Únor 2016

Jak jsem naučila povel - sudy

29. února 2016 v 13:39 | Jana Š |  Jak jsem naučila ...

Jak jsem naučila povel - sudy

Rozhodla jsem se, že sepíši, jak jsem Crazyho naučila jednotlivé povely. Nemůžu zaručit, že stejný postup bude fungovat i na Vašeho psa, ale můžete to zkusit. Budu moc ráda, když mi napíšete, zda se vám podle mého návodu podařilo tento povel pejska naučit, případně jestli jste narazili na nějaká úskalí a podobně. Díky

UPOZORNĚNÍ:
Sudy jsou pro některé psi poměrně náročné a chvíli trvá, než jsou dost pružní, aby jich dokázali udělat více za sebou. Řadě psů mohou jít také lépe na jednu stranu než druhou.
NIKDY psa nepřetáčejte násilím. Pokud se pes přetáčí sám, zapojí k tomu potřebné břišní svaly a nic se mu nestane. Pokud ho, ale vezmete za nohy a překulíte, nemá čas svaly zapojit tak jak by měl a můžete mu velmi ublížit - můžete tím způsobit i torzi žaludku a to dokonce i u malých plemen psů. Tak zbytečně neriskujte!

Jak má cvik vypadat
Pes se z lehu převalí přes bok vlevo nebo vpravo zpět do lehu.

Cviky, které povelu "sudy" předcházejí
Lehni

Jak jsem ho to naučila
Sudy jsem naučila vlastně stejně jako mrtvolu (tedy vlastně mrtvolu jako sudy, neboť ty uměl dříve). Jako zdroj informací mi posloužila kniha Katky Lerlové Dogdancing. Crazymu jsem dala nejprve povel "lehni" a po té jsem mu ukázala pamlsek. Dala jsem mu ho před nos a pak jsem ho směřovala k jeho pravému rameni, až se převrátil na bok. Pamlskem jsem ho naváděla stále dál, až se přetočil na záda a odtud už se snadno skulil na druhý bok a zpět do lehu. Dostal velikou pochvalu a masíčko. Totéž jsem několikrát zopakovala. Crazy to pochopil rychle. Horší to bylo na druhou stranu. Crazy je prostě šikovnější zprava do leva, i když mrtvola mu jde naopak lépe na druhou stranu.

Poznámka: Opět je zde možnost odmítnutí cviku, když se pes necítí bezpečně, neboť se dostává do "nebezpečné" pozice.

Gesto: otočení zápěstí zleva do prava

Povel: sudy

Pomůcky: Pamlsky (případně klikr, pokud používáte).

Kde cvičit: Na pevné, ale ne úplně tvrdé podložce. Nakonec, chcete-li, aby pes cvičil na zemi, zkuste si tam zaválet sudy sami. Když vás z toho budou bolet kosti, asi to nebude úplně příjemné ani psovi.

Natočila jsem ukázkové video, jak naučit sudy pomocí luringu. Jelikož Crazy už gesto moc dobře zná, v několika případech se vést nenechal. Ale snad vám i tak pomůže :-)


Rozcestník Hry se psy a hersenwerk

28. února 2016 v 16:36 | Jana Š |  Seznamy a rozcestníky

Seznam her a hlavolamů

Abecední seznam her a hlavolamů, které najdete na blogu.

Hry se psy a Hersenwerk

Rubrika, kde najdete hry a hlavolamy dle data jejich přidání na blog.

Seznam her a hlavolamů pro psy

28. února 2016 v 16:30 | Jana Š

Seznam her a hlavolamů pro psy

Jejichž popis najdete na mé stránce

Typy hlavolamů
Hersenwerk - Hlavolamy, které vytvoříte (obvykle z věcí, které máte běžně doma) a umožníte je psovi hrát, ale nijak mu do hry nezasahujete. Nechválíte ho, nepovzbuzujete, ani ho nekáráte. Prostě ho necháte ať si s nimi poradí sám, případně hru jen zlehčíte/ztížíte nebo přihodíte pamslky.
Interaktivní hry - Hry a hlavolamy, které koupíte v obchodě. Lze je psa naučit pomocí klikru, ale můžete je nechat řešit i podle principů Hersenwerku.
Hry na kontrolu a drive - Hry podle Susan Garret, Leslie McDevitt a dalších. Obvykle k nim nepotřebujete nic než psa, sebe, hračku a/nebo pamlsek.
Ostatní - Hry, které jsem si sama vymyslela a nelze je zařadit do ostatních kategorií.

Mnohé hlavolamy jdou hrát různými způsoby - jak pro "obyčejné" pobavení, tak dle zásad Hersenwerku nebo na zlepšení drive/sebekontroly.


Název hryTyp hlavolamuPlán vydání
BalonkovníkHersenwerkový hlavolam24.03.2016
Čmuchací koberečekHersenwerkový hlavolamVydáno
Dog Games Paw HideInteraktivní hračkaVydáno
Doteky ruky (Nose Touch)Hra SG
Hra s trávouOstatníVydáno
KelímkovníkHersenwerkový hlavolam17.03.2016
Krabice s lahvemiHersenwerkový hlavolam
Krabice s překvapením
Hra na drive/kontrolu
Hersenwerkový hlavolam
Vydáno
Ohrádka s hračkamiHersenwerkový hlavolamVydáno
Plněná trubičkaOstatníVydáno
Přeložený ručníkHersenwerkový hlavolam
RamínkaHersenwerkový hlavolam
Slámkový hlavolamHersenwerkový hlavolam
Stan s míčkyHersenwerkový hlavolamVydáno
Tvoje volba (Its Your Choice)Hra SG na sebekontrolu.
Co to na mě chystáš? Foto © Helena Hejzlarová

Ještěrka paví

24. února 2016 v 11:19 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Ještěrka paví

Timon pater

25.03.2015; zoo Praha; Canon EOS 600D

Jak jsem naučila povel - chcípni

22. února 2016 v 13:25 | Jana Š |  Jak jsem naučila ...

Jak jsem naučila povel - chcípni

Rozhodla jsem se, že sepíši, jak jsem Crazyho naučila jednotlivé povely. Nemůžu zaručit, že stejný postup bude fungovat i na Vašeho psa, ale můžete to zkusit. Budu moc ráda, když mi napíšete, zda se vám podle mého návodu podařilo tento povel pejska naučit, případně jestli jste narazili na nějaká úskalí a podobně. Díky

UPOZORNĚNÍ: Crazymu se občas plete se sudy.

Jak má cvik vypadat
Pes leží na boku a ani se nehne (v ideálním případě :-D)

Cviky, které "chcípni" předcházejí
Lehni, případně zůstaň nebo čekej při prodlužování výdrže v pozici

Jak jsem ho to naučila
Povel "Chcípni", "Mrtvolka", "Hají" jsem naučila dle knihy Dog Dancing od Katky Lerlové. Crazymu jsem dala nejprve povel "lehni" a po té jsem mu ukázala pamlsek. Dala jsem mu ho před nos a pak jsem ho směřovala k jeho levému rameni, až se převrátil na bok. Dostal velikou pochvalu a masíčko. Totéž jsem několikrát zopakovala. Crazy to pochopil rychle, takže jsem začala prodlužovat dobu, po kterou měl zůstat v pozici. Nicméně jeho limit byl zhruba 15 vteřin, takže jsem začala používat povel "Zůstaň" pro delší výdrž.

Poznámka:
Pokud se pes necítí bezpečně, je možné, že ho do pozice "chcípni" nedostanete nebo v ní nevydrží. Přece jen, je to pozice, ze které mu trvá déle dostat se na nohy a nemusí mu být příjemné se takhle "vzdávat".Proto především v začátcích zvolte místo, kde e cítí bezpečně a kde ho nebudou rušit jiní psi nebo třeba děti.

Gesto: Malíček a ukazováček schovaný v dlani, prostředníček a ukazováček vystrčený a palec nahoru. Prostě "zbraň" z ruky :-)
Dříve jsem používala otočení zápěstí zleva do prava, ale bylo to gesto dost podobné tomu, co jsem používala při sudech a Crazy si to pletl.


Povel: Chcípni (mrtvola, hají … fantazii se meze nekladou)

Pomůcky: Pamlsky (případně klikr, pokud používáte).

Kde cvičit: Kdekoli, ale povrch musí být alespoň trochu příjemný. Na kamínkách by se mu to asi nelíbilo.

Video, kde uvidíte i občasné zaměnění povelu za "sudy"

Výdrž v pozici "mrtvola" je třeba budovat postupně (lze přidat i povel zůstań, umí-li ho pes). Nejprve odměníme výdrž pár vteřin a postupně čas prodlužujeme. Ideální je dobu střídat - někdy čekat 5 vteřin, pak 10, 7, 15 , 4, 10, 7, 3, 5 ... tak aby pes nedokázal předvídat, jak dlouho v pozici bude, aby neměl tendence "odhadovat" a vstávat tak předčasně.
Pokud psa necháte v pozici příliš dlouho a on vstane sám, je třeba příště čas několikrát zkrátit a až pak opět začít prodlužovat.Když už povel dobře umí, lze k němu i něco přidat. Třeba "styď se".

Hrdlička zahradní

17. února 2016 v 13:22 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Hrdlička zahradní

Streptopelia decaocto

07.05.2015; zoo Praha; Canon EOS 600D
05.08.2014; zoo Praha; Canon EOS 600D

Jak jsem naučila povel – pocem honem

15. února 2016 v 12:52 | Jana Š |  Jak jsem naučila ...

Jak jsem naučila povel - pocem honem

Rozhodla jsem se, že sepíši, jak jsem Crazyho naučila jednotlivé povely. Nemůžu zaručit, že stejný postup bude fungovat i na Vašeho psa, ale můžete to zkusit. Budu moc ráda, když mi napíšete, zda se vám podle mého návodu podařilo tento povel pejska naučit, případně jestli jste narazili na nějaká úskalí a podobně. Díky

UPOZORNĚNÍ: Lidé co dělají sportovní výcvik mě za tenhle povel ukamenují :-D

Jak má cvik vypadat
Pes přiběhne ke mně, bez toho, aby předsedal. Klidně na mě může i skočit, přiřadit se k noze prostě cokoli. Jde jen o to, ho dostat do mé blízkosti.

Cviky, které "pocem honem" předcházejí
Měl by slyšet na jméno, pro procvičování se pak hodí sedni a/nebo lehni a čekej.

Jak jsem ho to naučila
Vlastně ani nevím, jak jsem k tomuhle povelu došla. V zásadě šlo o to, že na cvičáku Crazy koukal co kde lítá a na povel "Ke mně" nereagoval. Rada výcvikářky zněla, ať volám jakýmkoli jiným způsobem. A tak jsem zkusila strašně nadšeně zavolat "Crazy, pocem honem" a ono to fungovalo. Od té doby používám tento povel vždy, když si nejsem jistá zda přiběhne (nechci si pokazit povel Ke mně) a nesejde mi na tom, jak přiběhne, ale hlavní je, aby přiběhl.

Poznámka: Povely typu Pocem apod. často nesnáší lidé, kteří se věnují sportovní či služební kynologii (třeba sestřin známý, který cvičí policejní psi). Ale když si člověk nechce pokazit klasické přivolání (Ke mně), tak je to velmi praktické. Sama používám Ke mně především na cvičáku, zatímco na procházkách "pocem" (pokud zrovna neprocvičuji Ke mně)

Gesto: Plácnutí oběma rukama do stehen a mírný předklon/podřep

Povel: Crazy, pocem honem (velmi nadšeně)

Pomůcky: Pamlsky, stopovačku (případně klikr, pokud používáte).

Kde cvičit: Kdekoli, ale na cvičáku vám to nemusí úplně projít.

Proč cvičit s jorkšírem

13. února 2016 v 19:13 | Jana Š
Důvod, proč cvičíme, je vlastně úplně jednoduchý. Jorkšír je pes jako každý jiný a jako takový by měl být i vychovaný. Měl by znát alespoň základní povely jako:
Sedni
Lehni
Zůstaň, Čekej nebo obojí
Ke mně
Chůze u nohy

Navíc Crazyho cvičím způsobem, který nás oba baví, takže si během cvičení užijeme spoustu legrace. Zlepšuje to náš vztah, Crazy se zabaví a nevymýšlí blbosti (ničení věcí, obskakování hraček apod.)
Cvičení je důležité i u starších psů. Stejně jako starší lidé potřebují pro udržení dobré duševní kondice luštit křížovky a dalšími způsoby zaměstnávat hlavu, i pro psy je ideální trénink různých triků, hlavolamy apod. Pro každou věkovou kategorii se dá najít vhodný trénink nebo hry, kterými svého psa zabavíte.

Pravda je, že je jorkšír občas paličák - jako každý teriér. Obzvláště složité to je v pubertě. Nevím, zda je to u jorků normální, ale s Crazym to nejvíc "mlátilo" mezi 22 a 26 měsícem. Tehdy jsem z něj byla občas dost zoufalá, ale díky pravidelnému docházení na socializační procházky a na cvičák jsme se tím prokousali. Mimo občasnou tvrdohlavost je však jorkšír také velice inteligentní, učenlivý a nebojácný.
Lidé si často myslí, že nebojácnost je to, že jork vyjíždí na větší psy. To však není pravda. Pokud není váš jorkšír dominantní k psům, pak je většina (ne-li každé) vyjíždění po psech způsobeno strachem.
Nebojácnost jorkšíra tkví v tom, že je naopak k ostatním psům přátelský - nebo nevšímavý, stejně tak se chová k lidem a nemívá problém se vstupem na nepříjemné povrchy, lezením po výškách apod.

Samozřejmě jako snad každý pes, si ani jorkšír nemusí sednout s každým hafanem (ať jakékoli velikosti), kterého potká. Nicméně je-li dobře socializovaný, bude ke konfliktům docházet jen výjimečně. Problém máte, pokud půjde po každém psovi, kterého potkáte.

I když to každý vidí jinak, dle mého je pro jorkšíra i další menší psy nejideálnější výcvik pozitivními metodami - ať už se jedná o shaping nebo luring. Ve výcviku je zapotřebí důslednost, ale určitě ne tělesné tresty.
Pokud se rozhodnete vyrazit na cvičák - doporučuji školku pro štěňata a/nebo základní kurz poslušnosti - vyberte si takový, kde se nepoužívají stahovací obojky, neškube se za obojek apod. Obojí je pro jorkšíra velice nebezpečné neboť poměrně dost jorkšírů (zvláště těch bez PP) trpí potížemi s tracheou, a i když zrovna budete mít štěstí a váš pes nemá tyto potíže vrozené, tak právě škubáním za obojek se trachea může poškodit.

Cvičení pozitivními metodami neučí jen psa, ale i pána. A co se páníček naučí?
Sebeovládání - I když se sebevíc nedaří, nikdy se nesmí sáhnout k fyzickému trestu a ideálně ani k nadávání (a když tak nadávat můžete jen sobě ;-)).
Sebereflexe - Pokud psovi něco není jasné, pravděpodobně jste mu to špatně sdělili, musíte si uvědomit, kde jste udělali chybu a napravit ji a ne si vynucovat poslušnost manipulací se psem nebo fyzickým trestem.
Trpělivost - Jeden cvik se pes naučí za několik minut, další třeba za několik dní či týdnů. Musíte si rozvrhnout jak cvik naučit a třeba se i vrátit o několik kroků zpět, než se budete moci vydat dále.
Kreativita - Ať už se jedná o vymýšlení triků nebo rozfázování triku tak, aby ho pes byl schopný vykonat.
Vše výše uvedené pak můžete zúročit ne jen ve výcviku psa, ale nakonec mnohdy i v jednání s lidmi ať v zaměstnání nebo v rodině.

Jorkšírský teriér se hodí pro nejrůznější druhy výcviku.
Znám jorkšíry, kteří se věnují obedience, agility, dogdancingu, noseworku, canincrossu a dog racingu a určitě se najdou i další. Někteří jorci mají splněné nejrůznější zkoušky poslušnosti. Více o sportování s jorkšírem se můžete dočíst ve stejnojmenném článku.
S Crazym se věnuji právě poslušnosti, trikům z dogdancingu, noseworku, dogwalkingu a trekům. Nejvíc nás oba určitě baví DD, neboť jej cvičím hlavně shapingem a ten Crazy miluje :-)

Klokan horský východní

10. února 2016 v 21:31 | Jana Š

Klokan horský východní

Macropus robustus robustus

25.03.2015; zoo Praha; Canon EOS 600D

Mařánkův rybníček

7. února 2016 v 13:48 | Jana Š |  Výlety
Včera jsme měli jet s Lenkou a Tracy na výlet. Tracy ovšem opět zlobí slinivka a tak s ní ségra musela na veterinu.
Počasí však bylo krásné a tak by byla škoda nikam nevyrazit. Dlouho jsem vymýšlela, kam se vypravit - zda do Prokopáku, z Ořecha pěšky zpět nebo z Nových Butovic na Zličín přes centrální park a polními cestami.

Nakonec jsem si vzpomněla na jedno místo, kam mě asi před 5-ti lety vzala ségra se švagrem. Je kousek za vsí, kde jsme dřív bydleli, a kde se ostatní sourozenci navyváděli spousty blbostí - mě tehdy nebylo ani 5 let.

I když jsme mohli jet kousek busem, vydali jsme se pěšky už od nás. Crazy si užíval pole, polních cest i aleje, kde mohl běhat volně. Prošli jsme i část Zbuzan, takže jsme si dali 7,5 km okruh.

Užili jsme si to oba dva a teď už pár fotek.

Čudlova alej, součást Červené cesty. Podle plodů na zemi, pravděpodobně švestková. Byla jsem tu poprvé. Tedy, poprvé po nějakých 25-26 letech, takže si ji už vůbec nepamatuju. Vlastně ani nevím, jestli tu už tehdy byla vysázená. Chtěla bych tam zajít až švestky pokvetou. Musí to vypadat krásně.
Tak pokračujem, pokračujem.
Červená cesta. K Mařánku nám zbývá cca 300 metrů.

Kasuár přilbový

3. února 2016 v 21:28 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Kasuár přilbový

Casuarius casuarius

25.03.2015; zoo Praha; Canon EOS 600D

Rozcestník psí akce a výlety se psy

3. února 2016 v 17:46 | Jana Š |  Seznamy a rozcestníky

Psí akce a výlety se psy
Akce, které se v blízké době uskuteční, na které se chystáme nebo mě nějakým jiným způsobem zaujali.

Najdete zde co se mi nakci (ne)líbilo, většinou i nějaké fotografie atd.

Výlety, na které se chystáme nebo jsme je již absolvovali. Obvykle (ale ne vždy) i s mapkou.

Naše zážitky z výletů, obvykle i s fotografiemi.


Mapa stránek

3. února 2016 v 17:21 | Jana Š
Pro lepší přehlednost jsem se rozhodla vytvořit mapu stránek. Pokud se někde ztratí, koukněte sem.

Mapa stránek - zde zjistíte, kde co najdete
Novinky - co je nového na webu nebo v mém životě
Jak to vidím já - úvahy na témata týdne blog.cz nebo na aktuální témata kolem psů či jiných zvířat, ke kterým se nachomítnu.
Průzkumy a dotazníky - mé dotazníky a jejich vyhodnocení na různá témata okolo psů a dalších zvířat
Návštěvnost - zde si můžete prohlédnout návštěvnost mého blogu za úplynulá obdodí
Výzvy - různé výzvy na různá témata (např. 30 days dog challenge - zatím nedokončená)

O jorkšírském teriérovi - rozcestník pro témata týkající se jorkšírů
O Crazym - Co všechno umí, rodokmen, přezdívky, povaha, atd.
Život s jorkšírem - Zajímavé, veselé, napínavé i smutné zážitky s jorkšírem aneb jak slavíme Vánoce, co podnikáme a jak jsme zvládli nečekaný a poměrně závažný zdravotní problém, kdy skončil na kapačkách.
Chystáme se - Akce kam se chystám buď s Crazym nebo sama na semináře či focení.
Zúčastnili jsme se - Akce, kterých jsme se zúčastnili v uplynulých měsících a letech
Výchova a výcvik - Zážitky ze cvičáku, z domácích tréninků i popis jak sjem naučila jednotlivé povely, cviky a triky
Hry se psy a Hersenwerk - Psí hlavolamy. Hersenwerkové hlavolamy i hry Susan Garret apod.
  • Pozvánka psí akce - Kam vyrazit na psí akcičku? Pozvánky píši na akce, na které se chystám nebo mě z jiného důvodu zaujmou.
  • Reporty ze psích akcí - Naše dojmy z akcí, kterých jsme se zúčastnili.
  • Tipy na výlety se psy - Kam vyrazit na výlet se psem? Většina tipů bude z Prahy a blízkého okolí.
  • Výlety - Naše zážitky a fotodokumentace z výletů.
Fotografování - rozcestník
  • Fotografování psů - Fotografie z výstav, psích sportů, procházek, ze cvičáku ...
  • Fotografování koní - Fotografie z dostihů, parkurů, drezúr, výstav i výběhů
  • Fotografování v zoo - Seznam zvířat s odkazy na jednotlivá alba na rajčeti a zážitky ze zoo. Pozn. Odkazy na rajče budou funkční až v druhé polovině roku. Zatím budou odkazy fungovat v rámci blogu.
  • Fotografování zvířat - Fotografie činčily, koček, šneků, želv atd.
  • Fotografování přírody - Fotografie z dovolených, výletů bez psí účasti, výstav botanické.
Recenze - Recenze na krmiva, knihy a vybravení pro psy