Prosinec 2017

Bandáží proti strachu (nejen) z petard

31. prosince 2017 v 23:20 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
Na sociálních sítích již od začátku prosince koluje obrázek úvazu, který má pomáhat psovi od strachu z petard. Bohužel je tam napsáno (a ještě anglicky) pouze jak bandáž zavázat, ale o tom jak a proč to funguje, a že pomáhá nejen od strachu, ale také při agresivitě, nevolnosti v autě nebo některých nemocech se tam nedozvíte.
Stejně tak tam chybí informace o tom, že je třeba psa na bandáž postupně naučit, jak má být široká, jak moc má být utažená atd.
Pokud vás informace o bandážích zajímají podívajte se na web Marty Mannelové, která je lektorkou TTouch pro psy pro ČR. Konkrétně do článku A zase ty petrady.

Na workshopu TTouch jsme byli v roce 2016. Po něm jsem aplikovala především doteky a bandáže tak nějak pustila z hlavy. Až právě na začátku prosince, kdy na mě obrázky "vyskakovaly" na každém kroku mne napadlo, že bych ji mohla zkusit taky.

Crazy se petard nebojí. Ne, že by z nich byl nadšený, ale lehne si, a dělá, že tu vůbec není, nebo (venku) se přiřadí k noze a čeká co budu dělat já. Začneme cvičit různé povely a triky, zobe si pamlsky a je spokojený.

Jeho velkými strachy jsou, ale mouchy (v uzavřených prostorách) a vysavač.
Právě začátkem prosince se více oteplilo a Crazy si přinesl na kožichu mouchu z balkonu - a začalo rodeo. I po tom, co jsem ji z něj smetla a zlikvidovala ji, běhal skrčený, se staženým ohonem po bytě a klepal se jak osika. Nakonec si zalezl do "boudy" (bývalého botníku za dveřmi, ve kterém má jeden ze svých pelíšků) a odmítal se odtud hnout. Když už tam byl víc jak 5 hodin a odmítal vylézt i na pamlsek, na tož, aby se šel napít, rozhodla jsem se pro radikální krok. Vytáhla jsem ho, "obmotala" poloviční bandáží a strčila ho zpátky do boudy. Asi po pěti minutách jsem zaslechla otřepání a pak hlasité pití z misky
Sice ještě asi hodinu odmítal vstoupit do pokoje, kde jsem z něj mouchu sundávala, ale pak už se otrkal definitivně, mohli jsme vyrazit i na procházku a po návratu si na příhodu s mouchou ani nevzpomněl.

Z vysavače nemá Crazy takové "šoky", jako z much. Vysávám-li v jiných místnostech, jen leží u mě v posteli a dělá, že tam není. Ve chvilí, kdy se přesouvám do svého pokoje, začíná problém - krčí se, klepe se, buší mu srdce a drží se co nejdál, ale v mém pokoji. Řešila jsem to tak, že jsem ho vždy odvedla do jiné místnosti, ale můj pokoj je jeho "pelíšek", takže se i přes svůj strach ihned vracel.
09.12.jsem ho tedy zkusila poprvé "obmotat" před vysáváním. Sice si zalezl opět do nejvzdálenějšího místa, ale když jsem za ním po ukončení luxování přišla, neklepal se, ani mu nebušilo srdce.
16.12. se stal úplný zázrak 😁. Dala jsem mu bandáž a šla vysávat. Crazy se uložil na kraj postele a ležel tam (tím svým stylem "já tu vůbec nejsem"), i ve chvíli, kdy jsem mu hubicí vysavače jezdila po zemi hned pod hlavou. Při tom, dříve stačilo, objevit se s vysavačem mezi dveřmi a už se přesouval co nejdál.
Když jsem byla tak blízko, pohladila jsem - žádné klepání ani bušení.
Další zkouška proběhla 23.12. Crazy stál u dveří mého pokoje a díval se jak dávám vysavač dohromady (spojování hadice, vkládání hadice do "těla" vysavače) - koukal přes chodbu do druhého pokoje cca 3 m. I to byl dost velký pokrok, protože stačilo, aby zaslechl štrachání, když jsem vysavač vyndaval z jeho místa a byl fuč. Pak opět ležel na posteli a dělal, že není. A bylo mu jedno, jak blízko jsem.
30.12. už jsem měla při skládání vysavače asistenci. Zabandážování stál ani ne půl metru ode mě a kontroloval, jestli to dělám správně. Zůstal se mnou ještě ve chvíli, kdy jsem už vysavač strčila do zásuvky, ale než jsem ho zapnula, raději jsem ho poslala do mého pokoje, abych ho nevyděsila. Tak se opět odebral na postel, dělat, že tu není.

Když to takhle půjde dál, za chvíli mi bude asistovat i během vysávání. Doufám, že na mouchy to zabere taky tak rychle.
Bandáž chci rozhodně zkusit i do auta, ze kterého je dost vyklepaný. Když jedeme domů je už utahaý a nevadí mu, ale když vyjíždíme na výlet, hodně to s ním cloumá. Určitě pak napíši jaká je naše zkušenost i v tomto směru.

Znáte TTouch bandáže? Zkoušeli jste ji na svém psovi a fungovala?

Crazy dělá, že není při vysávání - v poloviční bandáži.

Veselé Vánoce

24. prosince 2017 v 11:28 | Jana Š |  Novinky
Co dodat?
Prostě jen, užijte si svátky v kruhu těch, které máte rádi, ať už jsou dvounozí, beznozí, čtyřnozí či vícenozí :-)