Cestování s jorkšírem v MHD

18. dubna 2017 v 21:09 | Jana Š |  Výcvik jorkšírského teriéra
Vzhledem k jorkšíří skladnosti není cestování v MHD velkým problémem. Přesto má jistá úskalí, o kterých je dobré vědět a vyhnout se tak zbytečným konfliktům - s řidiči, spolucestujícími i revizory.

Každá přepravní společnost může mít nastavená vlastní pravidla. Zvláště u dálkových autobusů a soukromých vlakových společností si nejprve zjistěte zda vás se psem vůbec vezmou. Velké psy některé neberou vůbec, malé pak jen ve zcela uzavřených schranách, kde musí být zavřeni po celou dobu přepravy a pokud jedete v kupé a nemáte ho jen pro sebe, nesmí pes vadit vašim spolucestujícím.

Jelikož bydlím nedaleko Prahy, máme s Crazym zkušenosti s cestováním v tramvaji, metru, příměstských vlacích a autobusech. Co se týče odvolávání na přepravní řád, bude se jednat o dpp, potažmo ropid. Dopravní podniky jiných měst mohou (a často mají) jízdné a podmínky přepravy psů nastavené jinak než Praha.

Cestování v MHD obecně
V Praze pes jezdí zdarma, musí být opatřen krátkým vodítkem a náhubkem, nebo být umístěn ve zcela uzavřené schráně. Pokud však cestuje se psem v tašce, ze které mu kouká hlava, musí být opatřen náhubkem.
Pes bez náhubku může být z prepravy vyloučen řidičem, revizoři pak rozdávají pokuty.
Ačkoli už jsem viděla i odmítnutí přepravy štěněte čivavy bez náhubku, nikdy jsem nebyla svědkem toho, že by náhubky řešili revizoři a to ani v případě velkých psů.
Za jakých okolností pes v pražské a příměstské MHD platí si můžete přečíst na stránce ROPIDu.

Jaké jsou tedy výhody a nevýhody různých způsobů cestování?


Vodítko a náhubek
+ Nemusíte sebou nosit tašku nebo vézt kočárek. Zvláště, když se jedete na výlet.
+ V létě můžete psa strčit na zem pod sedadlo, kde je přeci jen chladněji. Crazy toho vždy s nadšením využívá - ve vlaku i v autobuse.
+ Můžete mít psa v náručí nebo na klíně, což může být pro psa příjemnější než být zavřený v tašce.
- V případě, že se psem musíte stát, je lepší ho mít v náručí. U jorka přeci jen hrozí větší šance přišlápnutí.
- Není to příliš vhodný způsob přepravy, když je mokro a blátivo. Pokud se nevyhnete tomu, vzít ho do náruče, budete mít na sobě elegantní otisky tlapek.
- Do dálkového autobusu (typu RegioJet) vás jen na vodítku a s náhubkem ve většině případů nevezmou.

Typů náhubků je hned několik a budu se jim věnovat v samostatném článku.

Na fotografii je Matýsek ve vlaku. Za fotku děkuji Magdaléně Hlaváčové.
Více o nich i Verče se Sabi se dočtete na FB stránce Sabi a Maty - Dog Team.

Cestování v tašce s náhubkem
+ Ani za nepříznivého počasí vás pes nepošlape.
+ Vhodné pokud máte starého nebo nemocného psa, případně štěně, takže si bude moci v tašce odpočinout.
+ Pokud je cílem vašeho výletu hrad či zámek, máte šanci, že vás tam se psem v tašce pustí (nutno zjistit předem). Např. v roce 2012 měli na zámek v Dětenicích vstup povolen "kabelkoví psi". Zda toto povolení platí stále, nevím.
+ V některých městech se za psa v tašce nemusí platit jízdné.
-/+ Pokud jedete na dlouhý výlet, může si v tašce pes odpočinout. Pro mě je taška nevýhodou, protože mě nebaví ji s sebou nosit a jelikož vím, že Crazy ujde s přehledem 20 km a na delší výlety bez tak nejezdíme, taška nám jen překáží.
- V létě se v ní pes neochladí.

Crazy v tašce s náhubkem a na "zaseknuté" flexině.

Cestování ve schráně (zcela uzavřené tašce)
Některé tašky typu kabelky umožňují psa v tašce i uzavřit tak, že mu nekouká ani hlava. Další možností jsou tašky, které vypadají jako malé kenelky, nebo vysloveně schrány, používané k přepravě malých zvířat (jako jsou třeba na kočky).
+ Ani za nepříznivého počasí vás pes nepošlape.
+ Pes v ní nemusí mít náhubek.
+ V případě, že jedete na seminář či workshop a pes je na tašku naučený, jako na svůj "domeček", pak ji využijete ne jen k cestě tam, ale i jako místo k odložení psa v době kdy se potřebujete soustředit na výklad, nebo, aby nerušil ostatní psy v době, kdy s ním nepracujete.
+ Ideální pokud jedete se psem k veterináři, kde bude podstupovat zákrok v narkóze. Při cestě zpět ji jistě oceníte (ne každý má možnost jet autem).
+/- Obvykle mívají dobře řešené větrání, takže se s nimi dobře cestuje v létě, ale na zimu nejsou ideální. Záleží však na typu.
- Pokud míříte na výlet, člověka za chvíli nebaví se s ní nosit.

Cestování s kočárkem na psy
+ Pokud je pes nemocný, umožní vám kočárek dlouhé výlety, a při tom si nenamáháte rameno, jako při nošení psa v tašce.
+ Výhodné při cestování s více psy najednou.
- Kočárky pro psy ještě nejsou moc obvykle, takže budete pravděpodobně středem pozornosti a možná i vtípků. S tím musíte počítat :-)
- Ačkoli pes jezdí v Praze zdarma, kočárek bez dítěte už je brán jako nadměrné zavazadlo, proto byste měli mít jízdenku za 16 Kč. Řidič má právo po vás chtít, abyste si ji koupili a revizor vám může dát pokutu za to, že ji nemáte.

Za fotografii děkuji Jarce Vojtěchové a jejím pejskům Matýskovi a Bettynce. Facebooková stránka: Yorkšírský butik

Jaké máte zkušenosti z cestování s jorkšírem vy? Přidaly byste ještě nějaké klady či zápory?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama