Říjen 2015

Americký stafordshirský teriér

30. října 2015 v 15:20 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Americký stafordshirský teriér

© J. Štěpničková
Americký stafordshirský teriér; 05.09.2015; Krajská výstava psů - Džbán

Anglický korkšpaněl

23. října 2015 v 15:22 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Anglický korkšpaněl

© J. Štěpničková
Anglický korkšpaněl; 05.09.2015; Krajská výstava psů - Džbán

Lezec

22. října 2015 v 12:12 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Lezec

Periophthalmodon sp

Lezci obývají mělký rybníček v Indonéské džungli.
25.03.2015; zoo Praha; Canon EOS 600D

Na lovu mláďat - návštěva v zoo 19.10.2015

20. října 2015 v 19:35 | Jana Š |  Zážitky ze zoo
Asi si říkáte, že se někdo má, jít si do zoo ve všední den :-)
Věc se má tak, že jsem byla pracovně na semináři, končili jsme ve dvě a jelikož jsem byla na Florenci, řekla jsem si, že do té zoo, to vlastně už tak daleko není a když už mám tu permici, tak proč to nevyužít.

V zoo jsem byla někdy před půl třetí. Mým cílem byla mláďata - zebřata, tapířata, "lachtáně" a "hrabáče" (netuším, zda jsou ty názvy mláďat správně česky :-))Takže to byla jen taková dvouhodinová rychlovka.

První z mláďat, na která jsem narazila byla zebřata. Vlastně to bylo trochu nečekané, neboť jsem myslela, že je budu fotit spíše z horní části výběhu (odkud se mimochodem fotí pěkně blbě), ale zebřičky za mnou přišli ke spodní části (vedle výběhu nosálů), takže se obě hříbata dala krásně nafotit.

Starší z obou mláďat, téměř vylínalý hřebeček Dante, syn Dalmacie.
Malá klisnička zatím bez jména. Matka Istria.

K žirafám jsem radši ani chodit neměla. Fotek odtud mám asi nejvíc, i když mláďat zrovna ne. Opět jsem se zaměřila na hlavičky. Tenokrát na pozadí zlatého listí.
Na druhou stranu jsem k žirafám musela neboť právě tam mě čekalo další mládě. Malý hrabáč.
Ten, ale spal, schovaný za maminkou, takže ani nemělo smysl přenastavovat foťák a snažit se ho vyfotit.

Mojí další zastávkou byly hyeny, které neustále nakukovaly k vlkům. Bylo mi divné proč a brzy to bylo jasné ... dostali krmení.

Jelikož jsem chtěla ještě vyfotit jeleny bělohubé, které se mi posledně moc vyfotit nepodařilo, vyrazila jsem tam.
Cestou jsem šla kolem výběhu levhartů mandžuských a jelikož byla levharťata aktivní (jsou už jim dva nebo tři roky), strávila jsem u nich asi 10 minut.
Dost mě zlobily odrazy ve skle, ale i tak se pár fotek poměrně vydařilo.
Tuhle jsem každopádně musela zveřejnit, i když tam ten odraz taky ruší ...

Malý Mamut řádil ve vodě jak divý. Udělala jsem pár fotek a pak jsem koukala s čím, že si to vlastně hraje. Když jsem si to na foťáku přiblížila a zjistila jsem, že je to kaštan, už mi to tak vtipné nepřišlo.
Většina pejskařů ví, že kaštany jsou poměrně nebezpečné. V případě spolknutí v žaludku nabobtnají a krom neprůchodnosti mohou způsobit i prasknutí střeva.
Jelikož mu kaštan občas mizel v tlamě dost hluboko, rozhodla jsem se zavolat na číslo uvedené na vstupence a radši na to zaměstnance zoo upozornit.
Paní mi řekla, že neví, zda je to riziko, nicméně okamžitě zavolá chovatelům (jednalo se o tel. na infocentrum zoo) a ti rozhodnou zda malému kaštan zabavit nebo mu nic nehrozí.
Možná jsem plašila zbytečně, nicméně kdybych se pak dočetla, že lachtánek uhynul nebo měl zdravotní potíže kvůli spolklému kaštanu, tak bych si to vyčítala. Radši upozornit zbytečně než pak litovat :-)
Především nad výběhem kaštany nerostou, takže to ještě vypadalo, že ho tam asi někdo hodil. Kdo ví...


Pak jsem šla okouknout nové tapířátko čabrakové. Sklo bylo zapocené, tak moc vidět nebylo. Použitelné foto tedy nemám. Ale i to málo co bylo vidět, bylo kouzelné.

Na závěr jsem ještě zašla za Tobym, tapířetem jihoamerickým. To bylo venku s rodiči a sem tam i pěkně zapózovalo.

Ačkoli jsem v zoo byla nakonec jen něco okolo dvou hodin, užila jsem si to a myslím, že se mi podařilo pár slušných (alespoň na mě) fotoúlovků, takže jsem spokojená.
Obohatila jsem svou "sbírku" fotografií ze zoo několika dalšími přírustky fotek mláďat a kvalitnějšími fotografiemi dvou druhů, jejichž moc povedené fotky jsem ještě neměla.

Stan s míčky

17. října 2015 v 20:05 | Jana Š |  Hry se psy a Hersenwerk
S tímto hlavolamem jsem se setkala na workshopu Hersenwerku. Více o něm si můžete přečíst v článku Hersenwerk s Helenou Hejzlarovou.
Nejprve jsem stan kupovat nechtěla, ale jelikož si ho Crazy zamiloval (podle instruktorek Hersenwerku je to nejoblíbenější hlavolam téměř všechh psů) nakonec jsem ho pořídila.
Tento hlavolam psa učí zvládnout uzavřený prostor (stan má stříšku, můžete zavřít i vchod (samozřejmě postupně)), dovnitř kromě míčků různých materiálů a velikostí můžete dát třeba i plechovky naplněné kamínky a oblepené lepenkou, aby se o ně pes nepořezal. Ty pak pomáhají psa zvykat na nezvyklé a hlasité zvuky.
Hlavolamy, které by měl pes zkusit před stanem s míčky
Miska s míčky
Velká miska nebo nízká krabice naplněná míčky. Jakmile má pes odvahu vlézt mezi míčky v misce a hledat tam, můžete ho zkusit pustit do stanu.
Crazy misku zažil na workshopu, ale nijak zvlášť ho nezajímala. Chtěl jít do stanu rovnou.
Co budete potřebovat:
Dětský stan
Pamlsky - více druhů, na malé kousy (aby jich bylo hodně)
Míčky do dětského stanu
Florbalové míčky
Tenisáky
Různé plyšové, plastové a další míčky pro psy (případně i pro kočky)
Případné třeba i pinpongové míčky, kulečnkové koule a golfové míčky.
DRUHY MÍČKŮ VŽDY VOLTE PODLE VELKIOSTI A TEMPERAMENTU PSA. VYBÍRÁTE JE NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ, tak aby si jimi pes neublížil!!!
Jak na to:
Psa odložte a nechte jej ať kouká jak hlavolam chystáte. Pokud tento hlavolam ještě vůbec nezná, dejte míčky nejprve do misky/lavoru či nízké krabice, kam pes pohodlně vleze, hoďte mezi ně pár kousíčků pamlsků a klidným hlasem proneste "Hlavolam, Hra" či jiné slovo, které psovi oznámí, že je čas řešit úkol.
Pokud se pes míčků nebojí, postavte stan, dejte do něj různé druhy míčků, naházejte do něj pamlsky (čím menší kousíčky tím lépe) a stejně jako v předchozím případě dejte povel k zahájení hry.
Pamlsky můžete přihazovat i v průběhu hledání.
To, že je pes uvolněný a soustředí se na řešení hlavolamu poznáte tak, že svěsí ohon.
Na videu níže, to Crazy udělá až ke konci videa. Je to vůbec poprvé, co doma tento hlavolam měl, tak mu uvolnění chvilku trvalo.

Hlavolam lze ztížit třeba tak, že míčky dáte do jednoho rohu na hromadu a pes se mu pro pamlsky prohrabat.

Upozornění: Máte-li velkého psa, použijte přiměřenou velikost míčků, aby v zápalu "lovu" pamlsku některý nespolkl.
Bezpečnost psa je na prvním místě.
Některé stany mají takovou konstrukci, že se prudce postaví samy, což by psa mohlo vyděsit. V takovém případě je lepší stan postavit bez jeho přítomnosti a před ním do stanu sypat až míčky a vhazovat pamlsky.
POKUD SE CHCETE O HERSENWERKU DOZVĚDĚT VÍCE, NAVŠTIVTE STRÁNKU HERSENWERK PRO PSY, kde najdete i termíny workshopů.

Video:

Bruselský grifonek

16. října 2015 v 15:32 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Bruselský grifonek

Fotografie: © J. Štěpničková
Call me now Xanbrix; 05.09.2015; Krajská výstava psů - Džbán

Psoun prériový

15. října 2015 v 12:04 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Psoun prériový

Cynomys ludovicianus


Psouni dříve žili ve výběhu bizonů, odkud se prohrabali i do dalších výběhů v horní části zoo - k velbloudům či jelenům lyrorohým. Asi před dvěma lety byli přesunuti do dolní části zoo, do bývalého výběhu dikobrazů naproti výběhu tapírů jihoamerických u pavilonu tlustokožců.

05.08.2014; zoo Praha; Canon EOS 600D

Hra s krabicí po druhé

14. října 2015 v 18:04 | Jana Š |  Domácí trénink
Nějakou dobu jsme se teď flákali a tak, abychom se zase rozcvičili, jsem vytáhla krabici.
Crazy ji vzal spíš jako target, nicméně účel splnila.

Původně jsem měla určitou představu, co chci cvičit - usednutí na krabici. Ale jak už to v klikrtréninku bývá, občas vám zvíře nabídne chování, které se vám líbí více, než to, které jste původně chtěli cvičit a tak se od původního plánu odkloníte ...

Irský setr

9. října 2015 v 15:46 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Irský setr

© J. Štěpničková
Irský setr; 05.09.2015; Krajská výstava psů - Džbán

HafBO sportovní den - report

6. října 2015 v 17:18 | Jana Š |  Reporty ze psích akcí
V neděli jsme se zúčastnili sportovního dne Haf Bez Obav. Nakonec nás bylo 8 v psí sestavě - 2x jorkšír, 1x parson russel teriér, 1x australský ovčák; 1x sheltie, 1x labrador, 1x zlatý retrívr a 1x knírač.

Crazy se hned na začátku začal s každým kamarádit, párkrát se proběhl mokrou trávou, pak hlínou a pískem a byl jak dobytek ještě než jsme vyrazili na trať :-D

Orientačně socializační procházka
Na trať jsme vyráželi něco málo po desáté hodině v cca dvouminutových rozestupech. Vycházeli jsme jako čtvrtí. Trať byla dlouhá cca 2-2,5 km a byly na ní dva kontrolní body (s razítkem). První jsme minuli, protože jsme se zamotali a šli jinou cestou. Lucka, která šla před námi byla tak hodná, že nám řekla kudy se vrátit a nakonec jsme ho našli. Ještě jednou díky.

Nejprve vedla lesem, pak cestou mezi sklady a zahrádkářskou kolonií, kolem železniční trati a rušné silnice. Pak se stočila zpět klidnou cestou ke cvičáku.
Měli jsme také dávat pozor co míjíme (včetně naučných tabulí) neboť po návratu nás čekala otázka.
S Crazym jsme dorazili cca za 45-50 minut (odhaduji) a odpověď na otázku "Na jaký minerál jsou bohaté zdejší prameny? - Křemík, Vápník, Železo." jsem odpověď neznala. Jenže, Prokopák dohromady není tak daleko a když se to vezme kolem a kolem je Praha jeden velký vápenec, tak jsem tipla vápník - a ono to bylo správně. Takže bodík k dobru :-)

Po procházce nás čekali další soutěže.

Chytání piškoty
Crazyho už chytání nějakou dobu učím, ale je spíše náhoda, když se mu to povede. Nevím, jestli já neumím házet, nebo Crazy chytat :-)
Zde jsme měli 0 bodů

Válení sudů - 30 vteřin
Zde se Crazy našel. Za celou dobu válení dostal jen dva kousky pamlsku a sudů zvládl 10. Možná by jich bylo i více, ale u jednoho se zasekl a nešel mu dotočit, tak ho to zbrzdilo. I tak udělal rekord.
Celkem tedy 10 sudů/30 vteřin

Překážková dráha
Pokud dráhu abslovoval i páníček, byli body navíc. Tak jsem do toho šla taky.
Skočka S (přeskočit); Skočka L (podlézt); Halda pneumatik (přelézt - zde jsem se málem přizabila); Skočka S (přeskočit). Přes poslední skočku se mu moc nechtělo, ale nakonec skočil bez shození.

Aport buřtu
No, nešlo o pravý aport. Buřt jsme odhodili asi metr a půl(?) a pak jsme pro něj běželi se psem, pes ho musel sebrat a nechat se s ním v hubě odvést na místo startu, tam si ho nechat vzít a ukázat kolik ho zbylo.
Crazy dostal jen půlku buřtu, stejně jako ostatní mrňata, a donesl ho celý :-)

Pak jsme opékali buřty, zatímco Míša, Bára a Alča sčítaly body. Kromě celkového pořadí bylo i několik zvláštních cen.
Nejrychleji ušlá trasa
Pes, který s buřtem uběhl nejdelší trasu (půlku cvičáku :-D)
Nejmladší handler
Nejlepší povaleč - tuto cenu dostal Crazy za svých rekordních 10 sudů za 30 vteřin
A myslím, že byla ještě pátá, ale tím si nejsem jistá.

Pak začaly vyhlašovat výsledky celkové soutěže. Vyhlašovaly od konce. Když nás nevyvolaly ani do třetího místa, říkala jsem si, že nás snad zapomněly započítat. No, a my byli první.
Tak nějak je to pro mě neuvěřitelné ještě teď. Na druhém místě skončili Niky s Teddym, naši venčící kámoši :-)

Malá taštička za Povaleče (hračka a vzorek krmení Brit Active) a velká za celkové 1. místo.
Crazy je prostě miláček :-)

Crazy s cenami. Na fotce byl ještě nakrklej, že jsem ho hned po návratu vykoupala. Byl jak dobytek :-D

Doufám, že se v příštím roce tato soutěž opět uskuteční a ještě jednou děkuji všem pořadatelům za super zážitek :-)

Pátky ve znamení plemen psů

3. října 2015 v 19:13 | Jana Š |  Novinky
Jelikož se mi v poslední době stává, že nestíháma a nerada bych ztratila své čtenáře, rozhodla jsem se přednastavit nějaké pravidelné rubriky.
Zatím by to měly být rubriky
Plemena psů na fotografiích - články budou vycházet pravidelně každý pátek
Fotografie zvířat z českých zoo - články budou vycházet pravidelně každý čtvrtek

Mezi další články, které bych chtěla začít zveřejňovat pravidelně patří ty z rubriky Hry se psy a Hersenwerk a Jak jsem naučila. Ty, ale musím nejprve nachystat.
Doufám, že se články budou líbit a budete se sem rádi vracet :-)

Fotogralerie: Sraz jorkšírských teriérů 2/3

2. října 2015 v 17:58 | Jana Š |  Psi ve volnosti
Druhá část fotogalerie ze srazu jorků, který se uskutečníl 19.09.2015 v pražské Stromovce.

Lilly s mašličkou
Issis objevila dobrůtku (která jí byla ihned zabavena) a Bertík chtěl, aby se s ním podělila.
Viki

HafBo sportovní den

1. října 2015 v 21:32 | Jana Š |  Pozvánky na psí akce
V neděli 04.10.2015 se na stodůleckém cvičáku Haf Bez Obav uskuteční sportovní den.
I když je závěrem série celoroční soutěže, zúčastnit se mohou i ti, kteří v celkové soutěži zaregistrovaní nejsou - a proto se na akci chystám i já s Crazym.
V deset vyrazíme na trasu a budeme muset projít kontrolními body.
Po návratu zpět se bude vyhodncovat, opékat buřty a nejspíše proběhnou i nějaké další soutěže.

Chystáte se někdo?

Více info najdete v události na FB: HafBO Sportovní den
Na webu cvičáku: Sportovní den

Doplněné fotografie - září 2015

1. října 2015 v 15:49 | Jana Š |  Novinky
V září roku 2015 jsem doplnila fotografie k následujícím článkům:

Bígl - 2 fotografie z Krajské výstavy psů - Džbán
Bílý švýcarský ovčák - 2 fotografie z Krajské výstavy psů - Džbán
Československý vlčák - 1 fotografie z Krajské výstavy psů - Džbán
Čínský chocholatý pes - 2 fotografie z Krajské výstavy psů - Džbán
Irský vlkodav - 2 fotografie z Krajské výstavy psů - Džbán