Jak jsem naučila - doteky ruky (nose touch)

14. září 2014 v 14:46 | Jana Š |  Jak jsem naučila ...
Co je potřeba
Dlaň :-)
Klikr (nemusí být)
Pamlsky

K čemu se hodí
Doteky ruky jsem se naučila od Katky Lerlové na jejím workshopu Den přivolávačských her Susan Garrett.
Ve většině knížek o pozitivním upevňováním se nose touch uvádí jako první cvik, který se pes učí pomocí shapingu.
Po zvládnutí ho lze využít k zabavení, k povzbuzení soustředění, uklidnění nebo na převedení z nežádoucí činnosti.

Tehdy jsem ještě neměla klikr, takže jsem cvičila následovně.

Crazymu jsem nastavila dlaň s prsty směřujícími dolů. Zpočátku netušil, co po něm chci, takže jsem si do dlaně klepla a čekala. Crazymu po chvilce došlo, že má dělat něco s rukou. Nejdřív to zkoušel tlapkou a pak se letmo dotkl. Okamžitě jsem pochválila a dala mu pamlsek.
Zpočátku jsem odměňovala i zcela letmé dotyky, ale postupně jsem zvyšovala kritéria. Po několika opakováních už dostával odměnu pouze za pevný dotek nosem do dlaně.

V současné době dostává odměny za několikeré zopakování doteku. Důležité je, počty doteků snižovat i zvyšovat. Tedy jednou mi stačil dotek 3x, pak 5x, pak 1x, pak 4x, pak 5x, pak 2x …
Pokud bych počty neustále zvyšovala, Crazyho by to mohlo přestat bavit.

A k čemu doteky ruky využívám? Crazy měl nějakou dobu potíže s cestováním. Při čekání na autobus naříkal, protože ho to prostě nebavilo. Takže jsem mu nastavila dlaň a už pracoval.

V současné době doteky využívám, pokud se dostane s někým do konfliktu. Je to dobrý způsob jak odvést jeho pozornost. Po třetím použití ve chvíli kdy na něho štěká nebo vrčí jiný pes na vodítku (nemohou se k sobě dostat, aby se do sebe pustili), se začal sám přiřazovat k noze nebo prostě jde a nevšímá si jich, což bylo přesně to, čeho jsem chtěla dosáhnout.

Doteky ruky se dají také cvičit s klikrem a vlastně to bývá vůbec první cvik při práci s ním. Nejprve se kliká na čichnutí k dlani, pak letmý dotek nosem, pevný dotek nosem a nakonec více doteků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama