve druhé cvičení sebekontroly pomocí her a cviků. Jsem na to moc zvědavá.

Desátý společenský výcvik s Alčou

15. listopadu 2014 v 15:28 | Jana Š
04.09.2014 jsme měli jubilení desátou hodinu s Alčou v tomto roce.
Spolu s námi se zúčastnila Chantal (BOT), berňačka Fína, kříženka Bella a parson Sam. Samovi jsme se jako obvykle raději klidili z cesty.
Někdy je v pohdoě a někdy po sobě s Crazym jdou takže jsme se od něj raději drželi dále.

Crazy pracoval pěkně, i když se často válel - jako ostatně vždycky. Cvičli jsme klasiku - chůze v řadách, slalom mezi psi, polohy u nohy ...

Pátý společenský výcvik s Míšou

17. srpna 2014 v 10:05 | Jana Š
Celý den byly přeháňky a mě se na cvičák moc nechtělo. na večer navíc začala obloha tmavnout, takže jsem se opravdu rozmýšlela zda jet, či ne. Ale jelikož jsme na cvičáku dlouho nebyli - byl teď až od sedmi ve Stodůlkách, což nejsme schopní zvládnout - tak jsme nakonec vyrazili.
Na místo jsme došli asi minutu před šestou. Opravdu jen, tak tak :-)
Maxík bohužel nedorazil, ale čekali nás dva novofoudlanďani, které jsme ještě neznali. Černá fenka Sanny a hnědý pes Arthur.
Krom nich tam byl ještě psi Míši, ridgeback Riv a fenka jrt, kteří poslušně čekali přivázání u lavičky, až se jim bude moci panička věnovat.

Vzhledem k tomu, jak šel teď několikrát po psech jsem se cvičáku docela bála. Ale Crazy byl v pohodě. Očichal se s Rivem i s Arthurem a i když byli oba na vodítku, nešel po nich. Naopak Artura začal provokovat ke hře.

Začali jsme klasicky s povelem k noze a následně pozicemi u nohy (sedni, lehni, vstaň) a s obraty. Pak přišla náročnější část, kdy každý psovod dostal jiný povel a pes musel poslechnout jen svého psovoda. Vůbec nejtěžší bylo, když začala psům dávat povely Míša. Crazy si samozřejmě sedl i lehl, i když neměl, jelikož jsem povel nedala já.
Ale když od Míši dostali psi volno, tak se nehnul ani o píď.
Když asi o čtvrt hodiny později dávala povely psům opět, Crazy se už ani nehnul.

Krásně zvládl odmítání pamlsků. Nejdřív koukal do očí Míše, jestli náhodou nepřijde to zázračné slůvko Vezmi a když to nefungovala "zeptal" se mě :-) Nejtěžší to bylo s domácími játrovými pamlsky, kdy Crazy míš dal i pac a předvedl veverku. Tenhle pamlsek chtěl opravdu zoufale.

Také jsme trénovali přivolání mezi psi a to i za náročnějších podmínek. Na zemi leželi dvě široká prkna (možná to byli dveře, tak moc jsem je nezkoumala) obalená bublinkovou fólií. Nejprve se po ní psi prošli, pak si na ní lehli. Pak vždy dva psi leželi na fólii a třetí mezi nimi probíhal při přivolání.

Dále jsme cvičili chůzi u nohy, procházení na prověšeném vodítku a po náročnější cvicích jsme si vždy pohráli.

Crazymu to šlo moc dobře. Jen mi Míša říkala, ať přeučím povel K noze. Že když půjdeme na zkoušky, bude lepší, když se bude umět zařadit k noze rovnou, než když mě bude obcházet. Tak to zkusíme.

Mimochodem, pár kapek spadlo až když jsme odcházeli ze cvičáku a to ani nestálo za řeč. Oba jsme odcházeli v dobré náladě a Crazy mi skoro celou cestu u nohy a koukal na mě. Úpně mně tím dostal :-D

Jsem ráda, že jsme nakonec vyrazili, protože to bylo fakt super. 15.8.2014

Devátý společenský výcvik s Alčou

3. srpna 2014 v 14:38 | Jana Š
24.07.2014 jsme navštívili další lekci poslušnosti u Alči. Společně s námi se zúčastnily Leri, malá kníračka, se kterou se už známe, a Sofie, jorkšírka, kterou jsme ještě nepotkali.

Leri byla hrozná provokatérka. Opravdu se hodně otrkala od doby, kdy jsme ji ivděli naposled. Sofie na Crazyho neměla moc náladu a hned v úvodu ho poslala do patřičných mezí.
Čekala jsem, že výcvik bude náročný - dvě fenky, ještě ke všemu jedna jorkšírka, ale Crazy pracoval opravdu nádherně. Popravdě si už úplně přesně nepamatuju co všechno jsme procvičovali. Byly to především dlouhé úseky chůze u nohy a slalomy.
Co mi ovšem utkvelo v paměti bylo odložení v sedě, vleže a ve stoje. A Crazy zvládl i stoj! Sice chvilku trvalo než jsem ho do postoje dostala, ale pak vydržel stát bez problémů.
Celkově byl hrozně šikovný a až na to, že se mi 2x nebo 3x začal válet, když dostal povel k noze byl zlatý.
opravdu se hodně zlepšil.
Momentálně se chci zaměřit více na povel K noze (do předposové pozice) a rovnou chůzi u nohy. Chůze u nohy mu toti jde daleko lépe na kruhu než když máme jít rovně.

Momentálně netuším, kdy nás čeká další hodina. Možná ve čtvrtek, protože mám ještě dovolenou, takže si možná budu moci dovolit jet na cvičák až na sedmou večer.
Jinak to, ale vypadá, že budu muset pohledat ještě jiný cvičák v okolí, protože hodiny pro dopěláky i dorosty jsou moemntálně nejdříve v sedm večer a ještě ve Stodůlkách, takže je to pro mě nemyslitelné, vzhledem k dopravě :-(

Musím tedy pohledat buď víkendovky nebo něco dřív či blíž (třeba hodiny v Řeporyjích).

Čtvrtý společenský výcvik s Míšou

8. června 2014 v 13:29 | Jana Š
Po delší době jsme se opět vydali na hodinu k Míše. Tentokrát jsme potkali samé staré známé stafordku Mayu, hrubosrstého jezevčíka Maxe a rhodéského ridgebacka Ama.

Nejvíce jsme trénovali soustředění na paníčka a "volno dozadu". To jsme trénovali hned několikrát, jak v řadě, tak např, když jsme stáli těsně proti sobě nebo na rozích čterce.
Crazyho to ze začátku bavilo, ale pak začal hrozně čuchat a už s ním moc nebyla řeč.
Samozřejmě jsme cvičili i klasické sedni, lehni nebo přivolání.
Crazyho (ale po tažmo i mě) asi nejvíc bavilo skákání přes překážku, podlézání překážky a tunel. Krom přeskočení překážky, kdy se na poprvé dal na útěk, mu šlo vše bezvadně.
Při volnu jsme si zkusili i áčko a kladinu.

Při této hodině jsem si uvědomila, jak moc je dobré chodit na jednotlivé lekce cvičáku. Na kurzu už Crazy šlape (skoro) perfektně. Ale teď jsme byli na cvičáku v Řeporyjích, se psy, se kterými se nevídá tak často a hned to bylo na jeho soustředění znát.

Až dokončíme kurz, budeme chodit alespoň 1x za 14 dní na cvičák a ideálně jak k Míše, tak k Alče, aby se naučil pořádně pracovat v různém prostředí a s různými psy.

Třetí společenský výcvik s Míšou

20. dubna 2014 v 11:02 | Jana Š
Po delší době jsme vyrazili na hodinu k Míše. Sice chodíme na kurz k Alče, ale Crazyho i mě to u Míši moc baví. Hodinu vede zcela jinak než Alča. Zatímco s Alčou hodně cvičíme v řadě, základní povely atd. - prostě věci na kterých se dá stavět při skládání zkoušek či obedience, u Míši je to výcvik nejen každodeních situací, ale i seznamování s neobvyklými věcmi apod. Takže je super, že můžeme chodit k oboum. Hlavně obě cvičí pozitivně a to je hlavní. nemohla bych střídat dvě trénerky, kdyby jedna cvičila pozitivně a druhá pomocí manipulace a tréstů. Schytali jsme to tak ve školce na OSA Panda Praha a už nikdy více. To bych snad raději cvičila jen podle knížek!

Vystoupili jsme o zástávku dřív a pomalu jsme vyrazili na cvičák. Takže hned na úvod jsme se prošli 1,5 km :-)
I tak jsme dorazili brzy.
Chvilku po nás přišla hovawartka Bella a rhodéský ridgeback Am. Crazymu se, ovšem nejvíc líbila 12-ti týdenní jack russel teriérka, kterou paní přinesla ukázat Míše. Skákali kolem sebe a Crazy by si s ní býval hrál, ale bála jsem se,a by ji neublížil. Přece jen váží minimálně o dvě kila víc a působila tak křehce. Tak jsem ho raději nechala na vodítku.
Pak dorazil ještě jezevčík Max, který Crazyho velmi zajímal a Míša s sebou vzala své štěně rhodéského ridgebacka (jehož jméno si bohužel nepamatuju).

Crazy se zase předvedl co se týče chůze u nohy. Nevím co se stalo, ale jakoby se mu z hlavy tenhle cvik vypařil a nebyl schopný se přiřadit, ani když jsme stáli, ani během chůze.
Takže místo povelu "K noze" jsem mu říkala jen "Tady jdeme" a byť mě nevnímal, alespoň šel. Na čtvrteční hodině bylo jasné, že je rozhozený z Adélky, ale proč takhle zlobil včera, to opravdu netuším.

Nicméně ty části, kde se měl přiřadit k noze nebo u ní jít (včetně slalomu v řadě) jsme nějak přežili a pak už to byla zábava.

Takže co jsme cvičli?
Chůze v řadě, přiřazování k noze - katastrofa
Slalom v řadě tam a zase zpět - katastrofa
Slalom - osmi tyčkový slalom s menšími rozestupy tyček než v agility. Na to, že ho Crazy dělal asi jen 2x v životě a to skoro před dvěma lety, mu to šlo skvěle. Tedy první pokus jsem mu zkazila já, na druhý si ho vzala Míša a krásně mu to šlo a pak jsem ho 2x ještě provedla já a to zvládl na jedničku :-)
Odložení v sedě, v leže, ve stoje - zatímco jeden pes probíhal "agility" slalom ostatní trénovali odložení. Při sedu a lehu jsme šli kousek za psa, při odložení ve stoje jsme stáli vedle něj. Sed byl v pohodě, při lehu měl tendence se zvedat - zjevně neměl radost z mokré trávy a ve stoje celkem překvapil. Sice mi chvilku trvalo, než jsem ho do něj dostala, ale pak stál pěkně.
Tunel - nešlo o klasický tunel, ale cca o 50 cm dlouhou rouru o průměru cca 40 cm, kterou měl pes prolézt. Crazy to zvládl s naprostým přehledem.
Probíhání pod brankami s igelity - Na dvou dřevěných brankách byli roztříhané igelity (jakoby závěs) a Crazy měl pod oběma proběhnout na přivolání. To bylo těžké skoro pro všechny. Nicméně na nalákání na pamlsek prošel. Při zavolání se za mnou sice vydal, ale okolo, takže ho Míša musela vždy přidržet, aby neměl možnost oběhnout. A jednou na přivolání proběhl :-)
Chůze u nohy na přímce a odložení do lehu během chůze, jít dál a návrat ke psu - Opět velmi náročné. Ovšem, když si lehl, zůstal ležet a mohla jsem jít klidně dál. Pak jsem se k němu vrátila.
Chůze u nohy na přímce a odložení do lehu během chůze, jít dál a přivolat - Opět velmi náročné, ale přivolání super.
Přivolání před řadou, odstoupení od psů - stáli jsme v řadě, jeden z majitelů psa odložil na přivolání a odešel pár metrů před řadu. Majitelé ostatních psů od nich o krok ustoupili do strany s tím, že dali povel zůstaň (nebo prostě odložení do návratu pána). Pak majitel, který odešel, svého psa přivolal a ostatní se nesměli hnout. Všem psům to šlo parádně.
Přivolání dvou psů najednou - tentýž cvik co předtím, ale přivolávali dva majitelé (první a třetí, druhý a čtvrtý).
Přivolání tří psů najednou - tentýž cvik co předtím, ale na místě zůstala jen Bella. Psi měli přivolání.
Přivolání křížem - vždy dva dva paníčci vedle sebe se prohodili a přivolávali svého psa. Crazy se trochu zarazil, když mu Max zkřížil cestu, ale přiběhl s nadšením.

To je asi vše, co jsme dělali. Během cvičení byla několikrát pauza na pohrání. Tentokrát jsem nevzala hračku, ale zkusila jsem hru SG 3-2-1 hra. Crazyho to bavilo a když běhal se mnou, tak na mě koukal (Tak proč to nezvládá, když jdeme pomalu?).
Ještě než jsme začali cvičit, tak jsem Crazymu dovolila zdolat áčko - a zvládl to perfektně.

Míša mi včera hodně pomohla - především s tím, jak zareagovat, když Crazy nebude chtít jít u nohy a potáhne na druhou stranu. A taky ve kterém okamžiku odměnit. Ale nejdůležitější pro mě bylo, že jsem zjistila, že dělám jednu základní chybu. Když Crazymu něco nejde nebo se učíme něco nového, tak už tak nějak předpokládám, že to nepůjde a přijde mi, že on to pozná a nesnaží se.
To se stalo právě při prvním pokusu u "agility" slalomu. Když si ho, ale vzala Míša a ukázala mu (i mě) jak na to s nadšením a já to po ní opakovala, Crazy šel krásně. Takže budu muset přehodnotit svůj přístup ke cvičení a dávat do toho víc nadšení. Pak to určitě bude víc bavit i Crazyho.

Včerejšek byl daleko lepší než čtvrtek, ovšem myslím, že hlavně díky tomu, že Crazy neměl žádnou velkou rušivku (Adélku) :-D
Tak uvidíme jak to bude vypadat příští čtvrtek.

No a jelikož nám měl jet autobus až za hodinu a půl, vydali jsme se domů pěšky. Ušli jsme víc jak 5 km a dvě zastávky před cílem nás dohnal autobus, tak jsme se zbytek cesty svezli.
Nicméně i tak to byl dobrý trénink na Drahelskou tlapku, neboť na cvičák jsme šli 1,5 km, pak jsme pochodovali po cvičáku a zpět jsme ušli dalíších 5 km a na Tlapce půjdeme 6 km.
Jsem zvědavá jak dlouho nám to bude trvat, protože s tím Crazyho věčným očicháváním a občůráváním je to opravdu na dlouhé lokte :-D

Foťák sem sebou bohužel neměla, ale ať to není jen sáhodlouhý text, přidávám fotku Crazyho, jak vypadal, když se snažil dostat culíček z hlavy :-D

Druhý společenský výcvik s Míšou

2. března 2014 v 11:05 | Jana Š
Včera jsme měli druhou lekci s Míšou. Zatím co posledně byl Crazy senzační, dnes byl značnou část hodiny tak trochu na zabití.
Tentokrát jsme byli v sestavě dvě feny, dva psi + u stromu byla uvázana další fenka, takže Crazy z nich byl úplně mimo. Už je mi jasné, proč mu to posledně s Míšou tak šlo - protože tam byli jen psi. Nicméně sem tam byla trochu jasnější chvilka a když už se začal soustředit, tak mu to šlo krásně. Bohužel to moc často nebylo.
proto jsem se rozhodla, že se s míšou domluvím na individuální lekci, abych se naučila Crazyho správně motivovat. Přijde mi totiž, že ač se snažím sebevíc, tak tohle mi prostě tak docela nejde - ne v přítomnosti fen.
Psi se kterými jsme cvičili byli: Rhodéský ridgeback Am, hovavartka Bella a beraded kolie Uli.
Crazy byl unešený z bearded kolie a Am z Belly, takže bylo opravdu veselo. :-)
A toto jsme cvičli
Pozice u nohy - Crazy se pořád točil za fenkami
Povely zády k sobě
Přivolávání proti sobě - a Crazy samozřejmě letěl za Uli, takže na tom jsme strávili celkem dost času.
Chůze u nohy - skrz - chůze u nohy a zpět - to mu šlo
Chůze u nohy - skrz - chůze u nohy a zpět u pravé nohy - to byl šikovný
Chůze v řadě střídavě u levé a pravé nohy
Přivolávání z odložení
Přivolávání mezi pneumatikami - to byl moc šikovný
Sezení v klidu, když se kolem kutálela pnemuatika (u nohy a cca 50 cm od psa) - To byl Crazy super

Bylo toho i víc, ale na vše si asi nevzpomenu. Každopádně mi to ukázalo, že musím opravdu hodně zapracovat na práci mezi psy, protože i když doma venku v klidu poslouchá na 100 %, mezi psi a hlavně fenami je to bvážně mizérie.

Osmý společenský výcvik s Alčou

9. února 2014 v 18:55 | Jana Š
09.02.2014 jsme zase po delší době, kdy jsme chodili jen na socializační procházky, navštívili cvičák jako takový (když nepočítám jednu lekci s Míšou).
Tentokrát tam měl Crazy jednu fenku své velikosti, takže se opravdu vyřádil. Kvůli ní se samozřejmě nedal přivolat, lotr mrňavý :-)
Jinak mám ze cvičáku pocit tak padesát na padesát. Zatím co byl občas na zabití a tvářil se, že vlastně ani nemá tušení co to znamená povel K noze nebo Sedni, jindy byl zlatý (několikrát se chytil při chůzi u nohy a krásně vnímal).
Taky mě potěšil s tím, že nevyvolal žádný konflikt s německým ovčákem Athosem, který byl trochu vrčivý a musel mít košík, ale na Crazyho myslím, nezavrčel ani jednou.
Po skončení cvičáku jsme ještě nechali psy, aby si pohrály a už tam začali chodit psi na lekci po nás. Byl mezi nimi i boxer, takže jsem se trochu bála co na to Crazy, ale bylo to v pohodě (a to když je na vodítku, tak by každého boxera sežral). Jen jeden foxteriér na něj byl trochu hr, takže na něj Crazy párkrát zavrčel, ať u dá pokoj a bylo to v pohodě.

Dokonce dobře vyšel i s Nedym - shletiákem, kterého známe z procházek a kterého chtěl Crazy obskočit, takže na něj Nedy párkrát vyjel. Teď, ale bylo vše ok.

Takže něco super, něco méně a za něco bych ho zaškrtila, ale bylo to fajn odpoledne, i když jsme domů dorazily oba špinavý jak prasátka :-D

Psi, kteří s námi cvičili :-)
Honey Bunny- rhodésky ridgeback; fenka, se kterou jsme se už jednou setkali
Dino z Roubíčkovi Lhoty - nádherný pes plemene německý křepelák. Tohle plemeno jse nikdy na živo neviděla a je to fakt krasavec.
Valeria alias Leri - fenka malého knírače, kterou jsme už jednou potkali, ale jen jako psa z další hodiny. Crazy z ní byl úplně na větvi a pořádně se spolu prohnali.
Athos - trošku vrčivý německý ovčák. Crazy s ním neměl nejmenší problém :-)

A co jsme cvičili?
Přivolání - absolutní propadák
K noze - několikrát se tvářil, že vůbec netuší co tenhle povel znamená
Sedni, lehni, vstaň u nohy
Chůze u nohy se změnami rychlosti a směru - někdy hrůza, občas dokonalé vnímání
Zastavení a usednutí k noze za chůze - ze začátku opět nevnímal, ale pak se chytil
Slalom mezi psi v kruhu a v řadě
Přivolání v řadě - přiběhl, ale těsně předemnout to stočil k Leri
Pozice v těsném kruhu - v nímal slušně
Dlouhodobé odložení v sedě - jednou se otočil
Odmítnutí pamlsku - to mu šlo
Přelezení pneumatik - naprosto super
Výdrž v pozici - sedni, lehni, vstaň - vstaň je velký problém, ostatní ok
Po cvičáku se Crazy potkal ještě s několika dalšími psy, kteří přišli na další hodinu.
Shira (borderka), Daš (foxteriér) - ten byl na Crazyho moc hr a ten si to nenechal líbit, Barney (boxer) - Crazy ho neřešil, tak to bylo super :-); Nedy (sheltie) s ním si rozumněl nejvíc, i když na procházkách si úplně neseděli; Punťa (švýcarský-bersnký honič); Adélka Implevit Somnia (borderka)
Měla jsem sebou foťák, tak jsem Crazyho a pár jeho kamarádů vyfotila.
Crazy s Leri, která ho pořádně prohnala :-)

První společenský výcvik s Míšou

18. ledna 2014 v 17:00 | Jana Š
Jelikož Alča má teď společenský výcvik v termínech, kdy se mi to nehodí, zkusila jsem se přihlásit k Míše K.
Před cvičákem jsme se setkali se Saily - biewer slečnou, z které byl Crazy úplně unešený.
Jako obvykle jsme dorazili moc brzy, takže jsme čekali asi 15 minut. Ale jelikož tam měl Crazy Saily, tak mu to nijak zvlášť nevadilo.

Společně s námi tam byl ještě hrubosrstý jezevčík Max, kříženec (asi černého labradora) Deny a jack russel Jack. Deny a Jack psy zrovna moc nemuseli, takže se Crazy očihal jen s Maxem, na kterého si pak začal trošku i dovolovat - ochmatával mu plece a chvilka mi přišlo, že se ho pokusi i obskočit.

Na rozdíl od tréninků s Alčou, jsme nezačínali tím, že by se spolu psi vylítali, ale šli jsme rovnou pracovat (nevím zda je to obvyklé, nebo to bylo z toho důvodu, že na druhém konci cvičáku probíhala obedience, tak aby tam naši psi nešli rušit).
Nevím, jestli si pamatuju přesně cviky jak šly za sebou, ale bylo to nějak takhle:
Procházka v kruhu - na prověšeném vodítku
Přivolání z odložení přes rušivky (2x) - rušivky tvořili tenisáky, klubíčko, stopovačka a činka
Chůze u nohy vpřed, po ujití určité vzdálenosti čelem vzad - Crazy mi neustále zíral do očí a to už se mi opravdu dlouho na cvičáku nestalo.
Pozice u nohy (sedni, lehni, vstaň) - Moc se mu nechtělo si lehat, jako obvykle, když je tráva mokrá.
Vpravo, vlevo, vzad - pes nejen, ž se měl držet u nohy, ale místo toho, aby si k noze sednul, si musel rovnou lehnout nebo stát.
Proskočení kruhem (pneumatikou) na povel Skrz - Crazy se chvilku zarazil jen na poprvé, pak si asi vzpoměl na agi a proskakování kruhem a užíval si to :-)
Přivolání skrz kruh - jednou se mi zvedl, ale pak už to bylo super.
Přivolání dvou psů najednou, zatím co zbylí dva sedí u nohy - Poprvé jsme čekali my, po druhé jsem přivolávala.
Chůze u nohy vždy dva psi proti sobě - šli jsme proti Jackovi tak, že se spolu míjeli psi. Jack po nás trochu skočil s vrčením, ale Crazy to ustál v pohodě. Sice šel po něm taky tlapkama, ale nevrčel a jak jsem mu řekla Nesmíš a K noze, tak zase hned koukal. Pak šli proti sobě Deny s Maxem a tam se museli míjet majitelky.
Chůze proti psu - Rozestoupili jsme se do čtvrce. Každý pes byl v jednom rohu. Na pokyn jsme se s povelem k noze vydali 3 na jednou (dva po stranách čtverce, jeden po diagonále) ke čtvrtému psu. Na povel jsme se zastavili a všichni udělali nějaký cvik dle pokynů (sedni, lehni, vstaň). Pak čelem vzad a vrátili jsme se na místo. A pak se zase vyšlo k dalšímu psu. Čtvrtý pes vždy musel zůstat v klidu u nohy paničky a nevšímat si ostatních.
Sed u nohy, když se kolem kutálí míček nebo pneumatika. Během hodiny celkem 3x
To bylo ze cvičení asi vše.
Zhruba každých 15 minut jsme dostali pokyn si pohrát (jen pán se psem) a když se chvíli čekalo než si něco odcvičí jiný pes, tak jsme se procházeli na povoleném vodítku.

Myslím, že Crazymu tohle cvičení asi sedí víc, jelikož se stejný cvik opakuje tak 2x - 3x, takže se mu to nezprotivý a je tu míň psů.
Na druhou stranu si se psy, ale nemůže pohrát a to, že je psů míň může být i nevýhoda, když ho mezi nimi potřebuju naučit pracovat.

Což mě vede k rozhodnutí, že budu chodit jak Míše, tak k Alče. Ideálně 2x měsíčně k Alče a 2x měsíčně k Míše, ale uvidím, jak to budu zvládat časově a hlavně kdy budou hodiny.

Každopádně celkově byl Crazy skvělý a i když sem tam nějaká ta chybka byla, takhle skvěle se mnou nespolupracoval mezi psi už hooodně dlouho.
Tak doufám, že mu to chvíli vydrží.
Jen by mě opravdu zajímalo čím to je? Dostává rozum, změna trenéra + menší počet psů nebo změna tréninkového programu viz rubrika Výcvik a Trénink -> podrubrika Deníček -> článek Změna tréninkové programu.

Sedmý společenský výcvik s Alčou

1. listopadu 2013 v 18:50 | Jana Š
31.10.2013 jsme na cvičák jít neměli, jelikož nebylo místo. Z prácce jsem šla o něco dřív, protože jsem měla napracováno a když jsem dorazila domů, nedalo mi to a ještě jsem se koukal na přihlášky.
Měli jsme štěstí a jedna z dvojic se odhlásila a tak jsem popadla Crazyho, stopovačku a vodu a vyrazili jsme na cvičák.
Chtěla jsem vzít ještě obleček až pojedeme domů, ale ten jsem zapomněla.
V autobuse to bylo opět zajímavé. Řidič se mi 2 minuty snažil pro Crazyho vytisknout jízdenku, pak to vzdal, vrátil mi peníze a poslal nás sednout :-D

Na cvičáku jsme byli už od čtvrt hodiny později a chvilku po nás začali přijíždět další účastníci. Nejprve dorazila fenka rhodéského ridgebacka Honney Bunny a hned za nimi přijel bernský salašnický pes Max a jeho doprovod, maličké štěně čivavy Marty..
Chvilku za nimi dorazila fenka českého strakatého psa Bonnie a pak také velký černý pudl Barry. Nakonec přijela fenka berňáka Betty.
Crazy byl ze psů samozřejmě nadšený a úplně se zamiloval do čivaváčka. Hrál si s ním ještě než dorazila Alča, ale když nás pustila na cvičák, musela jsem zasáhnout, neboť byl opravdu maličky a Crazy i Barry (velký pudl) po něm šli až moc divoce.

Když jsme měli začít cvičit, začal Crazy hysterčit a vůbec nevnímal - jen se snažil dostat za Martym. Majitel s ním nakonec odešel do auta. Crazymu to trvalo ještě nějakých 10-15 minut (to se cvičili otočkoy s povelem k noze, chůze u nohy v řadě a slalom mezi psi sedícími u nohy) a to nijak zvlášť nevnímala já z něj začala propadat zoufalství.
Ale pak se najednou chytil a i když chůže u nohy nebyla nic moc, odložení, sedni a vstaň zvládal dobře.
Zpočátku nebyl problém ani s lehni,a le pak začala padoat rosa (nebo mlha?) a Crazy začal odmítat lehat si.
Respektive si lehnul, ale hned zase vstal. Vytrvat v pozici nezvládl, takže nakonec jsme dostali svolení, že mohl sedět.

Moc mě potěšil, že po pauze přibíhal bez problému a s radostí na povel Ke mně. A také byl skvělý, při třímunutovém odložení. Vracela jsem se častěji a v cca při druhé minutě jeden ze psů vyletěl a začal štěkat. S ním i 2 další, myslím. Každopádně Crazy se po nich jen otočil, ale zůstal sedět, čímž mě opravdu potěšil
Po fiasku minulého týdne jsem včera byla moc spokojená, i když to dokonalé nebylo.

Snad příští týden bude ještě úspěšnější :-)

Šestý společenský výcvik s Alčou

27. října 2013 v 9:44 | Jana Š
Po hodně dlouhé době jsme se opět vydali na cvičák. Bylo to 24.10.2013.
Setkali jsem se tam s Airdale teriérem Artos Galactic a saluki chrtem Almasem.
Chrt měl ještě jako doprovod fenku bearded kolie.
Crazy tam poprvé zjistil, že není nejrychlejší pes - chrt ho při hře v běhu snadno předháněl, i když se Crazy moc snažil.
Co se týče výcviku, dopadl naprosto katastrofáně.
Crazy se vůbec nesoustředil. Pořád se otáčel za fenkou nebo za psi co chodili okolo. Sem tam se chytil, ale po chvíli opět věnoval pozornost něčemu jinému.
Jelikož jsme tentorkát byli na dospělácích, probíhal výcvik trochu jinak a popravdě se mi líbil víc.
Co jsme trénovali snad ani rozepisovat do detailů nebudu - beztak Crazy většinu z toho neudělal.
Snad jen odložení a přivolání nám šlo celkem slušně.
Místo lehnutí začal válet sudy - prostě bomba.
Budeme te´d tedy maximálně pracovat na motivaci.
Na příští cvičák jdeme bohužel až za čtrnáct dní, ale třeba ještě budeme mít štěstí a 31.10. se uvolní místo.

Pátý společenský výcvik s Alčou

18. září 2013 v 17:23 | Jana Š
17.08.2013 jsme dorazili na cvičák hodně brzo. Jelikož před námi byla hodina štěńátek, šli jsme se ještě projít.
Tentokrát jsme byli jen tři. S námi ještě kříženec Charlie a stafordshirká bultieriérka Maya.
Crazy pracoval tak nějak průměrně. Hodně koukal co kde lítá a moc se mu nechtělo chodit u nohy.
K noze
Sedni s výdží - odchod, příchod, překračování, obcházení
Lehni s výdrží - odchod, příchod, překračování, obcházení
Vstaň s výdží - odchod, příchod, překračování, obcházení
Sedni, lehni, sedni
Sedni, vstaň, sedni
Lehni, vstaň, lehni
Chůze u nohy se změnami směru - obraty vlevo, vpravo, vzad, poklus
Slalom mezi psi - v kruhu
Obcházení psů - v kruhu
Odložení vleže
Přiřazování k noze - v různých směrech
Prohlídka zubů
Odmítnutí granulky
Lezení na "haldu" pneumatik
Po tréninku nás už čekala Lenka s Tracy a odvezly nás domů. A tam začalo teprve tóčo.
 
 

Reklama