Červen 2015

Klikrtrénink - Hra s krabicí

25. června 2015 v 18:02 | Jana Š |  Domácí trénink
Když se pes učí cvičit s pomocí klikru, je jedna z prvních her, hra s krabicí. Pes má kliknuto za každou interakci s krabicí - dotek,škrábnutí i kousnutí atd.
Postupně se vytvaruje požadované chování - stání, sed nebo leh v krabici.
Crazy tuto hru už zná - hráli jsme ji už když jsem s klikrem před lety začínala. Jelikož se ke klikání vracíme po delší době, rozhodla jsem se tedy opět pro hru s krabicí, ale trochu jinak.
Krabice tentokrát nestojí klasicky na dně a Crazy do ní nemá vlézt ze shora, ale naopak leží na boku a Crazy má vejít dovnitř jako do kennelky.
"Problém" je, že je krabice úzká, takže aby dovnitř vstoupil, musí se přikrčit.

Cílem tedy je, aby Crazy vstoupil do krabice bez ohledu na stísněný prostor, lehl si tam a položil hlavu - nesejde mi na tom zda na tlapky nebo mezi ně.

Lekce 1 - 23.06.2015

Nachystala jsem si dostatek co možná nejmenších pamlsků, přivolala Crazyho k noze a odložila ho. Pak jsem nachystala krabici a s povelem volno jsem mu hodila na zem pár pamlsků.
Následoval "povel" "Co uděláš?" a Crazy začal nabízet.

Z počátku jsem mu hodila odměnu za jakoukoli interakci z krabicí - na videu je vidět různé šťouchání nosem i packami, nahlížení dovnitř. Po kliknutí se vždy hned otočí a očekává hození pamlsků. Video je bohužel bez zvku, další snad už se zvukem bude.

V jednu chvíli jsme trochu odbočili a klikáním jsem Crazyho navedla na to, aby na krabici skočil. To jsem pak ale opustila neboť se mi to nezdálo zcela bezpečné. Okolo 2:00 - 2:20 je hezky vidět, jak došlo k vytvarování skoku na krabici a jak bylo poměrně snadné ho převést na jiný cvik - stačilo jednou neodměnit a Crazy začal zkoušet, zda by se mu nevyplatilo se podívat raději dovnitř krabice než lézt na ni.

Pak se na chvíli ztratí, zkusí znovu škrábání a zjišťuje, že nefunguje. Začala jsem tedy odměňovat i ty nejmenší náznaky koukání do krabice a odměňovala jsem tak, aby pamlsek dopadl co nejblíže krabici, ale při tom jsem ho do ní nelákala. Musel nejdříve sám provést kontakt s krabicí a pak mu masíčko přistálo na jejím kraji.

Myslím, že jsem měla výcvik ukončit už na 3:45, ale říkala jsem si, že ještě kousek dáme. No, přepálila jsem to. Sice jsme se nakonec dobrali k cíli, ale při příštím cvičení to určitě ukončím dříve. A ani ten jackpot po prvním úspěšném zvládnutí nebyl dobrý nápad.

Sice to už na videu není, ale po druhé mu trvalo déle přijít na to, za co jackpot byl.

Při příští lekci budu opatrnější.


Lekce 2 - 24.06.2015

Že jsme předchozí trénink přepálili se úkázalo hned. Musela jsem opět několikrát kliknout pouhé doteky, než se rozpomněl, že má vlézt dovnitř.
Bylo to však tentokrát mnohem rychlejší a ani ne za minutu jsem už vyžadovala položení hlavičky.
Skončila jsem přibližně po dvou minutách, kdy mu to ještě šlo.
Pak jsem ho nechala odcvičit nějaké známé cviky (sedni, lehni, otočky) a nakonec jsme ještě trénovali slalom.

Lekce 3 - 25.06.2015

Ukázalo se, že jsem včera skončila opravdu ve správný čas. Sotva jsem položila krabici na zem a zeptala se "Co uděláš?", Crazy okamžitě vběhl do krabice a zalehl.
Pokud jsem mu s povelem volno odhodila pamlsek stranou, aby z bedny vylezl, popadl ho a bleskem zacouval zpátky a ulehl :-)

Dostali jsme se tak daleko, že jsem se rozhodla předřadit povel "BOX". Zkusili jsme 3x, vždy ho splnil, ale možná jsem se zrovna trefila jen do chvilky, kdy se rozhodl ho nabídnout.

Nevadí, ukončila jsem, když to ještě bylo dobré.
Pak dostal staré známé cviky a nakonec jsem mu hodila zbytek pamlsků do stanu, kde se uvolnil Hersenwerkem.

Jelikož zítra ráno odjíždíme na prodloužený víkend, budeme v tréninku pokračovat až v neděli nebo v pondělí (podle toho jak utahaní se v neděli vrátíme).

Natočím i video neboť jsem zvědavá, jak to po pauze bude vypadat a jistě to bude zajímavé i pro případně návštěvníky webu.

DALŠÍ LEKCE A VIDEA V CELÉM ČLÁNKU

Pozitivní motivace - teorie

20. června 2015 v 15:10 | Jana Š |  Pozitivní motivace HafBO
Když jsem viděla, že se na HafBO objevila nová lekce - Pozitivní motivace - musela jsem se přihlásit.
Byla jsem moc zvědavá o čem lekce budou. Na všech lekcích HafBO se cvičí pozitivně - převážně luringem a tak jsem byla zvědavá, zda se zde bude "šejpovat".

Na dvouhodinové lekci se nás sešlo 8. Krom nás ještě tříměsíční borderák Sparky (ten byl nejmladší a viděli jsme se prvně), naše stará známá stafrodshirka Lawi a tak trochu rváč foxteriér Daš. Ostatní psi pro nás byli noví - parsonka Fany, kříženec Kim, berňák Foggy a kříženka Akka von Kebnekajse. I když mám dojem, že s Akkou jsme se už setkali minimálně na začátku lekce dospěláků, když byli na místě ještě štěňata či dorosti z lekce předchozí.

První hodina byla teoretická. Většina psů čekala v autě - jelikož mi auto nemáme, tak byl na místě se mnou. Začali jsme klasikou - tedy co je pozitivní posilovaní a trest a co je negativní posilování a trest. K čemu je klikr a jak se používá, jak psa naklikat atd.
Crazy krásně předvedl co udělá pes, pokud je naklikaný a uslyší zvuk klikru.

Než jsme začali s tréninkem, Bára si nás vyzkoušela. Měli jsme kliknout vždy, když dá ruce k sobě - ovšem ne vždy je k sobě dala. Byla to celkem zábava - uklikla jsem se 2x.
Pak jsme zkoušeli ještě "nose touch", kdy jedna její ruka představovala psa a druhá nataženou dlaň. To už mi klikat šlo. :-)

V druhé hodině jsme tedy již trénovali. Vzhledem k tomu, že je cvičák ve Stodůlkách velký, měli jsme dost prostoru na to, abychom se klikáním vzájemně nerušili. Někdo si psa teprve naklikávál - no vlastně skoro všichni - někdo už cvičil víc.
My jsme s Crazym procvičovali target ("bedýnku"), protože ho chci přeučit chůzi u nohy. Už trochu vím jak na to, tak budeme do příště trénovat. Už se moc těším na další lekci a jsem zvědavá, jestli se to naučíme (tedy Crazy je na to chytrý dost, ale uvidím zda jsem na to dost šikovná já).

Letní sestřih

19. června 2015 v 17:56 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
Přišel čas na letní sestřih.
Crazymus e ohromně ulevilo. Jeho, v poslední době, polomrtvé plazení se změnilo v bleskurychlý běh. Je jak motorvá myš :-D
Hlavu, nohy i ohon má jen trochu zkrácené, tělíčko jsem nechala vzít na 6 mm.
Zjevně se mu to líbí.

A aby tu nebyl jen text, přidávám fotky Před a PO ze včerejška.Pokud o foto ve výstavním postoji

Pižmovka domácí

15. června 2015 v 18:46 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Pižmovka domácí

Cairina moschata f. domestica

05.08.2014; zoo Praha; Canon EOS 600D

Jurský svět a klikrtrénink

15. června 2015 v 18:03 | Jana Š |  Novinky
Po více jak roce jsem opět navštívila kino. Hodně si vybírám na co půjdu a pokud nejdeme s kámoškama, tak jdu do kina jen zřídka.
Jurský svět jsem si prostě nemohla nechat ujít na velkém plátně.

Když se objevil první film ze série Jurských parků, bylo mi nějakých 7 let. Od mala jsem milovala dinosaury a vlastně za to mohl brácha, který měl o nich spoustu knížek. Mimo jiné také knihu Jurský park od Michaela Crichtona a později i knihu napsanou dle scénáře.
Dřív než jsem viděla film( někdy v 9-ti letech), jsem měla přečtené obě verze knihy a fakt je, že při čtení původní knihy se mi občas dělalo až špatně.
Když jsem ji pak četla později, někdy kolem 10-ti let, už mi to tak brutální nepřišlo.
Je to má jediná kniha, která je v "salátovém" vydání. Četla jsem ji mockrát. Jurský park: Ztracený svět mě už tolik nezaujal. Jako kniha byl docela fajn, ale jako film nic moc a o třetím díle snad ani nemluvit.

Proto jsem "čtvrtý díl" Jurského parku očekávala poněkud s obavami. Kladné recenze mě však nakonec přesvědčily a já v sobotu vyrazila do kina...

Upozornění: Následující text bude obsahovat spoilery z filmu Jurský svět. Pokud jste film ještě neviděli a chcete se nechat překvapit, dále nečtěte!

V opačném případě s chutí do toho.

Pelikán bílý

14. června 2015 v 12:47 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Pelikán bílý

Pelecanus onocrotalus

06.12.2015; zoo Praha; Canon EOS 600D
04.12.2013; zoo Praha; Cenon EOS 600D

Masáže psů SVOPAP

13. června 2015 v 21:32 | Jana Š |  Reporty ze psích akcí

Masáže psů SVOPAP

Už loni jsem chtěla navštívit seminář masáží psů. Byl už, ale plný a nenašla jsem příliš referencí a tak jsem na to nějak pozapomněla.

Před pár týdny jsem Crazymu novými kšírami zhuntovala záda a řekla jsem si, že by se mi hodilo umět alespoň základy masáže. Pravda, měla jsem knihu Masáže psů od Jean-Peirre Hourdebaigt , ale byť je tam masáž i anatomie velmi pěkně popsaná, přece jen to chtělo vidět a zkusit si to pod dohledem. Proto jsem zase koukla na stránky SVOPAP.

Seminář byl plánovaný na 10.06.2015 a byla ještě volná místa. Sice jsem napsala dotaz až po uzávěrce, ale i tak jsem se na seminář ještě dostala.

Seminář se konal v Toulcově dvoře a vedla ho Bc. Kateřina Plačková. Nejprve jsme se navzájem představily a řekliy, proč jsme se rozhodly na seminář jít - zda máme v plánu se masážemi třeba časem živit nebo nám jde jen o péči o vlastního psa. Bylo nás tam celkem pět.
Crazy byl celkem klidný - také měl za sebou skoro hodinovou cestu MHD (bus, metro, bus, bus) a cca 2,4 km pěšky z Litochlebského náměstí do Toulcova Dvora.
Po představení jsme se pustily do teorie. Začali jsme anatomií psa, kdy jsme si podstatné svaly, klouby a šlachy ukazovaly na vlastním psu. Pokud měl některý pes větší zatuhlinu, mohly jsme si ji prohmatat. Dále jsme pak probíraly jednotlivé hmaty, strečink atd.

Po obědě, kdy jsme se šli s Crazym projít po Toulcově dvoře, jsme se pustily do praxe. Crazymu se zrovna moc spolupracovat nechtělo. Při počátečním hlazení seděl, ale nechtěl si lehnout. Pak konečně padl. Byl pak ochotný spolupracovat až dokud jsem se nedostala na stehno. Pak mi zdrhnul a prostě nechtěl. Po dokončení masáže jsme ještě dělali strečink.
Aktivní ho bavil velmi, protože jsme dostali od Katky pamlsky, ze kterých šílel a snad by se za ně i postavil na uši.
Pasivní už byl horší - za boha si nechtěl lehnout. Musím ho naučit více držet při ležení na boku a já sama se musím naučit více přitlačit - jak při některých tazích, tak při přitisknutí ho k sobě při pasivním strečinku vstoje. Celkově byl Crazy šikovný.

Na závěr jsme musely odpovědět na některou z otázek týkající se probrané látky, byly jsme poučeny, že teď rozhodně ještě nejsme masérky - seminář stačí pro domácí masáže, ale pokud bychom chtěly masírovat profesionálně, čeká nás ještě spousta praxe, seminářů i kurzů, které bychom měly navštívit - a dostaly jsme certifikát. Na podzim bych chtěla navštívit ještě druhou část semináře, která již není pod SVOPAPem, ale pod PhysioDog.

Fotografie © Bc. Kateřina Plačkové. Ještě jednou děkuji za bezvadný kurz a možnost použití fotografií.

Občas trochu cestoval ...
...ale pak si to užíval
Co mi to ta panička dělá?
Zmasírován ke spánku
Strečink

Pelikán kadeřavý

13. června 2015 v 12:31 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Pelikán kadeřavý

Pelecanus crispus

04.12.2013; zoo Praha; Canon EOS 600D


Neviditelná

13. června 2015 v 12:24 | Jana Š |  Novinky
Ahoj.
Možná to vypadá tak, že tu vůbec nebo téměř vůbec nejsem, ale není to tak úplně pravda.
Momentálně není moc témat k psaní - no dvě jsou a vlastně už mám články v noťasu jen je ještě musím hodit na flashku a dát do PC, kde mám připojení k netu.

Proto tu teď "pracuji na pozadí". Ač to tedy vypadá, že tu nic nevého není, je toho tady docela dost. Vkládám totiž fotografie do starších článku. V poslední době to byli třeba psi ušatí a pralesní, plameňáci růžovi, pávi atd.
Zvířat ze zoo už je tu docela hodně, takže při vkládání nových fotek, spíše doplňuji do už hotových článků. Sem tam se nějaké zvíře, které sůvj článek ještě nemá vyskytne - to se pak objeví na hlavní straně.

Když tak kokám na fotky, co mám již nachystané k vložení (zmenšené a s copyrightem) je to tak 50 na 50 co se týče nových článku a doplnění fotek.

Krom toho jsem také upravila Seznam zoo zvířat. Nevím jak vám, ale mě teď přijdepřehlednější. Ještě zvažuji, že ke každému písmeni vložím malou ikonku jednoho ze zvířat, které se pod ním skrývá.

Jedna z nově přidaných fotografií - páv korunkatý z pražské zoo.

Z kelímkovníku balonkovník

8. června 2015 v 17:53 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
Delší dobu jsem nepřispívala a fakt je, že nějak nebylo co. Chodím zase na rehabilitace a navíc mi trochu haprovalo zdraví, takže jsme museli cvičák, dlouhé vycházky a výlety odložit.

Nicméně doma nezahálíme. Hrajeme různé Hersenwerkové hry, klikáme atd.
V sobotu jsem také vymyslela nový hlavolam. Asi není pro každého, nicméně Crazymu se líbí. Na tyčku z kelímkovníku jsem navlékla balonky a dala ji do nejvyšších dírek.
Pod ně jsem naskládala pamlsky a Crazy se mohl pustit do hledání.

No, měla jsem nejdřív strach, aby je nezačal lovit, protože to dělá moc rád, ale naštěstí se věnoval mlsotám a balonky ho nechaly chladným.
V sobotu večer u nás byla ségra se švárou a Tracy a zkusila si to i Tracy.
Ačkoli má z balonků hrůzu, zvládla to skvěle, jako by je ani nevnímala. V neděli jsempak koupila ještě 4 florablové míčky a tím jsem hru ještě ztížila. Na videu pracuji :-)

Na FB Hersenwerku měli poznámku zda se nebojím prasknutí. To holt musí každý zvážit sám. Nemyslím si, že jsou tak nafouklé, aby praskly - až na jeden, tak ten asi krapet odfouknu.


Doplněné fotografie - květen 2015

1. června 2015 v 15:54 | Jana Š |  Novinky
V květnu jsem doplnila fotografie v následujících článcích

Emu australský - zoo Praha (doplněné fotografie mláďat z jara 2015)
Karakal - zoo Praha
Sup hnědý - zoo Praha