Květen 2016

Asi nemám jorkšíra

29. května 2016 v 17:09 | Jana Š |  Jak to vidím já
Jak tak pročítám facebookuvé skupiny, stále častěji mám pocit, že Crazy vlastně není jorkšír.
Vezmu ho do náruče a on se mi v ní vzteky nezmítá, nekouše ani neškrábe, češu ho a on se mi nesnaží uhryznout ruku i s kartáčem, koupu ho a on na mě nevrčí, na procházce potkáme velkého psa a on si ho (až na výjimky) nevšímá nebo se jen očichají a každý se jde svou cestou, aniž by se pokusili sežrat. Rozhodně nevyštěkává ostatní psy ani lidi už na 5 metrů.

Říkáte si, že takhle by se měl správný pes chovat?
Pes ano, ale podle toho co se dočítám, tak to pro jorkšíry neplatí. Pokud se totiž někdo v jorkie skupině zeptá, co dělat s tím, že jork vyjíždí na jiné psy, nechce se koupat nebo česat ba dokonce při péči o sebe vyjíždí na vlastní členy rodiny, dozví se, že je to úplně normální, protože je to jorkšír a jejich jork to dělá taky. A taková odpověď obvykle přijde od 7 z 10-ti lidí.

Přijde mi to dost děsivé, protože jork je opravdu učenlivé, inteligentní plemeno, které přes svou občasnou tvrdohlavost se svým pánem dost ochotně spolupracuje, zvláště, když mu z toho kápne něco dobrého na zub a dokáže se naučit řadu povelů a kousků.
Vzhledem ke svému vzhledu je koupání i česání nutné, takže naučit ho tuto péči snášet, když už ne si ji užívat, by mělo být prioritou každého majitele, ať už se svého psa rozhodne udržovat v dlouhé, polodlouhé nebo krátké srsti.
Je škoda "zničit" takového temperamentního a hravého psa jen tím, že v něm člověk vidí plyšovou hračku či dítě, místo psa, kterým ve skutečnosti je.


Přes svou roztomilost je jorkšír pes jako každý jiný a alespoň základní povely jako sedni, lehni, vstaň (nebo stůj) a zůstaň, které využijte i při péči o srst by měl umět každý. K tomu samozřejmě patří i přivolání a chůze u nohy, které využijete na procházkách.

Mezinárodní den jorkšírů - certifikát

28. května 2016 v 22:16 | Jana Š |  Reporty ze psích akcí
Ještě jednou se vracím k Mezinárodnímu dni jorkšírů, neboť mi právě dnes přišel certifikát.
Pokud se akce za rok uskuteční opět, jistě se zúčastníme znovu.
Pokud si chcete přečíst první článek klikněte na Report - Mezinárodní den jorkšírů
Chcete-li si prohlédnout mé fotografie z akce klikněte na Mezinárodní den jorkšírů - Fotografie
Další fotografie můžete vídět třeba v albu na Facebooku Royal Canin Czech Republic
A video najdete na youtube agentury Dobrý den

Náš certifikát


Čtrnáctý společenský výcvik s Míšou + video

22. května 2016 v 21:17 | Jana Š |  Poslušnost HafBO
27.04.2016 jsme opět vyrazili k Míše na cvičák.
Tentokrát byl cvičák v Řeporyjích a dorazili jsme asi o půl hoďky dřív.

Než jsme se všichni sešli, využili jsme čas a s Crazym jsme zkusila některé z překážek, keré na cvičáku máme. Jsou jimi "tunel" (úplně jiný než v agility), halda pneumatik s náběhovým prknem, áčko, kladina.


Tentokrát se naše sestava skládala s jezevčíka Maxe, prtky Fanny, stafbullky Lawi, křížence Michala a, pro nás nového, knírače Kima.

Při seznamování s Kimem byli kluci dost napjatí, takže jsme jim to raději zatrhli, Michalovi bylo lepší se vyhnout jako obykle. Maxe má Crazy moc rád, Lawi taky jen Fanny naněj byla dost divoká, takže jí občas odkazoval do patřičných mezí. Už pro to, že na něj cestou na bus vystartoval jrt, který byl na volno a panička ho totálně nezajímala. Šel seprostě rovnou zakousnout :-(

Pro začátek jsme si dali 2x přeběhnutí kladiny, aby se psi uvolnili a uvědomili si, že se začíná pracovat. To Crazyho bavilo, kladina je jeho oblíbená překážka.
Pak následovali pozice u nohy. Při nich se Crazy snažil pořád válet. Nevím proč, ale ze začátku cvičení je vždycky na zabití.
Odložení za chůze do sedu - To jsme se už kdysi učili u Alči a čas od času ho trénujeme na procházkách. Zvládá to dobře.
Projití okolo "stanu" - což byl vlastně tunel přehozený přes stojany, takže vytvořil stan. Psi kolem měli projít (a neoznařčkovat ho ani na něj neskočit).
Proběhnutí pod stanem - Po přehozem bylo hned několik vstupů kudy se dalo proběhnout. Proběhnutí jsme absolvovali 2x, pokaždé jinou cestou. S tím nebyl problém.
Odložení v trojicích - To už byl náročnější cvik. První páníček vyrazil u nohy se psem, psa odložil za chůze do sedu a šel dál ještě na chůzi vodítka, kde zůstal stát. Druhý pes co stál za ním udělal totéž, cestou míjel odloženého psa a neměli na sebe reagovat. Nakonec šel ještě třetí pes. Po doložení za chůze jsme pak dělali totéž v běhu. To už se nám tak nedařilo.
Procházení pod třásněmi - To je úkol, který Crazy opravdu nemá rád. Vyšší překážku nepoddlezl, nižší nakonec ano. Ale opravdu se mu nechtělo. Zatím co pod třásněmi probíhali další psi, šli jsme opět podbíhat stan.
Odložení v trojicích s během - Opět jsme odkládali za běhu a Crazymu to opět nešlo.
Třásně s rušivkou - Závěrem jsme šli opět na třásně a tentokrát u toho Míša šustila s pytlíkem s pamlsky. Některé psi to lákalo, Crazyho to naopak popíchlo k tomu, aby pod třásněmi proletěl.

Z této hodiny jsem si odnesla to, že musím více trénovat odkládání za chůze/běhu, zkusit Crazymu udělat prolézačku skrz třásně a zkusit mu nějak ukázat, že všichni jrt/prti nejsou takový hajzlíci jako ti dva co se ho za poslední dobu pokusili sežrat.

Mezinárodní den jorkšírů - fotografie

15. května 2016 v 13:22 | Jana Š |  Reporty ze psích akcí
Na akci jsem s sebou měla jen "falešnou" zrcadlovku, protože se mi nechtělo tahat s "pravou". Jelikož jsme šla sama, nebylo ani moc příležitostí k focení, nechtěla jsem Crazyho jen tak někde uvazovat, abych mohla fotit.
Takže fotek je jen pár, ale třeba nanich svého jorka poznáte.

Příprava na cestu

Pejsci
Crazy si našel kámošku

Pro více fotek otevřete celý článek

Report - Mezinárodní den jorkšírů

14. května 2016 v 22:42 | Jana Š |  Reporty ze psích akcí
Mezinárodní den jorkšírů jsem si nemohla nechat ujít.
Co na tom, že ho "zařídil" Royal Canin a někteří lidé se rozčilovali, že se jedná vlastně o jednu velkou reklamu na toto krmivo.
Myslím, že všichni, kteří na tuto akci vyrazili se svými psy, se tak rozhodli především proto, že si chtěli užít bezva den se svými psími kámoši a vyrazili by bez ohledu na to, kdo akci pořádá.

Součástí bylo i vytvoření dvou nových rekordů. Setkání nejvíce jorkšírů a jejich kříženců na jednom místě a organizovaná procházka nejvíce jorkšírů a jejich kříženců.

Akce probíhala v parku Parukářka v Praze. Cesta tam nám trvala přes hodinu, ale trefili jsme. Byli jsme asi pátí co se registrovali.
Při registraci jsme dostali kartičku, s ní jsme museli projít jednotlivá stanoviště bez ohledu na pořadí) a získat razítka nebo nálepky.

Přišlo mi, že na akci nedorazilo moc výstavních jorků. Málo, který byl v srsti. Přišlo hodně biewerů, pár čokolád a golddustů a viděla jsem i jednoho merle.
Byli tam i asi dva opravdu miniaturní jorkšírci - a když jsem viděla jak se sotva pohybují, jsem fakt ráda, že má jorka na horní hranici standardu.

Mile mě překvapilo, že část lidí, uvažovala jako já, nechala doma flexiny a vyrazila na akci na pevných vodítkách. Když už jsme chtěli nechat pejsky očichat, bylo rozhodně lepší rozmotávat pevná vodítka nebo pevné s flexi než, když někteří bojovali se dvěmi zamotanými flexi vodítky.

I při agility, pokud si člověk nemohl dovolit pustit psa z vodítka, se pevné vodítko hodilo. S tím pes tunelem proběhne v pohodě, ale kdo by za sebou tahal flexinu.

Stanoviště nebylo třeba procházet za sebou. Byla následující:
Agility - Mohli jsme si zkusit různé překážky. Crazy byl zase jednou po dlouhé době na houpečce a ačkoli ji zatím absolvoval asi 4x, zvládal ji s absolutním přehledem. Zvládl i pár skoků, i když do těch se mu moc nechtělo a musela jsem ho lákat mlskami, slalom mu šel taky dobře a na kladině a áčku se vyřádil, jako vždy.
Výživa psů - Výživová poradkyně radila, jaké krmivo (od Royal Canin) je pro psa nejlepší. Vzhledem ke Crazyho intoleracnci k obilí, pro něj nic vhodného nebylo.
Psycholog psů - U Ing. Pavla Bradáče jsme se měli buď poradit, ukázat nějaký cvik nebo odpovědět na otázku. Před námi už bylo několik lidí a ještě nikdo nedokázal odpovědět na otázku kolik zubů má pes. No, já to věděla :-D
Trochu jsme si i popovídali a pan Bradáč říkal, že chodíme na jeden z mála použitelných pražských cvičáků. Tak mě dost potěšil :-)
Veterinární poradna - V Poradně jsem se radila co se zubním kamenem. Vetka mi poradila řasu, takže prostě budu doufat, že mu to konečně zabere.
Kvíz - Otázky o psech obecně - Jak dlouho trvá březost?; Kolik má dospělý pes zubů?; Kolik má štěně zubů? ... i o Jorcích - Kdy se v ČR narodila první štěňata?; Odkud pochází? K čemu se používal? Zde jsem pro Crazyho vyhrála hračku - zelenou kostičku.
Soutěže - Crazyho čekal slalom mezi kužely a měl předvést alespoň sednutí. Když si sednul, lehnul, udělal veverku a "umřel", byla paní nadšená. Vyhrál sáčky na exkrementy.
Fotokoutek - Zde jsme se spolu měli nechat vyfotit.

Po tom co jsme absolvovali celé "kolečko" jsme se s orazítkovanou a olepenou kartičkou vydali ke kolu štěstí. No, bylo to spíš losovací osudí. Vylosovala jsem 1,5 kg krmení a stínítko do auta.

V průběhu akce se nám 2x představil policejní pes, který se "vyřádil" na figurantovi a také jsme viděli ukázku agility.

V jednu nás čekalo společné focení a hned po něm jsme vyrazili na procházku.

Po návratu už nám tiskali společnou fotku a já se ještě stavila v salonu, kde jsem Crazymu nechala ostříhat drápky. "Psí kadeřnice" byly na místě 3 a měly neustále plné ruce práce.
Stříhali i kompletně a zcela zdarma.

S Crazym jsme si to moc užili, spí jako dudek. Jsem zvědavá, zda se akce příští rok uskuteční znovu. Bylo to super a mi určitě opět vyrazíme.

Načesání před cestou
Na místě si našel nové kamarád(k)y
Naše foto
Společná fotografie

Více fotografií bude v zítřejším článku.

Z Hůrky na Krteň a ještě dál

5. května 2016 v 20:33 | Jana Š |  Výlety
Tento týden mám dovolenou. Pondělí jsem věnovala úklidu, úterý jsem strávila v zoo v Liberci, kde jsem fotila bílá tygřátka, včerejšek byl ve znamení doktorů a dnes jsem chtěla jet do Vrbtovské zahrady.

Jenže ráno počasí nevypadalo moc nadějně, tak jsem si říkala, že to nemá smysl, když chci jet především kvůli focení. Kolem oběda se však vyčasilo a tak jsem se rozhodla, že vezmu na výlet alespoň Crazyho.

Vypravili jsme se na stanici metra Hůrka, kde jsme vstoupili do parku. V pozadí je kostel sv. Prokopa a Sluneční náměstí.
Crazy se choval klidně a poslušně. Vlastně jsem to ani moc nečekala. Přece jen plno cizích psů a pachů ...
Po pochodu Přímo za čumákem se opravdu změnil. Uklidnil se a nechává mě vše více řešit.
Kousek za tubusem metra je možné vylézt na kopec Nová kolonie. To jsme využili a zhruba polovinu kopce prolezli. Prošli jsme i kolem ložnice bezdomovců, takže večer bych se tam sama určitě nevypravovala.

Fotka z Nové kolonie s metrem v pozadí.

Třináctý společenský výcvik s Míšou

3. května 2016 v 17:25 | Jana Š |  Poslušnost HafBO
Druhého dubna se nás na cvičáku sešlo šest. Krom nás to byl foxteriér Ike, bílý kříženec Michal, stafbullka Lawi, prtka Fany a zlatá retrívřice Bára.
Se všemi psy se známe už z přechozích hodin, takže jsme věděli do čeho jdeme - tedy, že Ike a Crazy budou bezproblémoví, pokud jeden druhému nevleze do jeho osobního prostoru (a Crazy není ten co do osobního prostoru chodí), ale v případě Michala bude nejlepší, když na sebe kluci vůbec neuvidí.

Jako obvykle byl Crazy na začátku tréninku absolutně mimo a nejradši by se pořád válel, takže pořadové cvičení, kterým vždy začínáme bylo utrpení.

Pak jsme se učili nový povel. Šlo vlastně o obrácený domeček. Tedy paníček si stoupne rozkročmo a pes mu proleze mezi nohama tak, že má hlavu za páníčkovým zadkem. Zvolila jsem na to povel Skrz, i když má tento povel i na proběhnutí pneumatikou, ale zdá se, že se mu to neplete.
Crazy to pochopil poměrně rychle, i když určitě ještě pár dní potrvá, než bude rozlišovat mezi "Mezi" a "Skrz" s naprostou jistotou.

Dalším cvikem bylo proběhnutí krabicí. To mu šlo dobře, protože má rád vše co připomíná tunel. i když je fakt, že poprvé se zatvářil, že by možná spíš vyskočil na ní, než by jí proběhl. Ale nakonec to vzal ezky skrz.

Pak přišla náročnější věc. Pořád se s námi táhne problém se skočkami. Po té, co se ošklivě praštil na skočce na psím hřišti v Podolí, často skočky odmítá.
A tentokrát měl skočit jednu, pak druhou a proběhnout krabicí. To byl dost problém, odmítal skákat, takže jsem nakonec jsme mu položili břevna, ale i ty přebíhal způsobem, jako by čekal, že se zvednou a umlátí ho.

Následovali rohlíky. Pes byl na vodítku a Míša (trenérka) mu nabízela rohlík. My jsme nesměli dát zákazový povel. Vlastně to bylo něco jako hra Tvoje volba. Účelem bylo, aby pes přestal žebrat na Míše a otočil se na nás. I my jsme měli rohlík a ve chvíli, kdy přestal žebrat rohlík, jsme mu ho dali za odměnu.
Crazy jasně ukázal jakým způsobem je trenovaný, neboť Míše nabídl pac, veverku, kýchnutí, sednutí, lehnutí, výskok ... Nakonec se podíval na mě, jestli by to už nestačilo a to byl ten správný moment. :-D

Druhá rohlíkový úkol spočíval v ignorování rohlíků rozházených po zemi. Jelikož Crazy rohlíky nežere (od Míši ho žebral jen kvůli tomu, že nevěděl, co má a když jsem mu ho já dala za doměnu, tak ho ostentativně vyflusnul), tak je na zemi naprosto ignoroval, ještě se mezi nima vyčůral a šel dál.
Všechny pobavil a Michalovi s Ikem to ještě ztížil, protože ne jen, že je lákaly rohlíky, ale ještě tam museli nutně přeznačkovávat.

Po rohlících jsme se ještě vrátili ke skočkám. Tentokrát šlo o sérii skočka - skočka - skrz mezi nohama na pamlsek nebo hračku. Crazy tentorkát přeběhl břevna bez problémů, takže jsme mu zkusili ztížit úkol a měl skočky snížené na jedné straně. I ty nakonec překonal.

Po cvičáku jsme šli ještě na procházku do lesa, než Míša skončila s další individálkou, kde měla rásného rotvajlera. Když šli do auta, seděli jsme s Crazym už napanelecj u cvičáku. Jelikož má rotvík "alergii" na jorky, dělali jsme tak trochu figuranty - rotvík byl na dvou vodítcích jištěný míšou i majitelkou a prošel ve vzdálenosti nějakých 3-4 metrů a i když koukal nevyjel. Tak z toho byly obě nadšené. :-)

Crazy to se psama (většinou) fakt umí :-)