Březen 2015


Neříkej hop ...

29. března 2015 v 13:58 | Jana Š |  Zážitky ze zoo
Poznámka: Pokud na foto klinete pravým tlačítkem myši a zvolíte zobrazit obrázek, objeví se v plné velikosti.

Ve středu jsem měla v zoo nevšední zážitek.
Výběh vodušek a sitatung v dolní části zoo je rozdělen, na menší a větší travnatou část, mělkým vodním příkopem. Oba druhy antilop nemají problém s jeho překonáním, neboť žijí v bažinatých oblastech.
Když jsem dorazila k výběhu, byla jedna voduška abok a jedna voduška červená v menší části výběhu. Nevím tedy jak se tam dostali - zda skokem nebo přebroděním.

Při mém příchodu se samci vodušky rozhodovali jak překonat příkop zpět do větší části výběhu. Do vody se jim zjevně nechtělo.
Snad se nemohli dohodnout, který znich překoná vodu jako první a tak se pustili do menší šarvátky, kterou vyprovokoval "abok".
Prohrál "abok" a dal se před "červeným" na útěk. Oba doběhli na břeh a opět se rozmýšleli jak na druhou stranu. "Abok" byl docela provokatér a opět vyzval "červeného" na souboj. Pro "abok" to však byl stejný výsledek. Opět byl "červeným" poražen a opět přišli na břeh a zjišťovali jak přes vodu.
"Červený" stál na břehu a "abok" ho začal provokovat. "Abok" prohrál, ale tentokrát ho to už vyburcovalo a při útěku před "červeným" se rozeběhl a příkop přeskočil.
"Červený" díky tomu přišel na to, že se příkop přeskočit dá a tak skočil také. Na rozdíl od "abok" však skočil bez rozeběhu, navíc v nejširší části příkopu, a podle toho také jeho skok dopadl.
Dopad naštěstí dopadl bez následků, takže jen vytřepat vodu z uší a mohou se klidně začít pást :-)

Recenze: Petit Chicken with Cranberry

26. března 2015 v 11:52 | Jana Š |  Suché krmivo

Petit Chicken & Cranberry - "GRAIN FREE FOR ADULT"

Hmotnost: 1,5 kg
Popis: Kuře s brusinkami bez obilovin pro dospělé psy. Vysoce kvalitní krmivo určené pro dospělé psy malých plemen.
Složení: kuře 50% (dehydrované kuře 27%, kuřecí moučka 23%), brambory, kuřecí tuk (přirozeně chráněno směsí tokoferolů) 7%, hydrolyzovaný kuřecí protein 5%, sušená jablka (zdroj fruktooligosacharidů), hydrolyzovaná kuřecí játra 3%, lososový olej, pivovarské kvasnice, hydrolyzované kvasnice (zdroj mannanooligosacharidů), extrakt z juky schidigera 90 mg/kg, extrakt ze sušených brusinek 70 mg/kg
Analytické složky: hrubý protein 36%, hrubý tuk 20%, hrubá vláknina 2,8%, hrubý popel 8%, vlhkost 10%, vápník 1,7%, fosfor 1,1%
Metabolizovaná energie: 4 400 kcal/kg
Nutriční aditiva na 1kg: vitamin A 19 000 I.U., vitamin D3 1 800 I.U., vitamin E (α-tokoferol) 600 mg, cholinchlorid 720 mg, zinek 100 mg, železo 87 mg, mangan 43 mg, měď 18 mg, jód 0,78 mg, selen 0,3 mg, hexanetafosfát sodný 1200 mg. Obsahuje antioxidanty.
Krmný návod: Trpasličí plemena mají mimořádně vysoké energetické nároky a relativně malé trávicí ústrojí a žaludek. Vzhledem k těmto skutečnostem doporučujeme krmit psa 2x denně (ideálně ráno a večer). V takovém případě je důležité rozdělit doporučenou denní dávku na dvě přibližně stejné porce. Krmivo lze podávat suché nebo lehce zvlhčené vodou. Denní dávka se může lišit podle prostředí, aktivity a věku vašeho psa. Nezapomeňte dát psovi vždy misku čerstvé vody.
Zdroj údajů výše: Obal kapsičky Petit Chicken & Cranberry

Když se podíváte na tvar granulek, pochopíte, jak je těžké popsat jejich velikost a svým způsobem i tvar. Jsou to třícípé "hvězdičky" s oblýmy rameny o velikosti cca 1x1 cm a šířky 0,3cm.
Když to srovnám např. se Sam's Field, kterými jsem krmila předtím, tak mají celkem příjemnou vůni.

Naše hodnocení:
Crazy je v granulích opravdu velmi vybíravý. Tyto granulky mu však zachutnaly. Ochotně za ně i cvičí. Granulky se také dobře lámou, takže je lze brát i na cvičák nebo na procházku.
Další informace získáte na stránce Petit 2014


Fotografování v zoo 25.03.2015

25. března 2015 v 22:17 | Jana Š |  Zážitky ze zoo
Po dlouhé době jsem opět vyrazila do Pražské zoologické zahrady. Předpovídali poslední hezký den v tomto měsíci a já měla nadpracováno, tak jsem vyrazila z práce dřív a rovnou za zvířátky :-)
Jako obvykle bylo mým cílem fotografování. Hlavními učely mé cesty byli mládě bonga, nový sloní samec Ankhor, vlci a levharti.
Na můj vkus bylo v zoo příliš škol a školek, ale co se dá dělat. Čekala bych je tam spíš v červnu (kdy zásadně do zoo nechodím).

Z počátku jsem si říkala, zda vůbec mělo cenu jet. Svítilo sice sluníčko, ale bylo jakoby zamlženo, takže jsem zpočátku dost bojovala s foťákem.
Výjmečně jsem také fotila hodně v pavilonech, kde jsem si pohrávala s ISO a pak jsem ho venku samozřejmě zapomněla změnit. Šaškovala jsem pořád s časem a clonou a pak mi teprve došlo, že mám příliš vysoké ISO. Njn. Je vidět, že jsem na velkém focení nebyla skoro tři měsíce. Musím zase začít fotit častěji.

Můj první nečekaný úlovek byl medojed Čert. Medojeda jsem zatím viděla vždy v pavilonu - buď spal stočený do klubíčka, takže na fotce ani nebylo poznat o jaké zvíře jde, nebo tak pobíhal, že byl na fotkách rozmazaný - a v tmavém pavilonu bez použití blesku jsem ho s mým vybavením nebyla schopná vyfotit.
Tentokrát, ale Čert vybíhal i do venkovního výběhu. Když jsem k němu přišla, stihla jsem dvě fotky a hned zmizel uvnitř. Šla jsem tedy fotit dovnitř jiná, méně aktivní zvířata (především šváby a podobnou "havěť") a pak jsem s k jeho venkovnímu výběhu vrátila. Čert ho opět brázdil a já u něj strávila asi čtvrt hodiny, než se mi podařily záběry, které jsem chtěla.
Průběžně jsem fotila další zvířata, která nestojí za řeč. Jejich fotografie už mám a spíše jsem se snažila fotit portréty apod.
Antilopy bongo boužel venku nebyli, ale Ankhora vyfoceného mám.
Nečekala jsem, že u levhartice ještě budou loňská mláďata. Ač se zrovna v jejich výběhu hodně špatně fotí, kvůli odrazům od skla - dle mě je to na focení asi nejhorší výběh v zoo -, podařilo se mi pár zdařilých snímků.
Nejvíc jsem bojovala s černým kotětem, protože z něho jsem měla neustále černý flek a tak jsem si musela hodně hrát s nastavením foťáku.
Strávila jsem u nich dobrých 15 minut a ještě se jednou vracela.
Vlci mě nenechali ve štychu a přišli ke sklu. Když jsem přešla na protější stranu výběhu, ještě jsem nakoukla a viděla jednoho vlka jak si hraje s větví. Začala jsem ho fotit, když se u skla objevil pár s rotvajlerem. Co vlček předváděl bylo dost zajímavé a myslím, že by to s rotvíkem moc dobře nedopadlo, kdyby se na něj dostal.
Dalším zajímavým a nečekaným objektem mého focení se stali mláďata emu. Zdrželi se bohužel jen chvilinku, takže v jejich případě jde spíše jen o výcvak.
Šest minut jsem strávila u jednoho z výběhu ve vodním světě. Obývají ho sitatungy a vodušky. Z těchto fotek budu dělat samostatný článek, takový voduščí fotoromán.
Dvě vodušky - červená a abok, zřejmě samci - byli na menší straně výběhu odděleném mělkým vodním příkopem. Vzhledem k jejich jménu by člověk řekl, že jim voda vadit nebude, ale zejvně se jim přes ní nechtělo. Došlo k pár soubojům a nakonec to "abok" vzdal a příkop přeskočil. To jsem bohužel nečekala, takže mám jen doskok. "Červený" tím zjistil, že se to dá, tak to zkusil taky - a vykoupal se. U něj jsem skok čekala, takže se mi podařilo nafotit celý skok i neslavný doskok a dokonce ani není rozmazaný.
Podotýkám, že přežil bez úhony :-)
Řekla bych, že chyba bylo v tom, že "abok" skočil s dlouhým rozeběhem, zatím co "čevený" udělal před odrazem jen jeden cvalový skok.
Po dlouhé době se mi podařilo pár celkem zdařilých fotek goril, ale asi nejlepší fotgrafie mě čekali u tygra malajského. Ne jen, že krásně pózoval, ale vyšlo i dokonalé světlo. Podotýkám, že jejho fotografie jsou bez úpravy barvy.
Z tohoho článku je to vše. Postupně fotky dodám do stávajících článků konkrétních druhů, pro nově nafocené druhy pak přidám nové články. Snad se fotky alespoň trochu líbily.

Tapír čabrakový

25. března 2015 v 12:00 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Tapír čabrakový

Tapirus indicus
Tapíři žijí ve Vodním světě v dolní části zoo.

08.06.2013; zoo Praha; Canon EOS 600D
Po povodni na začátku června se tapíři dočasně přestěhovali do výběhu anoa.

Další fotografie uvnitř článku.


Petit Turkye with Rice – „LOW GRAIN“

25. března 2015 v 11:49 | Jana Š |  Suché krmivo

Petit Turkye with Rice - "LOW GRAIN"

Hmotnost: 1,5 kg
Popis: Krutí s rýží pro dospělé psy. Vysoce kvalitní krmivo pro psy určené pro trpasličí plemena - dospělé psy
Složení: krutí 22%, dehydrované kuře 20%, rýže, kuřecí tuk (přirozeně chráněno směsí tokoferolů) 6%, hydrolyzovaný kuřecí protein 5%, hydrolyzovaná kuřecí játra 3%, sušená jablka (zdroj fruktooligosacharidů), extrakt z juky schidigera 100 mg/kg, extrakt ze sušených brusinek 50 mg/kg
Analytické složky: hrubý protein 30%, hrubý tuk 18%, hrubá vláknina 2,4%, hrubý popel 5,6%, vlhkost 10%, vápník 1,3%, fosfor 0,9%
Metabolizovaná energie: 4 440 kcal/kg
Nutriční aditiva na 1kg: vitamin A 19 000 I.U., vitamin D3 1 800 I.U., vitamin E (α-tokoferol) 600 mg, cholinchlorid 720 mg, zinek 100 mg, železo 87 mg, mangan 43 mg, měď 18 mg, jód 0,78 mg, selen 0,3 mg, hexanetafosfát sodný 1200 mg. Obsahuje antioxidanty.
Krmný návod: Trpasličí plemena mají mimořádně vysoké energetické nároky a relativně malé trávicí ústrojí a žaludek. Vzhledem k těmto skutečnostem doporučujeme krmit psa 2x denně (ideálně ráno a večer). V takovém případě je důležité rozdělit doporučenou denní dávku na dvě přibližně stejné porce. Krmivo lze podávat suché nebo lehce zvlhčené vodou. Denní dávka se může lišit podle prostředí, aktivity a věku vašeho psa. Nezapomeňte dát psovi vždy misku čerstvé vody.
Zdroj údajů výše: Obal kapsičky Petit Turkye with Rice
Granule mají tvar malých obdélníčků cca o velikosti 0,5x0,7x0,3cm. Když to srovnám např. se Sam's Field, kterými jsem krmila předtím, tak mají celkem příjemnou vůni.
Naše hodnocení:
Crazy je v granulích opravdu velmi vybíravý. I tentokrát se to projevilo a přechod ze Sam's Field se nezdařil. Crazy každou granulku Petit vzal do tlamy a pečlivě ji vyplivl mimo misku. Tyto granulky pro něj bohužel nejsou.
Další informace získáte na stránce Petit 2014


Recenze: Petit Chicken with Shrimp

24. března 2015 v 11:47 | Jana Š |  Konzervy

Petit Chicken with Shrimp

Hmotnost: 80 g
Popis: Doplňkové vysoce kvalitní vlhké krmivo pro malá plemena psů
Složení: Kuře 40%, krevety 4,5%, modifikovaný škrob, rýže, voda
Analytické složky: vlhkost 86%, hrubý protein 12%, hrubý tuk 0,5%, hrubý popel 1,5%

Zdroj údajů výše: Obal kapsičky Petit Chicken with Shrimp

Kousky masa a celé krevety.

Naše hodnocení:
Crazy se s krevetami setkal poprvé, takže k misce přicházel poněkud s nedůvěrou. Pak se nejprve pustil právě do krevetek a až pak zvolil maso.
I když by při své hmotnosti měl sníst přibližně 1,5 konzervy, bohatě mu stačila půlka.
Další informace získáte na stránce Petit 2014


Želva obrovská

23. března 2015 v 17:23 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Želva obrovská

Dipsochelys dussumieri

05.08.2014; zoo Praha; Canon EOS 600D

Recenze: Petit Tuna Fillet with Anchovy

23. března 2015 v 11:42 | Jana Š |  Kapsičky

Petit Tuna Fillet with Anchovy

Hmotnost: 80 g
Popis: Vysoce kvalitní vlhké krmivo - masové kapsičky pro malá plemena psů
Složení: Tuňák, ančovičky, rýže, modifikovaný potravinářský škrob, lososový olej, voda,
Analytické složky: vlhkost 83%, hrubý protein 12,5%, hrubý tuk 0,5%, hrubý popel 2,5%,
Krmný návod: Malá plemena psů jsou mimořádně vybíravá. Proto doporučujeme zpestřit každodenní jídlo porcí velmi chutného skutečného masa v kapsičce. Široká řada příchutí Petit je zárukou toho, že váš pes si každý den na jídle opravdu pochutná. Podávejte při pokojové teplotě. Po otevření uchovávejte v lednici. Dejte psovi čerstvou vodu k pití.
Zdroj údajů výše: Obal kapsičky Petit Tuna Fillet with Anchovy

Kousky tuňáka a celé ančovičky. Kapsička je logicky dost cítit po rybách, ale právě to je pro některé psi určitě velké plus.

Naše hodnocení:
I když přes obal Crazymu kapsička moc nevoněla, v misce se do ní hned pustil. Nejdříve si vybral ančovičky pak zbytek. Pro psy, kteří mají rádi ryby lze jen doporučit. Mohou ji také ps alergičtí na kuřecí maso.

Další informace získáte na stránce Petit 2014


Zubr

22. března 2015 v 17:20 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Zubr

Bison bonasus
05.08.2014; zoo Praha; Canon EOS 600D

Starší fotky v celém článku


Recenze: Petit Chicken Breast & Cheese

22. března 2015 v 11:24 | Jana Š |  Kapsičky

Petit Chicken Breast & Cheese

Hmotnost: 80 g
Popis: Vysoce kvalitní vlhké krmivo - masové kapsičky pro malá plemena psů
Složení: Kuře, sýr, rýže, modifikovaný potravinářský škrob, lososový olej, voda,
Analytické složky: vlhkost 82,5%, hrubý protein 13,5%, hrubý tuk 1,5%, hrubý popel 1,5%, vláknina 1%
Krmný návod: Malá plemena psů jsou mimořádně vybíravá. Proto doporučujeme zpestřit každodenní jídlo porcí velmi chutného skutečného masa v kapsičce. Široká řada příchutí Petit je zárukou toho, že váš pes si každý den na jídle opravdu pochutná. Podávejte při pokojové teplotě. Po otevření uchovávejte v lednici. Dejte psovi čerstvou vodu k pití.
Zdroj údajů výše: Obal kapsičky Petit Chicken Breast & Cheese
Naše hodnocení:
Kapsička je poměrně hodně voňavá. Crazy si ji vybral jako první, ale přesto, že byl z její vůně nadšený, po pár soustech kapsičku nechal.
Je však pravda, že Crazy obecně sýr moc nemusí, tak třeba proto mu tato kapsička moc nejela.
Další informace získáte na stránce Petit 2014

V misce

Wapiti manitobský

21. března 2015 v 10:05 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Wapiti manitobský

Cervus canadensis manitobensis

05.08.2014; zoo Praha; Canon EOS 600D

Laň
Kolouch
Kojící laň

Hersenwerk s Helenou Hejzlarovou

19. března 2015 v 17:22 | Jana Š |  Reporty ze psích akcí

Úvodem
O Hersenwerku už vím pár měsíců. Všechny workshopy však byly v Jenštejně, což je pro nás dost z ruky.
Před pár dny jsem narazila na workshop v Libni a tak jsme v sobotu, 14.03.2015, vyrazili.

Cesta do města
Workshop byl od jedné a cestování bylo celkem náročné, alespoň pro Crazyho. Od nás jsme jeli vlakem. Zřejmě nebyl úplně v pořádku, protože vydával dost zvláštní zvuk (ten vlak :-D), který trochu připomínal bzučení, z čehož byl Crazy dost na nervy. Neustále se rozhlížel odkud to jde a klepal se jak osika.
Na Smíchově jsme zašli do parčíku, kde se očichal s jedním psem a vyvenčil a pak jsem sedli do metra. Z metra na tramvaj - na Palmovce jsme se motali dobrých 10 minut než jsem našla, odkud jede naše tramvaj (tenhle konec Prahy neznám) - a okolo čtvrt na jednu jsme byli na místě.
Ještě jsem Crazyho vyvenčila a za 5 minut jedna jsme šli dovnitř.

Hersenwerk - Workshop HLAVOLAMY PRO PSY s Helčou Hejzlarovou
Spolu s námi byli ještě sheltie kluk, jehož jméno jsem zapomněla a krásný bulteriér Bill.
Pejsci byli vzorní, jen Crazy si párkrát kňournul, když nebylo co na práci, ale nic velkého.

Pro začátek jsme se seznámili k čemu vlastně hlavolamy jsou, jak se dělí a jak zabránit iritaci a rozpoznat frustraci. Jelikož je Crazy tlapičkovej, tak pro mě ze začátku nebylo úplně snadné rozpoznat, zda jen pracuje tlapkou nebo je frustrovaný.

U prvního hlavolamu nám instruktorka popsala, jak ho hrát, s tím, že podrobnosti nám sdělí až skončíme. Jednalo se o přeložený ručník, do jehož záhybu se schovávaly pamlsky (těžko se to vysvětluje, to je třeba vidět) :-). V něm jsem Crazymu moc nevěřila, protože jsme něco podobného už zkoušeli doma a moc mu to nešlo.
Samozřejmě jsem Crazyho intenzivně chválila, když to dělal dobře... a po skončení hlavolamu jsem se dozvěděla, že chválit se nemá :-D No, nebyla jsem jediná. Chválili jsme všechny :-)
To pak pro mě bylo i po zbytek workshopu nejtěžší - a občas se zapomenu i teď, když hrajeme doma. Jelikož cvičíme pozitivním posilováním, chválím pořád, tak je to nezvyk.
Pes má mít, ale na práci klid a odměnou mu je vyřešení hlavolamu, takže chválit - ať už v průběhu nebo na konci - může být kontraproduktivní.
Na tomto hlavolamu jsme si tedy ukázali co děláme špatně a pak jsme začali naostro.

Crazy kouká, co mu to chystám - foto © Helena Hejzlarová

Pozn.: Popisy hlavolamů jsou zkrácené, takže je nelze brát jako návody. S některými z nich se však můžete setkat na FB stránce Psí hlavolamy/Hersenwerk, nebo v časopise Psí kusy, kde je o nich nyní seriál a jsou popsány podrobněji, od seznámení s ním až po ztížené podmínky, když už je pes umí.

První hlavolam, který jsme s Crazym dostali byl muffinovník. Do dírek v muffinovníku jsem dala pamlsky, zakryla je míčky a Crazy hledal. Sem tam použil nos, ale většinou tlapičkoval. Nebyla jsem si jistá, jestli je to známka frustrace nebo pomocná tlapka, ale ukázalo se, že je jen pomocná.
foto © Helena Hejzlarová

Druhým hlavolamem byly pneumatiky. Nejdříve jsem dávala pamlsky po obvodu pneumatiky, pak i dovnitř. Crazy byl nejdříve trochu nejistý a obíhal jen obvod tak, jako cvičíme na cvičáku, ale brzy přišel na to, že se dá vlézt dovnitř a pak už si to užíval. Zvláště, když jsem mu přidala ještě jednu.
foto © Helena Hejzlarová

Třetí hlavolam mu asi budu muset pořídit domů, no vlastně už je na cestě :-D Byly to tedy vlastně hlavolamy dva. Miska s míčky, kam si měl vlézt a když se seznámí s míčky, tak pak měl jít do stanu. Hodila jsem mu pár pamlsků do misky, tam párkrát čichnul, ale hned se začal zajímat o stan. Dostala jsem svolení, ať ho tam pustím a tam už byl v sedmém nebi.
Myslím, že tenhle hlavolam se mu líbil nejvíc.
Mimochodem, to byl jediný hlavolam, u kterého jsem ho stihla vyfotit.

Čtvrtým hlavolamem byla šatní ramínka. Dala jsem mu jedno na zem a obskládala jsem ho pamlsky. Postupně jsem přes sebe dávala víc a víc ramínek a Crazy mezi nimi hledal. I tenhle hlavolam ho hodně bavil, takže budu muset nakoupit ramínka :-) Ne, že bychom je doma neměli, ale máme dřevěné s kovovými háčky, což podle mě nesplňuje nároky na bezpečnost.
foto © Helena Hejzlarová

Pátým hlavolamem byly kelímky. I to jsme s Crazym už doma zkoušeli a bylo mi jasné, že zde bude zádrhel. Jedná se o dřevěný stojan s tyčkou, na kterou se dají navléknout trubičky, kelímky či pet lahve. Doma jsem měla improvizovaný a Crazy je z něho hodně nejistý. Stejně se choval i na workshopu a když už se mu podařilo kelímek vysypat, často se bál si pro pamlsky dojít.
(Poznámka: Když jsem si těsně před zveřejněním článku psala s Helenou, napsala mi, že Crazyho podceňuju. Sice z počátku opatrný byl, ale bylo na něm znát, že nad ním přemýšlí a ke konci mu to už šlo dobře.)
foto © Helena Hejzlarová

Na fotce níže je stojan, který mi vyrobil můj šikovný bráška podle fotky na FB stránce Hersenwerku, ale zatím ho ještě nemám doma.

Posledním hlavolamem byla rolovací dečka. Kousek dečky jsem odrolovala, naskládala jsem na ni cestičku z pamlsků a opět zarolovala až na jeden pamlsek. Crazymu to chvilkami šlo, chvilkami ne a jasně mi ukázal co je to frustrace.
Možná to bylo i tím, že už toho bylo hodně a potřeboval si oddychnout.
Crazy čeká, až bude hlavolam nachystaný - foto © Helena Hejzlarová

Když se mi zdálo, že už je toho na něj moc, udělala jsem s ním dva, tři cviky poslušnosti. Zase se chytil a mohl pokračovat.

Na závěr workshopu jsme ještě vymýšleli vlastní hlavolamy.

Myslím, že mohu mluvit i za Crazyho a říct, že se nám to oběma líbilo. Mám mnoho nové inspirace k vymýšlení hlavolamů a taky vím, jak mu nastavit obtížnost.
Stejně tak jsem pochopila i jak se k němu během řešení chovat a jak poznat, že už je toho na něj moc.
Knihy o hlavolamech jsou dobré, ale pokud se chce člověk se svým psem opravdu věnovat Hersenwerku, pak rozhodně doporučuji navštívit některý z workshopů.

Cesta z města
Cesta domů pak už uběhla skvěle - tramvaj, metro i vlak na sebe perfektně navazovaly a tentokrát vlak ani nedělal příliš velký randál, takže se Crazy i prospal. Doma už ani nevečeřel, zalezl do postele a vzbudil se až v jednu. Vytáhl mě na venčení a pak zatuhl až do devíti :-)

Závěrem
O hrách a hlavolamech pro psy vyšlo i několik knih. Nicméně to není Hersenwerk jako takový. Většinou se tam nedočtete, jak poznat, že je pro psa moc náročný, že ho nemáte chválit, atd. Hersenwerk je především o zrelaxování psa, je to činnost při které si má pes odpočinout a trochu si i vyčistit hlavičku. V tom je Hersenwerk jiný.

Pokud se tedy chcete něco dozvědět o Hersenwerku, tak v první řadě navštivte nějaký workshop. O termínech workshopů v Praze i jiných městech se dočtete na webové stránce Hersenwerk pro psy.

O Hersenwerku se také dočtete v časopise Psí kusy, kde je o něm od nového roku seriál. Píše ho Šimona Drábková.

A pokud už máte workshop za sebou, můžete se inspirovat na Facebooku ve skupině Psí hlavolamy / Brainwork for dogs / Hersenwerk voor honden, kam lidé přidávají své návrhy. Na workshopu jsme byly nicméně upozorněny, že na stránku přispívají i lidé, kteří neznají princip Hersenwerku, takže nemáme koukat na metodiku, ale jen se nechat inspirovat typem hlavolamu.

Besedoseminář s Františkem Šustou

14. března 2015 v 10:05 | Jana Š |  Reporty ze psích akcí
V sobotu 07.03.2015 jsem se zúčastnila další přednášky Františka Šusty.
Jednalo se o dva Besedosemináře.
Dopolední besedoseminář byl na téma "Jak naučit". Otázek bylo asi deset a během vysvětlování jsme se dostali i k několika ukázkám na lidech.
Probírali jsme třeba chůzi u nohy, hrabání, odložení před překážkou atd. Samozřejmě bylo vše ve znamení pozitivního posilování - jak jinak :-)

V odpolední části "Jak odnaučit" se řešila agrese či otravování mezi psi (ať v rámci smečky, výcviku nebo při potkávání se), utíkání za zvěří, skákání na děti nebo utíkání za nimi, štěkání, ničení věcí či znečišťování domova během samoty atd.
Na vše jsme se dočkali odpovědi a to nenásilným způsobem.
Jelikož jsme probírali změnu chování na úrovni podnětu a chování, nutně jsme se museli dostat i na změny na úrovni následku.
Zde jsme se však už dostali od pozitivního posilování k negativnímu - ať už se jednalo o elektrické obojky, škrťáky nebo flowing.

K flowingu nám pan Šusta pustil jedno z videí pána z Mexika. Šlo o psa, který vyjížděl na svojí paničku v různých situacích. My jsme viděli tu část, kdy ho "učí" snést stříhání. Psa držel ze shora za krkem, aby ho nepokousal (byť to má být údajně držení dominantním jedincem) a stříhal ho. Pes se nejprve snažil bránit, ale nakonec byl už tak vysílený, že to vzdal.

Od tohoto videa je mi už definitivně jasný trojúhelník stresu, o kterém se můžete dočíst v knížce Trénink je rozhovor.

Paní pak seděla s absolutně vyčerpaným psem v náručí - byl chudák jak mrtvolka - a říkal, že má konečně psa svých snů.
No, nevím, ale pro mě by polomrtvý pes, fakt nebyl psem snů.

To co mě však nejvíce zaujalo byl povel Emergency Recall cue. Tedy záchranný povel, který pes (nebo jakékoli jiné zvíře) poslechne za všech okolností. Jeho význam může být různý, dle toho, jak ho člověk naučí. Znamená něco jako: "Nech toho co právě děláš a ... vrať se ke mně/ sedni si/ lehni/ zastav se ...".
Nejlépe je prý naučit psa buď zastavení nebo okamžité ulehnutí, protože jsou situace, kdy se pes za nic na světě neotočí zády k tomu, za čím utíká, ale je schopný si lehnout a stále na to zírat.

Na semináři jsem opět získala mnoho nových poznatků a už se moc těším na ten příští. Tentokrát s názvem Trénink je rozhovor.

Sportovní přípravka s Pavlou 4

11. března 2015 v 17:52 | Jana Š |  Sportovní přípravka HafBO
Po hodně dlouhé době - vlastně je to už víc jak 3 měsíce - jsme vyrazili na cvičák.
Osmého března nás vytáhlo krásné jarní počasí a volné místo na sportovní přípravce s tématem SEBEKONTROLA.
Skoro to vypadalo, že budeme na cvičáku sami, ale nakonec ještě dorazila fenka anglického buldoka Chantal.
Crazy z ní byl tak trochu "na větvi". Ještě nikdy buldoka neviděl, ale moc se mu líbila.

Začali jsme cvičením hry Tvoje volba - a to jak z ruky, tak na zemi. Došli jsme tak daleko, že měl kolem sebe na zemi několik pamlsků a na povel vezmi si vzal jeden, který jsem mu ukázala, ale ostatních si nevšiml.

Pak byla na řadě hra 3-2-1 drž, kdy měl Crazy odložení (čekej), já jsem před ním stála s hračkou bez hnutí a po odpočítání a pronesení slova Drž, měl vyrazit a zahryznout se do hračky.
To se však nezdařilo. Podle Pavli, má Crazy tak vysokou kontrolu, že u něj naopak musím procvičit drive.
Takže jsme přešli na hru 3-2-1 hra, kdy z odložení začne honička a to ho chvilku bavilo. Když jsem si vzala do ruky hračku a utíkala s ní, tak se párkrát i zahryzl, ale moc dlouho mu to nevydrželo.

Na závěr cvičení ho pak Pavla vzala do náručí a já ho prokrmovala, pokud se nebránil. Nevím, jestli jsem tu o tom už psala, ale Crazy nemá příliš rád kontakt s cizími lidmi. Hodně si vybírá, komu dovolí nechat se pohladit. Nevrčí, jen na lákání nepřiběhne a nebo odběhne.
Ze začátku, když jsem ho přinesla domů, kontatk neměl rád. Jak ho člověk pohladil, byl hned v tahu. Mazlení začal jakžtakž akceptovat až někdy po půl roce co byl doma. Drbání snese od rodiny, ale brát do náručí ho smí jen pár vyvolených. Musí mít náladu.

Po cestě domů jsem uvažovala nad tím, co Pavla říkala o Crazyho přílišné kontrole. Napadlo mě, jestli i to nebyl důvod, proč na posledním pokusu o agility, do toho moc nedával. I při shapingu je teď takový "rozvážný".
V poslední době jsme hry na kontrolu hráli celkem dost, asi jsem to přepískla. Takže nyní se zaměříme na drive a pokusím se mezi oběma extrémy najít jistou rovnováhu.

Příští cvičák s Pavlou u nás bude ve znamení drive :-)