Duben 2014

Obrana

30. dubna 2014 v 21:28 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
Mamka byla dopoledne s Crazym venku a potkali jednoho lehce agresivního psa (asi australák nebo přerostlá bordera - útulkáč, který vyjíždí po ostatních psech). Už má na svědomí kousnutí jedné malé holčičky, když ho majitelka neudržela.
No, mamka se jim snažila vyhnout, ale pes se všimnul Crazyho a zaštěkal na něj.
A Crazy předvedl zlého psa, začal vrčet tak, že to s ním třáslo (chová se stejně ke dvoum labroušům, se kterými se nesnáší - zní to spíš jak vlčák než jorkšír) a australák se na patě otočil a odtáhl paničku pryč
Pak se potkali ještě jednou, ale Crazy byl zalezlý v trávě tak se ho druhý pes nevšiml a on ho neřešil. A mamka paní říká. "Dcera s ním chodí na cvičák, tak se tam učí jak se bránit velkým psům."
Hlavně, že se snažím, aby ty tři psi, se kterými si nesedí ignoroval a mamka ještě prohlásí, že se tohle učí na cvičáku.

Crazy se zjevně snaží mamku bránit, což je fajn. Ale na druhou stranu, kdykoli potkáme některého z labroušů, tak dávám Crazymu povel Sedni nebo K noze a Nesmíš. Crazymu to celkem jde,a le jak reagovat na toho australáka, když nevím, zda ho panička udrží fakt nevím. Možná je lepší nechat, aby si to v tomto případě Crazy vyřešil sám.
No, uvidíme, jak to bude dál. Asi se na to zeptám i Alči - jak postupovat. Brát na ruku ho nechci, to by mohlo být ještě riskantnější.

Kurz poslušnosti pro pokročilé 4. hodina

27. dubna 2014 v 11:23 | Jana Š |  Kurz poslušnosti 2014
24.4.2014 jsme se už po čtvrté sešli na Kurzu poslušnosti. Tentokrát bez borderky Adélky, která začala v úterý hárat (proto z ní Crazy minulou hodinu tak šílel). Za to si u nás nahrazovali hodinu parson jack russel teriérka Meggie (kerou hodně vytáčel Barney, ale nakonec to vypadalo, že si řádění s ním užívá) a zlatý retrívr Sam. Za Sama jsem nejdřív měla trochu strach, jelikož Crazy retrívry-samce (nebo velké žluté psy-samce obecně) moc nemusí, ale bylo to ok. Nijak zvlášť si sebe navzájem nevšímali.
Taky u nás na začátku hodiny byli holky od Alči - Easy (AUO), Noissete (BOC) a Abby (jrt).

Na začáku byl Crazy celkem v pohodě, i když se sem tam válel. Začali jsme cvikem na pozornost. Odměňovalo se, když se na nás náš pes podíval. Tohle musíme začít cvičit hodně často, protože Crazy mi nevěnuje pozornost hrozně rád.
Myslím, že je to dokonce jedna z her Susan Garrett.

Druhý cvik (hodně podobný hře Susan Garrett Tvoje Volba) byl zaměřený na to, aby se pes nedobýval na krmení. V pěsti se schová pamlsek a dokud se do ní pes dobývá, zůstane palsek schovaný. Jakmile se dobývat přestane, tak ho dostane.
My tuhle hru hrajeme už hodně dlouho, ale trochu jinak. Pamlsek je na otevřené dlani a pokud se na něj pes dobývá, tak se schová v pěsti.
Crazymu jde tahle hra skvěle, takže jsme se už posunuli na tolik, že pokud pamlsek chce, musí se nejen přestat dobývat, ale dokonce se mi podívat do očí.

Pak už následovalo klasické cvičení. Chůze u nohy, slalom mezi psi v kruhu nebo v řadě. Pozice u nohy. Vpravo v bok atd, ovšem s tím, že pes si musí rovnou lehnout/zůstat stát atd.
V půlce spolu psi řádili (já fotila) a Crazy se začal extrémě začichávat. Po chvilce bylo jasné, že se "zamiloval" do Debory. Zbytek cvičáku pak byl z velké části utrpení, protože Crazy pořád čichal a nechtěl spolupracovat. Nakonec jsme šli tedy dál od ostatních psů, kde se sem tam chytil.

Při přivolání z odložení na poprvé běžel ke mně, ale nakonec to stočil za Deborou. Po druhé přiběhl hned.
Dlouhodobé odložení zvládl a prohlídku zubů taky.

Když dostali psi na závěr volno, začal Crazy prudit Deboru. Nechtěl se od ní hnout a ona to nesla dost nelibě - Crazy má štěstí, že nepřišel o hlavu. Nakonec jsem ho dala radši na vodítko.

Z této hodiny jsem si odnesla především to, že musíme pořádně nacvičit kontakt - což se mi podařilo hned v pátek (můžete si o tom přečíst v Deníčku 23.4.2014). a pak se uvidí.

Více fotografií najdete tentokrát na mém rajčeti.

Výmarský ohař Samuel
Chytil a už kořist nese :-)
Tak hodíš ho? BOC Noissete
Parson jack russel teriérka Meggie
Barney s Maggie
Kam mi to utíkáš? Crazy pronásleduje Deboru :-)

zabzikrajče.net
Honem za ní ...
Můj běžec :-)

Procházka se psy při Maratonském víkendu

21. dubna 2014 v 12:32 | Jana Š |  Pozvánky na psí akce
V rámci akce Volkswagen Maratonský víkend 2014 se 10.05.2014 uskuteční Procházka se psy.
Loni jsme tuto akci prošvihli, letos si ji nenecháme ujít.
Každý účastník zaplatí 200 Kč a pes 50 Kč.
Paníček dostane tričko, pes medaili. Vyráží se od Výstaviště ve 14:00 a trasa vede 4,5 km Stromovkou. Cestou je několik zastávek, kde se může občerstivt pes i páníček.
Registrovat se můžete na místě (pokud přijdete včas) nebo přes internet na webu czech.run

Já chci s Crazym určitě jít. Snad zdraví dovolí. A co vy? Přidáte se?

Cvičák 17.04.2014 část 3

20. dubna 2014 v 21:21 | Jana Š |  Psi ve volnosti
Poslední fotky ze cvičáku.
Předchozí najdete v článcích:
Crazy se v pronásledování Adélky opravdu vyžíval
Adélka, Crazy a v pozadí Easy
Barney a Crazy padí za Adélkou :-)
Barney

Cvičák 17.04.2014 část 2

20. dubna 2014 v 17:53 | Jana Š |  Psi ve volnosti
Druhá část fotografií ze cvičáku.
Předchozí najdete v článcích:

!!!KOPÍROVÁNÍ POVOLENO POUZE MAJITELŮM PSŮ!!! případně na stránku Haf Bez Obav.
Barney a v pozadí Abby
Easy
Barney si o Crazym asi neymslí nic pěkného :-D
Crazy opět pronásleduje Adélku
Crazy, Easy a Adélka
Výmarští ohaři Debora a Samuel.
Adélka a Crazy, v pozadí Noisy
Noisette Dajavera
Easy a Noisette Dajavera
Noisette
Barney provokoval Abby. Dobře je to vidět na videu v článku: Volno na cvičáku

Cvičák 17.04.2014 část 1

20. dubna 2014 v 17:19 | Jana Š |  Psi ve volnosti
17.04.2014 jsem zase jednou vzala foťák na cvičák a udělala pár fotek. Část z nich je už u článku Kurz poslušnost pro pokročilé 3. hodina.
Fotky nejsou dokonalé a hlavně je velká část z nich oříznutá. Vzala jsem si bohužel jen krátký objektiv. I tak možná majitele psů potěší.
!!!KOPÍROVÁNÍ POVOLENO POUZE MAJITELŮM PSŮ!!! případně na stránku Haf Bez Obav.

Barney (krátkosrtá kolie) mučí Adélku (border kolie) a Crazy (jork) toho zneužívá, aby ji mohl očichat. Aneb zamilovaný jork se nechá i pošlapat, aby se dostal ke své vyvolené :-D

Psi na jedné hromadě. opravdu nevím, co to Crazy na téhle fotce předváděl :-D
Opravdu rozčilená Adélka a Crazy opět využívá toho, že se brání Barneyumu a nestačí se věnovat jemu.
Chvilka odpočinku ...
... a honička může pokračovat
Pokračování v dalším článku

Volno na cvičáku

20. dubna 2014 v 16:23 | Jana Š |  Videa psů
Po hodině tréninku, o níž jste si mohli přečíst v článku 3. hodina poslušnosti si spolu psi mohli trochu zařádit :-)
Crazy se téměř neustále držel své lásky Adélky (border kolie) a jejího druhého nápadníka Barneyho (krátkosrstá kolie). Sem tam se mihnou i Abby (jrt), Easy (AUO) a Noisy (BOC) naší lektorky. Chviličku se objeví i výmarka Debora a jrt, který přišel na návštěvu, když šel s paničkou kolem :-)


Třetí společenský výcvik s Míšou

20. dubna 2014 v 11:02 | Jana Š |  Poslušnost HafBO
Po delší době jsme vyrazili na hodinu k Míše. Sice chodíme na kurz k Alče, ale Crazyho i mě to u Míši moc baví. Hodinu vede zcela jinak než Alča. Zatímco s Alčou hodně cvičíme v řadě, základní povely atd. - prostě věci na kterých se dá stavět při skládání zkoušek či obedience, u Míši je to výcvik nejen každodeních situací, ale i seznamování s neobvyklými věcmi apod. Takže je super, že můžeme chodit k oboum. Hlavně obě cvičí pozitivně a to je hlavní. nemohla bych střídat dvě trénerky, kdyby jedna cvičila pozitivně a druhá pomocí manipulace a tréstů. Schytali jsme to tak ve školce na OSA Panda Praha a už nikdy více. To bych snad raději cvičila jen podle knížek!

Vystoupili jsme o zástávku dřív a pomalu jsme vyrazili na cvičák. Takže hned na úvod jsme se prošli 1,5 km :-)
I tak jsme dorazili brzy.
Chvilku po nás přišla hovawartka Bella a rhodéský ridgeback Am. Crazymu se, ovšem nejvíc líbila 12-ti týdenní jack russel teriérka, kterou paní přinesla ukázat Míše. Skákali kolem sebe a Crazy by si s ní býval hrál, ale bála jsem se,a by ji neublížil. Přece jen váží minimálně o dvě kila víc a působila tak křehce. Tak jsem ho raději nechala na vodítku.
Pak dorazil ještě jezevčík Max, který Crazyho velmi zajímal a Míša s sebou vzala své štěně rhodéského ridgebacka (jehož jméno si bohužel nepamatuju).

Crazy se zase předvedl co se týče chůze u nohy. Nevím co se stalo, ale jakoby se mu z hlavy tenhle cvik vypařil a nebyl schopný se přiřadit, ani když jsme stáli, ani během chůze.
Takže místo povelu "K noze" jsem mu říkala jen "Tady jdeme" a byť mě nevnímal, alespoň šel. Na čtvrteční hodině bylo jasné, že je rozhozený z Adélky, ale proč takhle zlobil včera, to opravdu netuším.

Nicméně ty části, kde se měl přiřadit k noze nebo u ní jít (včetně slalomu v řadě) jsme nějak přežili a pak už to byla zábava.

Takže co jsme cvičli?
Chůze v řadě, přiřazování k noze - katastrofa
Slalom v řadě tam a zase zpět - katastrofa
Slalom - osmi tyčkový slalom s menšími rozestupy tyček než v agility. Na to, že ho Crazy dělal asi jen 2x v životě a to skoro před dvěma lety, mu to šlo skvěle. Tedy první pokus jsem mu zkazila já, na druhý si ho vzala Míša a krásně mu to šlo a pak jsem ho 2x ještě provedla já a to zvládl na jedničku :-)
Odložení v sedě, v leže, ve stoje - zatímco jeden pes probíhal "agility" slalom ostatní trénovali odložení. Při sedu a lehu jsme šli kousek za psa, při odložení ve stoje jsme stáli vedle něj. Sed byl v pohodě, při lehu měl tendence se zvedat - zjevně neměl radost z mokré trávy a ve stoje celkem překvapil. Sice mi chvilku trvalo, než jsem ho do něj dostala, ale pak stál pěkně.
Tunel - nešlo o klasický tunel, ale cca o 50 cm dlouhou rouru o průměru cca 40 cm, kterou měl pes prolézt. Crazy to zvládl s naprostým přehledem.
Probíhání pod brankami s igelity - Na dvou dřevěných brankách byli roztříhané igelity (jakoby závěs) a Crazy měl pod oběma proběhnout na přivolání. To bylo těžké skoro pro všechny. Nicméně na nalákání na pamlsek prošel. Při zavolání se za mnou sice vydal, ale okolo, takže ho Míša musela vždy přidržet, aby neměl možnost oběhnout. A jednou na přivolání proběhl :-)
Chůze u nohy na přímce a odložení do lehu během chůze, jít dál a návrat ke psu - Opět velmi náročné. Ovšem, když si lehl, zůstal ležet a mohla jsem jít klidně dál. Pak jsem se k němu vrátila.
Chůze u nohy na přímce a odložení do lehu během chůze, jít dál a přivolat - Opět velmi náročné, ale přivolání super.
Přivolání před řadou, odstoupení od psů - stáli jsme v řadě, jeden z majitelů psa odložil na přivolání a odešel pár metrů před řadu. Majitelé ostatních psů od nich o krok ustoupili do strany s tím, že dali povel zůstaň (nebo prostě odložení do návratu pána). Pak majitel, který odešel, svého psa přivolal a ostatní se nesměli hnout. Všem psům to šlo parádně.
Přivolání dvou psů najednou - tentýž cvik co předtím, ale přivolávali dva majitelé (první a třetí, druhý a čtvrtý).
Přivolání tří psů najednou - tentýž cvik co předtím, ale na místě zůstala jen Bella. Psi měli přivolání.
Přivolání křížem - vždy dva dva paníčci vedle sebe se prohodili a přivolávali svého psa. Crazy se trochu zarazil, když mu Max zkřížil cestu, ale přiběhl s nadšením.

To je asi vše, co jsme dělali. Během cvičení byla několikrát pauza na pohrání. Tentokrát jsem nevzala hračku, ale zkusila jsem hru SG 3-2-1 hra. Crazyho to bavilo a když běhal se mnou, tak na mě koukal (Tak proč to nezvládá, když jdeme pomalu?).
Ještě než jsme začali cvičit, tak jsem Crazymu dovolila zdolat áčko - a zvládl to perfektně.

Míša mi včera hodně pomohla - především s tím, jak zareagovat, když Crazy nebude chtít jít u nohy a potáhne na druhou stranu. A taky ve kterém okamžiku odměnit. Ale nejdůležitější pro mě bylo, že jsem zjistila, že dělám jednu základní chybu. Když Crazymu něco nejde nebo se učíme něco nového, tak už tak nějak předpokládám, že to nepůjde a přijde mi, že on to pozná a nesnaží se.
To se stalo právě při prvním pokusu u "agility" slalomu. Když si ho, ale vzala Míša a ukázala mu (i mě) jak na to s nadšením a já to po ní opakovala, Crazy šel krásně. Takže budu muset přehodnotit svůj přístup ke cvičení a dávat do toho víc nadšení. Pak to určitě bude víc bavit i Crazyho.

Včerejšek byl daleko lepší než čtvrtek, ovšem myslím, že hlavně díky tomu, že Crazy neměl žádnou velkou rušivku (Adélku) :-D
Tak uvidíme jak to bude vypadat příští čtvrtek.

No a jelikož nám měl jet autobus až za hodinu a půl, vydali jsme se domů pěšky. Ušli jsme víc jak 5 km a dvě zastávky před cílem nás dohnal autobus, tak jsme se zbytek cesty svezli.
Nicméně i tak to byl dobrý trénink na Drahelskou tlapku, neboť na cvičák jsme šli 1,5 km, pak jsme pochodovali po cvičáku a zpět jsme ušli dalíších 5 km a na Tlapce půjdeme 6 km.
Jsem zvědavá jak dlouho nám to bude trvat, protože s tím Crazyho věčným očicháváním a občůráváním je to opravdu na dlouhé lokte :-D

Foťák sem sebou bohužel neměla, ale ať to není jen sáhodlouhý text, přidávám fotku Crazyho, jak vypadal, když se snažil dostat culíček z hlavy :-D

S jorkšírem na cvičák

19. dubna 2014 v 19:23 | Jana Š |  Novinky
Nedávno jsem dělala průzkum, co si myslíte o jorkšírských teriérech.
Tentokrát jsem udělala dorazník na tém Jorkšír na cvičáku. Chtěla bych poprosit všechny návštěvníky, kteří někdy měli nebo mají jorkšírského teriéra, biewera nebo křížence jorkieho, aby dotazník vyplnili.
Pokud sami jorka nemáte, ale někdo z rodiny či přátel ano, byla bych moc ráda, kdybyste jim poslali odkaz na tento dotazník.
Čím víc lidí na dotazník odpoví, tím lépe.
Předem děkuji

VÝSLEDKY NAJDETE V ČLÁNKU: S JORKŠÍREM NA CVIČÁKU


Kurz poslušnosti pro pokročilé 3. hodina

18. dubna 2014 v 21:52 | Jana Š |  Kurz poslušnosti 2014
Pro nové návštěvníky webu jen malé opáčko - Od dubna s Crazym chodím na Kurz poslušnosti. První hodinu jsme absolvovali jen s výmaráky Deborou a Samuelem. Na druhé hodině se přidal Barney (krátkosrstá kolie).
A tuto hodinu přibyl zřejmě poslední pes - border kolie Adélka Implevit Somnia.

Crazy se do Adélky hned zamiloval, takže šla veškerá poslušnost do kopru. Sice je to s ním teď o nervy, ale třeba nám to pomůže a konečně se naučí pracovat i mezi psi - s tím, že po práci si bude smět s Adélkou pohrát.

A co jsme prováděli tentokrát?
Chůze u nohy se změnami směru - kouknul na mě jen výjmečně, i když jsme naklusali, měl nos neustále zabořený do země - a nebo koukal po Adélce. Ale šel a to je hlavní.
Sedni, lehni, vstaň - většinou se dost rozmýšlel, ale vždy nakonec splnil
Slalom mezi psi v řadě - nevnímal
Slalom mezi psi na kruhu - část se krásně držel (dokonce i kolem Adélky), ale pak se zase někde "ztratil".
MHD - Pro nás to byl zcela nový "cvik". Stáli jsme vedle sebe v řadě, velmi blízko u sebe a museli jsme projít slalomem s povelem K noze (což ale moc nešlo, protože mezera byla moc úzká) nebo Pata. Tenhle povel ještě neumíme, takže se začneme učit. Určitě se může hodit. Při procházení očichával každého psa - prostě nevnímal. Pak jsem ho usadila k noze, což celkem šlo, ale výmaráci šli jak tanky a klidně na něj šlápli, takže jsem ho prostě nechávala uskočit :-D Ještě, že je mrňavej a v MHD ho můžu vzít na ruku :-D
Sedni, lehni, vstaň v úzkém kruhu - kdy psi byli proti sobě. To bylo celkem v pohodě.
Odložení v kruhu, zády k sobě - To mu šlo moc dobře.
Dlouhodobé odložení - Průběžně jsem se vracela. Zvedl ho jen sáček s rybičkami.
Odmítání pamlsků - To mu šlo krásně.
Přivolání skrz řadu - U Adélky přibrzdila čichl si, ale s malou pomocí trénérky nakonec přiběhl.

Takže teď, když to vidím vypsané, tak včerejší hodina nakonec nebyla taková katastrofa. Dokonce i Alča říkala, že mu to jde celkem dobře. Před půl rokem by to prý nedal. Pravda je, že loni na podzim byl úplně mimo i bez fen, natožpak s Adélkou :-D

No a abych nezapomněla, měla jsem s sebou foťák. Fotila jsem o pauze v půlce a na konci. Na konci se k nám přidaly i Easy, Abby a Noisynka, fenky naší výcvikářky. Přesto největší láskou zůstala Adélka, kterou si občas spletl s Barneyem.

Takže pár fotek tu a zbytek přidám během víkendu do rubriky FOTOGRAFOVÁNÍ PSŮ.

Rychle a zběsile :-)
A to si myslíš, že mě chytneš?
Adélka s Crazym a Debora s paničkou v pozadí.
Barney mi je občas přivedl hezky do záběru.
Crazy byl tak trochu jako páté kolo u vozu, ale ne, že by mu to vadilo :-D A to, že na něj občas v zápalu hry šlápli mu také nijak zvláš´t nevadilo, jen kvikl a prudil dál.
A na závěr Crazy s Adélkou. V průběhu víkendu přidám další fota do dalšího 1-2 článků.

O Drahelskou tlapku 2014

16. dubna 2014 v 20:51 | Jana Š |  Pozvánky na psí akce
Letos proběhne již pátý ročník "dogtreku" O Drahelskou tlapku. Chtěla jsem se s Crazym zúčastnit už loni, ale bohužel nám to nevyšlo.
Nyní jsme, ale již přihlášení a tak čekáme na 26.4.2014 abychom mohli vyrazit.

Trať je dlouhá 6 km nebo 17 km (každý si může vybrat, dle kondice své a svého čtyřnohého přítele). Na cestě je několik míst, kde páníček (nebo pes) bude muset splnit určitý úkol. Páníček obvykle odpovídá na nejrůznější otázky ze světa psů a pes např. musí přeskočit překážku nebo proběhnout tunelem.
Za to tým získá body a dle toho se umístí.
Trasa povede lesem nedaleko Prahy (Rudná u Prahy). Nedaleko jsem pracovala, tak jsem zvědavá jak se to tam změnilo.
Budeme muset vstávat už hodně brzy ráno, ale určitě to bude stát za to.

Více informací nalezne na webu kynologického klubu Drahelčice.

Kurz poslušnosti pro pokročilé 2. hodina

11. dubna 2014 v 17:41 | Jana Š |  Kurz poslušnosti 2014
Včerejší výcvik byl zase fajn. Začínám mít podezření, že je to tím, že s námi necvičí malí psi. Ty Crazyho vždy rozhodí - což mě vede k myšlence, jak to udělat, aby to tak nebylo.
Krom Debory a Samuela, kteří s námi byli na lekci minule, přibyl krátkosrtý koliák Barney. Barney je nejmladší - je mu 10 měsíců.
Crazy si opět všechny očichal, ale pak jim moc pozornosti nevěnoval. Většinu času na mě visel.
O hračku však zájem neprojevil - za to jak jsem mu mizela s pamlskem, už byl u mne.

Cvičili jsme klasiku - slalom mezi psy v kruhu, slalom mezi psy v řadě, pohyb v řadě se změnami v směru (ještě tak si neplést levou a pravou stranu), odložení, přivolání, přelezání pneumatik (to zvládl dokonale) atd.
Novinkou bylo psa přivolat (spíše jiným povelem než ke mně) a uprostřed pohybu, dát povel lehni. Crazy z toho byl chudák na větvi. Buď stejně došel až ke mně, nebo si sednul a nevěděl co. Takže jsem nakonec jen přivolávala. Chci to s ním zkusit na procházkách a do příštího čtvrtka to nacvičit.
Další novinkou, byla chůze u nohy a během ní dát povel lehni. To se Crazymu dařilo se střídavými úspěchy.
Celkově byl cvičák super, i když si sem tam zase hrál na mrtvolku nebo se válel.
O přestávce se Crazy dokonce skoro rozehrál. Hodila jsem mu kosatku a on se pro ni rozeběhl - když v tom mu ji Barney sebral před nosem. Tak začala honička po cvičáku.
Když to Crazyho přestalo bavit, Braney se před ním s kosatkou v tlamě chválně promenádoval a ukazoval mu ji, takže se Crazy zase chytil a krásně se spolu vylítali.

Ibis slámokrký

9. dubna 2014 v 13:57 | Jana Š |  Fotografie ze zoo
Threskiornis spinicollis

29.3.2014 - Zoo Praha; Canon EOS 600D
Další z ibisů obývajících ptačí mokřady v dolní části zoo. Společně s ním obývají tutéž voliéru např.: čejka australská; ledňák modrokřídlý a holub wonga.


Ibis skalní

8. dubna 2014 v 13:40 | Jana Š |  Fotografie ze zoo
Geronticus eremita

29.3.2014 - Zoo Praha; Canon EOS 600D
Ibisové sklaní obývají průchozí expozici v dolní částí zoo (bývalý šelminec) společně se supy mrchožravími; jeřáby panenskými čírkami úzkozobími a dalšími ptáky).

Ibis bílý

7. dubna 2014 v 13:33 | Jana Š |  Fotografie ze zoo
Eudocimus albus

29.3.2014 - Zoo Praha; Canon EOS 600D
Ibisové bílý obývají voliéru s několika dalšími druhy (např. volavčík člunozobí; pižmovka hřebenatá; kolpík růžový; kachnička šedoboká; idis rudý; čírka žlutozobá) v expoziciptačí mokřady.