Květen 2014

Nevíte odrůdu?

31. května 2014 v 9:46 | Jana Š |  Saintpaulia - africká fialka
Dobrý den.
Nevíte někdo, prosínm, co je tato fialka za odrůdu? Vím, že je od firmy appelbloom.nl, ale odkaz na jejich stránce Products mi z nějakého záhadného důvodu nefunguje. Ve skutečnosti je trochu víc do fialova.
Díky moc


Naše odrůdy

30. května 2014 v 22:27 | Jana Š |  Saintpaulia - africká fialka
Seznam našich Saintpaulií.
Jak budu postupně přidávat jednotlivé odrůdy na web, budou odkazy proklikávací. Máte také některé z těchto odrůd?

Jednobarvené fialky mamči
Neznámá 1 - velmi světle modrá až bílá, původně bílomodrá chiméra- ?
Neznámá 2 - růžová - ?
Neznámá 3 - bordó - ?
Neznámá 4 - růžová se světlejším středem - ?
Neznámá 5 - fialová - ?

Lístečky z výstavy fialek ve Fata Morganě 2014
Buckeye Soucy Irish
Buckeye Spellbinde
EK Podarok Na Rozhodestvo
Emerald Love
Fantasy Maker
Grape Slush
Loocking Glass
Momma's Backhoe
Ness Blueberrypuff
Never Floris - drobné zelené kvítky, spíše jen poupata, která nikdy nevykvetou. - 20.05.2014 Fata Morgana
Pat Tracey - plný bílý květ s modrým středem a modrozelenou kraječkou. Kudrnatý květ. - 20.05.2014 Fata Morgana
Purrfect Love
Rob's Antique Rose - Jednoduchý až poloplný stříbřitě růžovo-bílý květ s kudrnatým nazelenalým lemem. Tento lísteček bohužel uhynul a tak sháním další. - 20.05.2014 Fata Morgana
Smookey Moon - Poloplný kouřově nafialovělý květ se špinavě zelenými špičkami. - 20.05.2014 Fata Morgana
Summer Carnival


Lístečky od kolegyně Květy
Neznámá 6 - růžová se zelenou kraječkou, velmi kudrnaté kvítky i listky - 20.5.2014 Květa D.
Neznámá 7 - bílá s modrými flíčky - 20.05.2014 Květa D.

Moje fialky
Wit-Roze - bílá s růžovou kraječkou, jemně kudrnaté kvítky i lístky (MTS Rikken). 29.05.2014 květinářství na Hůrce
Jaimie Denise - růžová s tmavě růžovou až fialovou kraječkou; jemně kudrnaté kvítky (MTS Rikken). 29.05.2014 květinářství na Hůrce
The Trojka® family New 1782 - fialovomodrá s bílým středem (appelbloom.nl; bohužel mi nefunguje odkaz na jejich produkty, ale podařilo se mi najít její fotku. Tehdy měla označení New a těžko říci jestli ji později nepřejmenovali). 30.5.2014 květinářství na Lukách.
Isabella - Vínová až červená s bílými flíčky u okraje květů, poblíž středu. Kvtíky jemně kudrnaté (Humako). 10.09.2014 květinářství Hůrka.

Lístečky od kolegyně Evy
Neznámá 8 - červenofialová s bílými "stříkanci" na okrajích okvětních lístků, plnokvětá - 12.9.2014; Eva B.

Saintpaulia - africká fialka

29. května 2014 v 21:59 | Jana Š |  Saintpaulia - africká fialka
Mamka pěstuje fialky již řadu let, já se do nich zamilovala teprve nedávno. Navšítvila jsem výstavu v Praze Tróji, kde jsem nám koupila lístečky 15-ti druhů. Do té doby jsem znala jen jednobarevné, bílé pruhované nebo bíle orámované odrůdy a jednou jsme měli růžovku s fialovými stříkanci - tzv. fantasy fialka.
Teprve tam jsem zjistila, že i lístečky fialek mohou být barevné, rámovaní může být klidně zelené nebo růžové a i pruhy chimér mohou mít zelenou barvu.

Většina odrůd, které jsem si vybrala má právě pruhování, stříkance nebo rámovaní, velká část pak právě se zelenou barvou. O pěstování se nebudu nijak zvlášť rozepisovat, neboť se o tom dá dočíst na každé druhé stránce. Web, který můžu nejvíce doporučit je Saintpaulia. Tam se dočtete opravdu vše podstatné.

Momentálně máme tedy lístečky 15-ti druhů z burzy, lístečky dvou druhů od kolegyně, 5 jednobarevných má mamča a já jsem si dnes koupila 2 s barevnými okraji.
Lístečky snad vydrží, tak držte pěsti :-)

Postupně budu přidávat, všechny fialky co máme, podle toho jak budou rozkvítat.

Na fotografii je jedna z fialek mé kolegyně (nezná odrůdu), jejíž lístečky mi snad úspěšně zakoření.

Oblíbené granule a pamlsky

28. května 2014 v 21:06 | Jana Š |  Průzkumy a dotazníky
Právě dnes skončil měsíc probíhající výzkum na téma: Oblíbenost granulí pro psy na vyplňto.cz.
Zůčastnilo se 439 respondentů a všem patří velké díky.
Chcete vědět jak to dapdlo? Tak jdeme na to.

Granule


V první otázce jsem se ptala na to, kolik značek granulí majitelé vystřídali, než našli tu, která jejich psovi sedla.
183 respondentů, vystřídalo 4-5 značek; 127 dokonce 5 a více a 107 pouze 1-2 značky. Pouze 22 z dotázaných zůstala u značky, kterou krmil chovatel.

Další otázka se tak trochu týkala zmlsanosti psů :-), tedy toho zda ke granulím majitelé dávají i něco navíc. 301 lidí pejskům něčím přilepšuje, 78 navíc nic nedává a 60 něco přidá vždycky.

Zajímalo mě také, podle čeho majitelé granule vybírají. Po většinu majitelů (234) je nejdůležitější poměr kvality a ceny - tedy kupují to nejkvalitnější v dané cenové hladině. Kvalita rozhoduje u 163 majitelů.
Mile mě překvapilo, že cena je rozhodující jen pro 12 z dotázaných majitelů psů, což je velký pokrok, oproti dřívějšku, kdy šlo často hlavně o cenu.
Samozřejmě, ne každý majitel má dost finančních prostředků na kupování toho nejlepšího, ale vybírat podle poměru ceny a kvality je rozhodně dobrá volba.

A kde lidé granule nakupují? Nejčastěji nakupují přes eshop (300x); zverimex (100x); super/hypermarket(28x) a u veterináře (7x). Pouze 4 z dotázaných nakupují přes občanské sdružení Láska ke zvířatům.
Přes Lásku ke zvířatům můžete objednat granule jakékoli značky (případně poradí i s výběrem). Cena je obvykle stejná jako na eshopech konkrétních značek (případně se můžete doptat) a marže z prodeje zůstává právě "Lásce", kde ji využijí na krmivo, veterinární péči a pod. pro své svěřence, které mají v dočasných péčích. Více se dočtete na jejich Facebookových stránkách :-)

Dvě další z otázek se týkali toho, zda by majitelé koupili krmivo, kde je ve složení uvedno soja/sojová bílkovina nebo "jiné produkty živočišného(rostliného) původu". Zde ještě zjevně není osvěta tak velká, i když dnes i většina veterinářů zastává názor, že soja do psího jídelníčku nepatří. Granule se sojou by koupilo 72 z dotázaných a s "jinými produkty" 66. Proč by krmivo se sojou neměli kupovat neví 131 respondentů a s "jinými produkty" 139.

S granulemi mohou být spojené i různé zdravotní problémy. 221 majitelů takové potíže nezaznamenalo, zbytek ano.

Na závěr části o granulích vypíši 10 nejoblíbenějších značek granulí. Majitelé mohly vybrat více značek, aby nebyli v nevýhodě ti, kteří mají více psů, z nichž je třeba každý na jiné značce.

Brit - 96x
Taste of the Wild - 71x
Acana - 62x
Purina Pro Plan - 46x
Royal Canin - 40x
Orijen - 26x
Eukanuba - 23x
Pedigree - 21x
Calibra - 20x
Chappi - 19x

V první desítce se umístili dvě ne příliš kvalitní značky a jedna vvíceméně kvalitní, ovšem s obsahem rakovinotvorných látek. I tak, je ale výsledek poměrně dobrý.

Pamlsky

Pozn.: Lidé mohli vybrat více možností, protože jen málokdo pamlskuje pouze jedním druhem pamlsků.

Nejvíce lidí (281) používá jako pamlsky piškoty. Na druhém místě (248x) jsou sušená masa a vnitřnosti (Let's Bite apod.) a na třetím (217x) snacky (Platinum atd.)
Docela mě překvapilo, že na prvním místě skončily piškoty.

Co se týče značek, na prvních dvou pozicích žádné velké překvapení. V první desítce mě docela překvapil Frolic a Royal Canine.

Let's Bite - 141x
Brit Training - 107x
Calibra Joy - 101x
Frolic - 65x
Nepoužívám kupované pamlsky - 61x
Platinum - 51x
Mapes - 34x
Ontario - 33x
Royal Canine - 30x
Perrito - 30x

Kompletní výsledky včetně grafů najdete na vyplňto.cz


Úpravy

26. května 2014 v 17:39 | Jana Š |  Novinky
Následujících několik dní budou probíhat úpravy - změna záhlaví, změna barvy pozadí, rozcestníky, menší změna rubrik ...
Může se stát, že zvláště dess, bude sem tam rozhozený.

Předem se omlouvám, ale pokusím se to zkrátit na minimum

Kurz poslušnosti pro pokročilé 7. hodina

25. května 2014 v 16:01 | Jana Š |  Kurz poslušnosti 2014
Šestou lekci jsme si nahradili procházkou a tak pokračuji popisem lekce sedmé (22.5.).
Upřímně se mi tam moc nechtělo. Už po cestě z práce jsem myslela, že se v autobuse uvařím, ale jeli jsme.
Crazy byl neuvěřitelně hodný - no taky měl jazyk na vestě, tak neměl čas si po cestě fňuknout. Nejdřív jsme jeli 20 minut busem do Prahy, tam jsme čekali 5 minut na další bus a svezli se dalších 10 minut. No a pak už nás čekala jen cca 20 minutová cesta na cvičák. A při našem štěstí samozřejmě téměř mimo stín.
Ale doplazili jsme se. :-)

Na místě už byla Adélka a Sam s Deborou právě vystupovali z auta. Barney nakonec nedorazil.
Crazyho jsem hned vypustila, aby se přivítal a po chvilce jsme šli cvičit.
Nejdřív motivace na paníčka a pak chůze u nohy na kruhu. Nasledoval slalom mezi psi a pak jsme se chůzí u nohy přesunuly na druhý konec cvičáku, kde už byl díky stromům stín.

Tam jsme cvičili slalom v řadě a slalom mezi psi. Jednou i se psy, pak jsme dělali slalom jen mi páníčci zatímco psi měli odložení.
V takovém vedru je přece lepší, když cvičí páníčci než pejsci :-D
Ono vůbec bylo tohle cvičení založené hlavně na odložení, pozicích u nohy a výdrž v pozici u nohy, zvláště první polovina, kdy bylo opravdu velké horko.

Zhruba v půlce začal foukat příjemný větřík, takže psi i páníčci trochu ožili a tak jsme trénovali přivolání, dlouhodobé odložení s rušivkami (třeba překračování psa, přeskakování, pobíhání kolem ...) atd. Zkoušeli jsme také odkládání do sedu/lehu během chůze u nohy. Crazymu to šlo dost dobře, oproti posledně, i když vždy po povelu sedni ještě dva tři kroky udělal, protože mu prostě přišlo zvláštní, že já jdu a on si má sednout. I tak byl šikovný.
Na závěr jsme si skočili dvě agility překážky, prošli slalomem (za masíčkem) a proběhl se po pneumatikách. Ty ho zjveně bavili nejvíc a potřeboval by je doma.
Když jsme dostali volno, tak jsem s ním skočky zkusila ještě bez vodítka a vypadalo to, že ho to celkem baví, tak asi zase zkusíme hodinu agility.
Třeba se chytne a už bude pracovat jak má :-)

Shrnutí: Až na chůzi u nohy si nemám na co stěžovat. On tedy šel, ale moc po mně nekoukal. Na druhou stranu se mu v tom horku ani nedivím.

S jorkšírem na cvičáku

25. května 2014 v 11:35 | Jana Š |  Průzkumy a dotazníky
Asi mě nepřestane fascinovat jak jsou lidé překvapení, když se zmíním o tom, že chodím se svým psem na cvičák. No, možná by je to nezarazilo, kdyby můj pes nebyl jorkšírský teriér.
Crazy je učenlivý - a to nejen v dobrém, ale i špatném slova smyslu, takže se velice rychle učí i to co by neměl. Nicméně to, že je jorkšír přece neznamená, že by cvičák nemohl úspěšně zvládnout.

Naštěstí se s jorkšíry, čivavami a dalšími prcky na cvičácích můžete setkat čím dál častěji a určitě je to dobře, hlavně pro ty psy. Když pominu to, že by každý pes měl umět alespoň pár základních povelů, tak je pro něj určitě velmi prospěšný kontakt s jinými psy, se kterými pak vychází daleko lépe a nevyvolává zbytečné konflikty.

To mě vedlo k založení malého průzkumu na téma JORKŠÍR NA CVIČÁKU

Průzkum probíhal od 19.04.2014 do 19.05.2014 a zůčastnilo se jej 74 majitelů jorkšírů, biewerů a jejich kříženců.

Nebudu zde vypisovat všechny otázky, protože ne všechny jsou pro tento článek důležité. Nicméně na konci článku uvedu odkaz na všechny otázky a grafy odpovědí.

Tak pojďme na to :-)

Jorkšírský teriér a školka pro štěňata
Do školky pro štěňata docházelo 12 z dotázaných, což opravdu není moc. Dva z nejčastější důvodu, proč školičku majitelé nevyužili bylo, že nevěděli, že něco jako školka pro štěňata existuje a že pejska vše naučili samy.
Našlo se, ale i 8 respondentů, podle kterých je to zbytečné.
No, řekněme si to na rovinu. Když potkáte uštěkaného jorka vyděšeného k smrti, nenapadne vás, že taková školička/cvičák, by mu jen prospěl?
Osobně si myslím, že dobrá školka pro štěňata je důležitá hlavně v tom, že se tam štěně seznámí s různými (obvykle malými i velkými) psi, takže s nimi pak vychází daleko lépe. Samozřejmě se vždycky může najít pes, se kterými si prcek nesedne (my máme 2, po kterých jde Crazy a 3 kteří jdou po Crazym (potažmo po jakémkoli psovi či feně, který se kolem nich jen mihne)).

Co se týče setkávání s psi jiných plemen ve školce, tak 6 z docházejících chodilo do školičky, kde byla štěňata malých i velkých plemen, 2 měli někdy lekce jen s malými jindy i s velkýcmi (jak kdo přišel) a 4 měli lekce jen pro malá plemena.
To mi osobně nepřijde úplně ideální. Pravda, pokud jsou na cvičáku i štěňata větších plemen, je třeba více pozornosti, aby mrňatům neublížili, ale na druhou stranu se pak jorci, čivky a spol. nebudou větších psů bát.

Další z otázek týkající se školky, byla na chování výcvikáře, pokud některé z velkých štěňata začalo trápit malé.
Dost mě překvapilo, že se 4 z dotázaných setkali s tím, že to výcvikář vůbec neřešil a prostě nechal menší štěně "mučit". Samozřejmě by si to štěňata měla i "vyříkat" mezi sebou, ale pokud se štěně stane otloukánkem, tak se může stát, že se pak větších psů bude bát. Na tomto příkladě je jasně vidět, že výběr školky/cvičáku a hlavně instruktora je velice důležitý.

Když si jork najde kamarády mezi velkými psi už jako štěně ... (Crazy - 4 měsíce; Šotek - 3 měsíce)
... bude s většinou velých psů vycházet i v dospělosti.

Ve školce se štěňata nejčastěji učila základní povely nebo základní povely a základy agility, výstavy apod. Ve 3 případech se štěňata neučila nic jen si společně hrála.
Polovina z těch, co chodili do školky se v rámci školičky také učili jezdit MHD, trénovali návštěvu veteriny a pod.

Jorkšírský teriér na cvičáku
Na cvičák se svými jorky chodilo 18 lidí. Dva nejčastější důvody, proč na cvičák majitelé nechodili bylo, že se jim to zdálo zbytečné (30x) nebo nevěděli, že i jorci na cvičák mohou (10x).
Většina z těch, co na cvičák chodili, se na lekcích setkávali se psi malých i velkých plemen (buď vždy, nebo podle toho kdo zrovna dorazil). 5 mělo lekce jen pro malé psy.
Zajímavé bylo zjištění, že se většina učila nejen základní povely, ale třeba také chození po nepříjemných površích, přelézání pneumatik a pod. Což rozhodně jen prospěje.

Pět nejčastějších povelů, které jorci umí
V jedné z otázek jsem se ptala, jaké povely umí jorkšíři dotázaných. Na prvním místě je povel SEDNI (52x), na druhém místě KE MNĚ (49x), následuje povel LEHNI (44x) a povel ZŮSTAŇ (43x). Na pátem místě je povel PAC (36x).
Z těchto odpovědí mě zaráží to, že přivolání zvládají psi jen 49 respondentů (ze 74). Přece jen, přivolání je nejdůležitější cvik, který by měl pes ovládat - ať už jejakéhokoli plemene.
Další cviky vypisovat nebudu. Snad jen se zmíním, že psi 3 respondentů neumí nic, neboť je to podle nich zbytečnost.

Dá se jorkšír vycvičit?
Setkali jste se někdy z názorem, že se jorkšír nedá vycvičit? Já ano a ne jen jednou. Z respondentů se jich 34 s tímto názorem nesetkalo. Naopak 33 ano. 7 lidí se dokonce setkalo s názorem, že jsou tyrani, když se svými psi chodí na cvičák (i já se s tím setkávám).
Že si lidé myslí, že se jork nedá vycvičit vlastně ani není moc překvapující. Sama se bohužel nejčastěji setkávám s jorky, kteří jsou na ostatní psy vzteklí a odvolat se nenechají. Ale vždy je to jen v majiteli, pes za to nemůže.

Jak vychází jorci s ostatními psi
Ve většině knih je psáno, že jorci velice dobře vychází s ostatními psy a zvířaty. Bohužel kvůli nedostatčující (nebo dokonce chybějící) socializaci se často stává, že právě jorci nepatří zrovna mezi přátelské psy.
Psi 25-ti respondentů vychází se všemi. Psi 16-ti respondentů se psy vychází, ale sem tam se objeví konkrétní pes, se kterým si nesednou. Osobně si myslím, že snad skoro každý pes má někoho koho nemusí - nakonec lidi taky nemají rádi úplně všechny.
Naopak psi 8 dotázaných na ostatní vyjíždí ze strachu a dalších 6 má několik psích přátel, ale na jiné psy také vyjíždí.
Zde se bohužel potvrzuje špatná pověst jorků

Jorkšír a psí sporty
Na otázku, zda respondenti se svým psem dělají nějaké sporty rekreačně (ať na cvičáku, na zahradě, v obýváku ...), mohli vybrat více odpovědí.
23 lidí se svým psem nedělá žádný sport, protože je to nebaví; 8 nesportuje kvůli zdravotním důvodů psa/majitele a 7 je toho názoru, že se jorkšír na psí sporty nehodí.
A jaké sporty tedy s jorky jejich majitelé dělají?
agility - 14x
dog dancing - 12x
obedience - 7 x
dog frisbee - 6x
dogtrekking - 4x
dog racing - 4x
coursing - 2x
jiný sport - 19x

Několik lidí se se svými jorky věnují psím sportům i profesionálně - účastní se oficiálních závodů, mistrovství, zkoušek ...
dogtrekking - 2x
agility - 1x
dogdancing - 1x
dog rancing - 1x
courcing - 1x
obedince - 1x

Kompletní výsledky a grafy najdete na vyplnto.cz Jorkšírský teriér na cvičáku

A jaký je váš názor na jorkšíry na cvičáku?

Paovce hřivnatá

24. května 2014 v 21:12 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Paovce hřivnatá

Ammotragus lervia
02.09.2013; Zoo Praha; Canon EOS 600D

Luňák červený

23. května 2014 v 21:03 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Luňák červený

Milvus milvus

18.02.2012; Zoo Praha; Canon EOS 600D
Luňáci obývají voliéru velkých dravců v dolní části zoo.

Kozorožec kavkazský

22. května 2014 v 20:56 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Kozorožec kavkazský

Capra caucasica

06.12.2015; zoo Praha; Canon EOS 600D
18.02.2012; Zoo Praha; Canon EOS 600D
Kozorožci obývají skálu v dolní části zoo.

Kos černý

22. května 2014 v 20:46 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Kos černý

Turdus merula

18.02.2012; Zoo Praha; Canon EOS 600D
Divoký kos zapózoval u výběhu jelenů milu v horní části zoo.

Ledňák modrokřídlý

21. května 2014 v 20:34 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Ledňák modrokřídlý

Dacelo leachii

15.01.2011; Zoo Praha; Panasonic DMC- FZ8
Ledňák pobývá ve voliéře v Ptačích mokřadech - Austrálie. Spolu s ním jsou ve voliéře: čejka australská; ibis slámokrký a holub wonga


Karakal

20. května 2014 v 17:47 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Karakal

Caracal caracal

Karakali obývají pavilon šelem v dolní části zoo.

25.03.2015; zoo Praha; Canon EOS 600D
15.01.2011; Zoo Praha; Panasonic DMC-FZ8

Lachtan jihoafrický

19. května 2014 v 17:43 | Jana Š |  Fotografie ze zoo

Lachtan jihoafrický

Arctocephalus pusillus

20.10.2015; zoo Praha; Canon EOS 600D
02.09.2013; zoo Praha; Canon EOS 600D
Meloun
Pod hladinou
Co se to chystá?
Cvičení!

Seznam zoo zvířat

19. května 2014 v 17:21 | Jana Š
Seznam zvířat ze zoo, které najdete v rubrice Fotografie ze zoo
U každého zvířete je napsáno, z jaké Zoo fotografie pocházejí. U některých bude jen jedna, u jiných více.
Alba všech zvířat postupně stěhuji na mé rajče, takže u některých zvířat bude přesměrováni tam. Prozatím je to A - G.

AB
Agama dodomská - zoo Praha
Anoa nížinný - zoo Praha
Antilopa losí - zoo Praha
Antilopa vraná - zoo Praha
Ara ararauna - zoo Praha
Bércoun africký - zoo Praha
Bércoun rezavý - zoo Praha
Bičovec pestrý - zoo Praha
Bizon - zoo Praha
Bongo horský - zoo Praha
CČ
Chápan středoamerický - zoo Praha
Čája obojková - zoo Praha
Čejka australská - zoo Praha
Čírka úzkozobá - zoo Praha
DE
Dracéna krokodýlovitá - zoo PrahaEmu australský - zoo Praha
FG
/
Gaviál indický - zoo Praha
Gorila nížinná - zoo Praha
Gundi saharský - zoo Praha
HI
Hadilov písař - zoo Praha
Holub wonga - zoo Praha
Hrdlička zahradní - volně žijící v zoo Praha
Ibis bílý - zoo Praha
Ibis skalní - zoo Praha
Ibis slámokrký - zoo Praha
JK
Jelen lyrorohý - zoo Praha
Jelen milu - zoo Praha
Jeřáb rajský - zoo Praha
Ještěrka paví - zoo Praha
Kachna divoká - volně žijící v zoo Praha
Kajmanka supí - zoo Praha
Káně lesní - zoo Praha
Karakal - zoo Praha
Kasuár přilbový - zoo Praha
Kiang východní - zoo Praha
Klokan bažinný - zoo Praha
Klokan bennettův - zoo Praha
Klokan horský východní - zoo Praha
Klokan rudý - zoo Praha
Kolpík bílý - zoo Praha
Kos černý- volně žijící v zoo Praha
Kotul veverkovitý - zoo Praha
Koza domácí - zoo Praha
Krajta cejlonská - zoo Praha
Králík domácí - zoo Praha
Kur domácí - zoo Praha
LM
Lama guanako - zoo Praha
Lemur kata - zoo Praha
Lev indický - zoo Praha
Levhart jávský - zoo Praha
Levhart obláčkový - zoo Praha
Lezec - zoo Praha
Los - zoo Praha
Luňák červený - zoo Praha
Mabuja kapverdská - zoo Praha
Mabuja perleťová - zoo Praha
Makak vepří - zoo Praha
Marabu africký - zoo Praha
Medojed kapský - zoo Praha
Medvěd lední - zoo Praha
Mnohonožky - zoo Praha
Mravenečník velký - zoo Praha
Muntžak malý - zoo Praha
Myš nilská - zoo Praha
Myška africká - zoo Praha
NO
Nandu pampový - zoo Praha
Nesyt africký - zoo Praha
Orel bělohlavý - zoo Praha
Orel východní - zoo Praha
Osel somálský - zoo Liberec
Ovce aljašská - zoo Praha
PQ
Panda červená - zoo Praha
Paovce hřivnatá - zoo Praha
Papoušek mniší - zoo Praha
Páv korunkatý - zoo Praha
Pekari páskovaný - zoo Praha
Pelikán bílý - zoo Praha
Pes pralesní - zoo Praha
Pes ušatý - zoo Praha
Pižmovka domácí - zoo Praha
Psoun prériový - zoo Praha
Pštros dvouprstý - zoo Praha
Puštík bradatý - zoo Praha
/
RS
Rosomák sibiřský - zoo Hluboká nad Vltavou
Seriema rudozobá - zoo Praha
Slon indický - zoo Praha
Sob - zoo Praha
Sovice sněžní - zoo Praha
Straka obecná - volně žijící v zoo Praha
Sup hnědý - zoo Praha
Sup mrchožravý - zoo Praha
Surikata - zoo Praha
Sýček obecný - zoo Praha
ŠT
Štětkoun kamerunský - zoo Praha

Tahr himálajský - zoo Praha
Takin indický - zoo Praha
Talapoin - zoo Praha
Tapír čabrakový - zoo Praha
Tygr malajský - zoo Praha
Tygr ussurijský - zoo Praha
ŤU
//
VW
Velbloud dvouhrbý - zoo Praha
Veverka kapská - zoo Praha
Vlk - zoo Praha
Volavka popelavá - volně žijící v zoo Praha
Wapiti manitobský- zoo Praha
XY
//
ZŽ
Zebra bezhřívá - zoo Liberec
Zebra Böhmova - zoo Praha
Zebra Grévyho - zoo Praha
Zebra Chapmanova - zoo Liberec
Zebu zakrslý - zoo Praha
Zubr - zoo Praha
Želva obrovská - zoo Praha