Říjen 2014

Když si kůň postaví hlavu ... nebo ztratí nohy

31. října 2014 v 20:32 | Jana Š |  Videa koní
Na Youtube jsem našla jedno video, které mě inspirovalo k vytvoření vlastního. Byli na něm koně, kteří např. sabotovali skoky přes překážky, shazovali jezdce nebo padali na překážkách.

Některé pády byli dost brutální, nicméně já mám natočené jen takové mírné, takže je video vhodné i pro slabší povahy. Všichni koníci vyvázli bez zranění, o jezdcích a vodičích se to tvrdit nedá.

Na videu najdete záběry z výstavy arabských plnokrevníků Prague Intercup (myslím, že to byl rok 2010), z Apassionaty (též rok 2010, asi nejhorší pád, ale koník byl ok), z dostihů v Chuchli - tam koníci s jezdci i vodiči pěkně zacvičili (2010-2014) a nakonec z parkuru na Chabech (2008 a 2014). Zvláště Fox na úplném konci videa by mohl klidně dělat rodeového koně :-)


Jak jsem naučila povel - Hlavička

30. října 2014 v 21:22 | Jana Š |  Jak jsem naučila ...

Jak jsem naučila povel - hlavička

Rozhodla jsem se, že sepíši, jak jsem Crazyho naučila jednotlivé povely. Nemůžu zaručit, že stejný postup bude fungovat i na Vašeho psa, ale můžete to zkusit. Budu moc ráda, když mi napíšete, zda se vám podle mého návodu podařilo tento povel pejska naučit, případně jestli jste narazili na nějaká úskalí a podobně. Díky

UPOZORNĚNÍ: /

Jak má cvik vypadat
Pes leží s hlavou položenou na zemi mezi předními tlapkami nebo na tlapkách. Osobně nerozlišuji, ale cvik by se dal určitě rozdělit na hlavičku na tlapky a hlavičku na zem.

Cviky, které "hlavičce" předcházejí
Lehni

Jak jsem ho to naučila
Shaping má jednu nevýhodu. Pokud pes ještě nemá naučenou dostatečnou výdrž v pozici, může se stát, že pokud mu to začne připadat dlouhé, začne nabízet jiné chování. U Crazyho to bývá lehnutí, pokud se mu zdá, že sedí moc dlouhou nebo "Veverka" ať ze sedu nebo lehu. Jeden čas, začal pokládat hlavu na zem, když se mu zdálo, že je lehni příliš dlouhé. Položení hlavičky na zem se mi docela líbilo, takže jsem ho několikrát pomocí klikru zachytila a odměnila. Přiřazení povelu se mi nejprve nedařilo, takže jsem to zkusila na gesto - kývnutí a položení ruky na zem bez pamlsku a ve chvíli kdy hlavičku položil, tak jsem mu dala pamlsek na zem. Gesto pochopil záhy a teď už zvládá hlavičku v pohodě i na slovní povel. Stala se také jeho oblíbeným zahajovacím cvikem freeshapingu na dotaz "Co uděláš?"

Poznámka: Cvik lze využít v dogdancingu a také ho využívám při trénování sebekontroly. Většího psa lze naučit položit hlavičku vstoje či vsedě třeba na židli, otočený kbelík apod.

Gesto: kývnutí hlavou
Povel: hlavička
Kde cvičit: kdekoli, kde je pro psa bezpečné si lehnout. Pozor na kamínky nebo horký chodník/asfalt. Na tom může klidně cvičení odmítnout.

Hlavička v praxi :-)VIDEO

Říjen 2014

30. října 2014 v 20:54 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
01.10.2014Na procházce jsme trénovali chůzi u nohy, odložení za chůze do sedu, sednutí u nohy bez povelu po mém zastavení, stůj, čekej, ke mně ...
02.10.2014Na procházce jsme trénovali chůzi u nohy, odložení za chůze do sedu, sednutí u nohy bez povelu po mém zastavení, stůj, čekej, ke mně ...
03.10.2014Na procházce jsme trénovali chůzi u nohy, odložení za chůze do sedu, sednutí u nohy bez povelu po mém zastavení, stůj, čekej, ke mně ...
04.10.2014Na procházce jsme trénovali chůzi u nohy, odložení za chůze do sedu, sednutí u nohy bez povelu po mém zastavení, stůj, čekej, ke mně ...
05.10.2014Na procházce jsme trénovali chůzi u nohy, odložení za chůze do sedu, sednutí u nohy bez povelu po mém zastavení, stůj, čekej, ke mně ...
06.10.2014Ode dneška začal TUTAS On-line kurz Shapingu. Jsme do něj přihlášení jako cvičící, takže začínáme. V první lekci máme Nose touch, Pivot, Všechny čtyři do misky, Na místo, Zavírání dveří/skříňky/šuplete a Lehni. Dnes jsme začali Nose Touch, Pivotem a Lehni.
07.10.2014V úterý jsme byli na stříhání drápků. Vystoupili jsme už v sousední vsi a šli domů pěšky přes pole. Crazy si to perfektně užil. Nechal se odvolat i od dvou krátkosrstých kolií. Pak se bohužel nepohodl se Shelbym (čivka). Nakonec jsme, ale potkali Gimi (špicka) s Harrym (čivavaxpinč) a Bardulku (žlutá labradorka). Hezky si spolu zařádili. Večer jsme ještě cvičili doteky ruky.
08.10.2014 Tentokrát jsme zkoušeli Na místo. Pak následoval Pivot na bedýnce, který byl, ale tak katastrofický, že jsme se s ním ani nechlubili. Nakonec jsem natáčela pokus o hru. Zase nic moc a mám zkusit mu dát v pěsti pamlsek, aby se hrabáním rozřádil. Tak to zkusím.
09.10.2014Po práci jsme vyrazili na procházku, kdy lítal na poli, a já fotila. Vrátili jsme se domů až za dvě hodiny. Pak jsme si ještě chvilku hráli. Nakonec jsem ani cvičit nechtěla, jen přivolávání, sedni, lehni, zůstaň … co bylo třeba na focení. Nakonec ještě teď večer začal Crazy fňukat, že cvičit chce, tak jsme si dali doteky ruky a lehni. Hezky jsme si to užili.
10.10.2014Na procházce jsme trénovali chůzi u nohy, odložení za chůze do sedu, sednutí u nohy bez povelu po mém zastavení, stůj, čekej, ke mně ...
11.10.2014Na procházce jsme trénovali chůzi u nohy, odložení za chůze do sedu, sednutí u nohy bez povelu po mém zastavení, stůj, čekej, ke mně ...
12.10.2014Dnes jsme vyrazili na dogwalking. Míša byla tak hodná, že nás vzala s sebou. Zjistila jsem, že bydlí ve vedlejší vsi. Tentokrát jsme vyrazili do Divoké Šárky a hole jsem nakonec měla jen já. Míša šla se dvěma psy, takže měla plné ruce práce i bez holí a ostatním se asi nechtělo. Více bude v článku.
13.10.2014Vyrazili jsme na sportovní přípravku s Pavlou Gašparovou. V první lekci šlo o cvičení na míčích a balančních čočkách. Crazy na tom byl poprvé, ale šlo mu to krásně. Opravdu musím drobka pochválit. V zásadě to měl nejjednodušší, protože jakožto mrňous, má nízko těžiště, takže se mu lépe udržuje rovnováha. Ale i tak bylo krásně vidět, jak mu svaly pracují. Rozhodla jsem se, že mu balanční čočku koupím, tak jsem zvědavá, jak mu to půjde. Měl by cvičit 2x-3x v týdnu cca 5 minut. Zatím plánuji cvičení na soboty a středy.
14.10.2014V práci jsem tvrdla dlouho a večer se mi už ven vůbec nechtělo. Ale šli jsme. Procvičujeme jen klasiku - přivolání, čekej, k noze.
15.10.2014Konečně jsem jednou doma normálně. Více jsme pocvičili i shaping, ale video jsem nenatáčela. Doufám, že zítra nebude mít zase průjem. Nezmínila jsem to, ale co cvičíme shaping, má dost řídké bobky - i když jen 2x-3x denně, jako normálně. Sice mě to mrzí, ale asi s ním budeme muset přestat
16.10.2014Měla jsem sraz se ségrou, tak jsem domů dorazila až v osm. Crazy byl v sedmém nebi, že jsem konečně doma. Ještě jsme si dali hodinovou procházku a zapadla jsem do postele.
17.10.2014Dnes byla rozlučka s Mončou, která odchází jinam, takže návrat opět v osm jako včera. Crazy byl nadšený, že jsem doma. Alespoň k něčemu jsou ty pozdní návraty dobré - Crazy si mě víc cení. Jako včera jsme vyrazili na hodinovou procházku po hooodně dlouhé době jsme potkali Mayleen alias Bibi. Hned si pohráli. Mimochodem, přišla mi SMS, že jsou čočky k vyzvednutí.
18.10.2014Ráno jsme byli na dlouhé procházce a opět jsme potkali Mayleen. Mimo to, však i Daga (borderák) a pěkně na sebe řvali. Byli jsme také fotit, takže má Crazy zase hezké fotky ve zbarveném křoví. Vzhledem ke značně mokrému počasí, teď nemůžeme chodit na pole, páč bysme oba byli jak dobytci. Takže na volno pouštím jen v "myší díře". Odpoledne jsem byla vyzvednout čočky, takže si Crazy hned zacvičil. Měl k dispozici 3 (jedna z nich je pro Tracy), a i když se mu nejdřív nechtělo a čočky přeskakoval, za chvilku se rozpomenul, a začal krásně spolupracovat.
19.10.2014
Ráno jsme ještě moc lidí nepotkali, takže jsem se rozhodla Crazyho v jedné, pro auta slepé, uličce pustit a nechat trochu vyběhat. Crazy však překvapil tím, že místo toho, aby šel běhat, přiřadil se k noze a koukal po mně. A tak jsme tedy začali cvičit. Procvičili jsme odložení, pozice u nohy, obraty u nohy, odkládání za pohybu do sedu a lehu, odložení během přivolání. Byl skvělý. Při odpolední procházce jsme šli do jiné slepé ulice a vzala jsem s sebou foťák, takže jsem totéž cvičení natočila, i když tak dobře mu to nešlo. Důvodem zřejmě bylo, že jsme cvičili nedaleko dráhy pro RC modely aut, takže ho ten jejich randál docela rušil.
20.10.2014Dnes jsme byli na Sportovní přípravce. Na úvod se Crazy serval s Dašem. Tedy Daš si chtěl asi jen hrát, ale Crazy byl na vodítku a jak na něj Daš vletěl a Crazy nemohl ustoupit, tak se do sebe s brutálním řevem pustili. Nicméně se ani jednomu nic nestalo. Pavla Daše čapla a z Crazyho sundala. Dnešní téma Sportovky bylo Sebekontrola. Učili jsme se hrát dvě hry Susan Garret - Tvoje volba a Drž, sedni, drž
21.10.2014Asi první věc, se kterou mi on-line kurz pomohl je, že mi Jitka poradila, jak na odměňování. Už v knize Františka Šusty, byla zmínka o tom, že když se psovi dají nějaké velmi dobré pamlsky na začátku cvičení, je zbytek schopný odcvičit klidně na granulích co normálně dostává. Nějak jsem tomu nevěřila, takže jsem to nezkoušela. Ale jelikož má Crazy tekuté bobkyz velkého množství palsků, které dostává při Shapingu, poradila mi Jitka ať to zkusím. Ne, že bych tomu moc věřila, ale ono to fakt funguje. Na doma je to dobré (pokud člověk nedělá větší trénink), na cvičák nebo prostě cvičení venku je to, ale nepoužitelné. Crazy moc dlouho kouše, takže výcvik nejde plynule. Navíc, tím jak jsou granule relativně velké (a při tom nedělitelné - rozdrtí se místo rozlomení) se samozřejmě poměrně rychle nasytí a pak přestane spolupracovat. Každopádně na rychlovku to použitelné bude. Včera jsme v rámci pokusu cvičili hru Tvoje volba. Jak s granulemi, tak s masem. Crazy už v pohodě zvládne položení svých nejoblíbenějších pamlsků na nohy, aniž by se na ně vrhl. Šikulka. Venku jsme potkali jorka Jimmyho. Byli ze sebe na větvi. Ovšem u očichávání mi přišlo, že se Crazy dost rozmýšlí zda se kamarádit nebo po něm skočit. Pak jsme potkali knírače Maxe (to už je 4 Max u nás ve vsi). Běhal na volno, s vrčením přiběhl a začal se kolem nás ochomítat. Crazy ho začal vyzývat ke hře (předek dole, zadek nahoře) což Maxe celkem vyvedlo z míry opět s vrčením odběhl. Takhle se k nám s vrčením přiřítil celkem 4x. No, nebylo to úplně příjemné a tak nějak jsem pořád čekala, kdy se do sebe pustí. Nakonec, ale vše dobře dopadlo. Panička se Maxe jen ptala "Co to děláš?" a jinak jeho pruzení neřešila.
22.10.2014 Lítala jsem po doktorech, takže jsem přijela o něco dřív. Crazy byl nadšený a pak se šel se mnou válet do postele. V posteli jsme cvičili hru Tvoje volba. Večer mi už bylo lépe, tak si Crazy zacvičil na balanční čočce.
23.10.2014Crazy už přišel na to, že granule nejsou pamlsky, takže je začal plivat. Odcvičili jsme tedy na pamlscích. Doufám, že zítra nebude průjmovat. Každopádně byl moc šikovný a už 2x udělal Nose touch i zády ke mně.
24.10.2014Byli jsme na procházce až po tmě (přijela jsem pozdě z práce). Tak jsme se jen procourali, ani jsem nijak netrénovala. Pohrál si s Bibi a pak jsme šli dom. Jinak pamlsky moc dobře nezvládl. Průjmuje.
25.10.2014Dnes jsme se potkali hned se třemi přátelskými pejsky. Nejdřív s NO Montym. Chtěli si spolu hrát, ale páníček Montyho to zarazil. Na Montym je pěkně vidět teritoriální agrese na vodítku. Když je na něm, tak by nás sežral oba, jakmile je na volno, je to největší kámoš. Pak jsme se viděli se sheltie, se kterou se moc neznáme. Nicméně se taky očichali a každý sei šel svou cestou. A nakonec si Crazy pohrál s Beníkem (jrt). Krásně si spolu zablbli. Odpoledne jsme šli na delší procházku do slepé ulice v průmyslové části vsi, kde o víkendu není noha, takže se tam vylítal na volno, krásně jsme trénovali přivolání i chůzi u nohy.
26.04.2014Byla jsem v Chuchli, takže jsme toho s Crazy moc nepodnikli. Byli jsme jen na dvou procházkách. Nechala jsem ho trochu vyběhat na volno a potrénovali jsme přivolání.
27.10.2014Dnes jsem měla dovolenou, takže jsme si hned ráno dali pořádnou procházku. Odpoledne jsme hned na procházku navázali odjezdem na cvičák. Čekal nás strečink, který jsme ještě nedělali. Kromě nás dorazil jen Mojo. A jelikož nás bylo méně, probrali jsme strečink rychle, takže pak Pavla přinesla balanční čočku a míč a tak si psi ještě zacvičili na míčích.
28.10.2014Další volný den jsme strávili procházkami a vybíráním fotografií na naši pracovní výstavu Druhý dech. Pro letošek sjem vybrala řádění psů na cvičáku. Jsem zvědavá, zda se budou líbit.
29.04.2014
Pod delší době jsem natáčela cviky pro kurz. Tentokrát to byly doteky ruky, hlavička, kuk, slalom mezi nohama a pivot.
pivot jsem začala cviřit na malé balanční čočce, což mi poradila Pavla. A zdá se, že Crazy začíná konečně chápat.
30.04.2014 Na procházce jsme cvičili především povel K noze. Musím eho pořádně vypilovat. Pořád mě lákají zkoušky a dokonce jsem zvažovala i obedience, ale aport se Crazy asi nikdy nenaučí.
31.04.2014/

Desetiminutovka s jorkšírem

19. října 2014 v 20:14 | Jana Š |  Videa z tréninků
Odpoledne jsem vzala foťák a vyrazili jsme znovu, tentokrát do jiné, slepé ulice si zacvičit. Trénovali chůzi u nohy, odložení, přivolání, slalom ...
Navíc měl cvičení ztížené tím, že jsme cvičili nedaleko trati pro RC modely aut, takže ho sem tam dost vyrušili.
Ale i tak byl moc šikovný, takže pokud chcete jukněte na 10-ti minutové video :-)


Někdy se to rozleží ...

19. října 2014 v 12:13 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
Taky se vám už někdy stalo, že vám něco nebylo úplně jasné? Lámali jste si s tím hlavu a pak to vypustili. Za pár hodin či dní jste se k tomu vrátili a ejhle najednou to bylo úplně jasné.

A stalo se to někdy i vašemu psovi? Pes si samozřejmě po tréninku nesedne a nebude dumat nad tím, kde dělal chyby a jak by to měl příště udělat lépe.
Ale NĚCO se v něm zřejmě odehrává. Už se mi to stalo se třemi cviky. Se sudy, otočkou a slalomem mezi nohama. Všechny tři cviky jsem přibližně po týdenním snažení, kdy jsme se nedokazali hnout z místa, vzdala.
Se sudy to bylo tak, že když jsem se k nim přibližně po měsíci vrátila, Crazy najednou úplně přesně věděl co má dělat a dokonce je sám nabízel. S otočkou to bylo stejné. Tam jsem se k ní ani nevracela.
Prostě jsem začala se shapingem pivotu na bedýnce a on místo toho začal nabízet otočky.

A dnes jsem se po 14-ti denní pauze vrátila ke slalomu mezi nohama a Crazy ho zvládá úplně bravůrně. I když samozřejmě ještě bude třeba cvik upevnit a převést ho na čistě slovní povel. Zatím mu ukazuju (ale bez pamlsku).

Ráno jsem byli na procházce už hodně brzy, takže lidi byli ještě zalezlí. Proto jsem si Crazyho dovolila pustit v jedné, pro auta slepé, ulici a chtěla jsem ho nechat ať se proběhne a začichá si. A on se místo toho přiřadil k noze a pořád na mě koukal.
Tak jsem si řekla proč ne a pustili jsme se do cvičení. Chodil u nohy všemi směry, sedal si, když jsem se zastavila a nechával se odložit za chůze u nohy. Vše doprovázel nadšeným máváním ocasu a div si nevykloubil hlavu, jak na mě koukal :-)

Pak jsem ještě zkoušela odložení během přivolání a to zvládl taky moc dobře, i když si nesedl/nelehl hned po povelu, ale ještě 1-2 kroky udělal. Pořád se na to tváří dost zmateně, proč ho zastavuji, když s takovým nadšením běží za mnou.

Byl ohromně šikovný a to vše bez vodítka. Chtěla bych to zkusit i na cvičáku, ale obávám se, že jak tam budou psi, tak to bez vodítka nepůjde. No,uvidíme :-)

18.10.2014 - podzim je tu

Boloňský psík

16. října 2014 v 21:05 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Boloňský psík

Fotografie: © J. Štěpničková
Penélope Brněnský parnas; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/

Bílý švýcarský ovčák

15. října 2014 v 21:03 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Bílý švýcarský ovčák

Fotografie: © J. Štěpničková
Bílý švýcarský ovčák; 05.09.2015; Krajská výstava psů - Džbán
Johanka; 3.3.2012
Výstava psů Dogshow Rychety; 22.03.2014; Kategorie štěňata

Bígl

14. října 2014 v 20:53 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Bígl


Fotografie: © J. Štěpničková

Bígl; 05.09.2015; Krajská výstava psů - Džbán
Bígl; 01.11.2014; Výstava psů PVA EXPO Letňany
Fab Fleece z Vrbové Lhoty; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/
Object Of Beauty INTERPET SC; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/
Ruby Rosse Rapa-Nui; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/

Bernský salašnický pes

13. října 2014 v 20:44 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Bernský salašnický pes


Fotografie: © J. Štěpničková

Bernský salašnický pes; 01.11.2014; Výstava psů PVA EXPO Letňany
Daisy u sestřenice na zahradě; 01.08.2009
Casidy Baronnella; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/

Belgický ovčák - Tervueran

12. října 2014 v 20:31 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Belgický ovčák - Tervueran


Fotografie: © J. Štěpničková
Lexus z Kovárny; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/

Čtvrteční fotografování

11. října 2014 v 16:37 | Jana Š |  Procházky
Ve čtvrtek jsem se spíše náhodou utrhla z práce dřív. Výjmečně jsme neměli fůru vzorků, takže jsem doma byla už před půl čtvrtou.
Bylo krásné počasí což jsem musela využít. Vzala jsem Crazyho, foťák, pamlsky a vyrazili jsme.

Chtěla jsem nafotit Crazyho s barevnými stromy v pozadí a u listopadek či co to mají jedni zdejší lidé před plotem. Nakonec to dopadlo malinko jinak, ale k tomu dojdeme :-)

Nejprve jsme vyrazili na pole, kde mi Crazy ochotně pózoval - za pamlsky, jak jinak :-)
Poslední týden tam chodíme skoro každý den. Už tu dohárali feny, tak ho můžu konečně zase pouštět na volno.
Alespoň někde je možnost se vylítat :-)
Crazy je však outdoor jork každým coulem. Krom lítání po posekeném poli si totiž oblíbil i pole zorané. Už jsme ho přecházeli 2x a pořád i to užívá stejně. Já osobně dávam přednost alespoň trochu vyjeté cestě od auta, i když stejně není úplně stabilní. Crazymu je to, ale jedno a klidně si skáče po hroudách.
A aby to nevypadalo, že je tam Crazy jen naaranžovaný, přidávám ještě video. To jsem tedy nahrávala až dnes (11.10.2014), ale na jiném poli, které nám rozorali včera, včetně cesty. Takže měl Crazy dvě možnosti. Buď jít vysokou (i když zválenou) trávou, nebo to vzít přes oranici. Tak to vzal oranicí a to chtěl jít ještě na příč, ne po kraji.

Z pole jsme pak procházeli kolem rybníka. Původně jsem tam neměla v plánu jít, ale když jsem viděla to krásné světlo a zbarvující se listí, nakonec jsem neodolala a nějakou fotku cvakla.
Pak jsme prošli ves a konečně došli tam, kde jsem chtěla fotit původně. samozřejmě se mi stihlo stočit sluníčko, takže fotky nic moc. Nicméně jsem dvě vybrala a budu doufat, že si ma na těchto dvou místech ještě podaří nafotit jindy.

A na závěr ještě jedna dnešní fotka. Když už pracuji v zemědělství, tak jsem musela Crazyho vyfotit alespoň s traktorem :-)
Bohužel bez sluníčka, takže žádná sláva, ale stejně se mi líbí.

Odčervení

5. října 2014 v 20:45 | Jana Š |  Jak to vidím já
Nějak mi to nedá a rozhodla jsem se napsat článek s tímto tématem.
Crazy byl klasicky odčervovaný jako štěně a následně až do jednoho roku každý měsíc. Tak jak nám doporučil veterinář. Nikdy ho nesnášel úplně dobře.
Zvracel a měl průjmy, i když jsme zkoušeli nejrůznější přípravky. Nejůř dopadl po Cestalu, kdy jsme museli jet narychlo na veterinu. Už za deset minut po podání zvracel a měl silný vodový průjem, klepal se, kňoural a pořád usínal ...

Pak jsme se ještě jednou vrátili k Banminthu. Zvracení nastalo po necelých dvou hodinách průjem asi po pěti.
Po dohodě s veterinářem jsem tedy s odčervováním přestala a začala jsem dělat parazitologii. Vzorky odebírám 10-14 dní - jednou denně velikosti hrášku. Je to už rok a půl nazpátek.
Když jsem tehdy na internetu hledala jak odčerovovat dospělé psy, o tom, že by se odčervovat vlastně neměli jsem nenašla ani slovo.
Když jsem opět hledala před pár týdny, když jsem zrovna zase sbírala vzorky, už jsem našla poměrně dost článků - ať na webech nebo přímo na stránkách veterinárních klinik - kde již píší o nesmyslnosti odčervování dospělých psů.

Na rozdíl od očkování, které je preventivním úkonem, je odčervení vlastně léčbou. Proto je nesmyslné psa každé tři až šest měsíců odčervovat - pokud parazity nemá.
Naopak by v těchto intervalech mělo dojít k vyšetření vzorku trusu na parazitologii a teprve podle výsledku buď odčervit nebo ne.

Když jsem se zapojila do jedné diskuze na fóru, kde se majitelka intolerantního jorka ptala, jak odčerovovat, když je mu po tom zle, psala jsem tam právě o této možnosti.
Na to hned padl dotaz, co když se nakazí krátce po tom, co byla parazitologie provedena?
No, a co když se nakazí den po odčervení? Jak jsem psala výše, odčervení je "léčba" nikoli prevence, takže už několik málo dní po odčervení, může dojít k nákaze.

Proto je odčervení vlastně nesmysl, pokud není provedena parazitologie (kde objeví i vajíčka) nebo pokud nenajdete škrkavky či tasemnice přímo v trusu.

Faktem je, že znám minimum lidí, kteří volí parazitologii místo preventivního odčervování, i když je to pro psa šetrnější. Je to rozhodně každého věc, nicméně je dobré o této možnosti vědět pokud by se u vašeho psa vyskytli alergické reakce na odčervovadla.