Únor 2015

Aktivní pozornost

28. února 2015 v 12:30 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
02.03.2015
Klikání začíná mít úspěchy. Pravda je, že jsem nečekala, že tak dobré. Venku je to sice stále ještě horší, ale když není kolem příliš rušivek, krásně vnímá.
I doma zjišťuji pokroky. Je ochotný se mnou jít do koupelny a nechat si umýt nožky (do teď to byl dost boj). Sám vyhledává oční kontakt a čeká, co budeme provádět. Je to šikulka.
01.03.2015
Dnes jsme cvičili s klikrem až na večerní procházce. Dopoledne s námi byl Teddy, takže jsem ho nechala vypnout a užívat si kámoše. I tak, ale poslouchal poměrně pěkně, i když ne tak rychle, ajko když jdeme sami.
Chtělo by to, abychom se potkávali více a konečně bylo počasí na cvičák. Potřebuje zase začít více cvičit mezi psi.
28.02.2015
Klikr jsem vzala hned na ranní procházku. Opět jsem mu klikala každý projev pozornosti a když jsem ho pak pustila na volno neustále se držel u levé či pravé nohy a zíral na mě :-D
Na vodítku mu to tak nejde. Asi je to tím, že si je jistý, že tam prostě někde jsem (za ním/před ním), takže si mě tolik nehlídá. Cvičení nám lehce narušil Benji a Beník, tak jsem dala Crazymu volno ať se s nimi vyřádí. Potkali jsme i "Kvanta" (nevím jak se jeho jméno píše, ale takto se čte), od kterého se Crazy nechal celkem v pohodě odvolat (na druhé zavolání) čímž mi udělal velkou radost :-)
Jinak byl celou procházku dost šikovný, dokud jsme nedošli do míst, kde chodí hodně psů. Tamuž na klikr nereagoal, takže jsem ho schovala.
Změny:
Dnes a zítra budeme pozornost trénovat jen tam, kde nechodí tolik psů. Postupně zvýším obtížnost.
Aktualizace: 19:50
Při večerní procházce jsem opět zkusila cvičit aktivní pozornost, ale jen na kratší vzdálenost (cca 2 metry). Krásně spolupracoval, hlídla si mě, sám se řadil k levé i pravé noze.
I když jsem pak skončila s cvičením, nechal se odvolat od dvou jorkšířích fenek. Vidím ma něm, že mu klikání značně prospívá :-)

27.02.2015
Předně podotýkám, že tahle hra není v knize Leslie McDevit. Jedna z možností jak naučit psa sledování psovoda je, kliknout mu vždy, když se na vás o své vůli podívá. Tedy žádné volání, mlaskání apod.
Pes se musí kouknout sám.

Na procházku jsem tedy vzala klikr a rozhodla se, to zkusit. Nejdříve jsem zkusila, zda Crazy reaguje na klikr i venku tak, že jsem prostě klikla.Crazy se bleskově otočil a přiběhl si pro odměnu.
Pak už jsem jen čekala. Crazy byl nejdříve dost zaujatý pachy, pak po mě sem tam hodil očko. Vždy jsem mu klikla a dala odměnu.
Časem však došlo k tomu, že Crazy po kliknutí sice zavrtěl ocasem - takže bral klikr na vědomí - ale pro odměnu si nepřišel.
Místo toho si nejdříve něco označkoval nebo očichal a dorazil až pak.

Asi po půl hodině procházky a klikání každého náznaku zájmu, mě začal sledovat čím dál více. Když jsme šli pohodině domů, už mi šel u levé či pravé nohy a neustále po mě koukal.

Zkusila jsem tedy ještě pár povelů (k noze, sedni, lehni, čelem ...) a Crazy mě krásně sledoval.
Doma jsme pak ještě procvičili dalších pár cviků a Crazy šlapal jako hodinky. Zítra to zkusím znovu.

Nicméně mi na mysl stejně vytanuly dvě otázky, na které teď budu hledat odpověď.
1) Zda bych Crazyho neměla naklikat i venku. I když na první kliknutí zareagoval dobře, u několika dalších se mi zdálo, jako by úplně nevěděl co to znamená.
2) Jak řešit to, že si nepřijde pro pamlsek, ale místo toho se začichá ...

Doplněné fotografie únor - 2015

28. února 2015 v 11:54 | Jana Š |  Novinky
V únoru jsem doplnila fotografie do několika článků

Bernský salašnický pes - přidány 2 fotografie - fenka sestřenice (rok 2009) a pes z výstavy v Letňanech; podzim 2014
Bígl - přidána 1 fotografie z výstavy v Letńanech, podzim 2014
Československý vlčák - přidána 1 fotografie z výstavy v Letňanech, podzim 2014

Uvolňovací masáž a měkký pohled

27. února 2015 v 21:25 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
01.03.2015
Zkouším odměňovat měkký pohled, ale stále dost dobře nechápe co po něm chci. Musím na to zkusit vzít klikr. Masáž si dnes, ale velmi užíval.
28.02.2015
Masáž se mu zatím moc nelíbí. Je dost neklidný. Zkusím to jinak, přesně podle popisu v knize.
27.02.2015
Cvičím podle knihy Poslušnost i bez vodítka
Začala jsem přesně tak, jak Leslie píše ve své knize. Před tréninkem je dobré psa uvolnit masáží. Začala sjem od uší a vlastně tam i skončila.
Crazy byl dost překvapený co to s ním dělám, ale nezdálo se, že by mu to vadilo. Chvilkami se zdálo, že se začíná uvolňovat, ale ve chvíli kdy jsem mu dala odměnu, že se uvolňuje, hned se napjal a očekával, za co přijde další odměna.
Takže jsem mu nakonec jen masírovala ouška a chválila ho hlasem.

Zkoušela jsem také odměňování "měkkého pohledu", ale to zatím moc nechápe.

Nový "projekt"

27. února 2015 v 21:16 | Jana Š |  Novinky
Chystám další projekt. Tentokrát se však nebude týkat ani tak webu, jako mého výcviku a výchovy Crazyho.
Konečně jsem se pořádně pustila do četby knihy POSLUŠNOST I BEZ VODÍTKA - JAK VYCHOVAT SOUSTŘEDĚNÉHO A SEBEVĚDOMÉHO PSA trenérky Leslie McDevitt.
Tedy, četla jsem ji někdy v roce 2012, kdy vyšla. Tehdy jsem se, ale ještě nevěnovala tolik klikru a vlastně jsem ani neměla příliš odvahy se do toho pouštět.
Teď, když ji čtu znovu a už o pozitivním posilování vím mnohem více, se mi její metody výcviku líbí čím dál víc. Ne, vše co je v knize, můžu využít. Je hodně určena instruktorům výcviku reaktivních psů, nicméně je tam také řada her a cvičení, které může cvičit i člověk, který nemá k dispozici další psi jako rušivky.

Vybrala jsem si tedy několik her a ty nyní budu Crazyho učit. Asi nebudu psát záznamy z každého dne, ale sem tam tu určitě budou, zvláště dojdeli k podstatné změně v tréninku nebo nějaké zajímavé situaci. Průběžně budu vkládat také videa.

Některé z her jsou velmi podobné nebo takřka totožné s Přivolávačskými hrami Susan Garret. Jsem opravdu moc zvědavá jak nám to půjde.
Máte někdo zkušnosti s programem POP?

Jedna z her "Nech to" je velice podobná hře Its Yor Choce ("Tvoje volba") Susan Garret


Irský vlkodav

27. února 2015 v 12:24 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Irský vlkodav

© J. Štěpničková
Irský vlkodav; 05.09.2015; Krajská výstava psů - Džbán
Irský vlkodav; 01.11.2014; Výstava psů PVA EXPO Letňany

Americký buldok

26. února 2015 v 17:29 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Americký buldok

© J. Štěpničková
Americký buldok; 01.11.2014; Výstava psů PVA EXPO Letňany

Kolie dlouhosrstá

25. února 2015 v 16:59 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Kolie dlouhosrstá

Fotografie: © J. Štěpničková

Becames to you Leawrey ; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů

Výchova a výcvik

24. února 2015 v 17:16 | Jana Š |  Jorkšírský teriér

Výchova a výcvik

Jorkšírský teriér se rád přizpůsobí vašemu způsobu života, i když je to i o povaze jednotlivce. Jeden jork se bude opravdu rád válet na posteli, zatím co druhý by nejraději pořádně někde běhal, čuchal a prozkoumával.
Nicméně jsou to teriéři, takže spíš počítejte s živostí než leností.
Už u štěňat je někdy možné poznat jakou povahu budou mít (dle Murphyho zákona se ta nějživější po přinesení domů promění v nejlínější a naopak).

V zásadě není velký rozdíl mezi výchovou jorkšíra a dalších psích plemen. Jen je třeba se přizpůsobit jeho velikost.
Za sebe se rozhodně přikláním k pozitivním metodám výchovy a výcviku. Rozhodně si však nemyslete, že psovi máte vše dovolit. Je dobré nastavit pravidla a ty pak opravdu dodržovat. Není třeba ho nějak výrazně trestat, když vleze tam kam nemá. Stačí ho vyvést z místnosti (vyhnat z postele atd. Lze to i bez křiku, pokud nevyvedl nějakou opravdu velkou lumpárnu) a naopak odměňovat, když je tam, kde má být. Na téma jak cvičit pozitivním posilováním je řada knih (doporučuji knihy Karen Pryor, Františka Šusty, ale jsou i další).

Pokud Crazy provede něco opravdu špatného, tak na něj prostě zařvu. To obvykle bohatě stačí. Není třeba nějaké vytřepávání za kůži, převalování na záda apod.
Je dobré myslet na to, že trest ničemu neučí. Říká psovi, že udělal něco špatně, ale už mu "nevysvětlí" jak je to dobře. V tom je výborná odměna, protože ta mu jasně říká, že právě tohle je to, co udělat měl.
Nicméně, je samozřejmě na každém jaký styl výchovy si zvolí.

Vzhledem k povaze jorka - inteligence (až vyčůranost) a paličatost teriérů - vás možná občas bude lehce přivádět k šílenství, ale berte to s humorem J Jorci se učí velice rychle a ty co znám učení dost baví. Sice třeba nebudou úplně nadšení z chůze u nohy (Crazyho případ), ale nejrůznější triky budou předvádět s radostí. Samozřejmě je to i o povaze psa, ale ti cvičící co znám si to dost užívají J

Pokud je jork váš první pes, rozhodně doporučuji školku pro štěňata nebo základní kurz poslušnosti. Dnes už se dají najít cvičáky, kam můžete přijít i s jorkšírem. Často už také bývají zvlášť hodiny pro psy malých plemen nebo jsou cvičáky zaměřené pouze na malá plemena.
Osobně mi však přijde lepší, když se na hodinách setkávají "mrňata" i s přátelskými velkými psi, neboť se jich pak nebojí.

Čemu bych se ve výcviku jorka určitě vyhnula je škubání za obojek. To může značně ublížit i psům velkých plemen. Jorkšíři patří mezi psy, kteří mývají často problémy s průdušnicí. Škubání vodítkem by mu tak mohlo velmi ublížit. Pokud bude cvičit nebo chodit na procházky na obojku, naučte svého jorka co nejdříve netahat, ať se zbytečně nezraní.

Dáte-li jorkům možnost, budou z nich hravý a přátelští psi
Na cvičáku si psi užijí spoustu legrace a naučí se mezi sebou komunikovat
Nejdenoho jorkšíra baví nejrůznější triky

Cvičákk nemusí být jen o "drcení klasických povelů", i když i ty jsou nutností

Knírač malý

24. února 2015 v 15:06 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Knírač malý

Fotografie: © J. Štěpničková
Knírač malý s PP; 05.09.2015; Krajská výstava psů Džbán 2015

Proč si nahrávat trénink

23. února 2015 v 20:24 | Jana Š |  Videa z tréninků
V neděli jsem po dlouhé době zase natáčela náš trénink. Šlo především o opakování povelů "sudy" a "chcípni". Crazy si je totiž hodně plete a tak jsem se rozhodla ke změně gest v případě obou povelů. U "chcípni" na něj mířím prsty jako pistolí a u "sudy" dělám spirálu zápěstím. U povelu "chcípni" jsem nové gesto použila už cca u čtyř tréninků, u "sudů" se jednalo o první pokus.

Trénink byl cca pětiminutový a krom těchto cviků jsem zkoušela i další, které už bezpečně umí a jimi jsem povely "chípni" a "sudy" prokládala.
Už během cvičení jsem se všimla některých zvláštností či chyb, nicméně teprve video mě v tom naprosto ujistilo. I dříve jsem obvykle na některé chyby narazila právě až ve chvíli, kdy jsem video shlédla.

Pokud svého psa cvičíte, ať pro dogdancing či cokoli jiného, čas od času zkuste natočit nějaké video. Zvláště pokud se vám zrovna nedaří, vám může pomoci odhalit, v čem je chyba.

Video je sestříhané a jsou tam pouze cviky "chcípni" a "sudy".

Crazy oba povely dělá z lehu. První povel "chcípni" plní snadno, stejně tak druhý. Následuje sed a povel "sudy". Ty zvládá krásně. Pak chci po něm "sudy" znovu, ale zřejmě neregistruje gesto tak jak by měl a "chcípne". Převádím zpět do sedu, znovu leh a z lehnutí "sudy". Tentokrát je opět plní bez problémů.

Pak následuje pokus o povel "chcípni" ze sedu, ale zřejmě se jedná o příliš těžké kritérium a on místo toho dělá "veverku". Vracím se tedy o krok zpět a opět vycházím z lehu. Tentokrát už cvik zvládně bez problémů.

Další krok byl zřejmě nesmyslný a měla jsem si to uvědmit hned jak jsem s tréninkem začala. Už sama změna gesta, které ještě nemá 100% zažité je zřejmě dost velká změna kritéria na to, abych si mohla dovolit experimentovat se změnou pozice nebo výdrží.
Crazy splní povel hned, ale já čekala příliš dlouho s odměnou nebo dalším cvikem, takže se zvedl dřív, než jsem cvik ukončila.

Nicméně pak předvedl něco, co zase není tak neobvyklé u psů cvičených shapingem a já jsem moc ráda, že se mi to podařilo natočit. Ve chvíli, kdy splnil povel, ale nedostal kladnou zpětnou vazbu (což byla má chyba, protože jsem cvik neukončila včas), při opakování cviku ho napadlo to zkusit jinak. A tak při následujícím povelu "chcípni" udělal sudy a zůstal ležet na boku v pozici mrtvoly. Pravda, takhle jsem to nezamýšlela, ale vypadá to zajímavě a na druhou stranu by to nemusel být špatný trik - byť bych ho musela přeučit na jiné gesto i slovní povel, aby si to nepletl s pouhou mrtvolou.
Takže i tak dostal velkou odměnu :-)

Trénink jsem samozřejmě ukončila správným provedením cviku.


Kavalír King Charles španěl

23. února 2015 v 14:59 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Kavlír King Charles španěl

Fotografie: © J. Štěpničková
Edmond Zaječická Horka; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/
Janiska Terno z Kamilkové zahrady; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/
Niky Zaječická Horka; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/
Rozárka; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/
Amy; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/

Jorkšírský teriér

22. února 2015 v 19:31 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Jorkšírský teriér

Fotografie: © J. Štěpničková
Jorkšírští teriéři s PP; 05.09.2015; Krajská výstava psů Džbán

Když to s výcvikem přeženete ...

22. února 2015 v 16:39 | Jana Š |  Videa z tréninků
Crazy umí spoustu blbinek, to jste se mohli všimnout už na nejednom z videí. Ale to co předvedl včera ráno by mě nikdy nenapadlo.
Tedy musím postupně.
Crazy občas dostává "zvířátka" (Let's Bite Sea Food) nebo "lízátka" (Let's Bite Chicken and Cheese). Jestliže něco z toho dostane od mamky, vezme to do tlamy a odnese mě, zda mu to schválím a pak teprve začne jíst.
Ani ve snu by mě nenapadlo, že to udělá i s obyčejným masem.
V pátek večer jsme ještě cvičili a já pak nechala pytlík se sušeným masem na jeho kennelce. Nevím zda ho shodil, nebo jsem ho tam špatně položila a on spadl. Nicméně jeho špatné uzavření jsem měla určitě na svědomí já. Ráno sotva jsem se vzbudila, mi Crazy přinesl masíčko, za které cvičil. Netušila jsem kde ho sebral. Nicméně, když už ho donesl, zacvičili jsme si za něj. Během pěti minut mi donesl další čtyři - to už vždy dostal jen kousíček za odměnu, že je donesl a zbytek jsem schovala. To už mi samozřejmě bylo podezřelé a tak jsem šla hledat kde to bere. U kennelky byl rozsypaný celý pytlík a místo toho, aby je honem sežral, tak mi nosil jedno masíčko za druhým :-D

Nevím jestli chtěl tak moc cvičit, nebo se mu je nechtělo kousat (jednalo se o Let's Bite Cod fish and chicken). Možná je to tím, že se za poslední rok naučil věci dost nosit. Má na zemi několik sáčku s pamlsky, které jsem mu ochotná vydat za jednoduché cviky v zásadě kdykoli během dne, ale musí si ten sáček přinést.
Během minulého týdne, kdy jsem byla marod jsem ho také naučila nosit mističku a když ji přinese dostane do ní malý kousek nějaké dobrůtky.
Možná jsem to tedy s tím tréninkem nošení trochu přehnala a začne nosit i to co by mohl jen tak zblajznout. Na druhou stranu, je to ale dobře, protože kdyby sežral téměř plný pytlík pamlsků asi by mu moc dobře nebylo.
Crazy mě prostě nikdy nepřestane překvapovat. :-)

Přinesení mističky. Den čtvrtý.


Jack Russel teriér

21. února 2015 v 19:12 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Jack Russel teriér

Fotografie: © J. Štěpničková
Jack Russel Teriér s PP; 01.11.2014; Výstava psů PVA EXPO Letňany
Dorote od Andulky; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/

Irský teriér

20. února 2015 v 19:07 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Irský teriér

© J. Štěpničková
Aiša Vydří; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/