Jak jsem naučila ...

Jak jsem naučila povel - sudy

29. února 2016 v 13:39 | Jana Š

Jak jsem naučila povel - sudy

Rozhodla jsem se, že sepíši, jak jsem Crazyho naučila jednotlivé povely. Nemůžu zaručit, že stejný postup bude fungovat i na Vašeho psa, ale můžete to zkusit. Budu moc ráda, když mi napíšete, zda se vám podle mého návodu podařilo tento povel pejska naučit, případně jestli jste narazili na nějaká úskalí a podobně. Díky

UPOZORNĚNÍ:
Sudy jsou pro některé psi poměrně náročné a chvíli trvá, než jsou dost pružní, aby jich dokázali udělat více za sebou. Řadě psů mohou jít také lépe na jednu stranu než druhou.
NIKDY psa nepřetáčejte násilím. Pokud se pes přetáčí sám, zapojí k tomu potřebné břišní svaly a nic se mu nestane. Pokud ho, ale vezmete za nohy a překulíte, nemá čas svaly zapojit tak jak by měl a můžete mu velmi ublížit - můžete tím způsobit i torzi žaludku a to dokonce i u malých plemen psů. Tak zbytečně neriskujte!

Jak má cvik vypadat
Pes se z lehu převalí přes bok vlevo nebo vpravo zpět do lehu.

Cviky, které povelu "sudy" předcházejí
Lehni

Jak jsem ho to naučila
Sudy jsem naučila vlastně stejně jako mrtvolu (tedy vlastně mrtvolu jako sudy, neboť ty uměl dříve). Jako zdroj informací mi posloužila kniha Katky Lerlové Dogdancing. Crazymu jsem dala nejprve povel "lehni" a po té jsem mu ukázala pamlsek. Dala jsem mu ho před nos a pak jsem ho směřovala k jeho pravému rameni, až se převrátil na bok. Pamlskem jsem ho naváděla stále dál, až se přetočil na záda a odtud už se snadno skulil na druhý bok a zpět do lehu. Dostal velikou pochvalu a masíčko. Totéž jsem několikrát zopakovala. Crazy to pochopil rychle. Horší to bylo na druhou stranu. Crazy je prostě šikovnější zprava do leva, i když mrtvola mu jde naopak lépe na druhou stranu.

Poznámka: Opět je zde možnost odmítnutí cviku, když se pes necítí bezpečně, neboť se dostává do "nebezpečné" pozice.

Gesto: otočení zápěstí zleva do prava

Povel: sudy

Pomůcky: Pamlsky (případně klikr, pokud používáte).

Kde cvičit: Na pevné, ale ne úplně tvrdé podložce. Nakonec, chcete-li, aby pes cvičil na zemi, zkuste si tam zaválet sudy sami. Když vás z toho budou bolet kosti, asi to nebude úplně příjemné ani psovi.

Natočila jsem ukázkové video, jak naučit sudy pomocí luringu. Jelikož Crazy už gesto moc dobře zná, v několika případech se vést nenechal. Ale snad vám i tak pomůže :-)

Jak jsem naučila povel - chcípni

22. února 2016 v 13:25 | Jana Š

Jak jsem naučila povel - chcípni

Rozhodla jsem se, že sepíši, jak jsem Crazyho naučila jednotlivé povely. Nemůžu zaručit, že stejný postup bude fungovat i na Vašeho psa, ale můžete to zkusit. Budu moc ráda, když mi napíšete, zda se vám podle mého návodu podařilo tento povel pejska naučit, případně jestli jste narazili na nějaká úskalí a podobně. Díky

UPOZORNĚNÍ: Crazymu se občas plete se sudy.

Jak má cvik vypadat
Pes leží na boku a ani se nehne (v ideálním případě :-D)

Cviky, které "chcípni" předcházejí
Lehni, případně zůstaň nebo čekej při prodlužování výdrže v pozici

Jak jsem ho to naučila
Povel "Chcípni", "Mrtvolka", "Hají" jsem naučila dle knihy Dog Dancing od Katky Lerlové. Crazymu jsem dala nejprve povel "lehni" a po té jsem mu ukázala pamlsek. Dala jsem mu ho před nos a pak jsem ho směřovala k jeho levému rameni, až se převrátil na bok. Dostal velikou pochvalu a masíčko. Totéž jsem několikrát zopakovala. Crazy to pochopil rychle, takže jsem začala prodlužovat dobu, po kterou měl zůstat v pozici. Nicméně jeho limit byl zhruba 15 vteřin, takže jsem začala používat povel "Zůstaň" pro delší výdrž.

Poznámka:
Pokud se pes necítí bezpečně, je možné, že ho do pozice "chcípni" nedostanete nebo v ní nevydrží. Přece jen, je to pozice, ze které mu trvá déle dostat se na nohy a nemusí mu být příjemné se takhle "vzdávat".Proto především v začátcích zvolte místo, kde e cítí bezpečně a kde ho nebudou rušit jiní psi nebo třeba děti.

Gesto: Malíček a ukazováček schovaný v dlani, prostředníček a ukazováček vystrčený a palec nahoru. Prostě "zbraň" z ruky :-)
Dříve jsem používala otočení zápěstí zleva do prava, ale bylo to gesto dost podobné tomu, co jsem používala při sudech a Crazy si to pletl.


Povel: Chcípni (mrtvola, hají … fantazii se meze nekladou)

Pomůcky: Pamlsky (případně klikr, pokud používáte).

Kde cvičit: Kdekoli, ale povrch musí být alespoň trochu příjemný. Na kamínkách by se mu to asi nelíbilo.

Video, kde uvidíte i občasné zaměnění povelu za "sudy"

Výdrž v pozici "mrtvola" je třeba budovat postupně (lze přidat i povel zůstań, umí-li ho pes). Nejprve odměníme výdrž pár vteřin a postupně čas prodlužujeme. Ideální je dobu střídat - někdy čekat 5 vteřin, pak 10, 7, 15 , 4, 10, 7, 3, 5 ... tak aby pes nedokázal předvídat, jak dlouho v pozici bude, aby neměl tendence "odhadovat" a vstávat tak předčasně.
Pokud psa necháte v pozici příliš dlouho a on vstane sám, je třeba příště čas několikrát zkrátit a až pak opět začít prodlužovat.Když už povel dobře umí, lze k němu i něco přidat. Třeba "styď se".

Jak jsem naučila povel – pocem honem

15. února 2016 v 12:52 | Jana Š

Jak jsem naučila povel - pocem honem

Rozhodla jsem se, že sepíši, jak jsem Crazyho naučila jednotlivé povely. Nemůžu zaručit, že stejný postup bude fungovat i na Vašeho psa, ale můžete to zkusit. Budu moc ráda, když mi napíšete, zda se vám podle mého návodu podařilo tento povel pejska naučit, případně jestli jste narazili na nějaká úskalí a podobně. Díky

UPOZORNĚNÍ: Lidé co dělají sportovní výcvik mě za tenhle povel ukamenují :-D

Jak má cvik vypadat
Pes přiběhne ke mně, bez toho, aby předsedal. Klidně na mě může i skočit, přiřadit se k noze prostě cokoli. Jde jen o to, ho dostat do mé blízkosti.

Cviky, které "pocem honem" předcházejí
Měl by slyšet na jméno, pro procvičování se pak hodí sedni a/nebo lehni a čekej.

Jak jsem ho to naučila
Vlastně ani nevím, jak jsem k tomuhle povelu došla. V zásadě šlo o to, že na cvičáku Crazy koukal co kde lítá a na povel "Ke mně" nereagoval. Rada výcvikářky zněla, ať volám jakýmkoli jiným způsobem. A tak jsem zkusila strašně nadšeně zavolat "Crazy, pocem honem" a ono to fungovalo. Od té doby používám tento povel vždy, když si nejsem jistá zda přiběhne (nechci si pokazit povel Ke mně) a nesejde mi na tom, jak přiběhne, ale hlavní je, aby přiběhl.

Poznámka: Povely typu Pocem apod. často nesnáší lidé, kteří se věnují sportovní či služební kynologii (třeba sestřin známý, který cvičí policejní psi). Ale když si člověk nechce pokazit klasické přivolání (Ke mně), tak je to velmi praktické. Sama používám Ke mně především na cvičáku, zatímco na procházkách "pocem" (pokud zrovna neprocvičuji Ke mně)

Gesto: Plácnutí oběma rukama do stehen a mírný předklon/podřep

Povel: Crazy, pocem honem (velmi nadšeně)

Pomůcky: Pamlsky, stopovačku (případně klikr, pokud používáte).

Kde cvičit: Kdekoli, ale na cvičáku vám to nemusí úplně projít.

Jak jsem naučila povel - Ke mně

6. ledna 2015 v 18:52 | Jana Š

Jak jsem naučila povel - ke mně

Rozhodla jsem se, že sepíši, jak jsem Crazyho naučila jednotlivé povely. Nemůžu zaručit, že stejný postup bude fungovat i na Vašeho psa, ale můžete to zkusit.
Budu moc ráda, když mi napíšete, zda se vám podle mého návodu podařilo tento povel pejska naučit, případně jestli jste narazili na nějaká úskalí a podobně. Díky

UPOZORNĚNÍ: Pokud si nevíte s výchovou či výcvikem svého psa rady, obraťte se na zkušeného výcvikáře. I když máte jorka nebo jiného "drobka", neznamená to, že s ním nemůžete vyrazit na cvičák. Tam vám poradí jak s pejskem komunikovat, řeknou vám, jaké děláte chyby apod. Podle knih či internetu se často vše naučit nedá.

Jak má cvik vypadat
Pes rychle, rovně přiběhne a předsedne před psovoda
Cviky, které "ke mně" předcházejí
Pes by měl znát své jméno, ale není podmínkou, a povel sedni. Časem se na procvičování hodí zná-li povel "čekej" (případně "zůstaň", pokud povely nerozlišujete).

Jak jsem ho to naučila
S povelem "Ke mně" jsme bojovali dost dlouho. Začínali jsme na OSA Panda Praha. Výcvikářka mi Crazyho podržela, já dala povel "Ke mně" a Crazy ke mně přiběhl. Podobně jsme pak trénovali i na HafBO.
Z počátku měl vodítko, aby ho šlo odchytit, kdyby se rozhodl běžet jinam a přivolávala jsem na krátkou vzdálenost.
Jelikož jsme s povelem "Ke mně" měli opravdu velké problémy, používala jsem dost dlouho stopovací vodítko a povel "Ke mně" jsem dávala jen pokud jsem měla jistotu, že přiběhne. Takže žádné volání ve chvíli kdy byl začichaný nebo nevnímal při hře s jiným psem.
Dodnes Crazyho od psů odvolávám jménem a povel "Pocem honem".
Pokud byl Crazy na stopovačce a neposlechl na zavolání, dala jsem se na útěk. To ve většině případů zabralo, případně lze za stopovačku po povelu lehce zatáhnout (žádné škubání a přitahování), aby psovi došlo, co se po něm chce.
Další způsob jakým jsem si tak trochu "vynucovala" jeho pozoronost byl ten, že pokud mě po zavolání ignoroval a dál si dělal co chtěl, prostě jsem se mu schovala - za nejbližší strom, auto - samozřejmě vždy tak, abych na něj viděla a měla přehled o okolí.
Přiznám se však, že tím sjem jeden čas způsobila, že jakmile byl na volno, neposlechl a já se mu jednou či dvakrát schovala, šel mi po zbytek procházky u nohy, abych se mu náhodou zase neztratila. Když jsem ho připnula zpět na vodítko, zase si začal čichat (v rámci vodítka, netahal). Tohle byl velmi dobrý tip z HafBO.

Crazy se tento povel spolehlivě naučil až cca ve dvou a půl letech.
Po splnění povelu vždy následuje veliká pochvala (ať už slovní, moc dobrý pamlsek, nebo pohrání si). Ideální je, pokud psa přivoláváte několikrát během procházky (ať na stopovačce nebo na volno) a několikrát ho hned po pochvale vypustí zpět dělat si co che (třeba si hrát opět se psy). Pokud by po každém přivolání následovalo připnutí na vodítko a odchod domů, je velká pravděpodobnost, že by časem přicházel stále méně ochotně.

Poznámka:
Tento povel procvičuji při každé příležitosti. I ve chvíli kdy jde Crazy na krátkém vodítku, tak ho čas od času přivolám - na stopovačce nebo flexině je to samozřejmost. Povel "Ke mně" je asi ten nejdůležitější a tak čím více se procvičuje tím lépe.

Gesto: Plácnutí pravou rukou do pravého stehna
Povel: Ke mně nebo Crazy, ke mně
Pomůcky: Pamlsky (případně klikr, pokud používáte).
Kde cvičit: Kdekolli a kdykoli. Zpočátku jen, když vás vnímá, později i za těžších podmínek.

POZOR: NIKDY psa za příchod netrestejte, i kdyby cestou za vámi očichal deset patníků a trvalo mu to půl hodiny. Jakmile pes zjistí, že po návratu k vám přijde trest, bude chodit stále méně ochotně, až přestane chodit úplně.
Jestliže si dá pes na čas, můžete se zachovat trochu odměřeně - dát horší odměnu, jen poplácat místo pamlsku apod. Nikdy, ale psa nebijte ani mu nenadávejte. A když, tak jedině milým hlasem.
Asi nikdy nezapomenu, jak jsem na Pandě rozesmála spolucvičící, když jsem Crazyho konečně po pěti minutách přivolala a strašně mile a nadšeně jsem mu říkala "Ty hajzle mrňavej, konečně jsi tady. Příště ti zakroutím krkem." :-D

Video s tréninkem přivolání na procházce. Tehdy bylo Crazymu 5 měsíců. Krátké vodítko sloužilo jako "couračka", kdyby se rozhodl neposlechnout.

Povel "Ke mně" není jen o tom, že pes přiběhne, když potřebujete. :-) Můžete při té příležitosti udělat i zajímavé fotky. Zvláště pokud je pes váš pes chlupatý, nebo má plandavé uši.

Jak jsem naučila povel - Čekej

31. prosince 2014 v 18:17 | Jana Š

Jak jsem naučila povel - čekej

Rozhodla jsem se, že sepíši, jak jsem Crazyho naučila jednotlivé povely. Nemůžu zaručit, že stejný postup bude fungovat i na Vašeho psa, ale můžete to zkusit.
Budu moc ráda, když mi napíšete, zda se vám podle mého návodu podařilo tento povel pejska naučit, případně jestli jste narazili na nějaká úskalí a podobně. Díky

UPOZORNĚNÍ:
/

Jak má cvik vypadat
Pes zůstává v pozici "sedni", "lehni", "vstaň" nebo jiné, dokud není přivolán nebo nedostane jiný povel.

Cviky, které "čekej" předcházejí
Alespoň jeden ze základních povelů (sedni, lehni nebo vstaň) a povel "Ke mně", či jakýkoli jiný, kterým psa přivoláte. Při pokročilejším využívání je třeba umět povel "k noze".

Jak jsem ho to naučila
Postup naučení cviku je téměř totožný jako u povelu "zůstaň". Crazyho jsem odložila vsedě, vzdálila se o krok a po té ho přivolala. Pokud jsem používala povel "Ke mně", trvala jsem na předsednutí. Pokud jsem přivolávala jménem, pak mi bylo jedno, jakým způsobem ke mně přijde.
Postupně jsem opět zvyšovala vzdálenost, případně se schovávala třeba za strom, za auto apod. a přivolávala.

Poměrně záhy jsem začala povel Čekej spojovat s povelem Můžeš. Začala jsem u silnice, kde nejezdí příliš mnoho aut. Přišla jsem k přechodu, dala povel "čekej", rozhlédla a pak jsme s povelem "můžeš", přešli.
Jelikož se občas stalo, že Crazy místo čekej, pokračoval dál, vrátila jsem ho zpět a postup opakovala.
Stalo se mi to však jen několikrát, protože měl povel "čekej" poměrně dobře zažitý. Proto, že z počátku pes nemusí povel 100% splnit, jsem volila raději silnice, kde auta prakticky nejezdili.
Dodnes dávám povel "čekej" před přecházením jakékoli silnice, i když vím, že tam auto projede sotva jednou za den. Čím zažitější ho pes má tím lépe.

Poznámka: Po povelu "čekej" následuje přivolání, vyběhnutí na agility parkur, přejití silnice apod. Po povelu "zůstaň" odejdu a pak se vrátím.
Povely se nemusí nutně rozlišovat, ale mě to přijde lepší. Když dostane Crazy povel "zůstaň", tak je vidět, že je v klidu. Rozhlíží se, ale nijak zvlášť nic neřeší. Jakmile dostane povel "čekej", je na něm znát, že je ve střehu a čeká, kdy přijde nějaká akce. Dle mého se to hodí zvláště agiliťákům, ale každý pes je samozřejmě jiný. Crazymu každopádně povel "čekej" krásně zvyšuje drive.

Gesto: Hřbet dlaně prsty nahoru
Povel: Čekej
Pomůcky: Pamlsky, stopovačka (případně klikr, pokud používáte).
Kde cvičit: Kdekoli a všude tam kde je možnost přecházení silnice, před vyběhnutím na parkur apod.

Jak jsem naučila povel - Zůstaň

30. prosince 2014 v 18:03 | Jana Š

Jak jsem naučila povel - zůstaň

Rozhodla jsem se, že sepíši, jak jsem Crazyho naučila jednotlivé povely. Nemůžu zaručit, že stejný postup bude fungovat i na Vašeho psa, ale můžete to zkusit.
Budu moc ráda, když mi napíšete, zda se vám podle mého návodu podařilo tento povel pejska naučit, případně jestli jste narazili na nějaká úskalí a podobně. Díky

UPOZORNĚNÍ: Povel "zůstaň" používám POUZE v pohodlných pozicích. Např.: ve Veverce ho dávám jen kvůli focení a to maximálně na cca 15 vteřin.

Jak má cvik vypadat
Základní výcvik: Pes zůstane v sedu, lehu nebo ve stoje i po vašem odchodu, dokud se k němu nevrátíte.
Ostatní: Pes zůstane v jakékoli zvolené pozici, dokud nedostane povel "volno" nebo se k němu nevrátíte. Využívám především při focení v pozicích jako "Veverka", "Popros" apod. Zde však vždy jen na krátkou dobu. V pozici "Mrtvola" lze psa nechat i delší dobu.

Cviky, které "zůstaň" předcházejí
Pro začátek by měl pes umět některou ze základních pozic (sedni, lehni, vstaň). Později lze provézt dlouhodobé odložení i v jiných pozicích - mrtvola, hlavička apod.

Jak jsem ho to naučila
Jak naučit povel "zůstaň" jsem se naučila na OSA Panda Praha. Začínali jsme v pozici v sedě. Crazymu jsem dala povel "zůstaň" a ustoupila jsem o krok zpět. Crazy byl šikovný a jeden krok vydržel, takže jsem se honem vrátila zpět a odměnila. Postupně jsem zůstávala stát déle, než jsem se vrátila, ale prozatím jsem neprodlužovala vzdálenost.
Jakmile už to dobře zvládl, udělala jsem dva kroky zpět apod. Pokud se Crazy zvedl, vrátila jsem se a dostal opět povel "sedni", ale bez odměny. V příštím pokusu jsem pak udělala o krok méně a hned se vrátila, abych ho měla za co pochválit.
Postupně jsem tedy zvětšovala jak vzdálenost, tak dobu, kdy jsem byla pryč.
Na HafBO jsme se dostali do fáze, kde jsme začali trénovat i s rušivkami, místo toho, abych od něj odcházela po zadu, tak jsem začala odcházet zády k němu, odcházela jsem k jiným psům, překračovala ho apod.
Pokud udělal chybu, vrátila jsem se o "krok" zpět - zkrátila jsem vzdálenost, nebo jsem se vracela po kratší době. V případě chyby jsem ho také netrestala. Vrátila jsem ho zpět do pozice bez komentáře a odměny a pokračovala jako by se nic nestalo.
Poznámka:
Dávám přednost rozlišení povelů "čekej" a "zůstaň",

Gesto: Dlaň směřující směrem ke psovi prsty nahoru.
Povel: Zůstaň
Pomůcky: Pamlsky, stopovačku (případně klikr, pokud používáte).
Kde cvičit: Nejprve v klidném prostředí a postupně zvyšovat náročnost - více lidí, více psů. Pokud jsem cvičila někde, kde byla možnost útěku a ještě neměl dostatečné přivolání, měla jsem ho na stopovačce.

Pes musí zůstat v pozici, ve které byl odložen. To znamená, že i odměna musí přijít ve chvíli kdy je ještě ve správné pozici. Na videu z podzimu 2013 je vidět jedna má chyba, kdy už viděl, že bude odměna a tak si sedl, aby na ni dosáhl a já mu ji dala, což jsem neměla neboť pozici smí změnit právě až po odměnění.

Jak jsem naučila povel - Vstaň

29. prosince 2014 v 17:47 | Jana Š

Jak jsem naučila povel - vstaň

Rozhodla jsem se, že sepíši, jak jsem Crazyho naučila jednotlivé povely. Nemůžu zaručit, že stejný postup bude fungovat i na Vašeho psa, ale můžete to zkusit.
Budu moc ráda, když mi napíšete, zda se vám podle mého návodu podařilo tento povel pejska naučit, případně jestli jste narazili na nějaká úskalí a podobně. Díky

Jak má cvik vypadat
Pes stojí rovnoměrně na všech čtyřech a dívá se na vás nebo rovně před sebe.

Cviky, které "vstaň" předcházejí
Pro způsob, kterým jsem Crazyho povel naučila, jsem potřebovala, aby znal povel "K noze" a "Sedni". Vhodné je, zná-li své jméno.

Jak jsem ho to naučila
Nejprve jsem mu dala povel "K noze", kde si sedl. Po té jsem mu dala před nos pamlsek a směřovala jsem ho směrem od jeho nosu. Nejprve se jen natahoval, nakonec vstal.
Musela jsem dávat pozor, abych ho odměnila hned, jakmile si stoupl. Pokud už udělal krok navíc, bylo to špatně, neboť by se při povelu "Vstaň" naučil "cestovat".
S tímto povelem jsme měli problém docela dlouho, neboť Crazy zůstal stát vždy, jen dokud jsem se nezačala narovnávat (zpočátku jsem se k němu samozřejmě skláněla). Až mi na jedné socializační procházce poradila Alča, která si všimla, že Crazy si sedá proto, že při narovnávání sahám do kapsy/pamlskovníku pro další pamlsek, abych ho mohla odměnit za výdrž ve stoje.
A jak vidí, že mu pamlsky mizí z dohledu, nutí ho to sednout (stejně jako při učení sedu pomocí luringu). Takže stačilo si dávat pozor, abych nesahala pro další pamlsek, dokud jsem se plně nenarovnala a slovně nepochválila.
Povel "vstaň" stále nemáme stoprocentní. Zatím se mi ho to nedaří naučit bez targetingu nicméně jakmile ho do pozice "vstaň" dostanu, je schopný v pozici vydržet i minutu, cože je celkem úspěch.

Poznámka: Odměna musí přijít hned jakmile si pes stoupne. Nesmí stihnout udělat krok dopředu, jinak se pes naučí, že povel "vstaň" znamená "udělej krok vpřed" a nikoli jen "postav se".

Gesto: Zatím jsem na vhodné gesto nepřišla, takže používám otevřenou dlaň před nos (target), ale zvažuji máchnutí rukou nahoru.
Povel: Vstaň
Pomůcky: Pamlsky (případně klikr, pokud používáte).
Kde cvičit: Kdekoli. Pozor na kamínky nebo horký chodník/asfalt. Na tom může klidně cvičení odmítnout.

Naše začátky s povel Vstaň - tentokrát pokus na měkkém povrchu nikoli na zemi u nohy. (Podzim 2013)

Jak jsem naučila povel - Lehni

28. prosince 2014 v 17:24 | Jana Š

Jak jsem naučila povel - lehni

Rozhodla jsem se, že sepíši, jak jsem Crazyho naučila jednotlivé povely. Nemůžu zaručit, že stejný postup bude fungovat i na Vašeho psa, ale můžete to zkusit.
Budu moc ráda, když mi napíšete, zda se vám podle mého návodu podařilo tento povel pejska naučit, případně jestli jste narazili na nějaká úskalí a podobně. Díky

Jak má cvik vypadat
Pes leží rovně a dívá se na psovoda. Nenavaluje se na kýtu.

Cviky, které "lehni" předcházejí
Pro způsob, kterým jsem Crazyho povel naučila, jsem potřebovala, aby znal povel "Sedni". Vhodné je, zná-li své jméno.

Jak jsem ho to naučila
Povel "lehni" byl již trochu obtížnější. Opět jsem nechtěla použít nátlak (tlačení na lopatky), ale mírná manipulace v tom byla.
Crazyho jsem nejprve posadila, pak jsem vzala do ruky pamlsek a pomalu ho přibližovala k zemi. Crazy se však začal plížit za ním, místo toho aby si lehl. Proto jsem mu dala kšírky a ve chvíli, kdy se začal za pamlskem plížit, jsem ho lehce chytla za kšíry. Neškubala jsem za ně, ani jimi nijak netahala. Jen jsem je držela, aby nemohl dopředu.
Když zjistil, že se za pamlskem nemůže plížit, začal se sklánět k zemi, až si lehl. Pak dostal velikou pochvalu. Trvalo pouze jednu lekci (cca 10 min) než mu došlo, že si má lehnout a nikam necestovat.
Přesto na gesto začal reagovat asi až po týdnu. Do té doby jsem ho musela navádět pamlskem.

Gesto: Ruka směřující dlaní dolů
Povel: Lehni/down
Pomůcky: Pamlsky, kšírky, případně klikr, pokud používáte.
Kde cvičit: Nejdříve na pevné zemi - koberec, tráva. Pozor na horký chodník/asfalt, může se pak stát, že povel odmítne provést. Crazy má takovou specialitu, že si do mokré trávy nikdy nelehne.
Jakmile měl cvik zažitý, začali jsme cvičit na posteli, na klíně, na neostrých kamínkách apod.

Více než rok staré video, kde můžete vidět povel Lehni v Crazyho podání.


Shaping Lehni (bez použití gesta) říjen 2014

Lehni s použitím gesta - 10.10.2014

Luring - Lehni 17.01.2016
Na Facebooku jsme se bavily o tom, jak naučit psa lehni. Zkusila jsem tedy natočit video, jak se u lehni dělá luring. No, předvádět to se psem, který povel umí už jak na gesto, tak na slovní povel není jednoduché, ale třeba to trochu postup objasní.
Pamlsek musí dostat vždy v té poloze, kterou chcete naučit. Tedy pokud se má nučit lehni, musí mít na zemi i zadek. Jinak by se naučil poklonu.

Lehnutí lze využí třeba při fotografování nebo při péči o psa - kartáčování a pod.

Jak jsem naučila povel - Hlavička

30. října 2014 v 21:22 | Jana Š

Jak jsem naučila povel - hlavička

Rozhodla jsem se, že sepíši, jak jsem Crazyho naučila jednotlivé povely. Nemůžu zaručit, že stejný postup bude fungovat i na Vašeho psa, ale můžete to zkusit. Budu moc ráda, když mi napíšete, zda se vám podle mého návodu podařilo tento povel pejska naučit, případně jestli jste narazili na nějaká úskalí a podobně. Díky

UPOZORNĚNÍ: /

Jak má cvik vypadat
Pes leží s hlavou položenou na zemi mezi předními tlapkami nebo na tlapkách. Osobně nerozlišuji, ale cvik by se dal určitě rozdělit na hlavičku na tlapky a hlavičku na zem.

Cviky, které "hlavičce" předcházejí
Lehni

Jak jsem ho to naučila
Shaping má jednu nevýhodu. Pokud pes ještě nemá naučenou dostatečnou výdrž v pozici, může se stát, že pokud mu to začne připadat dlouhé, začne nabízet jiné chování. U Crazyho to bývá lehnutí, pokud se mu zdá, že sedí moc dlouhou nebo "Veverka" ať ze sedu nebo lehu. Jeden čas, začal pokládat hlavu na zem, když se mu zdálo, že je lehni příliš dlouhé. Položení hlavičky na zem se mi docela líbilo, takže jsem ho několikrát pomocí klikru zachytila a odměnila. Přiřazení povelu se mi nejprve nedařilo, takže jsem to zkusila na gesto - kývnutí a položení ruky na zem bez pamlsku a ve chvíli kdy hlavičku položil, tak jsem mu dala pamlsek na zem. Gesto pochopil záhy a teď už zvládá hlavičku v pohodě i na slovní povel. Stala se také jeho oblíbeným zahajovacím cvikem freeshapingu na dotaz "Co uděláš?"

Poznámka: Cvik lze využít v dogdancingu a také ho využívám při trénování sebekontroly. Většího psa lze naučit položit hlavičku vstoje či vsedě třeba na židli, otočený kbelík apod.

Gesto: kývnutí hlavou
Povel: hlavička
Kde cvičit: kdekoli, kde je pro psa bezpečné si lehnout. Pozor na kamínky nebo horký chodník/asfalt. Na tom může klidně cvičení odmítnout.

Hlavička v praxi :-)VIDEO

Jak jsem naučila povel - Sedni

16. září 2014 v 15:11 | Jana Š
Rozhodla jsem se, že sepíši, jak jsem Crazyho naučila jednotlivé povely. Nemůžu zaručit, že stejný postup bude fungovat i na Vašeho psa, ale můžete to zkusit.
Za výsledky však ručit nemohu :-)
Budu moc ráda, když mi napíšete, zda se vám podle mého návodu podařilo tento povel pejska naučit, případně jestli jste narazili na nějaká úskalí a podobně. Díky

Jak má cvik vypadat
Pes sedí zadkem na zemi - ne jen těsně nad zemí - a dívá se na psovoda. Pes má v sedu zůstat i bez povelu zůstaň/čekej dokud nedostane jiný povel.

Cviky, které "sedni" předcházejí
Pes nemusí umět žádné jiné cviky, vhodné však je, zná-li své jméno.

Jak jsem ho to naučila
Povel "sedni" byl jeden z prvních, který jsem Crazyho naučila.
Původně jsem chtěla postupovat tak, jak se radí nejčastěji. V čase krmení ukázat misku a vydat ji až po té co si sedne. Jenže Crazy byl, a stále je, nežravec co se granulí týče, takže tento plán záhy zhatil.
Ale pamlskový byl odjakživa, takže jsem mu prostě dala pamlsek nad nos a pomalu ho směřovala dozadu. Nejprve vyskakoval, "tančil" kolem, škrábal do nohou, ale jakmile zjistil, že tudy cesta nevede, kecl na zadek. Stačili dva dny na to, aby si na gesto spolehlivě sedal.
Přiznám se však, že jsem měla hodně dlouho potíže s přiřazením slovního povelu.
Zřejmě jsem nezvládala správné načasovaní, takže Crazy pracoval jen na gesto.
Teprve v zimě 2013 mě napadlo použít klikr - slovní povel jsem přiřadila během pěti minut.

Poznámka: Zpočátku jsem u učení seděla nebo klečela na zemi. Později jsem seděla na židli či lavičce a pak teprve dávala povel ze stoje.

Gesto: Ruka otočená hřbetem ke psovi s prsty u sebe, jako bych v ní něco měla.
Povel: Sedni/sit
Pomůcky: Pamlsky (případně klikr, pokud používáte).
Kde cvičit: Nejdříve na pevné zemi - koberec, tráva. Pozor na horký chodník/asfalt, může se pak stát, že povel odmítne provést. Crazy má takovou specialitu, že si nikdy nesedne do mokré trávy, to nechá zadek těsně nad zemí a nic na světě ho nepřesvědčí, aby ho na ni položil.
Jakmile měl cvik zažitý, začali jsme cvičit na posteli, na klíně, na neostrých kamínkách apod.


Video, které bylo součástí on-line školky pro psy Brit Training tips. Natáčeno někdy v říjnu/listopadu 2013.

Jak jsem naučila - Hra s krabicí

15. září 2014 v 14:57 | Jana Š
Co je potřeba
Krabice vhodné velikosti - musí být tak velká, aby do ní pes zvládl bez problému vlézt a mohl si v ní sednout a/nebo lehnout.
Klikr
Pamlsky

Účel cviku
Hra s krabicí je dalším ze začátečnických cviků pomocí shapingu. Účelem je, aby pes vlezl do krabice a tam si sednul/lehnul. Pokud se pes naučí tento cvik, budete ho moci dostat prakticky kamkoli. Stejně jako do krabice ho pak můžete naučit ulehnutí na podložku, do klece/přepravky nebo do tašky.

Jak jsem ho to naučila
Našla jsem vhodnou krabici - což nebylo úplně snadné, neboť většina na něj měla příliš vysoké bočnice - a položila ji do obýváku. Nachystala jsem si pamlsky a klikr a přivedla Crazyho ke krabici.
Předtím byl Crazy samozřejmě již naklikaný, takže jakmile viděl klikr, už čekal, co se bude dít.
Nejdřív nevěděl, tak jsem upřeně koukala na krabici. To mu po chvilce bylo podezřelé, tak ke krabici čichl - klik + odměna. V zápětí začal provozovat nose touch na stěnu krabice, což jsem mu 2x odklikla, ale pak dostal opět otázku: "Co uděláš?"
To je signál, že má něco vymyslet. Nabídl mi sednutí, lehnutí, ale pak mu došlo, že tudy cesta nevede a opět se zaměřil na krabici. Začal hrabat do stěny, takže opět klinutí. Po čtvrtém opakování jsem zvýšila kritéria a chtěla jsem, aby se do ní podíval.
To ho napadlo a ještě než jsem stihla kliknout, skočil dovnitř. V tu chvíli klik a jackpot - tedy zhruba deset kousíčků pamlsku, neboť to bylo to hlavní co jsem chtěla.
Nevěděl co dál, takže následovala opět otázka: "Co uděláš?". Zde už uplatnil předchozí cviky, co zná, a nabídl mi nejen leh a sed, ale i veverku :-)
Za leh dostal opět jackpot, protože jsem chtěla, aby cvik ukončil právě lehem v krabici.

Crazymu hra s krabicí šla krásně a přišel na to dost rychle.

Nicméně každému psu - a zvláště těm bojácnějším nebo těm co jsou cvičeni klasicky (s využitím pozitivních trestů) - to tak rychle jít nemusí. Pokud se některá fáze nedaří, je třeba se vrátit o krok zpět. Lekce má končit úspěchem, takže pokud to budete zkoušet a nebude se úplně dařit, dejte si nižší cíl. Třeba jen nakouknutí do krabice, pak dejte jackpot a ke cvičení se vraťte za pár hodin nebo druhý den - opět jen na několik minut.

Pokud to nepůjde jinak, začněte opět od čichnutí a pokračujte dál. Pes si to pravděpodobně vybaví a rychle přejde až do fáze, kde jste skončili a odtud můžete pokračovat.
A nebo skončíte 2x ve stejné fázi, ale s tím si hlavu nelamte. Dejte tomu čas.

Poznámka: Jakmile se Crazy naučil do krabice lézt, začali jsme hrát hru Krabice s překvapením

Jak jsem naučila - doteky ruky (nose touch)

14. září 2014 v 14:46 | Jana Š
Co je potřeba
Dlaň :-)
Klikr (nemusí být)
Pamlsky

K čemu se hodí
Doteky ruky jsem se naučila od Katky Lerlové na jejím workshopu Den přivolávačských her Susan Garrett.
Ve většině knížek o pozitivním upevňováním se nose touch uvádí jako první cvik, který se pes učí pomocí shapingu.
Po zvládnutí ho lze využít k zabavení, k povzbuzení soustředění, uklidnění nebo na převedení z nežádoucí činnosti.

Tehdy jsem ještě neměla klikr, takže jsem cvičila následovně.

Crazymu jsem nastavila dlaň s prsty směřujícími dolů. Zpočátku netušil, co po něm chci, takže jsem si do dlaně klepla a čekala. Crazymu po chvilce došlo, že má dělat něco s rukou. Nejdřív to zkoušel tlapkou a pak se letmo dotkl. Okamžitě jsem pochválila a dala mu pamlsek.
Zpočátku jsem odměňovala i zcela letmé dotyky, ale postupně jsem zvyšovala kritéria. Po několika opakováních už dostával odměnu pouze za pevný dotek nosem do dlaně.

V současné době dostává odměny za několikeré zopakování doteku. Důležité je, počty doteků snižovat i zvyšovat. Tedy jednou mi stačil dotek 3x, pak 5x, pak 1x, pak 4x, pak 5x, pak 2x …
Pokud bych počty neustále zvyšovala, Crazyho by to mohlo přestat bavit.

A k čemu doteky ruky využívám? Crazy měl nějakou dobu potíže s cestováním. Při čekání na autobus naříkal, protože ho to prostě nebavilo. Takže jsem mu nastavila dlaň a už pracoval.

V současné době doteky využívám, pokud se dostane s někým do konfliktu. Je to dobrý způsob jak odvést jeho pozornost. Po třetím použití ve chvíli kdy na něho štěká nebo vrčí jiný pes na vodítku (nemohou se k sobě dostat, aby se do sebe pustili), se začal sám přiřazovat k noze nebo prostě jde a nevšímá si jich, což bylo přesně to, čeho jsem chtěla dosáhnout.

Doteky ruky se dají také cvičit s klikrem a vlastně to bývá vůbec první cvik při práci s ním. Nejprve se kliká na čichnutí k dlani, pak letmý dotek nosem, pevný dotek nosem a nakonec více doteků.

Jak vycvičit jorkšírského teriéra

4. září 2014 v 15:38 | Jana Š
Jorkšírský teriér je pes jako každý jiný a tak se i on dá vycvičit, byť si to mnoho lidí nemyslí.
Rozhodla jsem se, že vypíši, jak jsem Crazyho jednotlivé povely, cviky a triky naučila.
Nemůžu zaručit, že stejný postup bude fungovat i na Vašeho jorka. Crazy je pamlskový, takže tím je práce s ním jednodušší.
Každopádně určitě stojí za to to zkusit.

!Popsané povely jsou jen ty, které Crazy umí nebo ho je učím! Mnoho našich povelů tu, ale také popisovat nebudu - třeba nožičky, jdeme ven atd. Ty si každý člověk už musí přizpůsobit sám :-)

Jak cvičit


Základ shapingu a klikrtréninku

Základní povely

Povely, které by měl znát každý pes ...
K noze
Nesmíš

Rozšířené základní povely

Další povely, se kterými se setkáte na cvičáku. Některé jsou třeba pro život, jiné na zkoušky.
Odložení za chůze do sedu/lehu
Zastavení do lehu/sedu při přivolání
Vyndání pamlsku z igelitového sáčku

Další užitečné povely

Další povely, které používám
Na chodník
Pomalu
Stůj/Stop/Zastav
Okolo
Kolem
Pocem honem (vyjde 15.02.2016)

Agility

Povely používané v agility, některé lze použít i v dogdancingu
Tunel
Áčko
Kladina
Hop
Skoč
Skrz
Slalom

Dogdancing

Povely používané v dogdancing - triky pro radost
Pac
Ťap
Otočka
Toč
Had
Chyť se
Styď se
Schovka
Pivot na bedýnce
Slalom

Jak jsem naučila povel - Veverka

17. května 2014 v 13:34 | Jana Š

Rozhodla jsem se, že sepíši, jak jsem Crazyho naučila jednotlivé povely. Nemůžu zaručit, že stejný postup bude fungovat i na Vašeho psa, ale můžete to zkusit.

Budu moc ráda, když mi napíšete, zda se vám podle mého návodu podařilo tento povel pejska naučit, případně jestli jste narazili na nějaká úskalí a podobně. Díky

UPOZORNĚNÍ: Pokud je pes mladý a nemá ještě dostatečně posílené svaly (hlavně zádové) bude mu trvat, než se dokáže opravdu zvednout ze sedu. Pokud má pes nemocná záda, tento cvik ho neučte. S cvikem raději počkejte až do půl roku věku psa (u velkých plemen raději déle).

Jak má cvik vypadat
Pes sedí na zadku a přední nohy má ve vzduchu. Můžete cvičit jen na krátkou výdrž - zvedne se a okamžitě přichází odměna - nebo delší, kdy kolem něj projdete, což využijete, pokud se chcete věnovat dogdancingu.

Cviky, které "veverce" předcházejí
"POPROS" - tento cvik mi přijde pro psa jednoduší a není tak namáhavý na záda. Posílí si je tím a pak může přejít k "VEVERCE".
"SEDNI" - cvik, ze kterého jsem k povelu "VEVERKA" vycházela.

Jak jsem ho to naučila
Cvik Veverka se Crazy vlastně naučil zcela náhodou. Byl líný si stoupnout na zadní, když dostal povel "Popros" a zůstal sedět na zadku, jen zvedl přední nohy.
Okamžitě jsem zareagovala a odměnila, byť to vlastně bylo něco jiného, než jsem chtěla. Pokud někdy opět "veverčil" dostal okamžitě odměnu, nicméně jsem z počátku nemohla přijít na to jak to udělat, aby se z toho stal skutečný cvik na povel. Tehdy jsem ještě o klikru a shapingu měla jen mlhavé představy a teprve později jsem zjistila, že jsem ho "veverku" zpočátku učila tzv. zachycením.

Jelikož cvik nenabízel tak často, aby šel zachytit dokonale, šla jsem na to přes povel "Sedni".
Crazy dostal povel "SEDNI" a po té jsem mu dala pamlsek těsně nad úroveň nosu na natažené dlani (pokud to bylo výš, přešel do pozice "Popros"). Pochopil to velice rychle. Zpočátku jsem u něj klečela/seděla na zemi. Později jsem seděla na židli/lavičce až jsem si mohla klidně stoupnout, ukázat gesto ve výšce pasu a on už věděl, co to znamená.

Postupně jsem prodlužovala dobu, kdy Crazy v pozici setrval, obcházela ho a podobně. Začala jsem na několika vteřinách a postupně dobu prodlužovala.

Zpočátku a u mladých psů na výdrží příliš nelpěte, protože je cvik hodně namáhavý na záda.

Stejně tak jsem zpočátku dovolovala, aby se Crazy zachytil ruky, při odebírání pamlsku, protože ještě nebyl natolik posílený, aby v pozici vydržel.

Poznámka: Aby pes získal výdrž, musí mít již posílené zádové svaly. Pokud jste ještě necvičili povel POPROS (který Crazy už znal), tak odměňujte i jen to, že pes obě přední nadzvedne a hned zase "spadne" zpět. Odměňujte však ještě ve vzduchu. Jak budete cvik opakovat, pes zesílí a budete moci přejít i k výdrži.

Gesto: natažená ruka dlaní vzhůru a na ní pamlsek (později bez pamlsku). Zpočátku těsně nad nosem, později stačí gesto ukázat, kdekoli, kde na něj pes vidí.

Povel: veverka (používám já); v dogdancingu se většinou používá "panáček" či "trpaslík", ale v zásadě to může být jakékoli slovo, které ještě nemá přiřazené k jiném povelu.

Pomůcky: Pamlsky (případně klikr, pokud používáte).

Kde cvičit: Dokud nemá pes stabilitu, tak na zemi - koberec, tráva. Pozor na kamínky nebo horký chodník/asfalt. Na tom může klidně cvičení odmítnout. Když už cvik dobře umí, můžete to zkusit třeba trénovat na posteli nebo jiném méně stabilním měkkém povrchu.

POZOR: Povely POPROS a VEVERKA se psovi mohou plést. Proto je dobré, necvičit oba najednou.

Veverka s gestem
Když má pes již výdrž, lze ho ve veverce i fotografovat.
03.10.2016

Jak jsem naučila povel - Popros

17. května 2014 v 13:30 | Jana Š
Rozhodla jsem se, že sepíši jak jsem Crazyho naučila jednotlivé povely. Nemůžu zaručit, že stejný postup bude fungovat i na Vašeho psa, ale můžete to zkusit.
Budu moc ráda, když mi napíšete zda se vám podle mého návodu podařilo tento povel pejska naučit, případně jestli jste narazili na nějaká úskalí a podobně. Díky

UPOZORNĚNÍ: Cvik posílí záda, ale bude chvilku trvat, než v něm pes získá stabilitu. Se cvikem raději počkejte až do půl roku věku psa (u větších plemen déle). Pokud má pes nemocná záda, tento cvik ho neučte.

Jak má cvik vypadat
Pes stojí na zadních. Přední nohy může mít zvednuté až nad hlavu nebo jen volně visící, případně jimi může "prosit". Zda psa naučíte jen jednu z pozic předních tlapek, nebo vám na tom nesejde záleží čistě na vás.

Cviky, které "veverce" předcházejí
Pes nemusí umět žádný jiný cvik.

Jak jsem ho to naučila
Prošení se pes naučí velice snadno. Stačí, když vidí, že máte něco dobrého a pokud ho neokřikujete, začne kolem vás panáčkovat. To lze využít a pomocí klikru poměrně rychle naučit.
Já tehdy ještě o klikru mnoho nevěděla a tak jsem to Crazyho naučila takto:
Ukázala jsem mu pamlsek v ruce a jakmile o něj projevil zájem, zvedla jsem ruku s pamlskem na jeho hlavu. Crazy okamžitě reagoval postavením se na zadní.
Zpočátku jsem opět klečela na zemi, pak jsem jsem si stoupla. Pro Crazyho to byl první povel, kde musel více zapojovat záda, která ještě neměl dost posílená, proto ztrácel stabilitu.
Nejdříve jem ho nechávala, aby se ruky zachytili, později už to zvládal sám.
Pokud už má pes výdrž, můžete ho naučit i chůzi po zadních. Uděláte krok zpět a pokud vás následuje ihned odměníte. Postupně počty kroků zvyšujete. Stejným způsobem lze naučit i couvání na zadních.

Poznámka: Aby pes získal výdrž, musí mít již posílené zádové svaly. Zpočátku jsem doměňovala jen to, že se pokusil na zadní postavit (odměna musí přijít ještě ve vzduchu).

Gesto: Prsty do "špetky" nad hlavou psa. Uvidíte na fotografii níže.
Povel: Popros
Pomůcky: Pamlsky (případně klikr, pokud používáte).
Kde cvičit: Dokud nemá pes stabilitu, tak na zemi - koberec, tráva. Pozor na kamínky nebo horký chodník/asfalt. Na tom může klidně cvičení odmítnout. Když už cvik dobře umí, můžete to zkusit třeba trénopvat na posteli nebo jiném méně stabilním měkkém povrchu.

POZOR: Povely POPROS a VEVERKA se psovi mohou plést. Proto nejprve naučte jeden cvik a poté přejděte ke druhému.

 
 

Reklama