Prosinec 2014

Plány na rok 2015

31. prosince 2014 v 21:54 | Jana Š |  Chystáme se
V roce 2015 se chci zúčastnit vlastně všech akcí co tento rok a samozřejmě i některých dalších.

Zatím není jisté, zda se tyto akce uskuteční. Mám vypsané ty, kterých jsme se již někdy zúčastnili (nebo, kterých bych se zúčastnit chtěla). Jak budu vědět s jistotou, že budou, zvýrazním je tučně.

V průběhu roku budu přidávat další akce, kde jsme přihlášeni nebo kam bych se přihlásit chtěla.


DatumAkceZúčastnili jsme se
01.02.2015Úvod do pozitivního posilování + Pozitivní posilování podrobně - František ŠustaAno
07.03.2015Besedosemináře "Jak naučit" a "Jak odnaučit" - František ŠustaAno
14.03.2015Hersenwerk - Workshop HLAVOLAMY PRO PSY s Helčou HejzlarovouAno
Březen ?Dogshow RychetyNekonala se
10.04.2015Fot Pets
Ano
11.04.2015Trénink je rozhovor - František ŠustaAno
02.04.2015 - 11.06.2015HafBO kurz pro pokročiléZrušeno pro nedostatek zájemců.
25.04.2015O Drahleskou tlapkuOdhlášeni ze zdravotních důvodů.
02.05.2015Pedigree procházka se psyAno
10.06.2015Masáže psů SVOPAPAno
30.08.2015Běh pro PesosAno, jen já. Crazy byl marod.
19.09.2015Sraz jorkšírských teriérů, Výstaviště; 12:00Ano
22.09.2015Velký teoretický seminář a křtiny knihy s Gabby HarrisAno
27.09.2015Masáže psů II PhysiodogZrušeno pro nedostatek zájemců.
03.10.2015HafBO Sportovní denPřihlášení
31.10.2015Seminář Příprava na výkonPřihlášení jako cvičící
15.11.2015Podle počasí
06.12.2015Podle počasí
///Jak jsem naučila povel - Čekej

31. prosince 2014 v 18:17 | Jana Š |  Jak jsem naučila ...

Jak jsem naučila povel - čekej

Rozhodla jsem se, že sepíši, jak jsem Crazyho naučila jednotlivé povely. Nemůžu zaručit, že stejný postup bude fungovat i na Vašeho psa, ale můžete to zkusit.
Budu moc ráda, když mi napíšete, zda se vám podle mého návodu podařilo tento povel pejska naučit, případně jestli jste narazili na nějaká úskalí a podobně. Díky

UPOZORNĚNÍ:
/

Jak má cvik vypadat
Pes zůstává v pozici "sedni", "lehni", "vstaň" nebo jiné, dokud není přivolán nebo nedostane jiný povel.

Cviky, které "čekej" předcházejí
Alespoň jeden ze základních povelů (sedni, lehni nebo vstaň) a povel "Ke mně", či jakýkoli jiný, kterým psa přivoláte. Při pokročilejším využívání je třeba umět povel "k noze".

Jak jsem ho to naučila
Postup naučení cviku je téměř totožný jako u povelu "zůstaň". Crazyho jsem odložila vsedě, vzdálila se o krok a po té ho přivolala. Pokud jsem používala povel "Ke mně", trvala jsem na předsednutí. Pokud jsem přivolávala jménem, pak mi bylo jedno, jakým způsobem ke mně přijde.
Postupně jsem opět zvyšovala vzdálenost, případně se schovávala třeba za strom, za auto apod. a přivolávala.

Poměrně záhy jsem začala povel Čekej spojovat s povelem Můžeš. Začala jsem u silnice, kde nejezdí příliš mnoho aut. Přišla jsem k přechodu, dala povel "čekej", rozhlédla a pak jsme s povelem "můžeš", přešli.
Jelikož se občas stalo, že Crazy místo čekej, pokračoval dál, vrátila jsem ho zpět a postup opakovala.
Stalo se mi to však jen několikrát, protože měl povel "čekej" poměrně dobře zažitý. Proto, že z počátku pes nemusí povel 100% splnit, jsem volila raději silnice, kde auta prakticky nejezdili.
Dodnes dávám povel "čekej" před přecházením jakékoli silnice, i když vím, že tam auto projede sotva jednou za den. Čím zažitější ho pes má tím lépe.

Poznámka: Po povelu "čekej" následuje přivolání, vyběhnutí na agility parkur, přejití silnice apod. Po povelu "zůstaň" odejdu a pak se vrátím.
Povely se nemusí nutně rozlišovat, ale mě to přijde lepší. Když dostane Crazy povel "zůstaň", tak je vidět, že je v klidu. Rozhlíží se, ale nijak zvlášť nic neřeší. Jakmile dostane povel "čekej", je na něm znát, že je ve střehu a čeká, kdy přijde nějaká akce. Dle mého se to hodí zvláště agiliťákům, ale každý pes je samozřejmě jiný. Crazymu každopádně povel "čekej" krásně zvyšuje drive.

Gesto: Hřbet dlaně prsty nahoru
Povel: Čekej
Pomůcky: Pamlsky, stopovačka (případně klikr, pokud používáte).
Kde cvičit: Kdekoli a všude tam kde je možnost přecházení silnice, před vyběhnutím na parkur apod.

Klepec a Šembera

31. prosince 2014 v 16:26 | Jana Š |  Fotografie z dovolené, přírody atd.
Brácha sice původně chtěl vzít i Šakala, jak Crazymu říká, ale nakonec jsme ho nechali doma. Přeci jen tohle počasí pro dlouhé procházky s jorkem moc není. Klepec byl sice jen rychlovka - cca půl hodiny, ale na 12-ti kilometrové trase kolem Šembry jsme strávili 4 hodiny a to nevím, zda by Crazy dal.
Fakt je, že jsem zdržovala hlavně focením :-), takže teď si pár zimních fotek můžete prohlédnout :-)

Největší z kamenů na Klepci
Další šutr :-)
Převrácený kočár
Šembera
Nad Šemberou
Další fotografie v celém článku

Jak jsem naučila povel - Zůstaň

30. prosince 2014 v 18:03 | Jana Š |  Jak jsem naučila ...

Jak jsem naučila povel - zůstaň

Rozhodla jsem se, že sepíši, jak jsem Crazyho naučila jednotlivé povely. Nemůžu zaručit, že stejný postup bude fungovat i na Vašeho psa, ale můžete to zkusit.
Budu moc ráda, když mi napíšete, zda se vám podle mého návodu podařilo tento povel pejska naučit, případně jestli jste narazili na nějaká úskalí a podobně. Díky

UPOZORNĚNÍ: Povel "zůstaň" používám POUZE v pohodlných pozicích. Např.: ve Veverce ho dávám jen kvůli focení a to maximálně na cca 15 vteřin.

Jak má cvik vypadat
Základní výcvik: Pes zůstane v sedu, lehu nebo ve stoje i po vašem odchodu, dokud se k němu nevrátíte.
Ostatní: Pes zůstane v jakékoli zvolené pozici, dokud nedostane povel "volno" nebo se k němu nevrátíte. Využívám především při focení v pozicích jako "Veverka", "Popros" apod. Zde však vždy jen na krátkou dobu. V pozici "Mrtvola" lze psa nechat i delší dobu.

Cviky, které "zůstaň" předcházejí
Pro začátek by měl pes umět některou ze základních pozic (sedni, lehni, vstaň). Později lze provézt dlouhodobé odložení i v jiných pozicích - mrtvola, hlavička apod.

Jak jsem ho to naučila
Jak naučit povel "zůstaň" jsem se naučila na OSA Panda Praha. Začínali jsme v pozici v sedě. Crazymu jsem dala povel "zůstaň" a ustoupila jsem o krok zpět. Crazy byl šikovný a jeden krok vydržel, takže jsem se honem vrátila zpět a odměnila. Postupně jsem zůstávala stát déle, než jsem se vrátila, ale prozatím jsem neprodlužovala vzdálenost.
Jakmile už to dobře zvládl, udělala jsem dva kroky zpět apod. Pokud se Crazy zvedl, vrátila jsem se a dostal opět povel "sedni", ale bez odměny. V příštím pokusu jsem pak udělala o krok méně a hned se vrátila, abych ho měla za co pochválit.
Postupně jsem tedy zvětšovala jak vzdálenost, tak dobu, kdy jsem byla pryč.
Na HafBO jsme se dostali do fáze, kde jsme začali trénovat i s rušivkami, místo toho, abych od něj odcházela po zadu, tak jsem začala odcházet zády k němu, odcházela jsem k jiným psům, překračovala ho apod.
Pokud udělal chybu, vrátila jsem se o "krok" zpět - zkrátila jsem vzdálenost, nebo jsem se vracela po kratší době. V případě chyby jsem ho také netrestala. Vrátila jsem ho zpět do pozice bez komentáře a odměny a pokračovala jako by se nic nestalo.
Poznámka:
Dávám přednost rozlišení povelů "čekej" a "zůstaň",

Gesto: Dlaň směřující směrem ke psovi prsty nahoru.
Povel: Zůstaň
Pomůcky: Pamlsky, stopovačku (případně klikr, pokud používáte).
Kde cvičit: Nejprve v klidném prostředí a postupně zvyšovat náročnost - více lidí, více psů. Pokud jsem cvičila někde, kde byla možnost útěku a ještě neměl dostatečné přivolání, měla jsem ho na stopovačce.

Pes musí zůstat v pozici, ve které byl odložen. To znamená, že i odměna musí přijít ve chvíli kdy je ještě ve správné pozici. Na videu z podzimu 2013 je vidět jedna má chyba, kdy už viděl, že bude odměna a tak si sedl, aby na ni dosáhl a já mu ji dala, což jsem neměla neboť pozici smí změnit právě až po odměnění.

Jak jsem naučila povel - Vstaň

29. prosince 2014 v 17:47 | Jana Š |  Jak jsem naučila ...

Jak jsem naučila povel - vstaň

Rozhodla jsem se, že sepíši, jak jsem Crazyho naučila jednotlivé povely. Nemůžu zaručit, že stejný postup bude fungovat i na Vašeho psa, ale můžete to zkusit.
Budu moc ráda, když mi napíšete, zda se vám podle mého návodu podařilo tento povel pejska naučit, případně jestli jste narazili na nějaká úskalí a podobně. Díky

Jak má cvik vypadat
Pes stojí rovnoměrně na všech čtyřech a dívá se na vás nebo rovně před sebe.

Cviky, které "vstaň" předcházejí
Pro způsob, kterým jsem Crazyho povel naučila, jsem potřebovala, aby znal povel "K noze" a "Sedni". Vhodné je, zná-li své jméno.

Jak jsem ho to naučila
Nejprve jsem mu dala povel "K noze", kde si sedl. Po té jsem mu dala před nos pamlsek a směřovala jsem ho směrem od jeho nosu. Nejprve se jen natahoval, nakonec vstal.
Musela jsem dávat pozor, abych ho odměnila hned, jakmile si stoupl. Pokud už udělal krok navíc, bylo to špatně, neboť by se při povelu "Vstaň" naučil "cestovat".
S tímto povelem jsme měli problém docela dlouho, neboť Crazy zůstal stát vždy, jen dokud jsem se nezačala narovnávat (zpočátku jsem se k němu samozřejmě skláněla). Až mi na jedné socializační procházce poradila Alča, která si všimla, že Crazy si sedá proto, že při narovnávání sahám do kapsy/pamlskovníku pro další pamlsek, abych ho mohla odměnit za výdrž ve stoje.
A jak vidí, že mu pamlsky mizí z dohledu, nutí ho to sednout (stejně jako při učení sedu pomocí luringu). Takže stačilo si dávat pozor, abych nesahala pro další pamlsek, dokud jsem se plně nenarovnala a slovně nepochválila.
Povel "vstaň" stále nemáme stoprocentní. Zatím se mi ho to nedaří naučit bez targetingu nicméně jakmile ho do pozice "vstaň" dostanu, je schopný v pozici vydržet i minutu, cože je celkem úspěch.

Poznámka: Odměna musí přijít hned jakmile si pes stoupne. Nesmí stihnout udělat krok dopředu, jinak se pes naučí, že povel "vstaň" znamená "udělej krok vpřed" a nikoli jen "postav se".

Gesto: Zatím jsem na vhodné gesto nepřišla, takže používám otevřenou dlaň před nos (target), ale zvažuji máchnutí rukou nahoru.
Povel: Vstaň
Pomůcky: Pamlsky (případně klikr, pokud používáte).
Kde cvičit: Kdekoli. Pozor na kamínky nebo horký chodník/asfalt. Na tom může klidně cvičení odmítnout.

Naše začátky s povel Vstaň - tentokrát pokus na měkkém povrchu nikoli na zemi u nohy. (Podzim 2013)

Jak jsem naučila povel - Lehni

28. prosince 2014 v 17:24 | Jana Š |  Jak jsem naučila ...

Jak jsem naučila povel - lehni

Rozhodla jsem se, že sepíši, jak jsem Crazyho naučila jednotlivé povely. Nemůžu zaručit, že stejný postup bude fungovat i na Vašeho psa, ale můžete to zkusit.
Budu moc ráda, když mi napíšete, zda se vám podle mého návodu podařilo tento povel pejska naučit, případně jestli jste narazili na nějaká úskalí a podobně. Díky

Jak má cvik vypadat
Pes leží rovně a dívá se na psovoda. Nenavaluje se na kýtu.

Cviky, které "lehni" předcházejí
Pro způsob, kterým jsem Crazyho povel naučila, jsem potřebovala, aby znal povel "Sedni". Vhodné je, zná-li své jméno.

Jak jsem ho to naučila
Povel "lehni" byl již trochu obtížnější. Opět jsem nechtěla použít nátlak (tlačení na lopatky), ale mírná manipulace v tom byla.
Crazyho jsem nejprve posadila, pak jsem vzala do ruky pamlsek a pomalu ho přibližovala k zemi. Crazy se však začal plížit za ním, místo toho aby si lehl. Proto jsem mu dala kšírky a ve chvíli, kdy se začal za pamlskem plížit, jsem ho lehce chytla za kšíry. Neškubala jsem za ně, ani jimi nijak netahala. Jen jsem je držela, aby nemohl dopředu.
Když zjistil, že se za pamlskem nemůže plížit, začal se sklánět k zemi, až si lehl. Pak dostal velikou pochvalu. Trvalo pouze jednu lekci (cca 10 min) než mu došlo, že si má lehnout a nikam necestovat.
Přesto na gesto začal reagovat asi až po týdnu. Do té doby jsem ho musela navádět pamlskem.

Gesto: Ruka směřující dlaní dolů
Povel: Lehni/down
Pomůcky: Pamlsky, kšírky, případně klikr, pokud používáte.
Kde cvičit: Nejdříve na pevné zemi - koberec, tráva. Pozor na horký chodník/asfalt, může se pak stát, že povel odmítne provést. Crazy má takovou specialitu, že si do mokré trávy nikdy nelehne.
Jakmile měl cvik zažitý, začali jsme cvičit na posteli, na klíně, na neostrých kamínkách apod.

Více než rok staré video, kde můžete vidět povel Lehni v Crazyho podání.


Shaping Lehni (bez použití gesta) říjen 2014

Lehni s použitím gesta - 10.10.2014

Luring - Lehni 17.01.2016
Na Facebooku jsme se bavily o tom, jak naučit psa lehni. Zkusila jsem tedy natočit video, jak se u lehni dělá luring. No, předvádět to se psem, který povel umí už jak na gesto, tak na slovní povel není jednoduché, ale třeba to trochu postup objasní.
Pamlsek musí dostat vždy v té poloze, kterou chcete naučit. Tedy pokud se má nučit lehni, musí mít na zemi i zadek. Jinak by se naučil poklonu.

Lehnutí lze využí třeba při fotografování nebo při péči o psa - kartáčování a pod.

Na Silvestra nestřílím

28. prosince 2014 v 14:46 | Jana Š |  Jak to vidím já
Na Facebooku vznikla jedna událost, která mě dosti zaujala. Její původní název "Na Silvestra nestřílím" byl později přejmenován na "Silvestr bez raket a petard".
Když jsem se tam včera ráno přidala já, bylo přihlášeno 5000 lidí, dnes už 31 000.

Byť to tak původně jistě nebylo zamýšleno, čím více lidí potvrzovalo účast, tím více se na stránce události rozpoutávali hádky mezi těmi, co si Silvestr bez ohňostroje nedovedou představit a těmi co jsou zásadně proti a nejraději by ohňostroje zakázali.

Jasně to ukazuje českou povahu. Lidi se dokáží zhádat kvůli každé "hlouposti" a nejsou ochotni slyšet argumenty protistrany. Sama jsem se přihlásila, že se události zúčastním.
Přiznám se, že moje účast nebyla podložená tím, že ohňostroj beru jako týrání zvířat (I když ty idioty, co hází petardy přímo po zvířatech - což jsme s Crazym zažili na vlastní kůži a u nás ve vsi je jedna fenku, která kvůli rachejtli co jí nějací prevíti hodili pod nohu, o nožku přišla - bych za týrání zvířat klidně nechala zavřít.), ale pro to, že je dle mého ohňostroj prostě vyhazování peněz. Když se můžu podívat na ohňostroj, které pořádá město/městys/vesnice, kde žiji, proč utrácet vlastní peníze, že?
Můžu je využít na, pro mě, podstatnější věci. Třeba semináře o výcviku psů. :-)

Mezi mými přáteli či známými je dost lidí, co celý rok naříkají, jak nemají peníze, že si musí půjčovat od přátel či rodiny na nájem - a na Silvestra (dle vlastních slov) utratí 2000 - 3000 Kč za rachejtle. Když jsou pořád bez prostředků, proč ty peníze raději neutratí za něco smysluplnějšího nebo si je nenechají stranou na nájem na příští měsíc?
Nad jednáním některých lidí prostě zůstává rozum stát.

Nicméně to co jsem chtěla napsat je, že mi přijde zbytečné dohadovat se nad tím, zda rachejtle ano či ne. Nechť si každý zváží, zda mu těch pár záblesků stojí za vynaložené prostředky. Protože jen kvůli psům, kočkám, koním či divokým zvířatům se nikdo, kdo sám nemá bojácné zvíře, rachejtlí nevzdá.

Spíše by se nad sebou měli zamýšlet ti, které baví házení petard po zvířatech úmyslně. Protože to je pořádná prasárna a tací by zasloužili, aby jim někdo oplatil stejnou mincí.

A na závěr pár mých postřehů.
- V obdodí okolo 31.12. psa raději nepouštějte z vodítka. I když se petard normálně nebojí, stačí aby mu nějaká "dobrá duše" odpálila petardu za zadkem a Silvestra a třeba i několik dalších dní strávíte hledáním svého tuláčka.
- Pokud se pes bojí ohňostroje zkuste ho to během roku odnaučit. Dají se koupit výcviková CD s bouřkou, ohňostojem, střelbou ... a tak ho na rány navyknout.
- Jestliže se váš pes bojí, vemte ho domů. Hrajte si s ním nebo cvičte, co nejvíce ho utahejte (i venku). Odpoutejte jeho pozornost od toho co se děje venku.
- Jestliže víte, že se váš pes bojí, nenechávejte ho doma samotného. V návalu paniky by si mohl ublížit - a nebo zdemolovat byt.
- Psa neutěšujte. Tvařte se, že se nic neděje. Nepobíhejte po bytě od okna k oknu, tím ho ještě více znervozníte.
- Několik týdnů před Silvestrem můžete psovi nasadit Bachovy Esence, ať už namíchané na míru nebo antistresové.
- Uklidňujícím lékům od veterináře se spíše vyhněte. Nevím, zda už jsou na trhu nějaké lepší léky (zeptejte se ho), ale ještě před třemi lety se dávaly takové, po kterých byl pes ochromený, ale vnímal vše. Tím pádem se dostal ještě do většího stresu, protože ho tělo neposlouchalo - nebyl schopný se postavit, motal se ..., ale děsivý element přetrvával.

Čím více psa v průběhu dne unavíte, tím lépe půlnoc zvládne.

Jsme na Facebooku

28. prosince 2014 v 10:41 | Jana Š |  Novinky
Původně jsem Crazyho web an a FB vůbec dávat nechtěla, ale jelikož mě pár lidí ukecováalo, ať ho tam dám, tak je tento blog nyní i na FB. Vesměs tam budu dávat odkazy na aktuální stránky, ale sem tam vložím i samostatný příspěvek. Zážitek, příliš krátký na to, aby stálo za to ho uveřejňovat zde, ale Fb je pro mini příspěvky ideální.
Takže pokud jste na FB a chcete sledovat aktuality na tomto blogu najdete nás na stránce I jorkšíra lze vycvičit :-)

Do konce roku ještě přibude několik článků. Třeba o FB události Silvestr bez rachejtlí a petard, které se účastním a potažmo o Silvestru jako takovém a dalé jsem nachystala řadu článků do rubriky Jak jsem naučila povel ...

Crazy na letošním prvním sněhu 26.12.2014 :-) Konečně občas přináší :-)

Jorkšír a hvězdičky z korálků

23. prosince 2014 v 20:26 | Jana Š |  Crazy doma
Jak jsem již psala v rubrice Korálkování, letos jsem se pustila do hvězdiček z korálků.
Když jsem je fotila na web, tak samozřejmě Crazy asistoval. Však jak vezmu foťák do ruky, musí být u toho.
Takže vzniklo pár fotek, které dostali pracovní název SOUHVĚZDÍ PSA :-)

Crazy s hvězdou na zadku :-)
Crazy s hvězdou na čele
Souhvězdí psa, aneb Crazy v povelu Chcípni, obklopen hvězdičkami z korálků :-)
Crazy v povelu Hlavička

Apassionata - Zlatá cesta

14. prosince 2014 v 11:58 | Jana Š |  Jak to vidím já
Na Apassionatě jsem byla v roce 2010, 2011 a 2012. Loni se v ČR nekonala. Když jsem zjistila, že se letos opět vrací, chvíli jsem váhala zda do toho jít či nikoli.
První vystoupení, na kterém jsem byla se mi sice dost líbilo, ale každý další rok mi přišel o něco horší a především vystoupení stále stejná.
Když jsem četla recenzi, že došlo ke změnám v programu a jsou nová vystoupení, rozhodla jsem se to zkusit. A NELITUJI.

Dorazila jsem už o hodinu dříve, abych se nemusela mačkat u rentgenů a v klidu našla své místo. Pak už jsem se jen bavila tím, jak se lidé uvelebují na místech, aby byli za chvíli jinými návštěvníky nebo pořadateli vyhnání s tím, že jsou sice na správných sedadlech, ale ve špatném sektoru. :-)

Záčátek byl opět poněkud ucouraný a já si říkala, zda to vůbec mělo smysl, ale pak už to stálo za to.
Jako obvykle mě nejvíce uchvátili španělé a frísani, ale překrásný byl také Azteca. Nechyběli ani oslíci, poníci, shire a bretoň a nově též koně plemene Menorquin, o kterém jsem ještě nikdy nečetla a že mám knížek o koních spoustu.

Ze starých vystoupení chyběli islanďani a volná drezúra lusitano (alespoň mám dojem, že to byli lusitáni, či něco podobného), což mě osobně vůbec nevadilo.
Naopak je ve volné drezúře nahradila směsice koní několika plemen (arab, frís, španělé, poník a shetlanďan). To vypadalo daleko lépe než stádo bílých/plavých koní a také si vysloužili bouřlivý potlesk.

Džigitovka letos dostala více prostoru a ve většině dalších vystoupení jsme se dočkali vzpínání, chůze po zadních a dalších nadzemních cviků vysoké školy (dokonce i v podání shtelanda a bretona), opravdu rychlého a dlouhého couvání a poprvé také ukázky westernu.

Při závěrečném defilé se účinkující dočkali potlesku ve stoje. Takhle nadšenou atmosféru jsem na Apassionatě ještě nezažila.
Jako vždy i na závěr letošní show jsme mohli sejít k aréně a pohladit si některé z vystupujících koní, poníků a oslíků. V té době už velká část téměř zaplněné arény odešla a udělala chybu. Za prvé mohli být svědky žádosti o ruku mezi dvěma z tanečníků (a ona řekla ano :-)) a když koně opouštěli arénu, ještě nějaký ten kousek předvedli. Ať už velmi rychlí cval ve volnosti, rychlé couvání přes celou délku arény (divím se, že se mu nezamotali nohy) nebo odchod po zadních.

Mám pocit, že letos to poprvé opravdu za ty peníze stálo a doufám, že příští rok to bude stejně dobré nebo ještě lepší než letos. :-)

A na závěr pár videí. Jsou z youtube kanálu Apassionaty a můžete v nich vidět několik ukázek z vystoupení.

Ukázky z většiny vystoupení show

Ukázky z akčních vystoupení
Ukázky z drezúrních vystoupení

Hvězda s bohatým středem

10. prosince 2014 v 16:32 | Jana Š |  Korálkování
Tak nějak jsem nevěděla jak tento styl hvězdičky pojmenovat, neboť v knize Třpytivé vánoční ozdoby z korálků, odkud je návod, má název jen podle barvy.
Jelikož jsem je však dělala z korálků zcela jiných barev, nepřijde mi takový název vhodný.

Tetnto styl hvězdičky se mi líbí nejví, takže jich mám také prozatím nejvíce hotovo. Zkoušela jsem je z různých velikostí korálků a podle toho to také vypadá :-)

Hvězda z tmavých perliček
Hvězda z bílých preliček.
Hvězda z tmavých ohňovek
Hvězda z čirých ohňovek

Všechny hvězdy

Jednoduchá pěticípá hvězda

9. prosince 2014 v 16:06 | Jana Š |  Korálkování
V knížce Třpytivé hvězdy z korálků nakladatelství Topp se tato hvězda jmenuje Malá hvězda. Jenže v knížce je šesticípá. použila jsem trochu odlišný rozměr korálků, takže výsledkem je hvězda 5-ticípá. Nicméně i tak je dle mého moc hezká.

Červená hvězda z korálků
Zelená hvězda z korálků
Modrá hvězda z korálků
Všechny tři hvězdičky

Stříhání jorkšírského teriéra

7. prosince 2014 v 9:36 | Jana Š |  Jak to vidím já
Dle standartu jorkšírského teriéra se jedná o psi s dlouhou srstí, ideálně až na zem. Venku se však s takovými psi obvykle nesetkáte.
Mít psa v dlouhé srsti není zvlášť náročné, jestliže má pes srst kvalitní (což bohužel u psů bez PP zdaleka nebývá pravidlem) a nechcete ji udržovat přímo ve výstavní kvalitě.
Pokud máte psa s kvalitní srstí, stačí 1x denně vyčesat (u hedvábných psů často stačí česat třeba i jen 1x za 3 dny), koupání psa čeká zhruba každých 3-6 týdnů. Obvykle se po koupání používá i kondicionér.

U výstavních psů je pak péče náročnější. Srst se musí napouštět olejem a balit do balíčků, aby se nepoškodili konečky. Pokud už potkáte výstavního psa na ulici nebo třeba na cvičáku, bude mít srst zabalíčkovanou a pravděpodobně i nějaký lehký obleček, aby zabránil případnému rozbalení.

Výstavní jorkšír se zabalíčkovanou srstí a v ochraném oblečku.
Odměnou za takovou péči je pak pes splňující standart a možnost vítězství na výstavách. Jelikož však Crazy není výstavní pes, nehodlám ho dlouhou srstí "trápit" a tak její délku udržuji v přiměřených mezích.

Jorkšírský teriér ve výstavní srsti.

Jorkšírský teriér je nicméně pes, kterého lze stříhat a vypadá dobře. Dříve se stříhalo prakticky výhradně "na westíka" ), dnes většina psích salonů vychází zákazníkům vstříc a psa vám ostříhají přesně dle vašeho přání.
Nikdy jsem Crazyho na westíka stříhat nenechávala, neboť se mi kulatá hlava u jorků moc nelíbí. Takže hlavu, nohy a ohon nechávám dlouhé a tělo nechávám stříhat.
Majitelům psů v srsti (ať už výstavní nebo ji prostě jen udržují delší, protože se jim to líbí) se často zlobí, že si lidé pořídí jorkšíra a pak ho stříhají, když jeho přirozeností je srst dlouhá. Proč si třeba nepořídí krátkosrstou čivavu?

Když se mě na to někdo zeptá, je moje odpověď jasná. Čivava není jorkšír. Povahově je to jiný pes. A za druhé jakožto alergička jsem chtěla psa, který nepouští chlupy.

Crazyho tedy jako mnozí jiní nechávám stříhat, byť je papírový. Poprvé jsem ho nechala ostříhat v 9-ti měsících. Z černého psa se tak rázem stal pes stříbrný. Přes zimu však nechávám narůst srst dlouhou.
První stříhání v roce Crazyho čeká, když se začne oteplovat - tedy někdy v dubnu. To, ale ještě nejde do hola. V červnu přecházíme na 5 mm, v srpnu už mu nechávám srst zkrátit jen na 1,5 cm a poslední stříhání v říjnu zkracujeme jen na 2,5 cm. Pak ho nechávám zarůst.

Crazy v zimní srsti a po ostříhání. Tehdy jsme ještě chodili do psího salonu Dasty a tohle ostříhání nedopadlo vůbec podle mých představ. Takže jsme změnili salon.
Crazy v zimní srsti 2014
Crazy po prvním zkrácení - jen upravená hlava a oholené uši
Crazy letos prvně na 5 mm.

Momentálně chodíme do psího salonu Sofie a nemůžu si ho vynachválit. Pokud chcete můžete se psem zůstat po celou dobu úpravy, pokud ne, můžete si jít zatím nakoupit. Salon Sofie se nachází u metra Luka, takže je v blízkém okolí Tesco expres, Albert, Kik, nekolik květinářství, lékáren, trafik a papírnictví, najdete zde i drogerie Rossman a Teta.
"Kadeřnice", prostředí i ceny jsou velmi příjemné. V zásadě máte pocit, že vstupujete do lidského kadeřnictví až na ty spousty oblečků a stůl na stříhání ve prostřed místnosti.

Upravit jorkšíra si však člověk může doma i sám.
Nápomocen by vám mohl být článek "chodníkoví" šampioni; 4. díl.
Nejlépe je, postavit psa na pračku či stůl. Za prvé se vám bude lépe pracovat, za druhé vám neuteče.
Pes by mě mít zvládnutou základní poslušnost. Důležité je především zůstaň. Předpokládám, že nikdo nechce, aby mu pes seskočil ze stolu a oproti psímu salonu, asi nebudete mít doma vývazy.
Zvláště při prvním stříhání je třeba pracovat pomalu a hodně odměňovat. Některým psům vadí zvuk fenu či holícího strojku. Když jsem Crazymu prvně holila uši sama, nejdřív jsem mu dala strojek očichat, pak jsem ho zapnula ve větší vzdálenosti od něj a odměňovala, když se nebál. Až pak jsem se vrhla na uši, dělala jsem časté pauzy a odměňovala klid. S fénem jsem postupovala stejně a z počátku jsem ho pouštěla jen na první rychlostní stupeň.

Jak jsem se zmínila výše Crazymu sama upravují uši - vyholení do jedné třetiny a obstřihnutí. Používám "lidský" strojek na vlasy a nůžky s kulatou špičkou (koupíte v lékárně). Také mu vystřihávám chlupy mezi polštářky, upravuji tlapky a vystihávám ho kolem očí, konečníku a zastřihují dlouhé chloupky na špičce penisu.
Zvláště na zadaček je třeba dávat pozor. Už jsem se setkala se dvěma lidmi, kterým jorkšír kvůli chlupatému zadečku málem umřel. Jednou z nich byla naše první psí "kadeřnice".
Jork často sáňkoval a snažil se kousat do zadku, čemuž panička nevěnovala velkou pozornost. Po pár dnech se začal svíjet v bolestech, snažil se kadit a nešlo mu to. Panička ho tedy popadla a jela s ním na veterinu, neboť si myslela, že něco sežral a to ho ucpalo. Veterinář ho nejdřív prohmatal a pak mu chtěl změřit teplotu. Do konečníku se, ale nedostal, protože chlupy kolem něj byly zcela slepené zbytky stolice. Stačilo pořádně vystříhat okolí řitního otvoru, pes se vykadil a byl zase jako rybička. Podobný příběh si můžete přečíst i v jedné z knih veterináře Herčíka - tak mě napadá, jestli zrovna nešlo o naší kadeřnici. :-D

Pokud chci celkovou úpravu, pak jdu do salonu a s drápky na veterinu, neboť drápky jsou jediný úkon, u kterého Crazy prostě držet nebude.
Pokud není čas zajít do salonu, tak sama upravuji ofinku a trochu zkracuji délku hlavy, aby si ji nepřišlapoval. Nicméně ho ani sama ani v salonu nenechávám stříhat do kulata. Střih na westíka se mi moc nelíbí.

Pokud si chcete stříhat jorkšíra sami, je podle mne ideální, když zajdete alespoň jednou do salonu, kde smíte být přítomni po celou dobu (a osobně bych nikdy nešla do salonu, kde během stříhání být nesmím) a podíváte se, jak se to dělá. Videa a knihy jsou dobrá věc, ale přeci jen to nenahradí, vidět stříhání na vlastní oči.

Jen na jednu věc je třeba myslet. Pes bude v salonu v cizím prostředí, takže se tam může chovat daleko slušněji, než až se ho budete snažit stříhat doma.

Crazy ostříhaný na 3 mm. Rok 2013. Na 3 mm byl tehdy stříhán poprvé a naposledy. Zdálo se mi to už moc, takže teď už nejdeme pod 5 mm.


Návrat do štěněctví :-)

4. prosince 2014 v 17:57 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
Tak hloupé slovo jako štěněctví mě už dlouho nenapadlo :-D, ale pes se přece nemůže vracet do dětství, když není člověk, no ne?
Crazymu budou brzy 3 roky. Vlastně už zbývá jen 24 dní. Holt stárne drobek.

Když byl mrňavý, hrozně miloval pet lahve, jako ostatně většina psů. Vydrželo mu to zhruba do 10-ti měsíců. Pak ho to nějak přestalo bavit. Sice ho praskání zmačkávané lahve lákalo, přiběhl, ale hned zase zmizel.
Včera táta mačkal láhev, Crazy se k němu přiřítil a začal na něj poblafávat a lítat kolem jak magor. Tak mu jí táta dal a to bylo radosti. Hryzal ji, utíkal s ní a zase nám ji nosil, pokládal ji na zem a čekal, kdy se pro ní sehneme a honem s ní zdrhnul ... prostě se vyřádil jako už dlouho ne.

Bohužel jsem zorvna neměla po ruce foťák, abych to natočila. Nicméně, zde jedno video z jeho štěněctví :-D Konkrétně ze tří měsíců.

A aby v článku bylo i něco aktuálního příkládám jedno adventní foto.
Místo, aby se po koupání sušil, musel mi přijít prudit do záběru. Tak jsem ho hned naaranžovala - jen příště musím nejdřív učesat :-)

Adventní věnec

3. prosince 2014 v 19:28 | Jana Š |  Korálkování
Adventní věnec z korálků

První pokus