Jak jsem naučila - Hra s krabicí

15. září 2014 v 14:57 | Jana Š |  Jak jsem naučila ...
Co je potřeba
Krabice vhodné velikosti - musí být tak velká, aby do ní pes zvládl bez problému vlézt a mohl si v ní sednout a/nebo lehnout.
Klikr
Pamlsky

Účel cviku
Hra s krabicí je dalším ze začátečnických cviků pomocí shapingu. Účelem je, aby pes vlezl do krabice a tam si sednul/lehnul. Pokud se pes naučí tento cvik, budete ho moci dostat prakticky kamkoli. Stejně jako do krabice ho pak můžete naučit ulehnutí na podložku, do klece/přepravky nebo do tašky.

Jak jsem ho to naučila
Našla jsem vhodnou krabici - což nebylo úplně snadné, neboť většina na něj měla příliš vysoké bočnice - a položila ji do obýváku. Nachystala jsem si pamlsky a klikr a přivedla Crazyho ke krabici.
Předtím byl Crazy samozřejmě již naklikaný, takže jakmile viděl klikr, už čekal, co se bude dít.
Nejdřív nevěděl, tak jsem upřeně koukala na krabici. To mu po chvilce bylo podezřelé, tak ke krabici čichl - klik + odměna. V zápětí začal provozovat nose touch na stěnu krabice, což jsem mu 2x odklikla, ale pak dostal opět otázku: "Co uděláš?"
To je signál, že má něco vymyslet. Nabídl mi sednutí, lehnutí, ale pak mu došlo, že tudy cesta nevede a opět se zaměřil na krabici. Začal hrabat do stěny, takže opět klinutí. Po čtvrtém opakování jsem zvýšila kritéria a chtěla jsem, aby se do ní podíval.
To ho napadlo a ještě než jsem stihla kliknout, skočil dovnitř. V tu chvíli klik a jackpot - tedy zhruba deset kousíčků pamlsku, neboť to bylo to hlavní co jsem chtěla.
Nevěděl co dál, takže následovala opět otázka: "Co uděláš?". Zde už uplatnil předchozí cviky, co zná, a nabídl mi nejen leh a sed, ale i veverku :-)
Za leh dostal opět jackpot, protože jsem chtěla, aby cvik ukončil právě lehem v krabici.

Crazymu hra s krabicí šla krásně a přišel na to dost rychle.

Nicméně každému psu - a zvláště těm bojácnějším nebo těm co jsou cvičeni klasicky (s využitím pozitivních trestů) - to tak rychle jít nemusí. Pokud se některá fáze nedaří, je třeba se vrátit o krok zpět. Lekce má končit úspěchem, takže pokud to budete zkoušet a nebude se úplně dařit, dejte si nižší cíl. Třeba jen nakouknutí do krabice, pak dejte jackpot a ke cvičení se vraťte za pár hodin nebo druhý den - opět jen na několik minut.

Pokud to nepůjde jinak, začněte opět od čichnutí a pokračujte dál. Pes si to pravděpodobně vybaví a rychle přejde až do fáze, kde jste skončili a odtud můžete pokračovat.
A nebo skončíte 2x ve stejné fázi, ale s tím si hlavu nelamte. Dejte tomu čas.

Poznámka: Jakmile se Crazy naučil do krabice lézt, začali jsme hrát hru Krabice s překvapením
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ZdenekK ZdenekK | E-mail | 17. ledna 2017 v 16:57 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na crazyafoto.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama