Srpen 2015

Den třetí - Zase domů

29. srpna 2015 v 16:06 | Jana Š |  Výlety
Předchozí články:
Ráno mi Crazy zabral polštář, sotva jsem vstala.
Náš brácha Jirka se projevil jako zachránce (a nebylo to poprvé, co ségru zachraňoval, když Černá Můra (růzumněj Fabie) odešla dočasně do věčných lovišť) a okolo deváté pro nás přijel.
Abych si neděli alespoň trochu užili, vyrazili jsme ještě na 5-ti kilometrovou procházku po okolí. Psiska si tak mohla ještě chvilku užít svobody a já zase cvakla pár fotek.

Seškrab třetích víček a čištění zubů

29. srpna 2015 v 10:14 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
To, že Crazyho bude dříve či později čekat ultrazvukové čištění zubů bylo jasné. Je to jork a ty se zubním kamenem prostě problémy mají - stejně jako řada jiných malých plemen.
Ovšem, že nás bude čekat i zákrok na očích jsem nepřodpokládala - až do letošního července.

S prvními tropickými dny Crazymu začalo hnisat jedno oko a ze druhého mu teklo více než obvykle. Vyrazili jsme tedy na veterinu. Pan doktor oko umrtvil a pak mu přetočil třetí víčka. Na zhnisaném měl mírnou krupičku, na druhém, které mu teklo opravdu hodně, i když bylo bez hnisu, měl krupičky mnohem více.

Když jsem zjišťovala, o co vlastně jde, dočetla jsem se, že jsou to zduřelé lymfatické uzliny (či něco takového), které oko dráždí a způsobují zvyšený slzotok a záněty.
Většinou se to vyskytuje u psů do roka a půl. U nich se to seškrabem neřeší, neboť se to rádo vrací. Po pubertě problémy obvykle vymizí.

V Crazyho případě byl problém, že se mu to objevilo až nyní, ve třech a půl letech. Poprvé dostal kapky s antibiotiky a kortikoidy s tím, že pokud se to srovná a hned nevrátí, nebudeme to zatím řešit. Jenže na začátku srpna (zhruba 3 týdny po doužívání kapek) byl zánět zpět.
V té době měl náš doktor dovolenou, takže Crazy dostal tytéž kapky a objednali jsme se na kontrolu až se pan doktor vrátí.
Ve středu jsme tam byli a zánět byl zase zpět. Navíc se Crazymu udělal zánět u špičáků, kde měl nejvíce zubního kamene, takže jsme se rozhodli, že oba zákroky - tedy seškrab třetích víček a odstranění zubního kamene, podstoupí co nejdříve.

A tak jsem včera v 17:30 Crazyho předala na veterině. Bála jsem se narkozy, ale Crazy to zvládl skvěle. Při zavádění kanyly jsem ho lehce držela v sedě (lehnout si nechtěl) a jak začalo anestetikum působit, pomalu se mu rozjížděli přední nožky až se uložil.
Ještě jednou jsme probrali, co vše mu bude dělat a já se šla na třičtvrtě hodiny projít.
Asi za 20 minut přijela ségra, tak jsme si dali zmrzku a pak jsem šla Crazyho vyzvednout. Už když jsme procházeli brankou, zaslechly jsme štěkot, který Crazyho dost připomínal.
Sedly jsme si do čekárny a ani ne za pět minut začal štěkat jako šílenec :-D Že by už věděl, že tam jsem?

Čekali jsme asi dalších 15 minut, protože tam pan doktor řešil morčátko, a když šel pro dalšího, Crazy se mu snažil utéct z ordinace. Když mě doktor uviděl, nechal ho jít a Crazy okamžitě přiběhl ke mně a šel na ruku. To bylo kňouráního.
Fňukal celou dobu co jsem dostával instrukce ohledně podávání mastičky, krmení, kontroly a vyřizování platby.

Jelikož jsem ho měla na ruce, nemohla jsem si uklidit věci rovnou a tak mi ho chtěla ségra v čekárně podržet. Za nic na světě nechtěl ode mě, a když už ho ségra konečně přebrala, hned se zase drásal ke mně.

Chviličku jsme se prošli, jestli se nevyčůrá a pak vyrazili k domovu.
Crazy prokňučel celou cestu autem - a Lenka kňučela s ním :-D - respektive dělala sanitku, hasiče a pod. Vždycky, když "kničela" ona, Crazy chvilku přestal.

Doma chodil z místa na místo. Pokud stál bylo vidět, že vrávorá a sem tam se mu rozjely zadní nohy. Na jednu stranu mi ho bylo hrozně líto, na druhou stranu to bylo vtipný.

Blbě vypadalo hlavně to, že když chvilku seděl, najednou se mu podlomili přední nohy a on se skácel na zem. To udělal asi 2x nebo 3x. Pak si konečně lehl, ale zjevně se snažil neusnout. V noci několikrát fňukal, takže jsem se moc nevyspala, ale zvládli jsme to. Jídlo ani vodu si nevzal a poprvé se napil až po více než 14 hodinách.

To, že nechtěl jíst mi nevadilo, ale právě to odmítání pití mi nepřipadalo úplně dobré. Ještě ke všemu dostal průjem a nestihl doběhnout na plínku, takže pak vůbec chodil jak spráskanej pes, protože ví, že to se doma nedělá.

Ráno se tedy konečně napil (alespoň olizováním vody z rukou, z misky vůbec nechtěl) a dostal mleté masíčko s rýží. Má být tři dny na měkké stravě.
Na procházce jsme byli asi jen 15 minut. Venku hodně fňuká a nechce se mu chodit.
Schody zvládl vylézt jen dvoje, zbytek jsem ho musela vynést. Teď polehává, ale pořád se snaží mít oči otevřené. Probuzení asi nebylo příjemné a tak se teď bojí usnout.

Snad se brzy srovná.


Den druhý - 20 km u Poslova Mlýna 2/2

28. srpna 2015 v 19:33 | Jana Š |  Výlety
Předchozí články z prodlouženého víkendu v Poslově mlýně


Narazili jsme na odbočku k výhlídce králův Stolec, tak jsme se tam vypravili. Vyhlídka byla hezká a samozřejmě jsme nafotili řadu fotek.
Více v celém článku

Den druhý - 20 km u Poslova Mlýna 1/2

27. srpna 2015 v 19:06 | Jana Š |  Výlety
Prodloužený víkend 26.06.-28.06.2015 stál opravdu za to. Článek z prvního dne Víkend v Poslově Mlýně - den první

Na sobotní den sice slibovali déšť, ale ráno se zdálo počasí docel k světu, tak jsme se vypravili na výlet. Mrtvé auto zůstalo na parkovišti a my se vydali po svých zkratkou do Doks.
Rozhodli jsme se totiž, že nakoupíme nějaké dárečky našim (a pro sebe a pro psy, samozřejmě) a pak budeme porkačovat v cestě.

Budíček
Navštívili jsme tedy obchody, Lenka si dala kafe a z Doks se vydali po žluté s názvem Naučná stezka se čtyřlístkem okolo Blaťáku.

Na náměstí v Doksech

Na naučné stezce
Psiska si to samozřejmě velice užívala, neboť mohla lítat na volno.
Více v celém článku

Víkend v Poslově Mlýně - den první

26. srpna 2015 v 9:54 | Jana Š |  Výlety

Příjezd do Poslova mlýna - aneb cesta do kraje, kde umírají auta

Prodloužený víkend 26.06.-28.06.2015 stál opravdu za to.
Vlastně to začalo už o pět týdnů dřív, kdy jsme měli vyrazit, ale Tracy se rozhárala, tak jsme ho museli odložit. Crazy by se z ní zbláznil.

Už cesta ségry s Tracy k nám byla veselá. Jely tunelem a na zadek se jim tlačil kamion. Naštěstí se toho všiml řidič ve vedlejším pruhu a pustil je. Kdyby ségra musela brzdit, měla by ho v kufru.

Vzala jsem věci své a Crazyho a vyrazili jsme na cestu. Stavili jsme se v Hostivích, kde jsem počkala se psy v autě a ségra koupila vody.
Jeli jsme a dál najednou koukám, že něco leží v poli. Říkala jsem si, co tam kdo vyhodil, že to vypadá jak převrácené auto ... a když jsme dojeli blíž, fakt to bylo auto na střeše.

Naštěstí uvnitř nikdo nebyl, takže to ségra jen zavolala policajtům a jeli jsme dál.

Zastavili jsme se v Tupadlech, kde Lenka vymyslela návštěvu zámku Slavín. Jenže už jaksi nezjistila, že je nepřístupný. Došli jsme až k němu, pak se vrátili k autu a zašli jsme si ještě na oběd - borůvkové knedlíky.
Knedlíky byli dobré, jen tvaroh jaksi nastrouhali na struhadle, které předtím použili na cibuli - krom toho, že tvaroh chutnal po ní, jsem v něm i kousky cibule našla.

Crazy v Tupadlech
Cesta k zámku

Po cestě byla řada semaforů, takže jsme věčně stály a auto se začalo chovat poněkud podivně. Chtěly jsme ještě zastavit u jednoho hradu, ale ségra nakonec rozhodla, že dojedeme do Poslova mlýna, pak se uvidí.

No, bylo to jediné štěstí, protože jakmile jsme se zapsaly na recepci a chtěly přejet k chatce, auto už nenastartovalo.
Podařilo se nám sehnat automechaniky, ale auto si mohli převzít až v pondělí, takže jsme holt měli smůlu.
Nicméně ubytované jsme byli a tak jsme si dali zmrzku, zajistili si na neděli odvoz a vyrazili jsme se psy do města.
Cesta vedla zkratkou přes les a Crazy i Tracy si to moc užívali, protože mohli běhat na volno. Prolezli jsme město a koupili jsme si pizzu - hermelínovou s brusinkami. Byla fakt luxusní.
Večer jsme ještě hrály lodě a pak jsme šly spát. Na druhý den jsme si naplánovaly procházku z Poslova Mlýna směrem k Macháči, ale mělo pršet.

Večeře u chatek.

Dotazy - Stříhání a oblékání

25. srpna 2015 v 21:13 | Jana Š
Kdy poprvé ostříhat jorkšíra.
První stříhání jorkšíra je obvykle doporučováno kolem šestého měsíce. Nechávala jsem stříhat až v 10-ti měsících a přišlo mi to, tak akorát.
Už před šestým měsícem, ale klidně salon navštivte. Nechte pejskovi ohlit uši a upravit tlapky a okolí konečníku. Zvykne si tak na manipulaci v salonu a nebude tolik vystresovaný.
Nicméně jorkšír má být dle standardu dlouhosrstý a tak stříhat nemusíte. Sama nechávám stříhat na léto, ale ne zcela dohola, protože pak hrozí přehřátí, a v zimě nechávám srst dlouhou, jen zrhuba jednou za 2-3 měsíce, zajdeme na oholení uší, upravení tlapek a jen nepatrné zkrácení konečků.
Jak stříhat jorkšírského teriéra?
Ještě před pár lety se jorkšíry stříhali vesměs "na knírače" nebo "na westíka". Tedy hlava na krátko s dlouhými vousy, nebo hlava ve tvaru chryzantémy.
Dnes už velká část salonů vychází zákazníkům vstříc a pejska vám ostříhá přesně podle vašeho přání. Na googlu se dá najít řada střihů. Ucelený katalog však neexistuje.
Kdy poprvé vykoupat štěně jorkšíra?
Stejně jako v případě stříhání, i zde se doporučuje přibližně šestý měsíc. ovšem pokud se vám štěně vyválí v něčem opravdu "voňavém", klidně ho vykoupejte i dříve. Musíte však štěně pořádně vysušit, aby neprochladlo. šampon je nejlepší štěněčí, případně pro joškíry.
Kdy začít oblékat jorkšíra?
Myslím si, že každý by měl být schopný sám určit, kdy jeho pes obleček potřebuje a kdy ne.
Crazyho na procházky oblékám, až když teplota klesne pod -5°C.
Jsou, ale také vyjimky.
1. Pokud je ráno (chodíme venčit mezi 4:30 a 5:00) pod 10°C a Crazyho vytahuju rovnou z pod peřiny, dám mu přes záda dečku.
2. Pokud je pod 10°C a jedeme na cvičák busem, tak během čekání opět dostane dečku. Jakmile chodíme sundavuji. Nechci, aby se přehřál.
3. Pokud prší, musím mu dát pláštěnku, jinak ho ven nedostanu.
Dobrý den prosím o radu. Dobře nerozumím typu srsti jorečka. Je pro něho přínosem když se v létě ostříhá. neboubková
Jorkšírský teriér může mít několik typů srsti. Dle standardu se jedná o srst hedvábnou, nestandardní jedinci (osobně se spíše s touto srstí setkávám u psů bez PP) mohou mít srst "bavlněnou" nebo "vlněnou".
Všechny typy srsti se dají stříhat. Nicméně, pokud se chcete se psem účastnit výstav, musí mít dle standardu srst dlouhou až na zem.
Podle odborných článků, není dobré psy stříhat zcela nakrátko. Aby se na slunci nespálili, měla by být srst dlouhá alespoň 1 cm, aby srst mohla plnit svou funkci (tedy před sluncem a horkem chránit a kůži ochlazovat), měla by být dlouhá alespoň 2 - 3 cm.
Po mých "experimentech" se stříháním jsem zjistila, že Crazymu opravdu nejvíce sedí délka okolo 2,5 cm.

Výlet do lomů Prokopského údolí

23. srpna 2015 v 17:43 | Jana Š |  Výlety
Ségra zavelela, že má zase jednou volný víkend a tak vezmeme čoklise na výlet. Byli jsme hned na několika místech z jejího mládí ... a vše bylo zastavěno baráky nebo z toho udělali výběhy pro koně.
Takže nakonec jsme zakotvili v Prokopáku.

Ségra mě vzala do jednoho lomu, o němž ne každý ví. Chodili tam se školou na výlety a péct buřty. Bylo to tam moc hezké, i když sousední lom vypadal ještě lépe. Tam jsme, ale nakonec kvůli zákazu vstupu nešli.
Aktuálně tam vstup hlídá policista s pitbullem.

Nicméně jsme nezapomněli návštívit NPP Požáry, který není příliš známý a cestou zpět si Tracy zkusila nějaké agility překážky..

Psiska se musela nejprve přivítat.
Více fotek v celém článku

Dotazy - zdraví

22. srpna 2015 v 17:59 | Jana Š
Dotazy z Facebooku


Můj pes krvácí z nosu a konečníku. Co to může být?
Z těchto dotazů fakt rostu. Kdo byl zrovna na příjmu, okamžitě odkázal na návštěvu veterináře. Paní šla nakonec až druhý den ráno a jak většina z nás předpokládala, jednalo se o otravu jedem na krysy. Pejsek naštěstí přežil.
Takže v případě, kdy pes krvácí z otvorů, odkud by určitě neměl, okamžitě vyražte na veterinu. Zatržený drápek můžete řešit doma, ale toto fakt ne.
Pes už tři dny zvrací a má průjem, dieta nepomáhá, nechce pít. Co s tím?
Stejný případ. Pokud pes vytrvale zvrací a průjmuje i přes dietu (a zvláště je-li to štěně či malé plemeno) je na místě navštívit veterinu. Může dojít k dehydrataci, která může končit i smrtí.

Jelikož Crazy dříve trpěl průjmy a zvracením často (než jsem přišla na jeho nesnášenlivost pšenice - bylo mu zle i po piškotě), můžu z vlastní zkušenosti napsat toto:
Pokud se pes jednou vyzvrací, nemusí to nic znamenat, zvláště pokud před tím žral trávu. Pokud zvracel vícekrát, ale jste si jistí, že venku nemohl nic sežrat (Pozor i na jed na slimáky! I když to není na obalu uvedeno, může psa zabít!) nasaďte na 24 hodin hladovku a pak zkuste rozvařenou rýži s kuřecím masem po malých dávkách (Crazy dostával jednu polévkovou lžíci cca 1x3 hodiny). Za 2-3 dny můžete přejít na granule.
Pokud zvracení (nebo průjem) neustupuje nebo se zhoršuje, pes je apatický, spavý, zdá se vám, že má horečku, případně kašle, průjem či zvratky obsahují krev, hlen nebo parazity, navštivte veterináře ihned.
Stejně tak v případě malých štěňat nebo starých psů.

Jako první pomoc můžete použít ENTEROZOO. NEDÁVEJTE psovi černé (živočišné) uhlí. Zabarví stolici a není pak vidět, zda v ní není krev, což může být velmi nebezpečné.

Mému jorkšírovi zůstali mléčné zuby vedle/za trvalými, kdy je nechat vytrhnout?
Většina veterinářů trhá zuby mezi 8-10 měsícem. Záleží to však na několika věcech.
1. Je-li pejsek výstavní a vy se chystáte na výstavu už ve štěněčích/juniorských kategoricích, bude třeba zuby vytrhnout dříve.
2. Pokud mléčné zuby křivý trvalé, "rozhazují" zkus nebo způsobují záněty dásní, opět bude na místě brzké vytržení.

Pokud se na výstavy nechystáte a mléčné zuby nijak "nezlobí" můžete počkat do 12 měsíců a pak se rozhodnout co dál. Crazymu všechny zuby vypadli samovolně do roku a půl, ale byl pod dohledem veterináře, který by mu je v případě jakýchkoli problémů vytrhal.

Takže v případě, že vašemu štěněti zůstávají mléčné zuby, i když má trvalé, poraďte se se svým vetem.
Můj pes se hodně drbe (uši, tělo), kouše (tlapky, kořen ocasu) a líže. Co to může být?
Spousta věcí:
Drbání uší - zánět v uších, osina nebo jiná nečistota v uchu, parazité, alergie na krmivo (obvykle kuřecí maso nebo pšenice), přeplněné anální žláky
Lízání či kousání tlapek - svilušky (správný název sametky) pokud k tomu dochází v období cca od poloviny srpna do poloviny září, bakteriální či kvasinková infekce (tlapky zapáchají), alergie na krmivo (viz. drbání uší)
Kousání kořene ocasu - ucpané anální žlázky, blechy, začervení

Možností co to může být je hodně a pokud to nedokážete určit samy, obraťte se na veterináře. S většinou problémů stejně veterináře budete potřebovat.

Crazyho zkušenost - Crazy si začal ráno drbat uši a vydrželo mu to i po návratu z práce, takže jsme ještě večer jeli na veterinu. Obávala jsem se zánětu uší, ale ukázalo se, že šlo o ucpání análních žlázek.
Crazy si večer začal lízat tlapky a došlo to tak daleko, že si až vytrhával srst mezi prsty. Veterinář věděl ihned o co jde. Vzal lupu, odtáhl prstíky od sebe a tam "seděla" jedna sviluška (sametka) vedle druhé.

Dotazy

22. srpna 2015 v 17:34 | Jana Š |  Seznamy a rozcestníky
Pro rubriku dotazy jsem se rozhodla z několika důvodů.

1. Lidé mi některé z nich velmi často pokládájí

2. Často se s nimi setkávám na FB stránkách na které chodím

3. Po zadání do vyhledávače se objevuje můj web, ale já tu na ně neodpovídala.

Pokud máte jakýkoli dotaz ohledně jorkšírů, Crazyho nebo tohoto webu, napište do komentáře sem nebo do článku pod konkrétním odkazem (níže). Já ho překopíruji s vaší přezdívkou do článku k tému, takm se hodí a tam na něj odpovím.
Zanecháteli email, napíši vám na něj, že je odpověď k dispozici.

Na dotazy ohledně zdraví se pokusím odpovědět co nejlépe ... a stejně doporučím návštěvu veterináře.

Zdraví

(Co vás zajímá o zdraví a nemocích jorkšírského teriéra. Není určeno k řešení akutních případů - pokud pes krvácí, často zvrací, má silný průjem a zvláště jedná-li se o štěně, navštivte urychleně veterináře!)

Stříhání a oblékání

(Kdy poprvé stříhat, kdy oblékat - čistě mé názory)

Chov

Co je to mini, maxi, tea cup či micro mini jorkšír, na co si dát pozor při výběru štěněte

Výchova a výcvik

Můžu napsat jak jsem vychovávala já. Co jsem pokonila, co se mi (snad) povedlo.

Crazy

(Co vás zajímá o Crazym)

Web

(Dotazy a připomínky k mému webu, žádosti o možnost stáhnout si fotografie atd. Sem můžete vkládat i reklamy na své weby, soutěže atd., ale jen se psí tématikou. Díky.)


Úterní procházka

22. srpna 2015 v 17:22 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
V úterý 22.08.2015 jsem se sice cítila poněkud "přejetě", ale pes se neptá jak vám je, vyvenčit potřebuje. A tak jsme vyrazili na procházku.
Už dlouho jsme nebyli s Niky (a sheltií Teddym) a Martinou (a corgim Johnnym) a tak jsem Niky napsala, zda nejde s Teddym ven. Myslela jsem si, že Martina přijíždí domů později, takže té jsem nepsala.

Niky se zrovna chystala a tak jsme vyrazili spolu. Ušli jsme nějakých 500 metrů, byli jsme v místě, kde je vysokou (hodně vysokou) trávou a komonicí vyšlapaná cestička a došli jsme na místo kde se rozšiřuje, když jsme za sebou zaslechli hlasy, dusot psích tlapek a chrastění trávy.

Najednou se objevila zlatá retrívřice Nela, kterou známe už delší dobu. Ač o rok starší než Crazy, stále se chová jako ztřeštěné štěně, a Martina s Johnnym.

Přibrali jsme je do smečky a doprovodila Markétu s Nelou domů.
Pak jsme i s Martinou a Johnnym pokračovali. Obcházeli jsme téměř celou ves. Kousek od rybníka, kam se už se psy nesmí, je cesta, kde se dají psiska pustit na volno. Nechali jsme tedy Johnnyho, Teddyho a Crazyho řádit (dobrá Crazy si jich spíše moc nevšímal) a najednou proti nám vidíme jít nějakou paní.
Niky si první všimla, že má v ruce vodítko, i když psi nebylo nikde vidět. Ti se objevili až po chvíli, kdy se vyřítili z vysoké trávy.
Já oba psy už znala, i když paní ne, tak jsem nepanikařila.
Byla to žlutá labradorka Phoeboe ("Fíbí") a zlatá retrívřice Charlie. Tu poznala i Martina s Niky, neboť Charlie dříve bydlela na jejich konci vsi.

Psiska se spolu krásně sžila a tak jsme Phoeboe s Charlie doprovodili domů a pokračovali v cestě.

Na náměstí jsme potkali huskyho, kterého Crazy nemá rád, ale společně s jeho majitelkou se snažíme jejich vzájemnou averzi odbourat. Ne tak, aby se zkamarádili, ale na tolik, aby po sobě nevrčeli. Crazy si ho ani nevšiml a dokonce ignoroval i to, že po huskym štěkal Teddy. Dostal velikou pochvalu.

Na konec jsme se už vydali k domovu. Nad hřištěm se kluci začali honit, dokonce se zapojil i Crazy. Tedy jen do chvíle, kdy ho rozjetý Johnny chtěl přeskočit, nějak mu to nevyšlo a Crazyho smetl tak, že začal válet sudy. No, úplně příjemně mi z toho nebylo neboť se to stalo na betonu, ale Crazy se otřepal a zjevně se mu nic nestalo. Jen už se do hry nezapojil.
Johnny s Teddym ještě řádili, když se objevila ohromná německá doga s miniaturní čivavou. Holky psi honem chytali na vodítko, ale Crazy se s Queeny už velmi dobře zná. I když zrovna Queeny ho moc nezajímala. Mnohem více se mu líbila čivavka (jejíž jméno bohužel neznám) z místní hospody, která za Crazym už několikrát utekla, když jsme šli kolem. Jsou do sebe blázni :-D

Po hodně dlouhé doě jsme potkali opravdu spoustu kamarádů. Prochajda se nám všem moc líbila. Doprovodili jsme ještě Teddyho a Johnnyho a pak jsme se i mi vydali domů.

Snad se nám podobná procházka zase brzy poštěstí. Jen mě mrzelo, že jsem s sebou neměla foťák. Stálo by to za to.

Ústřední procházková trojka - zleva: Crazy, Johnny, Teddy

Devátý společenský výcvik s Míšou

22. srpna 2015 v 12:08 | Jana Š |  Poslušnost HafBO
V neděli 16.08.2015 jsme se zase jednou vypravili na cvičák. Černá obloha sice nevěštila nic dobrého, ale Míša nepsala, že by se cvičák rušil a tak jsme vyrazili.

Cestou na autobus začalo krápat, po vystoupení z něj, lilo jako z konve. Crazy se samozřejmě odmítal hnout, takže jsme chvíli počkali na zastávce a dala jsem mu pláštěnku.
Když jsme dorazili na cvičák, už jen lehce mrholilo a během prvních cca 10-ti minut jsem i pláštěnku schovala. Pak už bylo krásně.

Na cvičáku byl drsnosrstý jezevčík Max, prtka Fany, westice Dotty a kříženka typu NO Tára. Crazy si se všemi hezky rozumněl.

Na začátku jsme dostali každý jednu "trnitou" rohožku, na které si psi měli sednout, lehnout a vstát.
Pak si vždy jedna z nás se psem stoupla do středu "kruhu" a ostatní se se psy u nohy vydali proti ní. Crazy koukal na mě a příliš to neřešil. Až když všichni došli přímo k nám, začala ho zajímat Tára.
Pak jsem dala čelem vzda, Crazyho odložila mezi psi, odešla jsem a přivolala ho.
Byť byla tráva na cvičáku suchá, byla trochu vyšší a Crazy při běhu za mnou skákal jak zajíc. Všechny tím pobavil.

Pak jsme rohožky rozestvěli do kruhu a vždy se střídala rohožka a slalomová tyč. Měli jsme jít volnou porcházkou (nebo s povelem K noze, jak kdo chtěl) a když Míša řekla stop, měli jsme dojít k nejbližší tyči nebo rohožce - u tyče dát povel Lehni, u rohožky povel Sedni.
Shodou okolností nám to vycházelo prakticky vždy na sed :-)

Dalším cvikem bylo psa posadit, stoupnout si kousek před něj proti němu a dávat povely. Přičemž jsme měli dávat i stejné povely po sobě, aby se psi naučili, že po Sedni, nemusí vždy následovat Lehni atd.

Pak jsme přivolávali na hračku, což se Crazymu vůbec nelíbilo (není hračkový typ) a také jsme dělali odložení během přivolání. To Crazy i po povelu sedni ještě udělal pár skoků, takže budeme trénovat.

Na konec jsme ještě šli na kladinu. Uprostřed kladiny si psi měli lehnout a na konci dávat pozor na zónu. To šlo Crazymu moc dobře.

Celkově byl šikovný a hrozně to v něm zase vzbudilo zájem o cvičení. I když možná za to může i to ochlazení.

Day 05 Nejvtipnější zážitek s mým psem

16. srpna 2015 v 14:41 | Jana Š |  Výzvy

Day 05 Nejvtipnější zážitek s mým psem

Crazy se nadělal takových ptákovin, že ani nevím, který vybrat.
Dobré bylo, když jako štěně odlepil koberec mezi dveřmi obýváku. Mezi kuchyní a obývákem se přechází chodba - nějakých 90 cm široká.
Táta šel do kuchyně, o koberec zakopl a proletěl až do kuchyně. A jelikož byl tehdy Crazy ještě ocásek, šel za ním a … zakopl o koberec taky a na chodbě se rozplácl.

O tom jak mě rozesměje vždycky po koupání, kdy zbagruje gauč a křesla v obýváku nebo po stříhání, kdy vypadá jako by měl křídla, lítá jak šílenec, bere schody po dvou a vždy se na nich rozplácne ani nemluvě.

Je také expert na padání z postele a občas dostane "amok", začne venku lítat jako šílenec a sem tam udělá kotrmelec, nebo se přerazí o psa, se kterým se zrovna honí.

Stejně tak mě dokáže rozesmát při tréninku, když vymyslí nějakou ptákovinu - třeba místo povelu k noze chce zalézt do kennelky, která je, ale zavřená a tak se od ní odrazí.
Nebo na povel Chcípni, nejdřív zacouvá, udělá otočku a pak teprve chcípne. Njn, v shapingu je legrace :-D

Day 04 Krmení psů

15. srpna 2015 v 18:21 | Jana Š |  Výzvy

Day 04 Krmení psů

Crazy je zmlasný a s tím už asi nic neudělám. Zvládne i čtyřdenní hladovku (na doporučení veterináře), takže donutit ho sníst granule není nic snadného.

Vzhledem k tomu, že mám potravinářskou školu, se o složení potravin, a co mám Crazyho, i krmiv hodně zajímám. Momentálně je Crazy na granulích Sam's Field, které mu dávám na procházkách za odměnu, aby se dostal na denní dávku krmení.
Pravda, nepatří mezi špičku, ale není to ani šrot. A hlavně Crazymu alespoň jakžtakž chutnají.

Když budete vybírat krmení, je dobré sledovat množství masa (vždy by mělo být na prvním místě, pokud nejde o nějakou dietu) a nesmí obsahovat sóju. Tu už dnes, ale do krmení pro psy snad nikdo nedává.
Hodně jsem zvažovala BARF, ale krom vepřového mi syrové maso nejí. Čímž se dostávám k tomu, že Crazy dostává k jídlu všechno možné.

Základem jsou tedy granule, ale sem tam dostane kousek syrového masa, za cvičení má maso sušené. Na žužlání dostává sušené maso na kukuřičné "kostičce". Kosti jako takové však odmítá, ale dá si chrupavku.

Občas dostane i trochu tvarohu nebo bílého jogurtu. Sice se říká, že jakmile pes žere granule, nemá dostávat nic jiného, ale v Crazyho případě to neplatí. I naše veterinářka říkala, že sem tam kousíček párku, šunky, zeleniny, ovoce či syrového masa neublíží a je to pravda.

Co Crazy dostává sem tam i něco jiného, nemá problém se zažíváním. Jako štěně trpěl průjmy a hodně zvracel. Nakonec skončil na dietních granulích a zdá se, že hlavním problémem je pšenice - stačila jedna jediná piškota, aby měl postaráno o průjem na 3 dny.

Po roce krmení dietními granulemi, jsme se vrátili k normálním (s bramborami místo obilí) a začal dostávat sem tam i něco jiného, zažívání se mu krásně srovnalo. Samozřejmě párek, dostává jen zcela výjimečně - už proto, že ho nebudu kupovat kvůli němu a sama si ho dávám jednou za měsíc, pokud vůbec.
Spíš sem tam dostane kousek syrového masa (jen malý, neboť je ochotný jíst jen vepřové a to není nejzdravější), nebo kousíček šunky.

To co miluje, jsou škvarky. Za ně by se postavil i na uši. Dostává jich asi 5 za rok (častěji sádlo neškvaříme) a vždy za nový cvik.

Seance ve vaně

15. srpna 2015 v 16:11 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
V těchto vedrech je to pro Crazyho (a nejen pro něj) náročné. Ve všední dny chodí ven brzy ráno s mamkou, se mnou pak okolo třetí jen na rychlou desetiminutovku, aby se vyčůral, a po půl osmé vyražíme na 1-2 hodiny na velkou prochajdu.

Včera odpoledne bylo opravdu hnusně a během prvních 5-ti minut na odpolední procházce měl jazyk až na vestě. Ani nechtěl vyjít schody domů, takže jsem ho musela vynést v náručí.

Chtěla jsem Crazyho rychle zchladit, ale zároveň jsem nechtěla, aby ho klepla pepka. Dala jsem ho tedy do vany, sama jsem si sedla na její okraj, hodila do ní nohy a pak jsem napustila trochu vlažné vody.
Asi deset minut mi pak Crazy podlézal nohy, dával pac a ťap, dělal otočky a sedal si. Tedy sednutí do vody se teprve učí. Zatím, jakmile se dotkne zadkem vody, vyskočí, ale myslím, že se to poddá.

Crazymu se krásně zklidnil dech a vypadal, že si to užívá.

Tak co mám ještě udělat?

Dej ťap

Středeční procházka

15. srpna 2015 v 13:34 | Jana Š |  Procházky
Téměř každý den teď chodíme na procházky ve složení já, Niky a Martina a naše psiska - Crazy (jork), Teddy (shletie) a Johnny (corgi).

Ve středu 14.08.2015 jsem s sebou oppět vzala foťák. Baterie tentokrát vydržela, za to se, ale rychleji setmělo.

S foťákem jsem si musela hodně pohrát a bohužel především zvýšit ISO, aby byl pohyb ostrý. Fotky proto hodně šumí.
Také jsem si s nimi hodně vyhrála - doostření, zesvětlení a oživení barev. Tyto úpravy dělám nerada, bohužel to jinak nešlo.
nicméně i tak z foťáku něco vypadlo a zde vám to předkládám :-)


Sheltie Teddy
Teddy prudí Johnnyho
Crazyk