Patnáctý společenský výcvik s Míšou

14. srpna 2016 v 17:07 | Jana Š |  Poslušnost HafBO

Dnes ráno jsme po dlouhé pauze vyrazili na cvičák. Jeli jsme busem a objevili zkratku (v duchu hesla: Je to sice dál, ale o to horší cesta.) Vyhnuli jsme se tak rušné silnici, ale za to jsme slézali prudký kopec, který jsem nálem sjela po zadku. : D

Na cvičáku jsme se sešli ve složení dvou fenek - hovawartka Bella a flatka Balloo - a dvou psů - bilý kříženec střední velikosti Michal a Crazy.

Když jsme byli s Michalem na cvičáku naposledy, občas po sobě kluci startovali - Michal kluky nemusí a Crazy si to nenechal líbit. Dnes byl Michal klidnější a když už se ozval Crazy ho vůbec neřešil.

Crazy byl dnes vůbec krásně vnímavý a ani se neválel, jako to vždy na začátku cvičáku dělává.

Dnes jsme začali s rozdělením do dvojic (vyfasovali jsme Bellu :)) a stoupli si proti sobě. Jedna dvojice měla odložení, s tím, že páníček udělá 1-2 kroky stranou a druhá dvojice dostávala povely - sedni, lehni, vpravo vbok, čelem vzad atd. Pak jsme se otočili a s povelem k noze jsme se proběhli kolem dvojice proti nám. Pak jsme s povelem k noze došli za ocas psa odloženého před námi. Na závěr jsme kolem dvojice udělali kolečko. V téhle části jsem to jednou zkonila já, kdy místo vlevo vbok jsem udělala vpravo vbok - a majitelka Balloo taky 😁
V druhé části jsme byli v odložení a to Crazy zvládal do okamžiku, kdy mu Bella přišla za zadek. To na něj bylo moc.

Dále jsme nechali psi v lehu (bez povelu zůstaň) a my paníčci udělali krok dopředu. Když to pes zvládl tak jsme zkusili i vyběhnout.
Když pes dostane povel lehni, měl by v něm zůstat dokud nedostane jiný, ať páníček dělá cokoli. Totéž jsme prováděli v sedu a pak jsme se pokoušeli ve stoje. Zatím, co sed a leh není problém, vstaň je a veliký.

Následujícím cvičením bylo probíhání krabicí. To jsme zvládli s přehledem.

Pak jsme trénovali pivot na "cívce". Zatím co velcí psi to skvěle zvládali, Crazy se držel jen tak tak, protože na něj byla vysoká, ale dělal co mohl a šlo mu to.

Závěrem jsme trénovali nesbírání pamlsků ze země. Nejprve jsme je měli na jednom dobře viditelném místě. V druhé části byli rozházené kousek od kladiny a psi si jich po jejím přeběhnutí nesměli všimnout.
Crazy si sice jeden do tlamy vzal, ale na povel Pusť ho ihned vyplivnul.
Do třetice jsme přivolávali kolem rozházených pamlsků. Nejprve na Ke mně a pak na Pocem (či něco podobného po čem pes nemusí předsedat).

Celkově jsem z dnešního cvičáku nadšená.

Chci zapracovat na:
Vstaň
Pivot
Kam se točí při vlevo vbok a vpravo vbok :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Liška Liška | Web | 16. srpna 2016 v 14:17 | Reagovat

My chodíme cvičit už 14 měsíců, ale ještě nikdy nás nedělili do dvojc. Proč nás nedělili do dvojc?! :D

Já vždycky k noze, vstaň, lehni, sedni, vpravo/vlevo vbok, čelem vzad apod. trénuji před jídlem. Když je hladový pracuje na 100% :-D a výsledky jsou samozřejmě vidět i jindy a jinde.

2 Karol Dee Karol Dee | E-mail | Web | 21. srpna 2016 v 6:36 | Reagovat

Když pes pochopí princip odložení, rychle se ho naučí i v jiných polohách, takže stačí, aby mu to secvaklo - ty mu pomůžeš tím, že budeš klasicky odměňovat od milisekund setrvání v poloze až po minuty. Taky vždy vysvětluju odložení trochu jinak, než že pes čeká na další povel (to by měa být samozřejmost u každého cviku). Odložení by mělo být fixní, pes je přišpendlený na jedno místo a to do chvíle, dokud ho páníček nepropustí, nejlépe tak, že přijde až k němu. Odvolávání z odložení zvyšuje pravděpodobnost, že se ti zvedne. Ale lehce se mi to mluví, když jsem v tomhle od začátku nepochybila (což je úspěch vždycky, nezvorat nic :D) a odložení máme na 99,99% (stoprocentní není nikdy žádný povel, bohužel) :)

3 Jana Š Jana Š | E-mail | Web | 21. srpna 2016 v 9:13 | Reagovat

[1]: Když jsme chodili cvičit k Alče, tak jsme moc často ve dvojicích taky nepracovali. U ní jsme dělali klasické řadovky, polohy, chůzi u nohy ... Prostě to co případně využiješ na zkouškách.
Míša má "výchovu a výcvik rodinného psa". Tedy vždy trochu potrénujeme polohy a chůzi u nohy a jinak trénujeme právě hlavně přivolání, odložení, míjení se, chůzi po nepříjemných površích, nebraní pamlsků apod. Tedy hodně socializačních cvičení a toho s čím se potkáš v životě.

Její hodiny jsou tak trochu "doplňkové" k "normální" poslušnosti. A tedy mě i Crazyho baví mnohem víc :-D

4 Jana Š Jana Š | E-mail | Web | 21. srpna 2016 v 9:19 | Reagovat

[2]: Problém je, že jsem tak trochu zazdila polohu Vstaň. Takže nejdřív musím naučit Vstaň - Stůj a pak teprve odložit v ní.

S přivoláním z odložení nemáme problém, neboť na to mám dva různé povely. Zůstaň - leží/sedí a dokud se k němu nevrátím nehne se.
Čekej - leží/sedí a ví, že ho časem zavolám. A je fakt, že zatím co při Zůstań je vidět, že mě sice sleduje,a le vypadá uvolněně, jak má čekej, tak je napjatý, kdy už to bude.
K některým zkouškám se to hodí mít rozdělené, takže nám to rozdělili už ve školce.

5 Karol Dee Karol Dee | Web | 21. srpna 2016 v 19:41 | Reagovat

[4]: Určitě je třeba to rozdělit. Já povel čekej nemám, pokud se bude z lehu pokračovat, používám prostě lehni. Zkrátka takové "odložení" není odložení, ale prostě jen poloha ztížená tím, že páníček může odcházet pryč nebo dělat cokoliv jiného. Mám tenhle přístup radši než používání doplňkového čekej, protože vyžaduje od psa opravdu plnou pozornost a taky trpělivost.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama