Leden 2015

Historie jorkšírského teriéra

31. ledna 2015 v 16:29 | Jana Š

Historie

Jorkšírský teriér pochází ze Skotska, kde byl původně řazen mezi pracovní teriéry.
Jeho prací byla likvidace hlodavců. Také se pořádaly krysí zápasy, kdy jorkšíři zabíjeli krysy na čas.
V současné době se soudí, že jorkšírský teriér vznikl křížením Waterside Terriera a Sky Terriera. Nicméně se lze dočíst, že v původu plemene figuruje např. i maltézáček nebo Blue and tan terrier.

Původní hmotnost jorkšírského teriéra byla téměř 8 kg. Až později začala být oblíbená miniaturizace a v současné době by měl jorkšírský teriér vážit od 1,8 do 3,2 kg.
V současnosti by jorkšír již krysu nebo potkana zřejmě neulovil (vždyť plně vzrostlý hlodavec může být těžší než on), ale pokud narazí na myš rozhodně se "rozpomene" na svůj původ a do souboje s ní se klidně pustí.
Proto je třeba být obezřetný, při seznamování s jinými zvířaty typu hlodavce (králíci, morčata, činčily). Nejlépe, aby je poznal již jako štěně, ale ani pak bych je rozhodně nenechávala spolu bez dozoru.

Dnes je jorkšírský teriér považován čistě za toy plemeno, přičemž je však třeba mít stále na zřeteli, že je to teriér. Inteligentní, hravý, bystrý, a pokud ho necháte, snadno vám "přeroste přes hlavu."
Hodí se na nejrůznější psí sporty, ale o tom bude v příštím článku.

Výstavní jorkšír

Čivava

31. ledna 2015 v 10:02 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Čivava

Fotografie: © J. Štěpničková
Venda; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/

Český strakatý pes

30. ledna 2015 v 9:54 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Český strakatý pes

Fotografie: © J. Štěpničková
Delfík Strakatý samet; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/

Československý vlčák

29. ledna 2015 v 9:51 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Československý vlčák

© J. Štěpničková
Československý vlčák; 05.09.2015; Krajská výstava psů - Džbán
Českoslovenští vlčáci; 01.11.2014; Výstava psů PVA EXPO Letňany
Československý vlčák; 22.03.2014; Výstava psů Dogshow Rychety

Briard

28. ledna 2015 v 9:46 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Briard

Fotografie: © J. Štěpničková
Gaily Heaven Devil; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/
Briard; 22.03.2014 - Výstava psů Dogshow Rychety

Bretaňský ohař

27. ledna 2015 v 9:39 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Bretańský ohař

Fotografie: © J. Štěpničková
Cinnamon z Jadeitu; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/

Border teriér

26. ledna 2015 v 9:35 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Border teriér


© J. Štěpničková

Echo Fiery Lucifer; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/


Border kolie

25. ledna 2015 v 13:55 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Border kolie


© J.Štěpničková

A White Head Tender Flash; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/
Amy Czech Imp; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/
Angela z Labských pískovců; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/
Bay Šedá He-Fra; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/
VÍCE FOTEK V CELÉM ČLÁNKU

Klidový režim

25. ledna 2015 v 10:13 | Jana Š |  Novinky
Jelikož je Crazy v klidovém režimu, není moc co psát. Minulou sobotu jsme měli být na cvičáku - kvůli počasí zrušen, tuto sobotu jsme měli být na cvičáku - odhlásila sjem nás kvůli té hloupé rýmě.
Venku teď necvičíme vůbec - tak maximálně k noze a zastavení na přechodu, což už je pro něj samozřejmé. Nějaké honičky apod. jsme museli zcela opustit.

Ani doma teď nijak moc necvičíme, takže ani videa nebudou.

No a vzhledem k tomu, že teď není co psát, co se Crazyho týče, začala jsem vkládat další články s fotografiemi do rubriky Plemena psů an fotografiích.

Články jsem zatím přednastavené do 01.02.2015, ale asi budu ještě pokračovat. Momentálně je vetšina fotografií stále z agility z roku 2012, ale pomalu se mezi ně začínají "vtírat" i fotografie z výstav.

V letošním roce bych rozhodně chtěla navštívit nějaké agility a dogfrisbee závody a výstavu, která se koná venku, aby fotky za něco stály. Snad mi plány vyjdou. :-)

A jaká plemena můžete aktuálně očekávat?
25.01.2015 - Border kolie - těch bude opravdu hodně a mezi některými z nich jsou velké rozdíly. Rozhodně je to zaímavé srovnání.
26.01.2015 - Border teriér - jedno z plemen, které lidem, kteří ho neznají může připadat jako kříženec. Jednu border teriérku (Aišu) máme i u nás ve vsi a je to pes, který se dá označit jediným slovem - torpédo :-)
27.01.2015 - Bretaňský ohař - S tímto plemen jsem se právě na agility odkud tato fotka je, setkala prvně.
28.01.2015 - Briard
29.01.2015 - Československý vlčák
30.01.2015 - Český strakatý pes
31.01.2015 - Čivava
01.02.2015 - Faraonský chrt

Border kolie ve skoku - Draco Lusika

Bordeauxská doga

24. ledna 2015 v 13:14 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Bordeauxská doga


© J. Štěpničková
Bordeauxská doga; 01.11.2014; Výstava psů PVA EXPO Letňany


Psí rýma

24. ledna 2015 v 12:00 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
Tak nás to taky postihlo. Crazy dostal rýmičku. Na rozdíl od lidí však není polomrtvý. Nejradši by stále běhal, s jídlem a pitím nemá potíže. Alespoň prozatím.
Nicméně s procházkami je útrum. Jde se ven jen na venčení a hned domů, do vody přibyl med a 2x denně dostává celaskon zabalený do kousku šunky. Tak uvidíme jak to půjde dál.
Volala jsem na veterinu, postup jsem zvolila správný a jestliže se nezhorší, tak tam ani nemusíme - nic jiného by mu totiž stejně nedali.

Crazy nejvíc trpí zkrácenými procházkami, neboť dlouhé nám veterinář (celkem logicky) zakázal. Musí být v teple. Za boha ho nemůžu dostat domů. Já zase nejvíc trpím jeho nočním kýcháním - na dnešek jsem se vůbec nevyspala.
Krom toho má samozřejmě zakázaný kontakt s jinými psi, neboť je rýma mezi nimi dost nakažlivá.

Rýmička nám taky udělala pěknou čáru přes rozpočet - chtěla jsem ho vzít příští týden na očkování proti borelioze, abychom stihli všechna očkování do května, kdy chci jít na Pedigree procházku se psy. Jenže teď se minimálně o týden (a možná i o víc) posune a další očkování bude moci mít nejdříve za 3 týdny, takže asi nestihneme přeočkovat vzetklinu.

Vzhledem k alergické reakci na injekci infekčních nemocí musí dostávat leptospirosu zvlášť, takže ho letos čekají hned 4 injekce. No, uvidíme jak to nakonec vše dopadne.

Krom klasického pšíkání a kýchání Crazy občas dělá i tyto zvláštní zvuky - viz. video. Je to prý typické pro nachlazení.

Čmuchací kobereček

18. ledna 2015 v 13:13 | Jana Š |  Hry se psy a Hersenwerk
Před pár dny jsem narazila na FB stránku Psí hlavolamy, kde jsem se setkala právě s touto hrou.
Jelikož Crazy velice rád čichá, byla pro něj tato hra naprosto ideální. Dokáže ho zabavit zhruba na 5-10 minut.

Co budete potřebovat:
Kobereček/předložku s "vysokým vlasem" (Na mém videu kobereček z Kik za 159 kč s látkou místo "vlasu", do kterého se dají dobře ukrýt pamlsky.)
Pamlsky
Jak na to:
Nachystejte si pamlsky na malé kousky (čím zkušenější pes tím menší kousky). Můžete použít i granulky je-li ochotný pro ně něco udělat.
Rozložte kobereček a pamlsky do něj nastrkejte tak, aby nebyli vidět. Pak už jen pejska na kobereček vypusťte a nechte ho hledat.

Tip:
Pokud pes hraje hru poprvé, použijte větší kousky pamlsků, nebo je nechte viditelně, aby pes pochopil co má dělat. Pokud však už hrál hru s krabicí nebo jinou hru na podobném principu zřejmě nebude mít problém s tím, přijít koberečku na kloub.

Verze Hersenwerk: Během řešení hlavolamu na psa nemluvím (nechválím ani neradím) a nesahám na něj. Pokud pes již všechny pamlsky našel, odhodím pamlsek stranou, aby z koberečku slezl a kobereček sklidím. Pokud chci ve hře pokračovat, odhodíme pamlsek stranou, aby s koberečku slezl dobrovolně, odložím ho a opět kobereček nacpu pamlsky a klidným hlasem ho vypustím ať si hledá.
Pokud začne být frustrovaný, okamžité odhazují pamlsek a hru zjednoduším (větší kousky) nebo ukončím.
Video:
Poznámka:
Hru hrajete na vlastní nebezpečí.
Pokud pes začne hrabat, znamená to, že je frustrovaný. Odlákejte ho na pamlsek nebo hračku a hru ukončete nebo kobereček doplňte.

Kočka nebo pes?

14. ledna 2015 v 20:36 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
Původní poslání jorkšírského teriéra, stejně jako mnoha jiných nízkonohých teriérů byl lov hlodavců. Už odmalička o Crazym říkám, že je snad zkřížený s kočkou. To jeho tlapičkování apod.... vždycky v tom vidím kotě :-)

Jelikož má Tracy zítra narozeniny, byly jsme včera s Lenkou v Super zoo, něco jí vybrat. U kasy jsme narazily na roztomilé malé plyšové myši. Crazy myši miluje, takže jsme je nakonec koupily oběma.
Po tom jsme se stavily v cukrárně a Lenka si s myškou hrála. Vytáhla z ní "lísteček", který v ní byl zaražený a ona zapištěla.
Až v tu chvíli jsme zjistily, že je to myška pištící (nikoli pískací). Stačí nepatrný dotyk a zapíská. Zní to spíš jako ptáček než myška, ale i tak je z ní Crazy v sedmém nebi.

S myškou jsme si hrály dobře půl hodiny, kdy jsem ji schovávala a Crazy ji hledal (dnes jsem zjistila, že je v ní šanta kočičí). Vždy ji vyčenichal a s nadšením ji přinesl.

Také provedl jednu věc co snad ještě nikdy. Když jsme šli v půl desáté na rychlé venčení, Crazy si ji vzal s sebou (každý druhý schod zapištění). Pak šel označit borovici a položil si ji na zem. Radši jsem ji strčila do kapsy, aby ji tam nenechal. Označil ještě druhý stromek a začal ji zoufale hledat. Dala jsem mu ji tedy a on to napálil rovnou cestou domů.
Schody bral málem po dvou - 2x se málem přizabil a když vyběhl až k bytu hned začal drápat na dveře. Pak si s myškou ještě chvilku hrál, než jsem ho přesvědčila, že už fakt musí jít spát.

I dnes bylo s myškou veselo a asi mám moc dobrou hračku jako odměnu na závěr cvičení :-)


Pirát z Karibiku

11. ledna 2015 v 11:59 | Jana Š |  Crazy doma
Stejně jako Crazyho fotografie v článku Crazy a Goliáš, vznikla i tato série snímků kvůli fotosoutěži. Jelikož Crazyho focení dost baví - leze do záběru, i když on není vůbec objektem focení - nebyl s tímto focením problém.
Dokonce i peletení copánků přežil bez újmy, i když na česání hlavy je dost háklivý.

Téma fotosoutěže bylo Fešák největší a jekoliž v té době zrovna běželi Piráti z Karibiku v TV, napadlo mě, že pro jeho rošťácký výraz bude převlečení za piráta ideální :-)
Jen ten meč nám ještě chybí :-)


Veverka se hodí vždycky :-)

A teď vás všechny sežeruJak jsem naučila povel - Ke mně

6. ledna 2015 v 18:52 | Jana Š |  Jak jsem naučila ...

Jak jsem naučila povel - ke mně

Rozhodla jsem se, že sepíši, jak jsem Crazyho naučila jednotlivé povely. Nemůžu zaručit, že stejný postup bude fungovat i na Vašeho psa, ale můžete to zkusit.
Budu moc ráda, když mi napíšete, zda se vám podle mého návodu podařilo tento povel pejska naučit, případně jestli jste narazili na nějaká úskalí a podobně. Díky

UPOZORNĚNÍ: Pokud si nevíte s výchovou či výcvikem svého psa rady, obraťte se na zkušeného výcvikáře. I když máte jorka nebo jiného "drobka", neznamená to, že s ním nemůžete vyrazit na cvičák. Tam vám poradí jak s pejskem komunikovat, řeknou vám, jaké děláte chyby apod. Podle knih či internetu se často vše naučit nedá.

Jak má cvik vypadat
Pes rychle, rovně přiběhne a předsedne před psovoda
Cviky, které "ke mně" předcházejí
Pes by měl znát své jméno, ale není podmínkou, a povel sedni. Časem se na procvičování hodí zná-li povel "čekej" (případně "zůstaň", pokud povely nerozlišujete).

Jak jsem ho to naučila
S povelem "Ke mně" jsme bojovali dost dlouho. Začínali jsme na OSA Panda Praha. Výcvikářka mi Crazyho podržela, já dala povel "Ke mně" a Crazy ke mně přiběhl. Podobně jsme pak trénovali i na HafBO.
Z počátku měl vodítko, aby ho šlo odchytit, kdyby se rozhodl běžet jinam a přivolávala jsem na krátkou vzdálenost.
Jelikož jsme s povelem "Ke mně" měli opravdu velké problémy, používala jsem dost dlouho stopovací vodítko a povel "Ke mně" jsem dávala jen pokud jsem měla jistotu, že přiběhne. Takže žádné volání ve chvíli kdy byl začichaný nebo nevnímal při hře s jiným psem.
Dodnes Crazyho od psů odvolávám jménem a povel "Pocem honem".
Pokud byl Crazy na stopovačce a neposlechl na zavolání, dala jsem se na útěk. To ve většině případů zabralo, případně lze za stopovačku po povelu lehce zatáhnout (žádné škubání a přitahování), aby psovi došlo, co se po něm chce.
Další způsob jakým jsem si tak trochu "vynucovala" jeho pozoronost byl ten, že pokud mě po zavolání ignoroval a dál si dělal co chtěl, prostě jsem se mu schovala - za nejbližší strom, auto - samozřejmě vždy tak, abych na něj viděla a měla přehled o okolí.
Přiznám se však, že tím sjem jeden čas způsobila, že jakmile byl na volno, neposlechl a já se mu jednou či dvakrát schovala, šel mi po zbytek procházky u nohy, abych se mu náhodou zase neztratila. Když jsem ho připnula zpět na vodítko, zase si začal čichat (v rámci vodítka, netahal). Tohle byl velmi dobrý tip z HafBO.

Crazy se tento povel spolehlivě naučil až cca ve dvou a půl letech.
Po splnění povelu vždy následuje veliká pochvala (ať už slovní, moc dobrý pamlsek, nebo pohrání si). Ideální je, pokud psa přivoláváte několikrát během procházky (ať na stopovačce nebo na volno) a několikrát ho hned po pochvale vypustí zpět dělat si co che (třeba si hrát opět se psy). Pokud by po každém přivolání následovalo připnutí na vodítko a odchod domů, je velká pravděpodobnost, že by časem přicházel stále méně ochotně.

Poznámka:
Tento povel procvičuji při každé příležitosti. I ve chvíli kdy jde Crazy na krátkém vodítku, tak ho čas od času přivolám - na stopovačce nebo flexině je to samozřejmost. Povel "Ke mně" je asi ten nejdůležitější a tak čím více se procvičuje tím lépe.

Gesto: Plácnutí pravou rukou do pravého stehna
Povel: Ke mně nebo Crazy, ke mně
Pomůcky: Pamlsky (případně klikr, pokud používáte).
Kde cvičit: Kdekolli a kdykoli. Zpočátku jen, když vás vnímá, později i za těžších podmínek.

POZOR: NIKDY psa za příchod netrestejte, i kdyby cestou za vámi očichal deset patníků a trvalo mu to půl hodiny. Jakmile pes zjistí, že po návratu k vám přijde trest, bude chodit stále méně ochotně, až přestane chodit úplně.
Jestliže si dá pes na čas, můžete se zachovat trochu odměřeně - dát horší odměnu, jen poplácat místo pamlsku apod. Nikdy, ale psa nebijte ani mu nenadávejte. A když, tak jedině milým hlasem.
Asi nikdy nezapomenu, jak jsem na Pandě rozesmála spolucvičící, když jsem Crazyho konečně po pěti minutách přivolala a strašně mile a nadšeně jsem mu říkala "Ty hajzle mrňavej, konečně jsi tady. Příště ti zakroutím krkem." :-D

Video s tréninkem přivolání na procházce. Tehdy bylo Crazymu 5 měsíců. Krátké vodítko sloužilo jako "couračka", kdyby se rozhodl neposlechnout.

Povel "Ke mně" není jen o tom, že pes přiběhne, když potřebujete. :-) Můžete při té příležitosti udělat i zajímavé fotky. Zvláště pokud je pes váš pes chlupatý, nebo má plandavé uši.