Leden 2016

Rozcestník - fotografování

31. ledna 2016 v 13:50 | Jana Š |  Seznamy a rozcestníky

Fotografování

(fotografie z výstav, psích sportů, procházek, ze cvičáku ...)
(fotografie z dostihů, parkurů, drezúr, výstav i výběhů)
(Seznam zvířat s odkazy na jednotlivá alba na rajčeti a zážitky ze zoo. Pozn. Odkazy na rajče budou funkční až v druhé polovině roku. Zatím budou odkazy fungovat v rámci blogu.)
(fotografie činčily, koček, šneků, želv atd.)
(fotografie z dovolených, výletů bez psí účasti, výstav botanické)


Desátý společenský výcvik s Míšou

31. ledna 2016 v 13:25 | Jana Š |  Poslušnost HafBO
Dnes jsem zjistila, že jsem zapomněla sepsat zážitky z jednoho ze cvičáků - konkrétně z 23.08.2015.
bohužel si už nějak nepamatuju co jsme vlastně prováděla. Jsem si jistá, že tam kladina a přivolávání, zajsité i slalom mezi psi :-)
Co dalšího už, ale vážně netuším.
Možná někde najdu nějaké poznámky. Kdo ví.
Tak snad jen doplním, že spolu s námi byla na cvičáku prtka Fany, westice Dotty, bearded kolie Nastěnka od Emy Destinové a kříženka Akka von Kebnekajse.

Dvanáctý společenský výcvik s Míšou

31. ledna 2016 v 13:14 | Jana Š |  Poslušnost HafBO
Letošní první cvičák dopadl katastrofálně. Asi vůbec nejhůř za celou naší historii chození na cvičák. To, že je Crazy úplně blbej na něm pozoruju poslední týden, kdy jsme potkali háravou Mandy a od té doby je fakt na facku.
Na každé procházce bych ho nejradši přetáhla vodítkem (což samozřejmě neudělám) a začínám mít strach, že z něj během těch příštích 14 dní, než dohárá skončím v blázinci. Njn, holt daň za to, že ho nechci dát vykastrovat.
Takhle nevychovanej spratek z něj nebyl snad ani když byl štěně. Čas od času má světlé chvilky, ale těch je bohužel minimum.

Cvičák byl včera od 10:00 v Řeporyjích a při mém štěstí jsme cestou na bus Mandy potkali. Mandy samozřejmě na volno, takže za ním přišla, čímž to úplně dodělala. Panička si ji sice odvolala, ale už bylo pozdě. Crazy naříkal, jak kdyby ho vraždili a k busu jsem ho musela odnést, jinak bych ho musela uvláčet. Při cca tříminutovém čekání na bus si hezky zavyl a zanaříkal, takže na mě lidi chvilkami koukali, jak kdyby si mysleli, že ho vraždím.

V busu se naštěstí zklidnil. Vystoupili jsme o stanici dřív a na cvičák jsme se prošli něco málo přes kilometr. I tak jsme dorazili více než o třičtvrtě hodiny dříve. Zašli jsme se podívat do starého lomu a pak už se pomalu začali sjíždět spolucvičící. Včerejší sestava byla ve složení Bára (zlatý retrívr), Fany (prt), Max (drsnosrstý jezevčík), Am (rhodésky ridgeback) a Anita (Coton de Tuléar). S Amem přijel ještě portugalský vodní pes Dacan, který se s Crazym před začátkem hodiny pěkně vyřádil, takže si Crazy obalil tlapky bahnem tak, že nemohl chodit.

No a na cvičáku nás čekala další katastrofa, protože se Crazy zamiloval do Anity a totálně vypnul. Ať jsme cvičili cokoli vnímal jen na půl nebo vůbec. Dokonce mi málem spadl z kladiny, protože se neustále za Anitou otáčel - měla jít na kladinu za námi.
Doufám, že příští cvičák už dopadne lépe. Takže co jsme všechno cvičili?

Začalo se cvičením v řadě - pozice u nohy (sedni, lehni, vstaň, vlevo v bok, vpravo v bok, čelem vzad) - a přivoláním před řadou. Tady se prvně ukázalo, že Anita bude pro Crazyho problém, protože se za mnou rozeběhl dokud nemíjel jí, pak se vrhnul k ní už mě ignoroval.
Pak jsme trénovali přivolání z řady. Nejprve všech psů najednou, pak po jednom. Vždy toho, za kým se Míša zastavila. To Crazy zvládl.
Dále jsme šli na kladinu. Tu krásně přeběhl až do půlky, kde se zastvil a začal se otáčet zpátky, protože si uvědomil, že Anita nešla před ním. Při té příležitosti šlápl jednou zadní mimo a jen tak tak jsem ho chytla, aby nespadl.
Anitu jsem tak trochu zneužila, když měli psi probíhat skrz zavěšené plastové třásně. Crazy to moc nemusí, ale jelikož Anita probíhala před ním, neměl s tím nejmenší problém.
Pak jsme se setavili do kruhu (Crazy byl vedle Anity). Musel se přiřadit k noze, ale překvapivě to zvládl. Pak jsme z kruhu přivolávali ven a nakonec i proti sobě, což zvládl bravůrně.

Přivolání na hračku už bylo horší. Crazy se cestou zastavil u Anity, na další zavolání se rozeběhl za mnou, ale stejně se nezakousl. I když, je fakt, že on moc nereaguje na hračky ani normálně, tak co po něm můžu chtít, když se zamiloval, že?

Závěrem jsme hráli hru Tvoje volba. Crazy byl moc šikovný, tuhle hru miluje. Tentokrát jsme to velmi ztížily. Vyměnily jsme si totiž psy. Já "dostala" retrívřici Báru a Crazyho měla Bářina majitelka. Bára byla moc šikovná. Na její pamlsky reagovala perfektně. V druhé fázi jsme pak měli použít naše pamlsky. To už bylo horší. Crazy si cizí pamlsek odmítal vzít, za to Bára se mi ho snažila nenápadně uzmout i bez povelu. Rybička s jehnětem asi byla chutnější než sulc :-) Bářin pamlsek si Crazy ode mne sice vzal, ale jen ho požužlal a vyplivnul.

Předposledním cvikem byla trojice, kdy boční psi měli odložení a prostřední mezi nimi proběhl s hračkou. Crazy hračku totálně ignoroval. Pak jsme provedli totéž ve všech 6ti. Tři měli odložení a další tři probíhali.

Na úplný závěr jsme šli ještě jednou na kladinu a pak obalení bahnem tak, že Crazy už ani nemohl chodit, jsme vyrazili k domovu. Ještě jednou díky majitelce Maxíka za odvoz.

Teď, když tak kontroluju chyby, zjišťuju, že to možná tak hrozné nebylo, nicméně stále mám pocit, že jsme předvedli nejhorší výkon za ta léta co na cvičák chodíme.

Změna je život - rušení, slučování i novinky

30. ledna 2016 v 13:09 | Jana Š |  Novinky
Crazy mě vzbudil v jednu v noci, že potřebuje ven a já pak asi půl hodiny nemohla usnout. Člověku se pak honí různé věci hlavou a tentokrát to bylo to, kam se bude nadále tento blog ubírat.

Předně chci změnit design, tento je tu už dost dlouho. Nejspíš bude laděný do zelena. Zatím nad tím ještě uvažuju.
Články zde asi budou častěji, neboť stále trénujeme nosework a brzy se začneme naplno věnovat i dogdancingu. Povedu si tu tedy záznamy s tréninků. Asi to moc lidí číst nebude, ale kdo ví. Třeba někoho navnadíme, ať to zkusí taky.

Chtěla bych konečně vložit jak jsem naučila všechny povely, které Crazy umí. Valnou část mám rozepsanou v noťasu, jen ta lenost, hodit to na flashku a dát ve velkém PC na net. A samozřejmě naotičt neb o nafotit k tomu nějaký doprovodný materiál.
Stejně tak bych chtěla konečně dodělat "profily" plemen psů.

Hodně jsem zvažovala co s fotkami zvířat ze zoo. Mám je dokonce přednastavené až do června letošního roku, ale ... Chci začít vkládat více fotek Crazyho a fotografií zvířat mám fakt mraky, i když vybírám jen ty nej. Při nahrávání každé série vždy čekám, že mi blog už množství fotek stopne.
A tak jsem se rozhodla k radikálnímu řezu a to tomu, že rubriku fotografie ze zoo zruším. Zůstanou tu jen zážitky ze zoo, kam vložím vždy jen několik vybraných fotek z každé návštěvy a vypíši zajímavosti, co se tam udály.
Seznam zvířat zůstane, neboť veškeré fotografie přestěhuji na rajče.net, kde každé zvíře bude mít své album. Celé stěhování chvíli potrvá, takže mazat články se zvířaty budu postupně a některé přednastavené se tu ještě nejspíš objeví.
Vždy, když přidám nějaké nové, upozorním na to v novinkách, takže o fotografie exotů jistě nepřijdete.

Stejně tak během změny designu některé rubriky zmizí - ať už definitivně, nebo budou sloučeny s jinými. Nicméně to bude "běh na dlouhou trať", takže vše bude postupné. Budu se, ale snažit, aby tu byli stále všechny odkazy funkční a vše jste vždy v pohodě našli.

Když už začnu se změnami, máte nějaké připomínky, co byste na mém blogu změnili, zrušili, vylepšili vy?
PS: Odpověď zruš celý blog, neboru v potaz ;-D


Otevření Centra fyzioterapie zvířat

22. ledna 2016 v 20:43 | Jana Š |  Reporty ze psích akcí
Dnes po práci jsem se vydala na adresu Žukovského 887/4 - budova Delta B; Praha 6 - Ruzyně, kde probíhal den otevřených dveří Centra fyzioterapie zvířat - Physiodog.
Centrum patří Kateřině Plačkové, u které jsem byla s Crazym na semináři Masáže psů (pod SVOPAPem). Dříve prováděla rehabilitace ve Vetcentru Stodůlky, od 25.01.2016 již bude ve vlastním, spolu s další fyzioterapeutkou.

Příchozí čekalo vřelé přivítání, malé pohoštění, provedení centrem i ukázky některých procedur. Někteří lidé s sebou přivedli své psy, takže jsme mohli vidět jak pacinety, tak psi (konkrétně závodního chrta), kteří chodí na terapie pro posílení svalů, prodloužení kroku ... prostě pro zlepšení sportovního výkonu.

Aquaterapie rozhodně zajímala všechny. Sama jsem byla u dvou pejsků - sheltie a australačky ("Dajen" - netuším jak se to píše). Australačku známe ze cvičáku :-)
Oba pejsci absolvovali aquaterapii prvně, a oběma to moc šlo. Při té příležitosti jsme se zde dozvěděli, jaká (a proč) se používá teplota vody, že psi ve vodě obvykle chodí mimochodem, jak často se mění voda, jak dlouho procedura trvá atd.
Dále jsme viděli "pelech" k masírování, suchý běžecký pás (ten nám předvedl vipet), tělocvičnu, kde je rampa se schody, míče, kužely .... a kde budou také probíhat semináře jako Dornovka, Masáže psů atd.

Prostory centra působí velmi útulně, Katka i další dvě členky PhysioDog byly velmi milé a psí pacienti, kteří je už znali, se s nimi vítali jako se členy vlastní rodiny, což rozhodně ukzauje na to, že jejich přístup ke psům je výtečný.

Osobně doufám, že Centrum využijeme jen v rácmi seminářů a prevence a ne jako pacienti. Nicméně vím, že tam by byl Crazy ve výtečných rukou.

Pokud byste potřebovali pomoci s problémy s pohybovým aparátem vašich psů nebo se chtěli naučit své pejsky masírovat, protahovat a pod., tak můžu Katku a PhysioDOG jen doporučit.

Faceboook PhysioDOG Academy - semináře masáží psů, doronova metoda, aromaterapie, cvičení na míčích atd.

Káně lesní

20. ledna 2016 v 21:15 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Káně lesní

Buteo buteo

25.03.2015; zoo Praha; Cenon EOS 600D

Sněhové hrátky

19. ledna 2016 v 18:31 | Jana Š |  Procházky
V neděli 16.01.2016 jsem sebou vzala foťák ven vůbec poprvé na celou procházku - asi 1,5 hodiny. Musela jsem využít sníh, jak jinak.
Crazy řádil jak černá ruka, takže co jiného by bylo na fotkách než on a sníh?
Jen mám pocit, že mě začíná foťák malinko zlobit. Zatím tedy (snad) jen displej, který se musím pokusit nějak přenastavit. Na displeji fotky totiž vypadaly super, v PC jsou, ale dost brutálně přepálené, takže jsem si musela pohrát s kontrastem.
Musím koupit fotopapír a zkusit nějakou vytisknout, abych zjistila co vlastně zlobí - zda displej foťtáku nebo monitor PC. Zkoušet to v noťasu co jsem podědila po ségře nemá smysl. Ten je dost předpotopní, takže na něm se s fotkama pracovat nedá. Maximálně ořez, ale hrát si s barvami a konstrastem ... ani omylem.
No, ale tento článek není o stěžování si na foto a PC techniku, ale o fotkách Crazyho s pár kámošl, které jsme potkali cestou domů.
Tak šupem na ně :-)

Stejně se divím, že si ten jazyk neukousl ... každou chvíli mu to podjelo

Doplnění

17. ledna 2016 v 14:23 | Jana Š |  Novinky
Ahoj.
Mám jen jedno drobné upozornění :-)
Včera jsme si na Facebooku psaly, jak naučit jorka lehni (bez použití manipulace). Dostali jsme se k luringu, jako k nejjednodušímu způsobu, jak tento povel psa naučit, pokud s výcvikem člověk nemá zkušenosti a neplánuje chodit na cvičák.
Proto jsem dnes natočila video, jak jsem luringem Crazyho učila - no, uznávám, že to není úplně vypovídající, jelikož Crazy moc dobře ví co po něm chci. Tento povel zná moc dobře jak na gesto, tak slovní povel.

Nicméně jsem ho přidala do článku Jak jsem naučila povel - Lehni. Je úplně na konci, tak pokud vás zajímá, koukněte :-)

Imprinting skořice - Lekce 11, 12 a 13

16. ledna 2016 v 13:24 | Jana Š |  Nosework
Lekce 11
Lekci jsem zkrátila na minimum a dělá jen nosetouch na největší skořici. Bedlivě jsem hlídala, abych mu neodklikla pootevřenou tlamu. Je to docela náročné, ale šlo to. Začínám mít pocit, že se začínám zlepšovat v načasování.

Lekce 12
Ve čtvrtek byl Crazy docela líný. opět jsme trénovali nosetouch, tentokrát na položenou skořici a s pečlivým hlídáním, aby nehrabal a nebral skořici do tlamy.

Lekce 13
Sehnala sjem novou skořici značky Orient. Crazy ji dokonce ještě zavřenou vyčuchal v tašce. Bylo mi divné, proč se mi pořád dobývá do kabelky a pak sjem si teprve uvědomila, že ji tam mám :D
Je fakt, že hodně výrazně voní.
Přešli jsme na Imprinting CSST 3 fázi. Jednou mi skořici přinesl, ale jinak se mi dařilo odklikávat včas - dříve než ho napadlo skořici vzít do tlamy nebo hrábnout. Byl moc šikovný.

Orangutan sumaterský

13. ledna 2016 v 20:57 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Orangutan sumaterský

Pongo abelii

04.11.2015; zoo Praha; Canon EOS 600D

2. kolo foto guru

13. ledna 2016 v 16:48 | Jana Š |  Novinky
Tak jsme ve druhém kole Foto Guru na webu frisbeedogs.blog.cz.

Tentokrát byl tématem Největší hřích. Tedy nafotit pejska s cedulkou, kde bude napsán jeho největší hřích. Rozhodla jsem se to pojmout malinko jinak a Crazyho s jeho hříchem i vyfotit.
K tomu mi posloužil Scorpio (Archachatina marginata ovum leucestic) a Goliáš (Archachatina marginata ovum light body). Oběma šnekounům jsou 4 roky (vylíhnuti v srpnu 2011) a pochází z chovu chovatelky Hnusík.
Goliáš spolupracoval více. :-)

Imprinting skořice - Lekce 9 a 10

12. ledna 2016 v 21:04 | Jana Š |  Nosework
Včerejší trénink nebyl nic moc. I když jsem klikala včas, Crazy po kliknutí skořici sebral a ještě mi ji přinesl, nebo s ní naopak utekl pod stolek a tam se jí snažil rozžvýkat.
Rozhodla jsem se tedy pro příšt trénink zlehčit.
Dnes tedy dělal jen nosetouch na skořici v ruce a ještě jen asi 4 opakování a dávala jsem opravdu velký pozor, aby měl stále zavřenou tlamu. Snad to bude zítra lepší.

Mimochodem, podařilo se mi získat novou skořici - tentorkát čínskou od Grešíka. Máme tedy vzorek č. 5.

Imprinting skořice - Lekce 8

10. ledna 2016 v 20:21 | Jana Š |  Nosework
Dnešní domácí trénink noseworku jsem opět natáčela. Crazy dostal čerstvou skořici rovnou z pytlíku. vyndala sjem jí pinzetou, aby na ní nebyl můj pach-
Poněkud ho mátly další věci, mezi které jsem mu skořici schovala - neustále je používal jako taget. Ale i tak hledal a myslím, že byl šikovný.
Přesto zítřejší trénink zlehčím. Myslím si, že tohle na něj bylo docela hodně.


Imprinting skořice - Lekce 7

10. ledna 2016 v 15:02 | Jana Š |  Nosework
Dplňuji včerejší lekci Nosworku neboť jsem napsat článek nějak úplně zapomněla.
Na odpolední procházce jsme trénovali venku. Crazy první 3 pokusy vůbec nedával a já nechápala proč. Až jak jsem ho pozorovala, že vždy vyhledává o pořádný kus dál, než je skořice schovaná, došlo mi, kde je chyba. Neměla jsem ho proti větru, takže skořici cítil vlastně úplně jinde než ve skutečnosti byla.
U dalších pokusů jsem si už na vítr dávala pozor a Crazy vyhledával naprosto bezchybně. Jen jednou mi skořici označil a sotva jsem mu dala odměnu šlohnul jí a začal s ní lítat kolem, abych ho honila. Na povel, ale pustil.

Večer jsem mu schovávala skořici různě doma - pod závěsy, do botníku, ale i na nízký botník, na který smí skákat a má na něm dečku a našel ji všude.

Venku jsem používala vzorek 1. (Avocado), doma vzorek 1. (avocado) a vzorek 3. (Vitana).

Dnes budeme trénovat asi jen doma. Mám další balíček skořice od Vitany, se kterou chci pracovat pouze pomocí pinzety, aby na ní nebyl můj pach.

Chovatelské stanice jorkšírského teriéra

10. ledna 2016 v 14:26 | Jana Š
Chovatelské stanice jorkšírského teriéra

Pokud zde chybí ta vaše a chováte pod FCI, napište a já ji ráda přidám do seznamu.

Avanti Bohemia
Greka Nova k 10.01.2016 - web nefunkční
Grofův bílý dům k 10.01.2016 - web nefunkční
Jikabok 10.01.2016 - web nefunkční
JRK Klub
Magic Silver k 10.01.2016 nefukční web
Memories Of Dreams
od Kunčického splavu k 10.01.2016 - web nefunkční
od Šárecké skály k 10.01.2016 - web nefunkční
Pinnotare k 10.01.2016 - web nefunkční
Regi Opávia
Rose Night k 10.01.2016 - web nefunkční
Tondovo Tajemství
Vytemila
z TARTU

PS: Pokud hledáte, odkud si vzít štěňátko, zadávejte do vyhledáváče chovatelská stanice jorkšírů (či jiného plemene) a nikoli chovná stanice. Chovná jsou zvířata, stanice jsou chovatelské :-)