Dotazy - Chov jorkšírského teriéra

3. prosince 2015 v 11:50 | Jana Š

Kdy by měla být fenka prvně nakryta?
Fenka musí nejprve projít bonitací (pakliže chcete chovat a nikoli množit). Podle klubu, ve kterém jste se obvykle bonituje od 12 měsíců (některá plemena až od 18-ti měsíců).
První krytí se většinou doporučuje mezi druhým a třetím rokem. Po pátem roce je to na první krytí již pozdě.
Je-li fenka zdravá, může mít štěňata jednou ročně do svých osmi let. Krytí každého půl roku je neetické a v chovu psů s PP je postihováno. V množírnách je však běžné.
Moje fenka váží 1,6 kg. Mám ji nechat připustit?
Ne. Fenka vážící pod 2 kg by nikdy neměla být nakryta, neboť je u ní příliš velké riziko komplikací. Většina chovatelů bere do chovu fenky s hmotností až okolo 2,5 kg.
Co je to mini jork?
Mini jork je označení pro jorkšírského teriéra, obvykle do hmotnosti 2 kg. Toto označení není oficální. Vymysleli ho množitelé po tom, co se zvedla poptávka po opravdu malých jorkšírech.
Jorkšír je jen jeden, s hmotností od 1,8 do 3,2 kg. Vše pod nebo nad je nestandardní a takový psi by neměli být nadále použiti v chovu. Obvzlášť to platí u psů pod hranicí standardu, neboť zde je zvyšené riziko onemocnění jako je neuzavřená fontanela a hydrocephalus, stejně jako přílišná křehkost, kdy i zakopnutí může způsobit závažná zranění.

Psi s PP, kde je pravděpodobnost, že budou mít příliš nízkou váhu, jsou obvykle prodáváni pod cenou nebo dokonce dáváni zdarma s tím, že je ve smlouvě uvedeno, že je nelze použí do chovu.
Psi bez PP v těchto velikostech jsou naopak často prodáváni i za ceny okolo 10 000 kč, neboť poptávka po mini psech je velká.

Pokud se rozhodnete pro výběr štěněte nestandardního (příliš malého vzrůstu), rozhodně vybírejte dobře.

Určit hmotnost v dospělosti může být i pro zkušeného chovatele docela složité. Už pro to, že velikost nemusí určovat jen rodiče, ale také další generace předků. A zde je problém u psů bez PP, kde předky nedohledáte a tak lze velikost opravdu jen odhadovat.

Zároveń je třeba si dávat pozor na jeden odporný trik. Někteří množitelé prodávají štěňata ve věku 4 nebo 5-ti týdnů a tvrdí, že jsou starší a malá jsou pro to, že jsou to právě micro psíci.
U takových štěňat je pak velmi vysoké riziko, že příchod do nové rodiny nepřežijí, neboť ještě neumí sami jíst a minimálně pod dobu dalších 3-4 týdnů by měli být u matky.
Co je micro mini nebo tea cup jork?
Množitelé tak označují psi, o kterých tvrdí, že v dospělosti nebudou mít více než 1,5 kg (často tvrdí dokonce jen 1 kg.
Zde je bohužel ještě větší riziko nejrůznějších onemocnění než u jorků těsně pod standardem plemen.
Řekli mi, že je můj jorkšír jorkmut. Co je to jorkmut?
Jorkmut je postava z filmu RRRrrrr!!!, kde se jednalo o šamanova psa - jorkšíra s mamutími kly (všechna zvířata v tom filmu měla za názvem "mut").
Od té doby se však význam poněkud posunul.
Pokud někdo označí vašeho jorkšíra jako jorkmuta, jsou dvě možnosti
1) Je to člověk, který film viděl a každý jorkšír je pro něj jorkmut (Osobně se mi to už párkrát stalo - třeba bezpečák na jedné psí akci mi řekl, že mám krásného jorkmuta a kde má kly :-D)
2) Je to člověk, který bojuje proti množírnám a myslí si, že váš jork je bez PP nebo křížený.

Dost lidí, z řad bojovníků proti množení psů, ani neví, kde se označení jorkmut vzalo - prostě to berou jako jorkšíří mutant, nebo jorkšíří mamut (u přerostlých jorků) - podle nedávné diskuze na FB, které jsem byla svědkem.

Nicméně se toto označení ujalo a pokud někdo označí vašeho jorka jako jorkmuta, je dost pravděpodobné, že ho považuje za nečistokrevného (tedy bez PP).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 frisbeedogs frisbeedogs | E-mail | Web | 3. prosince 2015 v 19:31 | Reagovat

Vůbec nechápu, proč někteří shání ,,micro, tea cup apod" velikosti psů. V dnešní době internetů, knih a jiných odborných publikací už vůbec ne.

Přijde mi to odporné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama