Září 2014

Které mají mít přednost?

27. září 2014 v 21:00 | Jana Š
Do rubriky Jak jsem naučila budu průběžně vkládat jak jsem Crazyho naučila cviky a triky, které umí.
Vkládat je budu průběžně a zajímalo by mne, které byste chtěli vložit jako první? Rozhodovat se budu dle toho, jak budete odpovídat v anketě.
Vždy, když cvik s nejvyšším počtem bodů vložím, smažu ho z nabídky. Díky za spolupráci.
Jana Š

Crazy předvádí trik "Veverka". Ten už v rubrice Jak jsem naučila popsán je.

Proč tu nejsem

27. září 2014 v 20:41 | Jana Š |  Novinky
Zdrávím všechny návštěvníky blogu.
Pokud sem někdo chodí pravidelně, jistě si všiml, že teď moc nových článků nepřibývá.
Jedna z kolegyň je na neschopence a teď v sezóně je to dost znát. Je to hodně náročené a když přijdu z práce, mám tak akorát sílu na to s Crazym pocvičit a jít na procházku a pak zapadnu.

Jak bude chvilka času chci opět přednastavit články do rubriky Jak jsem naučila a Plemena psů na fotografiích. K tomu také doplnit deníček, který teď píšu zkratkovitě na papír a musím to hodit do PC.

Mějte se tu krásně
Jana Š a Crazy

Jsme unavení ...

Belgický ovčák - malinois

20. září 2014 v 21:07 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Belgický ovčák - malinois

Fotografie: © J. Štěpničková
Ery z Chotyně; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/
Terri; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/
BOM; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/

Všechny knížky o výcviku vyhodit ...

20. září 2014 v 15:54 | Jana Š |  Jak to vidím já
Někdy před prázdninami byl v pořadu Jana Krause trenér a cvičitel zvířat v pražské zoo František Šusta.
Krom výcviku zvířat v zoo se věnuje i kynologii a má celou řadu seminářů a besedoseminářů o pozitivním výcviku psů, koní a papoušků.

Pořad Jana Krasue - část s Františkem Šustou

Vystižená část - František Šusta je od 18:26 min.

Pořad mě zaujal, takže jsem si pak pana Šustu nalezla na internetu, kde jsem se mimo jiné dočetla, že mu má v září vyjít kniha.
Pak jsem na to jaksi pozapomněla až minulý týden jsem na ni náhodou narazila, když jsem sháněla knihu jinou (Masáže psů).

Trénink je rozhovor ... ve kterém má i váš pes co říci je název knihy pana Šusty. Sice ji ještě nemám dočtenou (jsem na 150 stránce), ale už teď jsem zjistila spoustu věcí, které mi v pozitivním posilováním jaksi unikaly. Třeba to, že luring není úplně ideální způsob výcviku, proč Crazy odmítá nosit aport nebo jak odnaučit strach z vysavače (či čehokoli jiného).
V knize je krásně popsáno, jak naučit psa doopravdy komunikovat nebo spíše jak se naučit číst co vám chce váš pes sdělit.

Dala bych ji za povinnou četbu všem pejskařům - ať už cvičí pozitivně, klasicky nebo vůbec - protože se tam dozví spoustu užitečných věcí, které by je ani nenapadly.

V knize jsou jak nejrůznější definice, příklady z praxe, tak také způsoby, jakymi se dá pes vycvičit. Pravda nesouhlasím se vším na 100%, ale z těch knih co jsem o pozitivním posilování četla mi tahle dala opravdu nejvíc.
A že jich nebylo málo:

Dále ještě:

Díky principům a sem tam i vědeckým definicím, které jsou vzápětí vysvětleny v "lidštině" jsem konečně přišla i na věci, které mi dříve nebyli zcela jasné. I doplňující kreslené vtipy nebo srovnání příběhů psů a lidí (člověk a pes ve stejné či podobné situaci a rozdíly či shodnosti v jejich chování) jsou věci, která zaujmou a mnohé vysvětlí.
Protože zatím co v jiných knihách bylo většinou napsané, že TO TAK JE, zde se dočtete PROČ TO TAK JE.

I tak mi i ostatní knihy ve výcviku často pomohly - hlavně Dogdancing a Klikrtrénink - nicméně mít dřív knihu Trénink je rozhovor, nejspíš by žádné z předchozích knih nepotřebovala - až na Dogdancing, kde jsou popsané konkrétní cviky.

Opravdu vřele doporučuji!

Seminář s dr. Adamem Miklosi

18. září 2014 v 20:23 | Jana Š |  Pozvánky na psí akce
Díky lidičkám z Haf bez Obav je možnost navštívit seminář maďarského etologa dr. Adama Miklosi.

Seminář se uskuteční ve dnech 22.11.-23.11.2014 na České zemědělské univerzitě v Suchdole. Cena je 1500 Kč za dva dny.
Na seminář rozhodně vyrážím (bude vlastně můj první). Je především pro lidi, které pes zajímá do hloubky: jak se pes učí, jak komunikuje, jak se chová apod.

Na Čt2 běžel dokument o psech a právě v něm byl i dr. Ádám Miklósi. Jedná se sice jen o 8-mi minutový spot, ale určitě stojí za to se na něj podívat. Je zde srovnání chování vlků a psů a je to opravdu zajímavé. Psi a vlci - Dr. Ádám Miklósi.
Dovoluji si zkopírovat text z létáčku Haf bez Obav.

Dr. Ádám Miklósi založil v roce 1994 výzkumný projekt Rodinný pes. S více než 75 publikovanými články v odborných časopisech je projekt Rodinný pes, jakožto první výzkumná skupina pro studium behaviorálních a kognitivních aspektů ve vztahu pes - člověk, jedním z největších výzkumných skupin na světě, která se zabývá psy, a zároveň je na něj nahlíženo jako na základní centrum pro poznávání psů. Výzkumné zájmy Dr. Miklóse zahrnují behaviorální lateralizaci, učení zvířat a jejich komunikaci a genetické determinanty chování. Dr. Miklósi získal titul M.S. (Master of Science) z University Eötvös Loránda a Ph.D. a doktorát věd z Maďarské akademie věd. V současné době je vedoucím katedry etologie na Eötvös Lorándově universitě a je jedním z nejznámějších a nejvíce publikovaných odborníků na téma psí poznávání a chování. Poslední knihou Dr. Miklósiho je "Psí chování, evoluce a poznávání" publikované vydavatelstvím Oxford University Press.


SEMINÁŘ SE KVŮLI NEDOSTATKU ÚČASTNÍKŮ NEUSKUTEČNIL.


Bedlington teriér

17. září 2014 v 10:28 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Bedlington teriér

Fotografie: © J. Štěpničková
Fahra Bos Grunnies; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/

Jak jsem naučila povel - Sedni

16. září 2014 v 15:11 | Jana Š |  Jak jsem naučila ...
Rozhodla jsem se, že sepíši, jak jsem Crazyho naučila jednotlivé povely. Nemůžu zaručit, že stejný postup bude fungovat i na Vašeho psa, ale můžete to zkusit.
Za výsledky však ručit nemohu :-)
Budu moc ráda, když mi napíšete, zda se vám podle mého návodu podařilo tento povel pejska naučit, případně jestli jste narazili na nějaká úskalí a podobně. Díky

Jak má cvik vypadat
Pes sedí zadkem na zemi - ne jen těsně nad zemí - a dívá se na psovoda. Pes má v sedu zůstat i bez povelu zůstaň/čekej dokud nedostane jiný povel.

Cviky, které "sedni" předcházejí
Pes nemusí umět žádné jiné cviky, vhodné však je, zná-li své jméno.

Jak jsem ho to naučila
Povel "sedni" byl jeden z prvních, který jsem Crazyho naučila.
Původně jsem chtěla postupovat tak, jak se radí nejčastěji. V čase krmení ukázat misku a vydat ji až po té co si sedne. Jenže Crazy byl, a stále je, nežravec co se granulí týče, takže tento plán záhy zhatil.
Ale pamlskový byl odjakživa, takže jsem mu prostě dala pamlsek nad nos a pomalu ho směřovala dozadu. Nejprve vyskakoval, "tančil" kolem, škrábal do nohou, ale jakmile zjistil, že tudy cesta nevede, kecl na zadek. Stačili dva dny na to, aby si na gesto spolehlivě sedal.
Přiznám se však, že jsem měla hodně dlouho potíže s přiřazením slovního povelu.
Zřejmě jsem nezvládala správné načasovaní, takže Crazy pracoval jen na gesto.
Teprve v zimě 2013 mě napadlo použít klikr - slovní povel jsem přiřadila během pěti minut.

Poznámka: Zpočátku jsem u učení seděla nebo klečela na zemi. Později jsem seděla na židli či lavičce a pak teprve dávala povel ze stoje.

Gesto: Ruka otočená hřbetem ke psovi s prsty u sebe, jako bych v ní něco měla.
Povel: Sedni/sit
Pomůcky: Pamlsky (případně klikr, pokud používáte).
Kde cvičit: Nejdříve na pevné zemi - koberec, tráva. Pozor na horký chodník/asfalt, může se pak stát, že povel odmítne provést. Crazy má takovou specialitu, že si nikdy nesedne do mokré trávy, to nechá zadek těsně nad zemí a nic na světě ho nepřesvědčí, aby ho na ni položil.
Jakmile měl cvik zažitý, začali jsme cvičit na posteli, na klíně, na neostrých kamínkách apod.


Video, které bylo součástí on-line školky pro psy Brit Training tips. Natáčeno někdy v říjnu/listopadu 2013.

Bearded kolie

16. září 2014 v 10:12 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Bearded kolie

Fotografie: © J. Štěpničková
Tříměsíční štěně Šotek. Jaro 2012, školka pro štěňata OSA Panda Praha.

Jak jsem naučila - Hra s krabicí

15. září 2014 v 14:57 | Jana Š |  Jak jsem naučila ...
Co je potřeba
Krabice vhodné velikosti - musí být tak velká, aby do ní pes zvládl bez problému vlézt a mohl si v ní sednout a/nebo lehnout.
Klikr
Pamlsky

Účel cviku
Hra s krabicí je dalším ze začátečnických cviků pomocí shapingu. Účelem je, aby pes vlezl do krabice a tam si sednul/lehnul. Pokud se pes naučí tento cvik, budete ho moci dostat prakticky kamkoli. Stejně jako do krabice ho pak můžete naučit ulehnutí na podložku, do klece/přepravky nebo do tašky.

Jak jsem ho to naučila
Našla jsem vhodnou krabici - což nebylo úplně snadné, neboť většina na něj měla příliš vysoké bočnice - a položila ji do obýváku. Nachystala jsem si pamlsky a klikr a přivedla Crazyho ke krabici.
Předtím byl Crazy samozřejmě již naklikaný, takže jakmile viděl klikr, už čekal, co se bude dít.
Nejdřív nevěděl, tak jsem upřeně koukala na krabici. To mu po chvilce bylo podezřelé, tak ke krabici čichl - klik + odměna. V zápětí začal provozovat nose touch na stěnu krabice, což jsem mu 2x odklikla, ale pak dostal opět otázku: "Co uděláš?"
To je signál, že má něco vymyslet. Nabídl mi sednutí, lehnutí, ale pak mu došlo, že tudy cesta nevede a opět se zaměřil na krabici. Začal hrabat do stěny, takže opět klinutí. Po čtvrtém opakování jsem zvýšila kritéria a chtěla jsem, aby se do ní podíval.
To ho napadlo a ještě než jsem stihla kliknout, skočil dovnitř. V tu chvíli klik a jackpot - tedy zhruba deset kousíčků pamlsku, neboť to bylo to hlavní co jsem chtěla.
Nevěděl co dál, takže následovala opět otázka: "Co uděláš?". Zde už uplatnil předchozí cviky, co zná, a nabídl mi nejen leh a sed, ale i veverku :-)
Za leh dostal opět jackpot, protože jsem chtěla, aby cvik ukončil právě lehem v krabici.

Crazymu hra s krabicí šla krásně a přišel na to dost rychle.

Nicméně každému psu - a zvláště těm bojácnějším nebo těm co jsou cvičeni klasicky (s využitím pozitivních trestů) - to tak rychle jít nemusí. Pokud se některá fáze nedaří, je třeba se vrátit o krok zpět. Lekce má končit úspěchem, takže pokud to budete zkoušet a nebude se úplně dařit, dejte si nižší cíl. Třeba jen nakouknutí do krabice, pak dejte jackpot a ke cvičení se vraťte za pár hodin nebo druhý den - opět jen na několik minut.

Pokud to nepůjde jinak, začněte opět od čichnutí a pokračujte dál. Pes si to pravděpodobně vybaví a rychle přejde až do fáze, kde jste skončili a odtud můžete pokračovat.
A nebo skončíte 2x ve stejné fázi, ale s tím si hlavu nelamte. Dejte tomu čas.

Poznámka: Jakmile se Crazy naučil do krabice lézt, začali jsme hrát hru Krabice s překvapením

Australský ovčák

15. září 2014 v 14:00 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Australský ovčák

Fotografie: © J. Štěpničková
Argo ze Zárybského dvora; 17.03.2012 21. Halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/

Easy Euforia Svěží vítr; hodina na cvičáku Haf bez Obav

Štěně australského ovčáka z Dogshow Rychety 2014

Anglický setr

14. září 2014 v 17:30 | Jana Š |  Plemena psů ve fotografiích

Anglický setr

Fotografie: © J. Štěpničková
Beckie Morrison; 17.03.2012 21. halové dvojzkoušky pořádané Školou Psích Sportů - http://www.skola-psich-sportu.cz/

Jak jsem naučila - doteky ruky (nose touch)

14. září 2014 v 14:46 | Jana Š |  Jak jsem naučila ...
Co je potřeba
Dlaň :-)
Klikr (nemusí být)
Pamlsky

K čemu se hodí
Doteky ruky jsem se naučila od Katky Lerlové na jejím workshopu Den přivolávačských her Susan Garrett.
Ve většině knížek o pozitivním upevňováním se nose touch uvádí jako první cvik, který se pes učí pomocí shapingu.
Po zvládnutí ho lze využít k zabavení, k povzbuzení soustředění, uklidnění nebo na převedení z nežádoucí činnosti.

Tehdy jsem ještě neměla klikr, takže jsem cvičila následovně.

Crazymu jsem nastavila dlaň s prsty směřujícími dolů. Zpočátku netušil, co po něm chci, takže jsem si do dlaně klepla a čekala. Crazymu po chvilce došlo, že má dělat něco s rukou. Nejdřív to zkoušel tlapkou a pak se letmo dotkl. Okamžitě jsem pochválila a dala mu pamlsek.
Zpočátku jsem odměňovala i zcela letmé dotyky, ale postupně jsem zvyšovala kritéria. Po několika opakováních už dostával odměnu pouze za pevný dotek nosem do dlaně.

V současné době dostává odměny za několikeré zopakování doteku. Důležité je, počty doteků snižovat i zvyšovat. Tedy jednou mi stačil dotek 3x, pak 5x, pak 1x, pak 4x, pak 5x, pak 2x …
Pokud bych počty neustále zvyšovala, Crazyho by to mohlo přestat bavit.

A k čemu doteky ruky využívám? Crazy měl nějakou dobu potíže s cestováním. Při čekání na autobus naříkal, protože ho to prostě nebavilo. Takže jsem mu nastavila dlaň a už pracoval.

V současné době doteky využívám, pokud se dostane s někým do konfliktu. Je to dobrý způsob jak odvést jeho pozornost. Po třetím použití ve chvíli kdy na něho štěká nebo vrčí jiný pes na vodítku (nemohou se k sobě dostat, aby se do sebe pustili), se začal sám přiřazovat k noze nebo prostě jde a nevšímá si jich, což bylo přesně to, čeho jsem chtěla dosáhnout.

Doteky ruky se dají také cvičit s klikrem a vlastně to bývá vůbec první cvik při práci s ním. Nejprve se kliká na čichnutí k dlani, pak letmý dotek nosem, pevný dotek nosem a nakonec více doteků.

Klikrtrénink

13. září 2014 v 14:18 | Jana Š
Výcvik pomocí klikru je jako z jiné reality. Pes se s jeho pomocí dokáže naučit téměř cokoli a tak ho využívají především trenéři asistenčních psů nebo lidé věnující se dogdancingu. klikrem psa naučíte rozsvěcet i zhasínat, hrabat zadníma nohama, zvonit, dávat zadní nohy, chodit po předních ... stejně tak jím naučíte i běžně cviky jako sedni nebo lehni.

Trénink pomocí klikru je velice rychlý (snadné cviky se pes dokáže naučit i za jednu až dvě lekce - což je 5-20 minut výcviku), i když ne nejjednodušší. Od majitele psa vyžaduje přesnost a schopnost si práci rozfázovat.
Nicméně se toho určitě nebojte. Stačí trocha praxe a vy i pes si budete moci užívat výcvik bez zbytečného rozčilování.

Klikr je malá krabička vydávající kliknutí. Kliknete ve chvíli, kdy pes udělá něco správně a dáte mu odměnu.
Důležité je správné načasování, nýbrž klinutí pozdě psovi označí jako správné chování to, které už vlastně nechcete.

Klikrem tedy označíte to, co je správné a že právě za to přijde odměna. Někteří lidé si myslí, že kliknutí samo o sobě je odměnou. Ale proč by měl pes cvičit za to, že slyší kliknutí? Pes cvičí pro to, že ví, že pokud udělá to, co vyvolá kliknutí, přijde pamlsek (hračka).
Místo klikru lze využít i jiný zvuk nebo slovo. Nemám-li po ruce klikr, používám jako marker slovo "Ano".

Pokud se chystáte začít s klikrtréninkem, ale nemáte možnost zajít na seminář, tak rozhodně doporučuji knihu Klikrtrénink pro vašho psa. Kniha mi opravdu hodně pomohla.
O klikání se můžete dočíst i na webu Katky Lerlové, která občas dělá i semináře.

V pravém klikrtréninku se nejvíce využívají 3 metody cvičení.

Shaping - necháte psa, aby nabízel chování, a kliknete za to, co ho chcete naučit.
Free shaping - chování postupně vytvarujete krok po kroku (nečekáte na hotový cvik). Využívá se u většiny náročných cviků.
Zachycení - Kliknete za již hotový cvik. Na rozdíl od shapingu však nečekáte, až psa napadne vám chování nabídnout, ale v průběhu dne klikáte, pokud daný "cvik" provede. Asi to není moc pochopitelné, že?
Řekněme, že chcete naučit psa hrabat zadníma nohama. Není to však cvik, který by se dal snadno vytvarovat a tak budete "číhat", kdy pes bude hrabat, kliknete a odměníte. Pes opakuje to, co mu vynáší odměnu, proto bude hrabat častěji, čím častěji ho za hrabání budete odměňovat.
Stejně se dá natrénovat i chůze u nohy. Pokud se pes sám přiřadí k noze, klinete a odměníte. Pes se pak začne přiřazovat častěji.

Nedávno jsem se dočetla, že klikrtrénink je to, že když učíte povel "sedni", zatlačíte psovi na zadek a ve chvíli kdy si sedne, kliknete. Ale toto NENÍ klikrtrénink. V klikrtréninku se nepoužívá manipulace ani fyzické tresty. Stejně tak se v případě chyby neříká "Ne" nebo "Takhle ne". V začátcích pro mě bylo tohle asi nejtěžší. Měla jsem tendenci Crazymu radit, že tohle není to, co chci. Při tom on na to přijde sám - tím, že neuslyší kliknutí a nedostane pamlsek.

Veverka - cvik, který jsem naučila zachycením a poté dopilovala luringem.

Shaping

10. září 2014 v 15:00 | Jana Š

Shaping = tvarování


Shaping patří mezi pozitivní metody výcviku. Pokud se shapingem začnete už u štěněte, bude postupovat velice rychle.
U starších psů, kteří prošli klasickým výcvikem trvá déle, než shapingu přijdou "na chuť". Tito psi jsou totiž naučení, že za vlastní iniciativu přijde trest, takže se jim zpočátku nabízet chování nechce.

Psům, kteří jsou zpočátku cvičeni luringem přechod na shaping problém nedělá. Tedy alespoň Crazymu nedělal.

A v čem tedy shaping spočívá?
Rozhodnu se jaký cvik chci cvičit. Třeba sedni. Výcvikou lekci začínám slovy "Co uděláš?" a Crazy začne nabízet chování. Obvykle začíná ulehnutím, hlavičkou a dotykem ruky. Stále čekám, dokud neudělá to co chci - nesedne si. Ve chvíli kdy si sedne, kliknu a odměním. Pokud stále zůstává sedět, dám povel volno a jakmile změní pozici čekám opět na sed. Jakmile si znovu sedne, tak klik. Psovi rychle dojde, že čím častěji si sedá, tím častěji přijdou pamlsky, takže pak už jen stačí jen přidat slovní povel a je to.

Shaping mi hodně pomohl při přiřazování slovních povelů k cvikům sedni a lehni, které jsem naučila luringem, ale Crazy si je nedokázal spojit se slovním povelem - pouze s gestem.
Velkou část DD cviků jsem pak naučila právě shapingem.

U shapingu, ale nemusíte klikat až za hotový cvik. Můžete si ho rozfázovat a klikat za jednotlivé prvky - uklidnění -> přibližování zadku k zemi -> dosednutí. To využijete zvláště u složitějších cviků.

V shapingu klikr hojně využijte. Jeho nevýhodou je, že se musíte kliknutím terfit opravdu ve chvíli, kterou chcete odměnit, jinak psa zmatete nebo ve výsledku vytvarujete úplně něco jiného než jste chtěli.

Přiznám se, že ne vždy, když se rozhodnu cvičit shapingem mám jasný plán. Někdy prostě čekám, co Crazy vymyslí a když se mi něco z toho líbí, upevňuji dál. A také se občas stane, že mám v plánu něco vytvarovat a v určité fázi se to trochu "zvrhne" v úplně jiný cvik či trik, kterému dám přednost před tím původním.

Pokud se rozhodnete pro shaping, určitě absolvujte alespoň seminář či on-line kurz ať neděláte zbytečné chyby.

Luring

9. září 2014 v 20:59 | Jana Š

Luring = vábení, lákání

Luring patří mezi pozitivní metody výcviku. S tímto způsobem výcviku se setkáte na většině cvičáku, kde se cvičí pozitivním upevňováním, neboť se pes nechá nalákat snadno a nevadí, když se používá ve větším množství psů.

Při luringu se pes láká do správné pozice pamlskem. Klikr se využít může a nemusí. Osobně se mi při luringu s klikrem zachází špatně, takže ho nepoužívám.

Nevýhodou luringu je, že pes se hodně soustředí na pamlsek a může mu chvilku trvat, než si uvědomí, že odměna není za sledování pamlsku, ale za pozici, do které se díky sledování pamlsku dostane.

Než jsem "objevila" shaping, cvičila jsem výhradně pomocí luringu. Pamlsek je třeba odbourat co nejdřív a navádět pouze rukou a jak to jde přejít na gesto.

Aktuálně luring používám pokud nemohu přijít na to, jak cvik vytvarovat. Teď třeba při slalomu mezi nohama.

V klasickém klikrtréninku se luringu doporučuje vyhnout, právě z výše popsaného důvodu, že pes vnímá spíše pamlsek než to co dělá, takže některé cviky mohou trvat déle.

POZNÁMKA 18.04.2015: Po absolvování třetího semináře Františka šusty TRÉNIN JE ROZHOVOR jsem se dozvěděla proč doopravdy trenéři pozitiviního posilování luring tak docela nedoporučují. Dochází v něm totiž hojně k použití negativního trestu.
Příklad: Při chůzi u nohy psovi ukazujete pamlsek, který však neustále mizí. To může pes brát jako negativní trest a učení mu bude trvat dlouho a cvik nebude mít v oblibě - bude z něj odbíhat, začne čuchat atd.
Úplně jsem nás v tom našla, neboť při chůzi u nohy na vodítku si často čuchá nebo kouká kde co lítá. Tu jsem cvičila luringem.
Chůzi u nohy na volno jsem však naučila shapingem a tam s tím problémy nemám, což přesně odpovídá.

Ta, ale voní ... i tato fotka je vyfocena díky výcviku luringem.