Květen 2015

Kudlanka parasphendale - kdo hledá najde :-)

27. května 2015 v 10:52 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Kudlanka parashpendale

Parashpendale

25.03.2015; zoo Praha; Canon EOS 600D

Rosomák sibiřský

26. května 2015 v 10:43 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Rosomák sibiřský

Gulo gulo

27.07.2014; zoo Hluboká nad Vltavou; Canon EOS 600D

Tapír jihoamerický

25. května 2015 v 10:35 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Tapír jihoamerický

Tapirus terrestris

20.10.2015; zoo Praha; Canon EOS 600D
19.11.2011; zoo Praha; Panasonic DMC-FZ8

Vydra severoamerická

24. května 2015 v 10:18 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Vydra severoamerická

Lontra canadensis

19.11.2011; Zoo Praha; Panasonic DMC-FZ8

Májový výlet s Výcvikem psů hrou

17. května 2015 v 15:37 | Jana Š |  Reporty ze psích akcí
Od pátku jsme měli být se ségrou a Tracy na víkendu v Doksech, ale jelikož se Tracy rozhárala, musely jsme to zrušit. Krátce na to jsem na Facebooku náhodou narazila na událost Májový výlet s Výcvikem psů hrou a rozhodla se přihlásit.

Sraz byl 10:00 na Hlavním nádraží. Už cesta tam byla zajímavá. Jeli jsme od nás do Motola a teprve tam jsem zjistila, že nejezdí tramvaje. Když jsme přecházeli silnici na tramvaj, tak zrovna na semaforu skočila červená. Crazy šel sice u mě, ale stejně jsem mu řekla "Zůstaň" - možná trochu hlasitěji než jsem měla. Vedle nás chtěla silnici ještě rychle přeběhnout nějaká holčina a zarazila se tak, že málem upadla :-D
To je tak, když někdo poslouchá to co, není určeno pro něj :-D

Z tramvajového ostrůvku jsme přeběhli na autobus náhradní dopravy, který zrovna přijel. Dovezl nás na Hotel Golf a tam jsme zase utíkali na tramvaj. Stihli jsme to pěkně a na Hlavním nádraží jsme byli už v 9:43. Crazy hned začal očichávat všechno co se dalo a navíc jsme potkali hárající čivavku, tak byl z počátku malinko mimo - kňoural, abychom už vyrazili.

Pejsků se sešlo dvacet, lidí o trochu víc. Krom kříženců různých tvarů, barev a velikostí se zúčastnili jezevčíci, hladkosrstý foxteriér, rhodésky ridgeback, borderák, labrador, královský pudl, německá doga, akita a další.
Krom psů přátelských se zúčastnilo i několik psů bojácných, nehladících a podobně. Však procházka byla především o socializaci a ačkoli tam byli i ne zcela přátelsky naladění psi, vrčení se ozvalo jen zřídka.

Crazy se skamarádil s rhodéským ridgebackem Georgem, který byl hodně bojácný, ale během výletu se docela otrkal. Crazy mě hodně potěšil, protože byť se zúčastnili i žlutí labradoři (jeden byl kluk, druhý nevím) a jeden borderák, který sám měl se psy problémy, vůbec je neřešil. Borderák byl v jednu chvíli docela blízko nás, ale Crazy si ho ani nevšiml a s labradorem se očichal a taky ani nepípl.

Vlastně za celou procházku zavrčel jen jednou a to při značkování, takže to ani nebylo mířeno na konkrétního psa.
On sám se stal terčem tří zaháněcích útoků. Dvou ze strany "kamarádky" Sáry (ale šlo fakt jen o zavrčení, aby se držel dál, nic velkého) a jednou se do sebe pustili s jednou loveckou fenkou. Zrovna jsem se prohrabovala v batohu, takže ani nevím jak to vzniklo. Moje chyba.

Crazy a Sára před Hlavním nádražím.

Sraz jsme tedy měli na Hlavním nádraží odtud jsme se vydali pěšky na Masaryčku. Tam jsme trénovali nástup a výstup na eskalátoru. Když si to všichni vyzkoušeli, sjeli jsme do metra a popojeli na Můstek. Pak jsme přestoupili na Ačko a sjely na Malostranskou. Na Malostranské jsme si udělali společné foto v metru (a vyfotili si nás i kolemjdoucí) a po vystoupení se psi vyráchali ve fontáně. Crazy se samozřejmě k vodě vůbec nepřiblížil.

Sára v brouzdališti
Více fotek uvnitř článku

Ohrádka s hračkami

10. května 2015 v 22:00 | Jana Š |  Hry se psy a Hersenwerk
Ohrádka s hračkami

Tento hlavolam sjem si vymyslela jako prozatimní, než mi přišel objednaný stan s míčky.
Z hlediska Hersenwerku je tento hlavolam typu "Ham a vím".

Co je zapotřebí

2 židle - 4 židle (podle toho ak chcete mít prostor široký), čtyři pet lahve nebo 4 stojánky jako rohy
šála, pruh látky nebo silnější provaz na ohraničení
Kolíčky, izolepu nebo něco podobného čím látku spojíte
míčky, plyšáky atd.
pamlsky

Jak jsem hlavolam vytvořila
Nejprve jsem chtěla použít k ohraničení nohy jednéé židle, ale prostor se mi zdál moc úzký, proto jsem využila dvě židle a 2 stojánky na překážku. Mezi ně jsem natáhla šálu a secvakla ji kolíčky.
Do prostoru mezi nimi jsem naházela míčky a nejrůznější hračky a mezi ně (případně pod ně) jsem dala pamslky.

Po celou dobu přípravy má Crazy vedle mě odložení s povelem "Čekej" a po dokončení hlavolamu dostává povel "Můžeš" nebo "Hlavolam" pronesený klidným hlasem.
Další řešení je už čistě na něm a já jen sem tam doplním pamlsky. Hlavolam ho buď nechám dokončit samotného, nebo odhodím pamlsek stranou a zpět do hlavolamu ho již nepouštím.


Tip:
Na poprvé je dobré dát do prostoru jen několik hračeka pamlsky nechat viditelné. Postupně (i během jedné "lekce") lze zvyšovat obtížnost schováváním pamlsků a/nebo přidáváním většího množství hraček.

Poznámka:
Hru hrajete na vlastní nebezpečí.
Pokud pes začne hrabat, znamená to, že je frustrovaný (je třeba odlišit od pomocné tlapky), ukončete hru a udělejte hlavolam snažší.

Romeo a Julie aneb Zamilovaný Šílenec

9. května 2015 v 11:08 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
Crazy se nám zamiloval. Nevidí, neslyší, takže to pro něj znamená být teď cca 2 týdny na vodítku.
První týden hárání Gimi jakžtakž přežil, mohla jsem ho pouštět alespoň na poli.
Teď, ale záhadně ohluchl i tam - nějaké Ke mně, Pocem, Tady, Crazy ... nic nezabralo.
Až jsem na něj zařvala stop a on absolutně stuhnul. Je fajn mít Emergency Cue :-)

Crazy je z přítomnosti háravek mimo, ale pokud najde jen jejich značky, začichá se a dál je nehrotí.
Problém je pokud je to značka Gimi nebo Mandy, které jsou jeho kamarádky. To jde pak po stopě až k jejich domu a nic a nikdo ho nezastaví.

Momentálně hárá Gimi, se kterou se vídá nejvíc. Momentálně máme štěstí se s ní potkávat i teď, když hárá. Ještě ke všemu se obvykle srzíme někde na rohu, takže nemám čas ho vést jinudy. Gimi jde provokovat a schválně k němu běhá, takže musím vzít Crazyho na ruku odnést ho.

A co Romeo a julie v nadpisu? Bohužel sjem u sebe neměla foťák což mě dost mrzí.
Byli jsme se projít a na balkoně (tedy ono je to spíš jen takové to francouzské okno, až na zem, tam krrátký parapet a zábradlí) seděla Gimi. Crazy si sedl pod "balkon" a kňoural na ní.
Mrzí mě, že sjem u sebe neměla foťák a ni mobil - mobil totiž s sebou zásadně nenosím.

Docela mě ti dva pobavili jak tak na sebe koukali.


Setkání s bullovčákem

8. května 2015 v 11:43 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
Na začátku článku chci upozornit, že se bullů (či tzv. bojových psů) nebojím, když jsem sama. Když mám u sebe crazyho nemám problém s bullíma holkama. Ale je fakt, že kombinace Crazy a bull kluk mě dost znervózňuje, zvláště, když neznám psa a pán široko daleko nikde, tudíže nevím jak moc je či není socializovaný a co na psí kluky "říká".

Ve středu jsme byli zrovna u kapličky a mířili k jednomu bývalému statku, kde je teď velká firma a za ní vstup na polní cestu, kde jsem chtěla nechat Crazyho vylítat.

Crazy se mi na delší dobu začichal v trávě a zatímco jsem se šla podívat co to tam má tak zajímavého, najednou vedle nás stál německý ovčák (postava, barva srst) s pitbullí hlavu. Krásný pes, byť "mixovaný".

Nicméně, to, že je to kluk a páníček široko daleko nikde mě trochu znejistilo. Už proto, že nedávno byl s páníčkem u rybníka, kde byl přivázaný k zabradlý, byť jsme šli po druhé straně ulice, řval na nás jak šílenec (ten pes, ne páníček).
Nicméně jsem musela zůstat v klidu, aby Crazyho nenapadlo mě bránit. S mamkou by to tiž určitě udělal. Když je s ní a mamka se psa, kterého potkají bojí, tak po něm Crazy začne jít, i když se mnou se ho nevšímá nebo se dokonce přátelí.

Bullovčák si Crazyho očichal a Crazy jeho a zatímco Crazy byl celkem napjatý, bullovčák mával ocasem v klidném tempu, vypadal přátelsky a šel s námi. (Další pes, který by na vodítku "vraždil", ale na volno je zlatej. Shodou okolností ti další dva co se takto chovají jsou němečtí ovčáci (jeden kříženec, jeden čistokrevný).)

Za boha jsme se ho nemohli zbavit. Vždy běžel kousek před námi, pak zjistil, že Crazy něco značkuje, tak mu to šel honem přeznačkovat.
Crazy chtěl naopak přeznačkovávat jeho značky, ale toho jsem bála.

Loni jsme potkali samovenčícího rotvajlera - taky kluka. Crazy se s rotvajlery zná takže mi to nepřišlo nijak nebezpečné. Chodili spolu a přeznačkovávali se. Jenže bylo to v pohodě jen do chvíle, kdy mi Crazy začal přeznačkovávat jeho značky. Po několikerém přeznačkování už na Crazyho začal rotvík vrčet, takže jsme se radši zdekovali.

U bullovčáka jsem tedy přeznačkovávání rovnou zatrhla a doufala, že se sebere a půjde domů. Ale on si Crazyho dost oblíbil. Stále ho chodil očichávat, kroužil kolem nás a přepisoval mu značky. Na "povely" jako JDI DOMŮ nebo PADEJ, nereagoval a popravdě jsem neměla odvahu na něj zařvat nějak víc, aby si to nerozmyslel a Crazyho mi neschramstnul.

Když se rozeběhnul někam dál před nás, honem jsem s Crazym zahnula za roh, ale za chvíli byl zase u nás. Asi chtěl zůstat ve smečce. Nakonec zahlédl jiného psa a tak jsme se ho zbavili.

Byl to zážitek za všechny prachy a jsem zvědavá kdy ho zase potkáme. Mluvila jsem pak s maminkou jeho majitele a říkala, že je na jorky zvyklý - mají doma 4 - plus jednoho pitbulla, jednu pitbullku a černou labradorku, takže socializovaný je naštěstí dost.

Crazy ovčáky miluje a naštěstí nerozlišuje, zda jde o křížence nebo čistokrevné psy. Na snímku dole s kamrádem Athosem ze cvičáku.

Návštěva zoo 07.05.2015

8. května 2015 v 11:02 | Jana Š |  Zážitky ze zoo
Krom návštěvy Botanické, jež jsem popisovala v článku Výstava motýlů a botanická zahrada Troja, jsem včera stihla také návštěvu zoo.
Fotografií moc nemám. Šla jsem tam jen kvůli pávům zeleným a zebřátku. Zebřátko bohužel venku nebylo, ale pávy jsem objevila hned.

O pávech zelených jsem se dozvěděla nedávno přávě na webu Trojské zoo. Do té doby jsem znala jen pávy korunkaté v barevné a albinotické variantě, o zelených nic. Takže jsem samozřejmě využila první příležitosti, dojet se na ně podívat.
Bohužel jsem neměla štěstí na "rozkvetlé" a ono vůbec nebylo snadné je nafotit. Výběh mají dost stinný, navíc ani nesvítilo sluníčko a jsou ve voliéře s poměrně malými oky, takže dost náročné prostředí na pěkné foto. Však se také podařily samé "výcvaky", které pro mě mají v zásadě cenu "sběratelskou", že mám nafocené už i pávy zelené, ale co se týče kvality, nic moc.
Něco málo jsem vybrala, ale nečekejte zázrak.

Páv zelený - samec
Páv zelený - samice. Na rozdíl od pávic korunkatých, jsou i pávice páva zeleného poměrně výrazně zbarvené, i když na fotce to přes pletivo není zas tolik znát.

Pokračování uvnitř článku


Výstava motýlů a botanická zahrada Troja

7. května 2015 v 18:53 | Jana Š |  Fotografie z dovolené, přírody atd.
Mám dovolenou a jelikož se mi vlezla do termínu, kdy ve Fata Morganě mají výstavu motýlů a já na ní byla cca před 9-ti lety ještě s obyčejným foťák, rozhodla jsem se to zkusit se zrcadlovkou.
Předpokládala jsem, že po ránu tam bude asi dost lidí, takže jsem nejprve vyrazila do venkovní zahrady. Na focení to bohužel nebyl zcela ideální termín. Krom rododendronů v japonské zahradě tam téměř nic nekvetlo.
Pár fotek jsem však udělala, některé se mi i povedly.

Začněme několika fotkami stromů...A po rozkliknutí celého článku již budou následovat fotky rododendronů a motýlů.

Agrese zažehnána?

6. května 2015 v 15:35 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
Už jsem se tu několikrát zmínila o Crazyho vztahu k borderám a žlutým labradorům, který není právě růžový. Krom toho sem tam vyjel i na nějakého huskyho, jacka nebo knírače, ale to bylo vzájemné. U borderských a labích kluků si byl schopný i sám začít.

Zbavit se vyjíždění - ať vyprovokvaného ze strany druhého psa nebo ze strany Crazyho jsem se rozhodla kombinací hned několika způsobů - a doufala, že to vyjde.

POZOR! NEJEDNÁ SE O NÁVOD, JAK ŘEŠIT PSÍ AGRESI - VŽDY ZÁLEŽÍ NA OKOLNOSTECH A TYPU AGRESE (STRACHOVÁ, TERITORIÁLNÍ, VYJIMEČNĚ DOMINANTNÍ) A VŽDY JE LÉPE JI ŘEŠIT SE ZKUŠENÝM VÝCVIKÁŘEM ČI "PSÍM" PSYCHOLOGEM!
JÁ SE ROZHODLA POKUSIT SE O ŘEŠENÍ SAMA S TÍM, ŽE SI PŘÍPADNÉ NÁSLEDKY PONESU SAMA. TAKŽE SAMY TO NEZKOUŠEJTE.

Jako první část nápravy jsem zvolila Hersenwerk. Ten sám o sobě agresi nezažehná, ale pes si zvýší sebevědomí ("Jsem dobrej, tohle dokážu vyřešit sám.") a v jeho očích stoupne hodnota páníčka ("Bez tebe bych tuhle zábavu neměl.").
Krom toho jsme začali chodit na hodiny Sportovní přípravky se zaměřením Drive/Sebekontrola, kde se konkrétně my zaměřujeme na zvyšování drive hraním, takže opět stoupá hodnota páníčka.

Další část tvořilo vyhnutí se potenciálním agresorům nebo psům, které nemá rád Crazy (bydlím na vsi, takže vím, kteří psi jsou vyjížděči a kteří ne), ustoupením stranou do trávy nebo na parkoviště apod. (prostě do bezpečné vzdálenosti) a přiřazení k noze nebo sednutí. Pokud zachoval klid, tak okamžitě veliká odměna v podobě pamlsku a chválení nadšeným hlasem.
Pamlsky a nadšený hlas jsem používala, kdykoli jsme potkali nějakého psa (ať kámoše, "neutrála", nepřítele či vzteklouna) a Crazy hezky vnímal mě a jich si nevšímal, což je obdoba hry "Podívej se na to".

V pondělí jsme potkali středního knírače, který se staví agresivně ke všem psům. Vrčí, staví se na zadní, štěká, snaží se táhnout směrem k psovi. Pokud jsem se ho všimla včas, Crazy se nechal přivolat k noze či posadit a povrčíval, pokud se ho všiml jako první on, zběsile na knírače vrčel a nevnímal.
Tentokrát jsme se ho všimli oba tak nějak najednou. Pes začal hned "plavat" (tak říkám pohybu kdy pes táhne, odráží se zadním a předníma máchá ve vzduchu) směrem k nám. Crazy si ještě očichnul jednu trávu a nechal se bez problémů s povelem k noze odvést na parkoviště. Tak jsme v bezpečné vzdálenosti kolem knírače, který na nás zběsile vrčel, prošli. Crazy šel u nohy a sledoval mě, asi 2x po psovi hodil očko, ale zjevně ho nijak zvlášť nezajímal. Samozřejmě následovala ohromná pochvala a masíčko.

Podobně přecházíme i kolem jednoho křížence z útulku, před nímž mě jeho panička vždy varuje. I když po Crazym jde, Crazy ho neřeší a sleduje mě. I když je fakt, že zrovna s tímhle psem nikdy moc problémy neměl. Zavrčel na něj snad při jednom setkání, jinak ho vždy okázale ignoroval.

Včera večer jsme potkali křížence pinče a čivavy Harryho. Je to hodně temperamentní roční puberťák, který má z čivavy jen merle zbarvení. Crazy si s ním je schopný hrát, než ho začne moc prudit. Pak na něj Crazy vrčí. Sice je to jen takové to varovné vrčení, ale myslím, že by se dokázal ozvat i důrazněji.
Když toho na Crazyho bylo moc, začal se mi opírat zadkem či bokem o nohy, aby byl částečně chráněný. To jsem nakonec vyřešila tak, že jsem si k těm dvěma sedla na bobek a začala oba hladit. Začali se v klidu očichávat a pak se už bez problémů rozešli.

Dnes ráno jsme potkali huskouna, se kterým je nenávist vzájemná už na dálku (cca 5 metrů) a ani včasné odvolání nikdy nezabránilo tomu, aby po sobě nešli alespoň tak, jak vodítko dovolí.
Dnes ráno však byli oba jako vyměnění. Potkali jsme se zrovna na chodníku, který je tak akorát široký pro projetí dvou kočárků - z jedné strany plot, z druhé cihlová zeď. Já i pán jsme si dali psi k pravé noze (navíc měl husky ohlávku) a s povelem k noze jsme prošli bez problémů. Crazy se na huskyho ani jednou nepodíval, husky na něj sice ano, ale žádné vrčení se neozvalo.

Teď bychom potřebovali potkat ty hlavní "nepřátelé", tedy jednoho ze dvou zdejších žlutých labradorů z nichž jednoho nemá rád Crazy a s druhým je to vzájemné nebo dva borderáky, kteří jdou po Crazym, stejně jako on po nich. Ať vidím jestli už opravdu pracuje mezi psy tak jak si přeji.

Samozřejmě mi nejde o to, aby se s nimi přátelil. Jediné co chci, je aby je ignoroval nevyvolával konflikty sám, ani se nenechával vyprovokovat.
Je mi jasné, že při seznamování s spími kluky budu muset být vždy ve střehu, aby zbytečně nedošlo k šarvátce a my se zase neposunuli o několik kroků zpět.

Myslím, že Crazymu také hodně pomohla Pedigree procházka se psy a For Pets, kde bylo plno psů, které prostě nemohl nebo nestihl řešit.
Také se teď párkárt setkal se rvačkou jiných psů, kde jsem mu vždy klidným hlasem řekla "Neřeš je" a ve chvíli kdy na mě kouknul dostal odměnu a odešli jsme, takže snad začne provokacím trochu odolávat.


Pedigree Procházka se psy 2015 - report

3. května 2015 v 11:02 | Jana Š |  Reporty ze psích akcí
Již po druhé jsme se s Crazym zúčastnili doprovodné akce maratonského víkendu, Pedigree Procházka se psy, konané každoročně ve Stromovce.
Na cestu jsme se vydali vlakem a po té tramvají. Na místě jsme byli ve čtvrt na dvě a tak jsme se stihli zaregistrovat. Na rozdíl od loňska jsem neudělala registraci předem.

Při registraci jsme obdrželi startovní čísla - já 125 a Crazy 678 - tričko, nějaké letáky, časopisy a slevy. Krom toho Crazy také dostal Pedigree Schmackos a Rodeo. Akce byla i pro dobrou věc. Za každého ze startujících dala firma Mars (výrobce Pedigree) 1 kg krmení pro útulky/depozita Láska ke zvířatům a Bouchalka.

Ve startovním koridoru byl Crazy moc šikovný. Sice se snažil jít za psy a očichávat, ale ani na jednoho nezavrčel. Až když už jsme vyrazili, tak ho málem sežrala jedna jezevčice. Nemohli jsme se před ní dostat. Jakmile jsme procházeli kolem, okamžitě mi na Crazyho startovala.

Když jsme odstartovali, procházeli jsme kolem kamery - jsem zvědavá jestli záznam někde najdu - a Crazyho nenapadlo nic lepšího než jít přímo do objektivu:-D

Prvních cca 20 minut bylo dost náročných. Crazy se věčně začichával nebo chtěl očichávat psi jdoucí kolem. Pak se chytil a krásně klusal až dokud jsme se nevrátili zpět do startovního (nyní již cílového) koridoru. Tam se opět začal začichávat a to mu chybělo posledních pár metrů do cíle :-)

V cíli Crazy dostal medaili a já Matonni sport. Došli jsme asi jedenáctí od konce - njn budu ho muset pořádně naučit rozlišovat, kdy je čas čichat a kdy se má pracovat, protože tím čicháním na začátku jsme hodně ztratili.
Ale při této akci nejde o vítězství. Hlavní je si to užít bez nervů - takže by bylo fajn, aby vyjíždějící psi měli alespoň košík, když už je tam paníci berou. Loni se nám to nestávalo. Letos mi přišlo, že vzteklounů bylo více.

Jen mě mrzí, že jsme nepotkali Agbárka s paničkou. Nevím zda jsme je přehlédli, nebo se nakonec nezúčastnili. Podařilo se mi najít jen jednu labutěnku, ale to nebyla ta "naše".

A nyní pár fotek.

Crazy převlečen do závodního postroje. Číslo mu postroj sice zakrýval, ale to nám nevadilo.
Soupeři se musí řádně prověřit.
Tak kdy bude ten start?
Po závodu už jen legrace.
Ještě póza u Výstaviště a hurá domů
Odpočinek ve vlaku. Paní průvodčí se ho ani nevšimla a byla překvapená, proč jí ukazuju lístek pro psa :-D
Medaili k nosu a spinkat.

Fotopříběh: Výmarský ohař - vášnivý aportér

1. května 2015 v 15:21 | Jana Š |  Psi ve volnosti
Prohlížela jsem fotky z loňského cvičáku a ze dvou dnů focení jsem poskládala krátký fotopříběh.
Jeho hlavním a jediným aktérem je výmarský ohař Samuel a jeho neuvěřitelná fascinace míčky, které s velkou radostí aportuje. Výraz jeho tváře mluví sám za sebe.

PS: První tři fotografie na blogu ještě nebyly zveřejněny.

Hodíš mi ho páníčku nebo ne?

Hodil. Honem za ním.

Ještě kousek

Už ho budu mít.

Máááám hoooo.

Hodíš mi ho znovu, prosím?

Doplněné fotografie - duben 2015

1. května 2015 v 11:58 | Jana Š |  Novinky
V dubnu jsem doplnila fotografie k následujícím článkům:
Veverka kapská - zoo Praha
Vlk - zoo Praha
Zebra Böhmova - zoo Praha
Zebu zakrslý - zoo Praha

Chlupáč Crazy

1. května 2015 v 10:24 | Jana Š |  Crazy doma
Poslední stříhání Crazy absolvoval někdy v srpnu/září a pak jsem ho brala jen 2x nebo 3x na sestřižení konečků. Teď už se Crazy dostal na 8 cm a vzhledem k počasí jsem se rozhodla ho nechat ostříhat. než jsme se ke stříhání dostali, samozřejmě se ochladilo, ale už jsem nás neodhlašovala.

Na následujícíh fotografiích je tedy Crazy v srsti (8 cm) a ostříhaný (cca 1,5 - 2 cm).