Listopad 2014

Recenze: Petit Sushi

22. listopadu 2014 v 21:03 | Jana Š |  Lahodné pamlsky

Petit Sushi


Hmotnost: 50 g
Popis: Masový doplněk pro malá plemena psů. Doplňkové krmivo po psy.
Složení: Kuře (70%), treska (10%), škrob, rostlinný glycerin, cukr, přírodní chuť
Analytické složky: protein 30%, tuk 1,0%, popel 5%, vláknina 0,6%, vlhkost 20%
Krmný návod: Podávejte jako speciální odměnu. Obsahuje EU povolené konzervační látky. Skladujte v suchu a chladu
Po otevření sáček znovu uzavřete a uložte do lednice. Nepodávejte psovi sušící prostředek. Není určeno k lidské konzumaci.
Zdroj údajů výše: Obal pamlsků Petit Sushi

Další pamlsky, které jsme vybrali pro recenzi jsou Sushi. Crazy má kombinace kuře-ryba (případně jehně-ryba) velmi rád.

Sushi je velmi podobné pamlskům Let's Bite Cod Fish and Chicken a Chicken Sandwitch. Dle složení však obsahují navíc cukr a glycerin (nebo na pamlscích Let's Bite tyto suroviny nejsou uvedené).

Jedná se o poměrně měkké pamlsky. Mají nenápadnou vůni a tvar krátkých tyčinek o velikosti cca 1,8x0,7 cm, ale mohou být i kratší nebo delší (viz. foto níže). Jedná se o kuřecí maso, které má nahoře i dole plátek tresky.
Pamlsky se dají dát celé (pro rozmazlení) nebo je lze dobře štípat nehty na malé kousíčky. Ty využívám k výcviku, neboť je pes snadno spolkne a nezdržuje se žvýkáním.
Množství pamlsků se řídí tabulkou a určuje se dle hmotnosti psa v dospělosti. Crazy jich smí 5-11 denně (pro hmotnost 1-4 kg).

Naše hodnocení:
Pro mě pamlsky jemně voní (nebo smrdí) po rybách :-). Crazymu naopak voní velmi.
Dobře se štípou na malé kousky, které jsou vhodné k výcviku.
Crazymu moc chutnají a dobře se mu koušou.
Jako mínus bych zmínila větu: EU povolené konzervační látky. Jelikož Ečka sleduju i ve svém jídle, dost by mě zajímalo, co se pod touto formulkou skrývá.

Další informace získáte na stránce Petit 2014

Za vzorek děkujeme M.H. od firmy Brit.


František Šusta po druhé

22. listopadu 2014 v 20:06 | Jana Š |  Pozvánky na psí akce
Před nějakou dobou jsem tu psala článek Všechny knižky o výcviku vyhodit, kde jsem se zabývala knihou Františka Šusty: Trénink je rozhovor, ve kterém má i váš pes co říci.
Nyní se k panu Šustovi ještě jednou vrátím. Ještě před přečtením knihy jsem několikrát narazila na zmínku o jeho seminářích. Vesměs však byly ihned plné a především se uskutečňovali ve Škole psích sportů v Horních Počernicích, často až ve večerních hodinách. Což je pro mne bez auta nemyslitelné.

Nyní si však pan Šusta semináře začal pořádat sám, takže je cena příjemná - 700 Kč za den - a budou se odehrávat ve škole na Opatově kousek od metra. Je možné si zvolit semináře celodenní (dle typu cca 9:00 - 19:00) nebo zkrácený večerní, kdy se začíná kolem 17:00 a končí ve 22:00 - 23:00.

Tentokrát jsem nezaváhala a přihlásila se na všechny tři celodenní víkendové semináře. Moc se na ně těším. Pan šusta přeci jen dělá pozitivku trochu jinak, pro mě pochopitelnějším způsobem, a vidět k tomu i ukázková videa a vypracovávat úkoly bude určitě velmi zajímavé.
Semináře jsou bohužel bez psů, nicméně loni byli i praktické tréninky, tak třeba budou i letos a budeme mít štěstí se jich zůčastnit.

Úvod do pozitivního posilování + Pozitivní posilování podrobně - Základy pozitivního posilování. Prostě o čem to je :-)
Besedosemináře "Jak naučit" a "Jak odnaučit" - Před seminářem účastníci dostanou dotazník na jehož základě budou vybrána témata, která se na besedoseminářích budou probírat.
Trénink je rozhovor - Seminář ke knize stejného názvu. Na ten se těším nejvíc.

Jsem na ně opravdu moc zvědavá. Rozhodně zde pak napíši jaké to bylo.

Šestý společenský výcvik s Míšou

22. listopadu 2014 v 17:13 | Jana Š |  Poslušnost HafBO
15.11.2014

Po dlouhé době se mi konečně podařilo přihlásit k Míše. Její hodiny jsou vždy hned plné, takže to byl spíš zázrak. Příště dvě už plné jsou, ale třeba mi volné místo odchytí hlídací pes.

No, ale abych to "nezakecala" :-) Na místě jsme byli už krátce po půl desáté, takže jsme vyrazili na procházku do lesa. Nikde ani noha, tak jsem Crazyho pustila. Lítal jak splašený. Zjevně si užíval šustícího listí a nádherně přibíhal na zavolání.

Na místě jsme byli jako první, za námi dorazila Míša. Pak se objevila Lawi (stafordka) a Bára (zlaťák) s Bellou (hovawartka). Se spožděním dorazil Aiko (foxteriér). je to spolubydlící Daše, který se posledně s Crazym popral na sportovce, takže jsem byla ve střehu. Nechala jsem ho s ním sice očichat, ale ve chvíli kdy Aiko jen nepatrně zavrčel, jsem ho stáhla. Nicméně krom onoho zavrčení, k žádnému náznaku agrese nedošlo, což mě potěšilo.

Začali jsme cvičením v řadě - polohy u nohy, změny směru a přivolání za chůze k noze. Vše šlo Crazymu skvěle (nepočítám mé motání vlevo v bok a vpravo v bok).
Pak už následovala zábava.
Přivolání k noze za chůze před řadou
Probíhání slalomem
Probíhání skrz pneumatiku
Probíhání slalomema hned na to pneumatikou
Přivolání skrz pneumatiku
Přivolání skrz řadu
Přivolání s výměnou psů (odložení do lehu a odchod k druhému psu, po té přivolání svého) - to se mu napoprvé nepovedlo, vyrazil za mnou bez povelu. Po druhé už byl super.
Přivolání dvou psů najednou (Crazyho a Belly).

Celkově byl Crazy super. Co si tak vybavuji tak dvě velké chyby byli, že přiběhl na přivolání dříve než jsem dala povel a pak mě jednou při přivolání k noze za chůze předběhl.
Dvkrát se zarazil u jedné tyčky na slalomu, ale to byla moje chyba, ne jeho. Poslední dvě opakování už byli bez chybné.

Na to, že jsme na poslušnosti byli po šesti týdnech, tak byl super. Je vidět, že nezapomíná (však cvičíme každou procházku) a i když u nás není tak velká možnost cvičit mezi psi, tak mu to problém nedělá.

Ale co musím vyzdvihnout je to, že si nádherně hrál. Zakusoval se do pískacího přetahovadla, dokonce držel tak, že jsem ho na něm i poponášela. Takhle krásně si se mnou nehrál ani nepamatuju a jak ukázkově vrčel :-)
Za hru vždy dostal odměnu - podle tréninkového plánu určeného Pavlou, tak snad se opravdu naučí si hrát :-)

Sportovní přípravka s Pavlou 3

21. listopadu 2014 v 16:48 | Jana Š |  Sportovní přípravka HafBO
27.10.2014

Dnes jsem měla dovolenou, takže jsme si hned ráno dali pořádnou procházku.
Odpoledne jsme hned na procházku navázali odjezdem na cvičák. Čekal nás strečink, který jsme ještě nedělali. Kromě nás dorazil jen Mojo.
A jelikož nás bylo méně, probrali jsme strečink rychle, takže pak Pavla přinesla balanční čočku a míč a tak si psi ještě zacvičili na míčích.

A jaké cviky ze strečinku jsme dělali?
Otočení hlavy vlevo (pes stojí)
Otočení hlavy vpravo (pes stojí)
Otočka vlevo
Otočka vpravo
Veverka (obě nohy co nejvýš)
Pac (co nejvýš)
Ťap (co nejvýš)
Kuk

Po cvičení
Chytit nohu za packu a zvednout ji (jako když pes sedí, ale musí stát) - levá/pravá
Chytit nohu za koleno a natáhnout nahoru a dozadu - levá/pravá

Sportovní přípravka s Pavlou 2

20. listopadu 2014 v 16:43 | Jana Š |  Sportovní přípravka HafBO
20.10.2014

Dnes jsme byli na Sportovní přípravce.
Krom nás se zúčastnil Mojo (border kolie), foxteriér Daš a stafordka Lawi.

Na úvod se Crazy serval s Dašem. Tedy Daš si chtěl asi jen hrát, ale Crazy byl na vodítku a jak na něj Daš vletěl a Crazy nemohl ustoupit, tak se do sebe s brutálním řevem pustili. Nicméně se ani jednomu nic nestalo. Pavla Daše čapla a z Crazyho sundala.

Dnešní téma Sportovky bylo Sebekontrola. Učili jsme se hrát dvě hry Susan Garret - Tvoje volba a Drž, sedni, drž.

Tvoje volba
Fáze 1: Na dlani leží pamlsek. Pokud se na něj pes odbývá, schová se. Pokud ne, dá se psovi druhou rukou s povelem Ber nebo Vezmi.
Fáze 2: Na dlani leží pamlsek. Pokud se pes dobývá, schová se. Pokud ne, dá se psovi povel Ber nebo Vezmi. (PEs si ho vezme rovnou z dlaně).
Fáze 3: Totéž, ale nestačí pokud se pes od pamlsku jen odvrátí, ale musí navázat oční kontakt (couvat od pamlsku apod., dle vlastního rozhodnutí).
Fáze 4: Na zemi leží pamlsek. Pokud se na něj pes dobývá, schová se. Pokud ne, dostane povel vezmi. Seděla jsem u něj na zemi.
Fáze 5. Totéž, ale vyžadujeme oční kontakt (couvání apod.).
Fáze 6: Pamlsek leží na zemi a pokud se na něj pes dobývá schová se. Pokud ne, dostane povel vezmi. Stojíme.
Fáze 7: Totéž, ale vyžadujeme oční kontakt (couvání apod.).

Drž, sedni, drž
Pes musí vydržet v klidu, i když vidí hračku, dokud nedostane povel drž. Pes hračku drží na povel drž, povel pusť (pustí), musí se uklidnit (ideálně sednout) a následuje opět povel drž a další hraní.
Dříve Crazy tuhle hru miloval, ale momentálně na hračky dost prdí. Takže mi zatím máme především chválit zájem o hru a držení a dál se uvidí.

Recenze: Petit Anti-Stress

19. listopadu 2014 v 17:53 | Jana Š |  Zdravé pamlsky

Petit Anti-Stress


Hmotnost: 50 g
Popis: Měkký funkční polovlhký pamlsek. Pomáhá zvládat stresové situace. Doplňkové krmivo po psy.
Složení: Kuřecí moučka, hydrolizovaný kuřecí protein, rýže, lososový olej (5%), hydrolizovaná kuřecí játra, glukózový sirup, kolagen, šípky 2000mg/kg, černý rybíz 1000mg/kg
Analytické složky: protein 15%, hrubý tuk 7,60%, vlhkost 17%, hrubý popel 2%, vláknina 1,20%
Krmný návod: Funkční pamlsek pro uklidnění a zvládání stresových situací. Pravidelné podávání funkčního pamlsku vašemu psovi pomáhá zvládat stres. Dodržujte doporučené maximální dávky uvedené v krmné tabulce. Obsahuje EU povolené konzervační látky. Spotřebujte do data uvedeného na obalu. Skladujte na suchém, tmavém a chladném místě.
Zdroj údajů výše: Obal pamlsků Petit Anti-Stress

Důvodem proč jsem vybrala tyto pamlsky jako první, na které napíši recenzi je ten, že si je jako první vybral Crazy. Měl možnost výběru hned z několika druhů pamlsků Petit, ale právě tento ho zaujal nejvíce. Dokonce mi pytlíček s nimi i sám přinesl - a to cokoli v tlamě nosí tuze nerad.

Jelikož si nemyslím, že by byl Crazy ve stresu, tak bych v obchodě po tomto druhu pamlsků nespíš nesáhla. Nicméně Crazymu velice chutná a zjevně je zařadil velmi vysoko ve svém žebříčku hodnot. Prostě by se pro ně přetrhl a tak je používám k výcviku. :-).

Jedná se o poloměkké (Nenazvala bych je měkkými, ale rozhodně nejsou tvrdé.) pamslky příjemné vůně, ve tvaru úzkých srdíček. Jejich velikost v nejširším místě je cca 1,2x0,9 cm a ačkoli jsou malé, Crazy je kouše, pokud je dostane celé. Velice dobře se lámou na menší kousky, takže je lze využít i při výcviku.
Je však nutné řídit se tabulkou. Crazy by jich měl denně sníst maximálně 8-11 ks (váhová kategorie 3-4 kg, on má 3,2 kg).

Naše hodnocení:
Pamlsky hezky voní, dobře se lámou, takže je lze využít i k výcviku. Crazy pro ně udělá opravdu všechno.
Doplnění 2015: Máme s nimi už i zkušenost co se týče stresu. Crazy nemá příliš v oblibě petardy, ale silvestra jsme zvládli poměrně dobře. Už týden předem jsem začala cvičit jen za tyto pamlsky a Silvestrovkou noc jsme trávili také cvičením za "antistresky". Crazy to zvládl skvěle.
Jako mínus bych viděla nevhodnost pro psi alergické na kuře. Zrovna u "antistresek" by bylo fajn, kdyby byli pro všechny pejsky.
Jako další mínus bych zmínila větu: EU povolené konzervační látky. Jelikož Ečka sleduju i ve svém jídle, dost by mě zajímalo, co se pod touto formulkou skrývá. Pamlsky nejsou vhodné pro psy trpící alergií na kuřecí protein.
Další informace získáte na stránce Petit 2014

Za vzorky děkujeme M.H. od firmy Brit.

Obal pamlsků je růžový a je na něm vyobrazena čivava.
Velikost srdíček je cca 1,2x0,9 cm v nejširších místech.

Jedny z mála pamlsků, které si Crazy i přinese, jen aby je dostal.

DogWalking - lekce druhá

19. listopadu 2014 v 16:14 | Jana Š |  DogWalking HafBO
12.10.2014
Dnes jsme vyrazili na dogwalking. Míša byla tak hodná, že nás vzala s sebou. Zjistila jsem, že bydlí ve vedlejší vsi.
Sešlo se nás 5 - zlatá retrívřice Bára, hovawartka Bella, prt Bobík, stafordka Lawi a my. K tomu ještě Míša vzala RR Rivíka a berňáka Marwina.

Tentokrát jsme vyrazili do Divoké Šárky a hole jsem nakonec měla jen já. Míša šla se dvěma psy, takže měla plné ruce práce i bez holí a ostatním se asi nechtělo :-)
Crazy šel ze začátku krásně, takže jsem hole i využila, ale pak začal táhnout stranou, místo toho, aby táhl dopředu, takže jsem je nakonec využila tak nanejvýš čtvrt hodiny. Prakticky celých 6,5 km klusal nebo cválal.

Cestou jsme narazili na lovecké zkoušky. Rychle jsme prošli kolem ať nerušíme. Jeden z myslivců z nás byl celkem vykulený a ptal se druhého stojícího vedle, jestli je to fakt jorkšír :-D

Moc jsme si to užili. Příště asi hole brát nebudu a zkusím nejdřív procvičit to tahání. Taky mě napadlo zkusit se podívat, zda bych nesehnala tenčí šňůru s amortizérem. Přijde mi, že je na Crazyho moc těžká a zbytečně ho při práci ruší.

Petit - řada krmiva pro trpasličí plemena psů

18. listopadu 2014 v 18:51 | Jana Š |  Petit
"Receptury řady Petit jsou navrženy v souladu s přirozenými výživovými potřebami malých psů, na základě jejich specifické anatomie a s ohledem na jejich dlouhověkost.
  1. speciální tvar a velikost granulí,
  2. vysoký obsah masa (nad 60 %) a energie, "low grain" a "grain free" receptury
  3. vysoká stravitelnost (bez pšenice, bez kukuřice, bez alergenů)
  4. s funkčními komponenty, které přispívají ke zlepšení kondice a kvality srsti.
Výživový program je navržen dle 3 základních věkových fází : štěně (1-12 měsíců), dospělost (1-10 let) a senior (nad 10 let). Různé zdroje masa pro výživu v období dospělosti jsou zárukou kompletního pokrytí spektra esenciálních aminokyselin, nezbytných pro výživu svalů a správné fungování organismu."

To se můžete dočíst na webu http://www.krmivo-brit.cz


Je to několik týdnů co mě kontaktovala Monika, zda bych s Crazym nechtěla otestovat krmivo Petit a a napsat o něm recenze na svůj web.
Jelikož jsem měla stejně v plánu ho vyzkoušet, tak jsem samozřejmě kývla.
Jaké bylo mé překvapení, když kromě suchého krmiva Petit - Petit Dry Adult Turkey with Rice Low Grain 1,5 kg
a Petit Dry Adult Chicken & Cranberries Grain Free - dorazila i celá řada Petit pamlsků, kapsiček a konzerv.
Takže nyní čekejte články o různých produktech řady Petit.

Recenze budou objektivní, co mi o tom Crazy "poví" :-D, to napíši. Samozřejmě Crazy hned poznal, že tašky co jsem přivlekla domů obsahují něco pro něj a hned začal kolem tajtrlíkovat.
Když jsem vše vyskládala na postel, hned si vylovil Petit Delicious Snack Sushi 50 g. Vzápětí je však vyměnil za Petit Healthy Snack Anti-Stress 50 g, kterého by klidně sežral celý pytlík.
Za Anti-Stress krásně cvičil ... no, ale o tom bude v článku věnovaném přímo tomuto druhu pamlsků.

A teď ještě nějaké fotečky.

Crazy pózuje s řadou Petit, kterou bude v příštích dnech a týdnech testovat.

I vůně procházející přes pytlík stačila k tomu, aby si vybral pamlsky, na které nedá dopustit.

Jedenáctý společenský výcvik s Alčou

18. listopadu 2014 v 16:02 | Jana Š |  Poslušnost HafBO
25.09.2014

Chytli jsme dřívější autobus, než jsem čekala a tak jsme na cvičáku byli už před půl šestou. Rozhodla jsem se proto, že se ještě projdeme.
Vyrazili jsme do lesa, který je okolo cvičáku a hezky jsme se prošli. Nikde ani noha a po pár metrech jsem netušila, kde jsme, ale na druhou stranu jsem věděla kudy zpět, takže to bylo dobré. Nakonec jsme vyšli, jen kousek od místa, kde se stáčíme zpět ke cvičáku, když se jdeme projít jen po cestě, takže to bylo ok.

Na cvičáku jsme byli jako první. Po té přišla Bára (zlatý retrívr), Almas (saluki), Kira (bearded kolie) a nakonec Bobík (prt).
Zpočátku si Crazy jen čichal a vůbec nevnímal, ale když se mělo začít pracovat, tak se chytil. Byl opravdu moc dobrý. Chodil u nohy, změny směru zvládal, stejně jako výdrž v pozici. Válel se jen 2x. Odložení, přivolávání i odkládání za chůze u nohy měl super.

Nějak už není moc co psát, když je tak šikovný :-)
Začínám mít však pocit, že nám hodiny u Alči už moc nedávají. To co se tam učíme, už vesměs umíme. Ne sice dokonale, ale umíme.
Nicméně pořád je to skvělá příležitost, jak se naučit pracovat mezi psy a o přestávkách se s nimi vyřádit. Zatím jsme přihlášeni ještě na jednu hodinu poslušnosti a nově se objevila Sportovní přípravka, kde v první hodině bude cvičení na balonech a strečink a ve druhé cvičení sebekontroly pomocí her a cviků. Jsem na to moc zvědavá.

Sedmá socializační procházka s výcvikem

17. listopadu 2014 v 15:55 | Jana Š |  Socializační procházky HafBO
24.09.2014
Od půl sedmé nás čekala socializační procházka s výcvikem. Tentokrát s námi šla i Lenka s Tracy. Krom nás tam byl ještě prt Sam, bíglice Bára a sheltie Nedy.

S Lenkou jsme se sešli už kolem půl šesté, abychom spolu nechali štěkny vylítat. Crazy z ní byl opět na nervy, pořád ji chtěl obskočit, takže ho párkrát pořádně uzemnila. Vůbec to bylo veselé.

Sam s Nedym se do sebe docela brutálně pouštěli, pak se občas ozval i Crazy na Nedyho, protože si Tracy hlídal. Tracy chodila za mnou, když jsem zavolala Crazyho. Ale byť to měl hodně náročné, tak pracoval docela hezky.

Při slalomu se do sebe pustili právě Nedy a Sam, při přivolávání se Crazym nejdřív moc nechtělo, ale pak to bylo ok.
Chůze u nohy byla docela katastrofická, ale odložení měl moc hezké.

No, byla to docela divočina, ale užili jsme si to. Když jsme čekali na autobus, tak si Crazy s Tracy ještě pohráli a pak jsme už jeli domů. Tracy prý v autobuse odpadla. V našem autobuse bylo skoro plno, takže jsme si sedli na první volné místo - "vedle" řidiče. Crazy mi celou dobu seděl na klíně a koukal se přes přední sklo, stejně jako když jsme na cvičák jeli. Zjevně se mu to moc líbilo.

DogWalking - lekce první

16. listopadu 2014 v 15:45 | Jana Š |  DogWalking HafBO
Dne 16.09.2014 jsme se zúčastnili první lekce v DogWalkingu.

V Butovicích jsme byli o něco dříve - tedy o půl hodiny. Obloha byla trochu potemnělá, ale věřila jsem, že pršet nebude.
Byli jsme se ještě trochu projít a vrátili se zpět ve čtvrt. To už byli na místě Míša s RR Rivíkem a maďarská krátkosrstá ohařka Jessie. Crazymu se Jessie moc líbila a sem tam ji dost provokoval.

Než vůbec stihli přijít ostatní, začal poměrně prudký déšť. Současně svítilo sluníčko, takže byla krásná duha a nakonec pršelo jen pár minut. Ani jsme nestihli příliš zmoknout.
Po chvíli přišli i ostatní - střední kníračka Winky, prt Bobík, stafordka Lawi, malá kníračka Zuzanka, kříženec Michalz Jimlína - a mohli jsme začít.

Nejprve nám Míša poradila, jaký bychom měli mít pás či sedák, jak ho správně upevnit, jaký vybrat postroj pro psa a jak nastavit hole. Vyrazili jsme za 10 minut šest.

S Crazym jsme ze začátku hodně ztráceli. Hole jsme měla v ruce prvně v životě a ze začátku mi spíše překáželi, než aby mi nějak pomohli. Crazy se navíc dost často začichával a musel jsem ho popohánět. Delší dobu jsme šli tedy poslední, ale na zastávkách, kde psi pili a měli jsme výklad (jak chodit do kopce/kopce apod.) a případně jsme mohly pokládat dotazy, jsme ostatní vždy dohnali.

Když jsme byli přibližně v půlce nebo kousek za ní, tak už se nám dařilo držet krok s ostatními (nebo ostatní začali zpomalovat?). Crazy už pochopil, že nemůže očichávat každý keřík a i já se trochu sžila s holemi. Zažili jsme i jeden poměrně náročný výstup - tedy alespoň pro mě, neboť mě teď trápí alergie na činčilu, o kterou se v práci starám, takže jsem myslela, že vyplivnu plíce - a po procházce na louce i sestup. Ale zvládli jsme to dobře. Do kopce dokonce Crazy poměrně dobře tahal a z kopce ho to ani nenapadlo. Myslím, že Crazy podal na jorka slušný výkon.

Do cíle jsme dorazili krátce po půl osmé a ještě jsme chytli autobus z Luk domů, takže to bylo super. Fakt je, že výhled jsem moc nevnímala. Měla jsem co dělat s Crazym i sama se sebou, ale časem se to určitě poddá. Chtěla bych zkusit vyrazit s holemi o víkendu po okolí. Zatím je to však ve hvězdách, neboť se nám tu pěkně rozhárali fenky a Crazy zrovna 2x nevnímá.

"Ke mně" nebo "Pocem"?

16. listopadu 2014 v 9:05 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
K následujícími článku mě přivedl včerejší zážitek ze cvičáku.
Přivolávali jsme skrz řadu. Psi s páníčky byli blízko u sebe, pak jeden ze psovodů se psem předstoupil, psa posadil, prošel skrz řadu a psa přivolal.
Pes pak proběhl buď skrz řadu nebo ji oběhl, nicméně ve výsledku musel přiběhnout za psovodem.
Dle trenérky to hodně vypovídá o povaze psa. Psi, kteří jdou přímo jsou sebevědomí, psi, kteří jdou přímo, ale vyberou si kudy, jsou sice sebevědomí, ale zbytečně neriskují. Vyberou si "nejslabší" článek a kolem projdou. A psi, kteří jsou bojácnější, mají s ostatními špatné zkušenosti apod. to vezmou okolo.
Při včerejším tréninku jsme viděli všechny varianty. Crazy patří mezi ty sebevědomé, což mi úplně radost neudělalo :-D

No, ale zpět k tématu. Měla jsem takové "štěstí", že když jsem Crazyho odkládala, procházelo za plotem několik psů a dva se tam do sebe se řevem pustili. Neutekl za nimi (je šikulka), ale pořád se tam otáčel.
Trenérka tedy rozhodla, ať nepřivolávám Ke mně, ale ať ho přivolám jakýmkoli jiným způsobem. Použila jsem tedy "Pocem honem", které používám i na procházkách, pokud ho něco zaujme.
Crazy hned vystřelil a skrz řadu přiběhl a opřel se mi o nohy. Což bylo vlastně v pohodě, protože nedostal povel "Ke mně".

Hodně lidí by z toho mělo osypky. Třeba ségry známý, který cvičí policejní psy jí vždycky vynadá, když zavolá na Tracy "Pocem" místo "Ke mně" a znám i pár dalších pejskařů, kteří by to nerozdýchali.
Nicméně znám i lidi, kteří povel "Ke mně" používají výhradně na cvičáku a při zkouškách, ale jinak ne.

Myslím si, že rozdělení povelu na přivolání rozhodně není špatný nápad.
Povel "Ke mně" by měl pes poslechout kdykoli je vyřčen, proto ho není dobré použít ve chvíli, kdy se na mě Crazy nesoustředí. "Pocem" naopak používám (a to i na cvičáku - včera to nebylo poprvé, jen to bylo poprvé přímo na přání trenérky), když si nejsem úplně jistá, že Crazy poslechne - je za čichaný, něco upřeně sleduje, hraje si se psy...
Zvláště při hrách se psy si nejprve povelem "Pocem" ověřm, že je schopný vnímat a pak trénujeme "Ke mně".
Navíc po povelu "Ke mně" musí vždy následovat předsednutí před psovoda (jestliže se třeba někdy člověk chce věnovat zkouškám či závodům), zatím co u "Pocem" na mě může klidně skočit nebo zůstat stát, postavit se na zadní...

Další možnost, kterou využívám při přivolání je "K noze", které používám především za pohybu. I to však jen pokud vím, že Crazy vnímá - přece jen bych chtěla zkusit zkoušky ZOP, takže si nechci povel pokazit.

No, a poslední povel, který je takové přivolání nepřivolání je povel "Tady pojď" nebo "Tady jdeme". Ten dávám, když mě předejde a já měním směr. V zásadě pro něj znamená jen to, že se ke mně má přiblížit a jít stejným směrem co já.

Když nad tím teď tak přemýšlím, vlastně nikdy nepoužívám jeho jméno k přivolání. Proto se na slovo Crazy sice otočí, ale nepřijde. Což mi vlastně právě osvětlilo, proč Crazy za tátou na zavolání nepřijde. Ten totiž používá jen jeho jméno, zatím co já, když už jméno použiji, tak po něm dodám ještě "Ke mně", "Pocem " a pod.

A jak to máte vy? Používáte jen jméno, určitý povel nebo máte různé povely na různé situace?

Sportovní přípravka s Pavlou 1

15. listopadu 2014 v 16:25 | Jana Š |  Sportovní přípravka HafBO
13.10.2014

Vyrazili jsme na sportovní přípravku s Pavlou Gašparovou.
S námi byla stafordka Lawi a borderák Mojo.

V první lekci šlo o cvičení na míčích a balančních čočkách. Crazy na tom byl poprvé, ale šlo mu to krásně. Opravdu musím drobka pochválit.
V zásadě to měl nejjednodušší, protože jakožto mrňous, má nízko těžiště, takže se mu lépe udržuje rovnováha. Ale i tak bylo krásně vidět, jak mu svaly pracují. Rozhodla jsem se, že mu balanční čočku koupím, tak jsem zvědavá, jak mu to půjde.

Cvičení na míčích je výborné pro sportující psi, protože musí používat i svaly, které ve sportu nevyužijí, naučí se lépe udržet rovnováhu atd.
Na mičích cvičí psi i v rámci rehabilitace.

Měl by cvičit 2x-3x v týdnu cca 5 minut. Zatím plánuji cvičení na soboty a středy.

Doplnění:
18.10.2014 jsme už měli doma čočky, takže zde je první video.
Je vidět, že Crazy s nimi ještě není zžitý - přeskakuje je. Ale časem si zvykne.
Při cvičení na čočkách se cvičí především luringem (navádění pamlskem), ale dá se použít i shaping (tvarování)


Desátý společenský výcvik s Alčou

15. listopadu 2014 v 15:28 | Jana Š |  Poslušnost HafBO
04.09.2014 jsme měli jubilení desátou hodinu s Alčou v tomto roce.
Spolu s námi se zúčastnila Chantal (BOT), berňačka Fína, kříženka Bella a parson Sam. Samovi jsme se jako obvykle raději klidili z cesty.
Někdy je v pohdoě a někdy po sobě s Crazym jdou takže jsme se od něj raději drželi dále.

Crazy pracoval pěkně, i když se často válel - jako ostatně vždycky. Cvičli jsme klasiku - chůze v řadách, slalom mezi psi, polohy u nohy ...

Druhý dech 2014

15. listopadu 2014 v 14:33 | Jana Š |  Novinky
Druhý dech je za námi takže budu mít zase více času na web. Poslední dva týdny jsem trávila především skládáním vánočních stromečků z čajových sáčků.
Myslím, že už jsem se o této akci loni (možná i předloni) zmiňovala, ale kdyby ne, tak to trochu rozvedu :-)

Druhý dech je naše pracovní akce, na které máme možnost prezentovat to, co děláme ve volném čase. A jelikož je u nás mnoho lidí, kteří se věnují nějaké manuální činnosti, je to poměrně velká akce.
Na výstavě je možné vidět různé šperky (z korálků, drahých kamenů, plastů, papíru, látky, dřeva ...), brože, čelenky, přání, svícny, různé "blbinky" pro štěstí, ale třeba i vyšívané obrazy, korálkové a pírové ozdoby, pletené šály, ponožky nebo domácí marmelády.

Celoročně pak na chodbě zůstávají vystavené fotografie. I ty mají různá témata. Nejčastější jsou krajiny a fotografie ze zahraničních dovolených a dále pak zvířata. Letos jsem prvně vystavovala fotografie psů (dříve to byli vždy fotografie ze zoo a/nebo dostihů).

Prošla mi jedna fotka Tracy, jedna Crazyho a pak také Aram (samostatně a s Crazym) a koláž s výmarákem Samuelem. Všechny fotky byli ze cvičáku. Z toho ostatního jsem pak vystavovala papírové hvězdy a stromečky skládané metodou tea bag folding.

Druhý dech je skvělou možností prezentovat svoje volnočasové aktivity a popovídat si s lidmi (přijíždí lidé i z jiných poboček, na výstavu mohou i příbuzní, přátelé a bývalí kolegové). Je to fajn akce a doufám, že se u nás ještě nějaký ten rok bude pořádat - letos to bylo již po sedmé. Já se účastnila tří přímo, a na jedné jsem měla jen vystevné věci, jelikož jsem byla nemocná.

Moje expozice na Druhém dechu. Větev ozdobená vánočními stromečky a hvězdami, které jsou skládané technikou tea bag folding. Vedle ponožky pletené mojí mamkou a v pozadí korálkové ozdoby kolegyně Alenky, dečky kolegyně Pavly a tuhý tělový krém od kolegyně Kristiny.

Detail hvězd a stomečků (tea bag folding)