Září 2014

Ten dělá to a ten zas tohle

7. září 2014 v 11:41 | Jana Š |  Jak to vidím já
Každý pes byl k něčemu primárně vyšlechtěn. Někteří byli už od začátku šlechtění jako mazlíčci, jiní pro lov, pasení, hlídání nebo zápasy.
Proto je až udivující, jak někteří majitelé psů nechápou jejich chování. Myslela jsem si, že jsou lidé natolik zodpovědní, že si o plemeni něco přečtou, než si ho vyberou a že jim k němu něco řeknou i chovatelé.
Přesto dle dotazů, na které na internetu sem tam narazím, mi připadá, že ne.

Jak jinak by se majitel mohl ptát PROČ mu v lese utíká bígl či výmarský ohař za zvěří? Obě to jsou lovecká plemena a pokud je člověk od malička neučí sebekontrole, tak v případě, kdy možnost stopování či štvaní mají, ji využijí.

Proč my teriéři roztrahali zakrslého králíčka? Možná proto, že byli šlechtění k lovu a zabíjaení malých zvířat.

Proč se můj pitbull pokusil roztrhat jiného psa? Třeba to bude tím, že byl vyšlechtěn ke psím zápasům.

A proč moje bordera neustále pobíhá kolem lidí/jiných psů atd., a štěká na ně? Protože je pro ni přirozené vše shánět do stáda ...

Mohla bych pokračovat dál, protože každé plemeno bylo k něčemu stvořené.

Dnes však velká část plemen své původní využití ztrácí, ale v genech to stále mají. Ale rozhodně to neznamená, že se jack russel nebo jork nesnesou s králíkem či kočkou, že každý pitbull roztrhá všechny psy co potká, nebo že bordera bude běhat po silnici a shánět auta nebo cyklisty dohromady (takovou jsem znala :-D).
A stejně tak může výmarskému ohaři vyskočit před nosem srnka z křoví, ale on ji nebude pronásledovat, pokud nedostane povel, že smí.

Pokud se totiž majitel o plemeno co má doma zajímá a nevybral si ho jen proto, že se mu líbí, tak ví moc dobře jaké slabiny se v jeho povaze vyskytují a dokáže je začít eliminovat již ve štěněčím věku.
A tak se štěně russela bude seznamovat s králíky či kočkami, pod dohledem již od útlého věku, štěně pitbulla bude chodit na procházky s dalšími štěňaty a hodnými dospělými psy, nebo rovnou do školky pro štěňata, se štěnětem výmara majitel začne vyrážet do lesa na stopovačce a pilovat přivolání za všech okolností a sklony k pasení borderky se eliminují jinou zábavou - třeba agility nebo dogfrisbee ...

Je rozhodně škoda - a zvláště pro psa - když majitel neřeší přirozenost svého psa a pak ho kvůli ní trestá místo toho, aby nevhodné chování prostě přeučil nebo (ideálně) zarazil již v nejútlejším věku.

A proč třeba nevyužít původní povahové rysy plemen k psímu sportu?

Vrstvená hvězda

6. září 2014 v 14:56 | Jana Š |  skládání z trojúhelníčků

Vrstvená hvězda

Počet čtverečků: 8
Pickwick zelený čaj s citronem

Patchworková hvězda

5. září 2014 v 21:07 | Jana Š |  skládání z trojúhelníčků

Patchworková hvězda

Počet čtverečků: 8
Pickwick broskev s jahodami

Dvojitý květ z trojúhelníků

4. září 2014 v 16:07 | Jana Š |  skládání z trojúhelníčků

Dvojitý květ z trojúhelníků


Počet čtverečků: 8

Varianta 1: Pickwick citron s grapfruitem

Jak vycvičit jorkšírského teriéra

4. září 2014 v 15:38 | Jana Š |  Jak jsem naučila ...
Jorkšírský teriér je pes jako každý jiný a tak se i on dá vycvičit, byť si to mnoho lidí nemyslí.
Rozhodla jsem se, že vypíši, jak jsem Crazyho jednotlivé povely, cviky a triky naučila.
Nemůžu zaručit, že stejný postup bude fungovat i na Vašeho jorka. Crazy je pamlskový, takže tím je práce s ním jednodušší.
Každopádně určitě stojí za to to zkusit.

!Popsané povely jsou jen ty, které Crazy umí nebo ho je učím! Mnoho našich povelů tu, ale také popisovat nebudu - třeba nožičky, jdeme ven atd. Ty si každý člověk už musí přizpůsobit sám :-)

Jak cvičit


Základ shapingu a klikrtréninku

Základní povely

Povely, které by měl znát každý pes ...
K noze
Nesmíš

Rozšířené základní povely

Další povely, se kterými se setkáte na cvičáku. Některé jsou třeba pro život, jiné na zkoušky.
Odložení za chůze do sedu/lehu
Zastavení do lehu/sedu při přivolání
Vyndání pamlsku z igelitového sáčku

Další užitečné povely

Další povely, které používám
Na chodník
Pomalu
Stůj/Stop/Zastav
Okolo
Kolem
Pocem honem (vyjde 15.02.2016)

Agility

Povely používané v agility, některé lze použít i v dogdancingu
Tunel
Áčko
Kladina
Hop
Skoč
Skrz
Slalom

Dogdancing

Povely používané v dogdancing - triky pro radost
Pac
Ťap
Otočka
Toč
Had
Chyť se
Styď se
Schovka
Pivot na bedýnce
Slalom

Jednoduchý květ z ozdobných trojúhelníků

3. září 2014 v 18:32 | Jana Š |  skládání z trojúhelníčků

Jednoduchý květ z ozdobných trojúhelníků

Počet čtverečků: 8
Pickwick hruška s citronem a vanilkou
Pozn.: část postupu je stejný jako v předchozích dvou návodech.
Krok 1: Vystřiněte si 8 čtvrečků z čajového sáčku (1 čtvereček = 1 sáček) nebo jakéhokoli jiného papíru.
Krok 2: Přehněte čtvereček po diagonálách - obrázkem nahoru.
Krok 3: Nyní čtvereček přehněte na poloviny - obrázkem dovnitř.
Krok 4: Čtvereček nyní vezměte do ruky a tam, kde jsou poloviny stiskněte. Vytvoříte něco takového:
Krok 5: Nyní stiskněte tak, že vytvoříte trojúhelníček. Celkem můžete vytvořit 4 různé trojúhelníčky. Vyberte si jednu variantu a s tou budete nadále pokračovat. Když máte připravený trojúhelníček vezmete jednu chlopeň a ohnete ji ke středu. Totéž uděláte i s druhou na stejné straně. Obrázek snad napoví více.
Krok 6: Máte-li připraveno, zkuste hvězdu složit - ještě ji nelepte!
Krok 7: A nyní můžete začít hvězdičku pomalu lepit. Na fotce je snad dostatečně zřetelné jak na to :-)
A takový by měl být výsledek :-)

Jednoduchý květ z trojúhelníků var. 2

2. září 2014 v 16:04 | Jana Š |  skládání z trojúhelníčků

Jednoduchý květ z trojúhelníků


Počet čtverečků: 8

Varianta 2: Pickwick brusinka s malinami

Září na cvičáku

2. září 2014 v 16:00 | Jana Š |  Chystáme se
V posledních dnech jsem Crazyho nahlásila na cvičák HafBO.
Po skrovném létu se teď s hodinami roztrhl pytel :-), takže pokud počasí a zdraví dovolí, budeme mít září opravdu nabité.

Nejprve nás čeká 04.09.2014 poslušnost s Alčou. Tam bychom se měli potkat s našimi starými známými - Samem, Nedym a Bobíkem. Bellu a Fínu ještě neznáme, ale věřím, že si spolu pořádně zařádí. Jen doufám, že holky nebudou těsně před/po hárání, jinak bude extra veselo :-D

05.09.2014 budeme přespávat u ségry a 06.09.2014 pojedeme na výlet do Úštěku u Litoměřic. To se sice netýká cvičáku, ale bude to také dobrá socializace.

12.09.2014 vyrazíme opět na poslušnost, tentokrát k Míše. Moc se k ní těším. Chci se vyptat na pár věcí na Dog Walking. Tentokrát budeme muset ovšem do Stodůlek, z čehož až tak velkou radost nemám, ale vyštrachám reflexní vestu a vyrazíme.

V úterý 16.09.2014 nás čeká první hodina Dog Walkingu. Tenhle "sport" vypadá hodně zajímavě. Už jsem si koupila hole a pás s amortizérem, tak snad nám to půjde. Zatím jsme tedy přihlášení jen 3, ale snad se ještě někdo dohlásí.

25.09.2014 jdeme opět na poslušnost k Alče. Musím se zeptat (ovšem ideálně hned čtvrtého, když si vzpomenu), jak je to s tím přiřazováním k noze na zkouškách. Tak nějak pořád koketuju s myšlenkou, že bychom to zkusili. No, uvidíme jak se dáme do kupy přes zimu.

Poslední cvičák měsíce září máme poslední zářijový den - 30.09.2014. Opět půjde o poslušnost s Alčou. Mimo jiné je hlášený i Almas - Saluki. S ním jsme byli na cvičáku už jednou a je to překrásný pes. Jestli bude alespoň trochu hezky, musím vzít foťák a vyfotit si ho, protože když běží je fakt luxusní.

Září 2014

1. září 2014 v 15:52 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem

01.09.2014
Zřejmě jsem našla pamlsek nejvyšší hodnoty. Osmahlé dušené maso s cibulkou (nepatrné množství). Crazy za to předvádí neuvěřitelné věci. Výdrž ve Veverce má nepřekonatelnou, stejně tak v popros. Chůze u nohy i pozice jsou dokonalé ... Asi ho začnu nosit na cvičák :-D
Venku byl perfektní. Psů, se kterými se nekamarádí ignoroval a koukal po mně. Že by nose touch nesl ovoce? :-)
02.09.2014Na procházkách trénujeme především přivolání a chůzi u nohy s odkládáním za chůze se zastavováním současně se mnou, bez povelu.
03.09.2014Na procházkách trénujeme především přivolání a chůzi u nohy s odkládáním za chůze se zastavováním současně se mnou, bez povelu.
04.09.2014
Poslušnost s Alčou - Na cvičáks e mi vůbec nechtělo. Probraly se mi k životu obě dolní osmičky a byť mě cvičák obvykle vzpruží, když se necítím úplně dobře, tentokrát nic moc.
Crazy byl každopádně šikovný, i když sem tam mě trochu přiváděl k šílenství. Prostě jako obvykle :-)
05.09.2014
Po práci jsem přiletěla domů, zbalila nás, osprchla se a běželi jsme na vlak. K Léně jsme dorazili v šest hodin. Šli jsme na procházku a pak to bylo peklo. crazy chtěl Tracy pořád obskakovat, tak dostal velrybu ... no nebudu se detailně rozepisovat jak to dopadlo.
Noc byla náročná. Tracy neustálě běhala za námi do obýváku, Crazy pak hned za ní ... Moc jsme se nevyspali. Ale přežili jsme :-)
06.09.2014
Zdeněk dělal reportáž a tak jsme s ním spolu s Lenkou a Tracy vyrazili do Úštěku. Tam jsme ho nechali ať si fotí a zjišťuje co potřebuje a my se šli projít do lesa.
No, byla to dost divočina. Podrobně to bude v článku. Zatím snad jen zmíním to, že jsme se vrátili zpět k rybníku pěkně špinavý.
Poté jsme vyrazili na zmrzku a do kavárny a na cestě zpátky jsme se pak v Litomyšli brouzdali Labem. Crazy si prvně zaplaval a vůbec mu to nevadilo
07.09.2014
Začali jsme zkoušet dva nové cviky - na zád (vyskočí mi na záda, když klečím) a podleze. Lehnde si mi mezi ruce, když stojím na všech čtyřech :-) Takže trénujeme takové blbinky.
Chcic zkusit vymslet sestavu, tak na tom pracujeme.
08.09.2014
Trénovali jsme všechny triky a cviky z DD a poslušnosti, které Crazy umí. Byl perfektní.
Na procházce byl vůbec senzační. Potkali jsme se s kamarádkou Vendy, se kterou si pohrál a pak s Attilou (krysaříkem).
Pak jsme potkali jednoho "skorojezevčíka", který po Crazym vyjíždí a "plave" na vodítku. Crazy nejdřív trochu tahal za ním, ale rychle se zklidnil. Pak se sám přiřadil k noze a zatímco druhý pes "plavalů podél nás, Crazy šel krásně u nohy a koukal na mě. Je to miláček.
09.09.2014Setkali jsme se s Vendy a Bobíškem (jorkie). Opět i s tím ne příliš přátelským skorojezevčíkem, ale opět bez jakéhokoli konfliktu z Crazyho strany. Trénovali jsme i přivolání a nakonec se potkali ještě s merle čivavkou.
10.09.2014
Crazy byl dnes perfektní. Pravda máme tu háravky, tak se začichává, ale stačí pohrozit, že ho vezmu na ruku a hned označkuje a běží dál.
Dnes jsmr se potkali s Dagem - ne s naším kamarádem "dobvajlerem", ale s agresivním Boc (nebo AUO - moc se v tom nevyznám), útulkáčem, který jde po každém psovi - samci.
Řval na nás jak zjednaný a Crazy si v klidu šel, čuchal si ... hodil po něm okem a šel dál.
Později jsme se ještě potkali s Bilbem (Entlebušský salašnický pes). Když byl štěně, tak se s Crazym přátelili, ale jak přešel do puberty, začal být agresivní na psi. Alexe - našeho společného psího kamaráda - dokonce zranil. Na něj tedy Crazy jednou v odpověď zavrčel, ale stačilo říct "Nesmíš,jdeme" a prostě jsme šli a to, že se za námi vzpínal na vodítku, štěkal a vrčel jsme prostě neřešili.
Doufám, že mu tento přístup ke vzteklounům vydrží :-)
Jen bychom potřebovali potkat jrt Sama, se kterým po sobě jdou dost tvrdě navzájem. Jsem totiž zvědavá, jestli už Crazyho přešlo i toto.
11.09.2014/
12.09.2014/
13.09.2014/
14.09.2014
Lilo jako z konve, takže dostat Crazyho ven bylo obzvlášť obtížné, nakonec se zadařilo, ale sotva se vyvenčil, pádil domů.
Aby se nenudil, cvičili jsme hodně triky a pozice u nohy. Po delší době jsem mu také dala k dispozici krabici s překvapením, tak byl v sedmém nebi.
15.09.2014
Zjevně nám tu začínají hárat fenky, takže práce s Crazym není úplně jednoduchá. Hlavně teď nachodíme za stejnou dobu daleko méně kilometrů, protože musí pořád něco čichat a značkovat.
Potkali jsme borderáka Daga. Zase na sebe vrčeli, ale Crazy se uklidnil záhy. Borderákovi to trvalo déle.

Jinak to s ním zatím jde. Večer cvičíme různé triky - nejvíc si teď "veverku", "chcípni" a sudy.
16.09.2014
Dnes jsme se zúčastnili první lekce v DogWalkingu. V Butovicích jsme byli o něco dříve - tedy o půl hodiny. Obloha byla trochu potemnělá, ale věřila jsem, že pršet nebude. Byli jsme se ještě trochu projít a vrátili se zpět ve čtvrt. To už byli na místě Míša a vyžla. Crazymu se vyžla moc líbila a sem tam ji dost provokoval.
Než vůbec stihli přijít ostatní, začal poměrně prudký déšť. Současně svítilo sluníčko, takže byla krásná duha a nakonec pršelo jen pár minut.
Ani jsme nestihli příliš zmoknout.
Více bude v článku
17.09.2014Nevím, zda to bylo DogWalkingem, ale Crazy dnes tahal jak lokomotiva. Mamka z něj byla dost nešťastná. Takže jsem s ním udělala krátký proces a jakmile jsem dorazila domů, vzala jsem pamlsky, obojek, kšíry i vodítko a šla jsem ho "zničit". Nejdřív jsem mu dala obojek a krátké vodítko. Zjevně si dobře pamatuje, že na vodítku se netahá a vše bylo ok. U nohy sice nešel, ale snažil se. Takže jsem ho nechala na krátkém vodítku a přepla ho na kšíry. To už bylo horší, takže následovala klasika. Jakmile zatáhl, zastavila jsem se, dokud nepovolil. No, moc daleko jsme se nedostali, ale když už po 10ti minutách šlapal krásně, přešli jsme na flexi. Já s Crazym chodím prakticky výhradně na stopovačce a na cvičáku pak na krátkém vodítku. Mamce se s ním, ale lépe chodí na flexi, neboť se jí na něm trochu vyběhá a hlavně, když se jí vytrhne, tak se rány vodítka o zem lekne na tolik, že jí nezdrhne. Na flexi to bylo opět o něco horší, takže jsem mu dala flexi na obojek. To se zkrotil velice rychle. Nechala jsem mu volno na vodítko, takže si čichal a zatáhl jen zcela výjimečně. Pak opět následovalo zastavení, dokud nepovolil. Nakonec jsem mu dala flexi na kšíry a to už ťapal krásně. Byla to hodně náročná hodina a půl, ale Crazy si krásně připomenul povely "čekej", "povol" a "pomalu" i bez škubání za vodítko. Po návratu jsme ještě hráli hru s miskou. Prvních asi 10 pokusu běhal vždy nejdřív k misce, ale nakonec to pochopil a přibíhal rychle a bleskově rovnou za mnou
18.09.2014
Po včerejšku se Crazy krásně srovnal. Mamce ťapal v pohodě. Zastavoval, když mu řekla, takže jsme to včera zvládli.
Když mi šli s mamkou naproti, pustila ho z vodítka, aby mě mohl přivítat. Po bouřlivém přivítání, utíkal na zavolání za mamkou, jenže těsně před ní chytil stopu nějaké háravky a už letěl pryč. Naštěstí jsme byli v místě, kde auta nejezdí, takže jsem šla pomalu za ním a tvářila se, že jsme vlastně na procházce, kdy ho pouštím na volno.
To ho uklidnilo, takže nezačal utíkat, jen šel od "značky ke značce", očichával a přeznačkovával. Pak našel jednu obzvlášť lákavou, takže jsem k němu přišla, připnula ho na vodítko a odvedla pryč.
Možná jsem ho měla nějak potrestat, ale říkala jsem si, že to nebude zase tak hrotit.
Přece jen háravky jsou háravky a teď holt zůstane na vodítku až někdy do března, než nám to tu vše dohárá.

Večer jsme hráli "přivolání kolem misky". Čtyřikrát Crazy nejdříve nahlédl do misky, než za mnou přiběhl, ale pak už utíkal vždy rovnou za mnou. Pak jsme šli ven, kdy mi dvakrát vběhl do silnice, takže jsem ho vrátila vždy zpět a musel čekat na přechodu o to déle.
Hodně se začichával, ale klidnit ho, aby netáhl, jsem musela asi jen 6x za tu hodinu a půl co jsme courali.
Domů jsme to pak vzali kolem hlavní silnice, kde jsme hráli zónu odměn, ze které jsem poměrně záhy mohla přejít na povel "ke mně" a také jsme trénovali přivolání, odložení za chůze do sedu a sednutí při mém zastavení.

Zde zřejmě nechodí tolik fenek, nebo už Crazyho nebavili, takže pracoval opravdu vzorně. Korekcí nebylo vůbec třeba.

Na závěr se ještě zmíním, že jsem si dnes byla pro knížky Masáže psů, Trénink je rozhovor a V životě je spousta věcí zadarmo. Poslední dostanu k Vánocům od našich, Masáže už mám rozečtené (názvy všech kostí, svalů, kloubů a vazů si asi nikdy nezapamatuju) a na Trénink jsem opravdu zvědavá.
19.09.2014
Šílenství po fenkách dosáhlo takového stupně, že jsem mu objednala Bachovy kapky na míru. Doufám, že mu pomůžou.
Pokud se však nezačichává, tak pracuje hezky.
20.09.2014
Crazy dnes nádherně cvičil. vrtěl při tom ocasema zjevně ho to ohromně bavilo. Procvičili jsme jak poslušnost - k noze, sedni, lehni, vstaň - tak většinu cviků co umí - hlavička, sudy, otočka, chcípni, pac, ťap ....
Opravdu se vyřádila zjevně ho začínají velice bavit sudy.
Díky knize, kterou právě čtu mi taky došlo nějkolik věcí o výcviku. Třeba proč ve chvíli kdy dostal povel "Sudy" se sebrala přiřadil se mi k noze. Ono se fakt dá se psy domluvit, jen vědět jak na to.
21.09.2014
Potkali jsme Atillu (krysařík) a s Crazym si opět pohráli. Atillovi je 12 let a psů se dost bojí. V sedmi letech ho napadl jeden pes a roztrhl mu bok. Dostal se z toho, ale na psychice to holt stopu nechalo.
22.09.2014
Měli jsme takové "štěstí", že jsme večer potkali dvě háravky. Crazy z nich byl samozřejmě na nervy, co pět metrů se zastavoval a vyl. Někdy si fakt, říkám, že by kastrace mohla být dobrý nápad. Na druhou stranu se příliš bojím změny chování, takže to teď zase přežijeme a dál se uvidí.
A abych nezapomněla, vzbudil mě už ve třičtrvtě na čtyři, abych ho pustila na balkon na plenku. Vymyslel si osobitý způsob buzení. Škrábe mě do nosu.
23.09.2014
Opět mě vzbudil v půl čtvrté (to tu hodinu nedokáže vydržet? L :-D) Opět škrábání do nosu.
Z práce se teď vracím dost zdrchaná, ale snažím se. Zkoušíme nose touch na tvář, ale zatím to nechápe (pořád lepší, než to škrábání), kývnutí a odmítnutí.
Mimo to samozřejmě opakujeme všechny dřívější povely.
24.09.2014Opět buzení před čtvrtou a tentokrát ještě brutálněji. Místo do nosu mě vzbudil škrábáním do oka, takže musíme zapracovat na nose touch na tvář, nebo budu za chvilku vypadat jak pirát z Karibiku. Teď mě mrzí, že jsem ho jako štěně odnaučila olizovat obličej, přijde mi to totiž poněku nechutné. Na druhou stranu, na tvář to snesu, takže ho to prostě musím naučit a doufat, že to začne používat místo škrábání. Od půl sedmé nás čekala socializační procházka s výcvikem. Tentokrát s námi šla i Lenka s Tracy.
25.09.2014Poslušnost s Alčou - Chytli jsme dřívější autobus, než jsem čekala a tak jsme na cvičáku byli už před půl šestou. Rozhodla jsem se proto, že se ještě projdeme. Vyrazili jsme do lesa, který je okolo cvičáku a hezky jsme se prošli. Nikde ani noha a po pár metrech jsem netušila, kde jsme, ale na druhou stranu jsem věděla kudy zpět, takže to bylo dobré. Nakonec jsme vyšli, jen kousek od místa, kde se stáčíme zpět ke cvičáku, když se jdeme projít jen po cestě, takže to bylo ok. Více v článku
26.09.2014Náhodou bylo míň práce, takže jsem přijela dříve a tak jsme mohli vyrazit na dlouhou procházku. Jinak se vlastně ani nic nedělo. Fenky zřejmě už pomalu končí s háráním a Crazy začíná být spolehlivější.
27.09.2014Dnes byl hodně náročný den, ale užili jsme si ho. Ráno jsme šli ven a v jedenáct přijela švagrová Lenka s neteřemi. Ačkoli byl Crazy posledně z Terky a Denči trochu vyvedený z míry, dnes s nimi neměl problémy. Nechal se hladit a hodně ho bavilo, když mu dávali do Dog Paws pamlsky a on je musel hledat. Samozřejmě jim předvedl i nějaké cviky a triky. Odpoledne přijela ještě ségra se švárou a Tracy a Crazy nich byl opět nadšený. Tedy hlavně z Tracy, samozřejmě.  Byl tak zdrchaný, že jsme šli večer nakonec jen na sotva hodinovou procházku a teď už leží a chrápe.
28.09.2014Crazy měl dnes víceméně volno. Byla jsem fotit na parkurových závodech na Chabech a tak se dnes vyhnul cvičení. Však jednou za čas může mít oddech. Na procházce jsme nicméně byli třikrát, i když na celkem krátkých - každá měla jen cca tři čtvrtě hodiny. Na nich jsme trénovali tak maximálně ke mně a čekej a asi 2x sedni. Zítra plánuji natáčení videa, tak uvidím. A abych nezapomněla. Ráno jsme potkali Gimi (německý trpasličí špic), odpoledne Maxíka (jokršír) a večer Benjiho (výmar x RR) a jeho přechodnou spolubydlící Kiru (NO). Kira se Crazymu velmi líbila a on jí taky. Kdyby nebyla tma jak v pytli, klidně bych je nechala prolítat. Zdá se, že ty podstatné fenky už dohárali (Vendy, Gimi i bílé maltézačky), takže už zase hezky spolupracuje a budu ho zase moci pouštět.
29.09.2014Večerní procházku jsme si neplánovaně prodloužili, když se Crazy "zakecal" a Bobíkem (jork) a já s jeho paníčkem, takže jsme byli venku dvě hodiny. Setkali jsme se i s Gimi, která z něho tentokrát moc nadšená nebyla. Fenky už tu asi definitivně dohárali, protože Crazy se už začichá jen málokdy. Takže jsme další "dny hrůzy" přežili
30.09.2014Měli jsme jet na cvičák - Poslušnost s Alčou - ale od rána mi bylo mizerně. Nešla jsem ani do práce. Snad to bude zítra lepší. Nemám teď ani náladu na psaní, takže někdy něco přidám.

Jednoduchý květ z trojúhelníků var. 1

1. září 2014 v 15:29 | Jana Š |  skládání z trojúhelníčků

Jednoduchý květ z trojúhelníků


Počet čtverečků: 8

Varianta 1: Pickwick mandarinka s citronem a medem

Tea bag folding aneb skládání čajových sáčků

1. září 2014 v 15:12 | Jana Š |  Teabag Folding
Tato technika pochází z Holandska. Jedna žena, chtěla udělat své sestře přání k narozeninám, ale neměla po ruce žádný vhodný papír. A tak zkusila složit květ z papírových obalů od čajových sáčků.
Výsledek ji nadchnul a postupně se tato technika rozšířla.
Úplná základ je však v umění origami.

Techniku můžete najít pod různými názvy - Tea bag folding, skládání čajových sáčků, miniaturní kaleidoskopické skládání ...
Tento druh skládání lze samozřejmě aplikovat i na jiné druhy papíru - prakticky jakýkoli, který není moc tvrdý. Dají se také koupit papíry, které již mají předtištěné čtverce, můžete použít origami papíry nebo si navrhnout a vytisknout vlastní vzory.

Se skládáním čajových sáčků jsem se setkala asi před dvěma lety. Maminka jedné kolegyně z práce tímto způsobem vyrábí mandaly. Nejprve mě to moc nezaujalo, až přibližně před rokem se mi jedna taková mandala dostala do ruky. Zajímalo mě ja k se to dělá a tak jsem začala pátrat na internetu.
Tam jsem zjistila, že kromě mandal se dají dělat květy, hvězdíčky nebo vánoční stromečky, které se mi zalíbili daleko více než mandaly a tak jsem se do nich pustila.

V listopadu 2013 jsem je vystavovala na naší pracovní akci Druhý dech a lidem se docela líbí.

Hvězda či květ jako takový je jen polotovarem - ale pokud se zvolí hezké sáčky, jsou krásné samy o sobě - a dále je je možné zdobit korálky, nalepovacími kamínky a pod.Dají se pak použít jako vánoční ozdoby - na stromek by jich bylo třeba hodně, ale na jedlové větvičce ve váze vypadají krásně -, jmenovky na dárky, záložky do knih, dají se jimi zdobit přáníčka ...

Moje první "skládací krůčky" vedla kniha Skládání čajových sáčků od Ludmily Drozdkové. Pro začátečníky můžu jen doporučit.
Když už mi tohle nestačilo, začala jsem pátrat po netu. Na českých stránkách v zásadě jiné typy skládání najít nejdou - alespoň já stále narážela jen na ty, co byly v knížce.

Spoustu dalších hvězd jsem pak našla třeba na webu http://www.craftforums.co.uk. No a nyní jsem už tak daleko, že si sklady i vymýšlím. Samozřejmě neříkám, že už někdo takovou hvězdu neudělal. Jen mě ten sklad napadl během skládání jiné hvězdy, aniž bych na něj někdy v návodech narazila.

Malá ukázka Vánočních hvězd.
Při skládání z čajových sáčků, kde je každý roh čtvrečku (z toho se vždy vychází) jiný, lze z téhož čtvrečku jen složením podle jiné strany či diagonály vytvořit jinou hvězdu. Základem všech tří byl tentýž čtvereček.

Pickwick zelený čaj s třešní

Interspar rakytník - hvězda s vnitřním květem z rubové strany