Březen 2014

Sýček obecný

31. března 2014 v 22:13 | Jana Š |  Fotografie ze zoo
Athene noctua

29.03.2014 - Zoo Praha; Canon EOS 600D
Tahle roztomila drobná sovička se špatnou pověstí, také obývá Lineárku, která již na podzim letošního roku ustoupí výstavě nové expozice exotických ptáků.

Poznámka: O sýčkovi koluje pověra, že přináší smrt. U oken nemocných se často svítilo svícemi, které lákaly hmyz.Ten zase lákal sýčka a tak se věřilo, že pokud se u okna objeví sýček (nebo je slyšet jeho hlas) je osud nemocného zpečetěn.

Tak jde čas ...

31. března 2014 v 20:45 | Jana Š |  O Crazym
Jestli jste dříve narození, možná vás napadlo, že budu psát o dříve velmi populárním nekonečném seriálu Tak jde čas :-)
Ale kdepak. Tady jde čas s Crazym.
Včera to bylo 2 roky, co se k nám Crazy nastěhoval. Když koukám na ty fotky, je neuvěřitelné, že to bylo takové roztomilé štěně :-)

Za ty 2 roky bych mnohé změnila ... Nikdy bych nezačala chodit do školičky OSA Panda Praha, protože ta je jako základ bohužel opravdu mizerná (alespoň před těmi dvěma lety byla), taky bych od začátku používala klikr, nechala Crazyho běhat na volno, ještě více bych se věnovala socializaci, aby za psy neutíkal ...
Co se dá dělat. Při výchově prvního psa se chyby vždy nadělají. Ale myslím, že to zase nedopadlo tak zle (taky to mohl být nezvladatelný rozmazelnec).

Doufám, že se nám i nadále bude dařit a s Crazym bude stále takové lagrace jako doposud.

Papoušek mniší

30. března 2014 v 10:03 | Jana Š |  Fotografie ze zoo
Myiopsitta monachus

29.3.2014 - Zoo Praha; Canon EOS 600D
Papoušek mniší obývající Lineárku, která má před sebou poslední sezónu a poté bude přestavěna na pavilon exotických ptáků.


Kolpík bílý

29. března 2014 v 19:12 | Jana Š |  Fotografie ze zoo
Platalea leucorodia

29.03.2014 - Zoo Praha; Canon EOS 600D
Fotografie z průchozí voliéry v dolní části pražské zoo. Jelikož stromy ještě olistněné nejsou, tak se naskýtá úžasný pohled na péči o mláďata kolpíků.

Více fotek v celém článku


Nevraživost majitelů velkých a malých psů

28. března 2014 v 18:57 | Jana Š |  Jak to vidím já
Už jednou jsem psala článek na téma Malý vs. velký o tom, jak spolu často nenachazí společnou řeč majitelé psů velkých a malých plemen.

Na jednom fóru kam chodím, nedávno opět proběhla diskuze na tohle téma. No, moc jsem se tam nevyjadřovala. Myslím, si o tom svoje.

I když to třeba bude vypadat blbě, jelikož mám sama jorka, opět se musím zastat velkých psů. Většina velkých psů, kteří jsou pouštěni na volno poslouchá. Proběhnou kolem psa, čuchnou si - někdy chvilku někdy dýl a jdou dál.
Problém je, když je malý pes hysterik a na velkého (a nakonec třeba i na malého, však se nemusí jít seznámit jen velký pes) vyjede. Pak mu to ten větší může vrátit.

Crazy nikdy neměl problém s žádným psem na volno - co se týče agrese. Pravda, dvě štěňata ho chtěla ušlapat, ale zvládli jsme to. Je pár psů, se kterými si nesedí (překvapivě to jsou všechno útulkáči, z nichž jen po jednom vyjíždí Crazy, u jednoho je to vzájemné a ostatní jdou jen po něm). Ale majitlé mají dost rozumu nato, aby tyhle psy nepouštěli.

Ale to, proč jsem se vlastně rozhodla k tomuto tématu opět napsat je, že za poslední týden mi po Crazym vyjeli 4 psi - a všichni mrňavý. A to podotýkám, že těch velkých jsem potkali daleko více a byl s nimi v pohodě.

Začalo to v sobotu na Dog Show Rychety. Tam mi po Crazym skočil buldoček. Ošklivě na něj zavrčel a chňapnul po něm a Crazy se v klidu stáhnul. Ani nezavrčel odpověď. Naproti tomu se tam zkamarádil se stafordem, strakatou pudličkou, krysařicí, bíglem, několika labradory a očichal si i irské vlkodavy.
Týž den odpoledne jsme se byli se ségrou a Tracy projít v Milíčovském lese. Tam byla paní se dvěma jorky - jedním na vodítku, druhým na volno. A samozřejmě ten na volno byl hajzlík, který se ke Crazymu hned vrhnul, začal mu vrčet do tváře a štěkat na něj - a rozhodně to neznělo jako výzva ke hře. Stáhla jsem si Crazyho radši k sobě (byl na stopovačce, povolené cca na 1,5 m). Paní nejdřív nic neříkala a pak na . "Pojď jsem, to je zlej pejsek. To je tak ošklivej pejsek."... Asi jsem se nezatvářila zrovna přívětivě, protože hned -"Já mluvím o tom svém."
Ještě, aby ne, když se Crazy vůbec neozval a nezajímal se o něj.
Na vodítko si ho nezvala a tak nás ten malý prudič otravoval, dokud jsme kolem neprošli.

No a včera. To jsem fakt myslela, že vyskočím z kůže.
Nejdřív jsme potkali jednu slečnu s křížencem jezevčíka. Věděla jsem, že ten Crazyho moc nemusí - jednou se s ním Crazy šel zkamarádit, když byl na volno a jezevčík po něm vyjel - takže mě ani nenapadlo navrhovat, že je necháme očichat. Prcek na nás vrčel, ale Crazy si ho nevšímal a šel si po svém (dostal velkou pochvalu).

Když jsme zacházeli za roh, všimla jsem si, že jde za námi pán s čivavou - a hlavně jsem zaslechla šílené vrčení "jezevčíka", kterého jsme potkali chvilku před tím. Nicméně jsme zabočili a čivavku neřešili. Crazy kadil tak jsme se zdrželi, než jsem to uklidla. To už nás čivava došla a okamžitě se na Crazyho vrhla se šíleným vrčením. Okamžitě jsem Crazyho stáhla, protože ten to zjevně nečekal a stál jak tvrdý Y a nechal si chňapat po čumáku.
A co majitel? Samozřejmě tomu skrčkovi ještě povolil flexinu, aby se ke Crazymu líp dostal! No tak jsem Crazymu povolila vodítko taky. Crazy si to vyložil zřejmě tak, že se má ozvat a pořádně zavčel. Pan se zarazil a honem si tu svoji vzteklinu stáhnul k sobě.

Nemůžu si pomoct, ale po (nejen) těchto zkušenostech mám daleko větší důvěru ve vlčáky, dobrmany i stafordy než v jorkšíry, čivavy nebo podobné prcky.

Ale samozřejmě - je to v lidech. Proto bych nejadši nafackovala majiteli té vzteklé čivavy než čivavě samotné.

Crazy a Šotek - fotka ze školky OSA Panda Praha.
Crazy s kamarádem Falcem. Bohužel se znají jen přes plot, ale i kolem něj se dovedou vyřádit :-)
Crazy se svým vůbec prvním psím kamarádem Benjim.
Kámoši ze cvičáku Haf bez Obav.
A ještě jednou ze cvičáku - setkává se tam se psi všech velikostí a i možná to je důvod, proč sám konflikty prakticky nevyvolává nebo je dokáže řešit mírovou cestou :-)
Cvičák určitě mohu všem doporučit a majitelům malých psů obvzlášť. NEJSOU TO HRAČKY a i oni výchovu potřebují :-)
Přes negativní zkušenosti s mrňaty, Crazy stále nejvíc miluje jorkšíry, čivavy a další psi své velikosti. Na fotce s jorkšírákem Maxem a sestřinou pudlicí Tracy.
Tenhle hafan není tak docela kámoš. Někdy na nás řve jak protržený, jindy je ochotný se s Crazym očichat. Poměrně často lítá po své ulici, protože uteče, když majitelé odjíždí. Když štěká, tak ho Crazy ignoruje a tváří se, jako že tam žádný pes vůbec není. :-)
Po pravdě, mi z téhle psice bylo trochu ouvej, když jsem ji viděla a majitel nikde. Přece jen, ty její žluté oči nepůsobí úplně dobře :-) Ale ukázalo se, že je přátelská, jen jsem musela trochu krotit její nadšení, když začala kolem nekoordinovaně skákat. Přece jen, byla na Crazyho moc velká. Pak se nám ji podařilo odvést domů a zjistila jsem, že se jmenuje Lady.
I když je velký pes na volno sem tam agresivní, nemusí to být problém, pokud majitel myslí a nasadí mu košík. Pak si může s ostatními psi i pohrát, pokud si s nimi sedne. Leri (kníračka) se sice Athose bála, ale s Crazym se očichali a byli v pohodě. :-)
Nakonec před ním athos i utíkal :-)
Crazy s Honey Bunny a Dinem - zářný příklad toho, že se jorkšír velkých psů opravdu bát nemusí. Jen je třeba dohlédnout na to, aby hra nebyla moc divoká.
Na hry je nejlepší přibližně stejná velikost - ale očichat se může s každým, ne? :-)

Crazy a Tracy 02.11.2013

27. března 2014 v 17:44 | Jana Š |  Crazy doma
1.11.2013 měl táta narozeniny, a tak u nás následující den byla menší slezina. Přijel brácha Honza s přítelkyní a Lenka se Zdeňkem a Tracy. Crazy měl radost ze všech - z Tracy největší, jako obvykle.
Dost si spolu zařádili - a ne jen spolu. Chvilkama mi přišlo, že si víc hraje Honza s Lenkou, než Tracy s Crazym. :-D

Tátův dort :-)
Pokud vás zajímají fotografie, otevřete celý článek.

Crazy a Tracy 20.10.2013

26. března 2014 v 21:25 | Jana Š |  Crazy doma
Už ani nevím, proč Hofmanky dorazily. Většinou jezdily za nějakým účelem, ale tentokrát to byla, myslím, jen návštěva, že nás chtěly vidět.
Tracy byla už cca 3 týdny po hárání, ale Crazymu přesto až příliš voněla.
A tak jsem ho po celou dobu návštěvy měla na stopovčace, protože jinak by ji snad znectil.
Tracy v bezpečí na Lenčíném klíně.
Ale jelikož je Crazy sporotvec, není Tracy nakonec tak v bezpečí nebyla.
Vykulená Tracy
Nakonec jsem Crazyho odložila, jinak by jí asi pokoj nedal. Navíc chvilkami začínal vypadat, že ho klepne pepka.
Uražený a nešťastný.
Nakonec to Lenka vzdala a radši s malou odjela, aby Crazyho netrápily. Ale Crazy se nechtěl hned tak vzdát. Jeho pohled mluví za vše: "Koukej mi ji sem dát!"
V autě

Crazy a Tracy 07.09.2013

25. března 2014 v 19:24 | Jana Š |  Výlety
07.09.2013 jsme vyrazili na výlet. Byla tu Ostrávčata (synovec s přítelkyní) a chtěli se jet podívat na Karlštejn.
Rozhodli jsme se tedy, že se přidáme a zatímco si mládí vyrazí na hrad, já se ségrou a štěknama se vydáme na procházku.

Nejprve jsme se všichni stavili u lomu Velká Amerika. Od poslední návštěvy před cca 2-3 lety přibyla zábrana a k lomu se už pořádně nedá dostat. Přesto jsem udělala alespoň jednu Crazyho fotku. Moc se mu pózovat nechtělo, takže jsem bohužel ani neměla čas pořádně přenastavit foťák. Navíc slunce svítilo opravdu silně, takže ani po přenastavení to nebylo nic extra. Nicméně, pár fotek v článku uvidíte.

Tak klikněte na celý článek a hurá na to.

Dog Show Rychety 2014

23. března 2014 v 16:34 | Jana Š |  Reporty ze psích akcí
V pátek večer jsme se vydali na stříhání do psího salonu Sofie, ať je Crazy hezky upravený. Byli jsme tam brzy, tak jsem čekali venku, ať nerušíme pejska před námi.
Crazy se nudil, pořád chtěl někam jít a najednou se objevil jorkšírák Denny. Crazy z něj byl nadšený (jako z každého jorka). Hráli si skoro čtvrt hodiny. Očichávali se, skákali po sobě, "boxovali". Crazymu se pak vůbec nechtělo jít do salonu. Raději by si ještě hrál :-)
V salonu vše proběhlo v pořádku a pak jsem se vydali na cestu. Nejeli jsme domů, ale k ségře na druhou stranu Prahy, abychom ráno nemuseli vstávat tak brzy.
Chvilku se zdálo, že Crazy nemůže uvěřit svým očím, když viděl Tracy s Lenkou, ale za chvilku už spolu řádili. Spát jsme šli poměrně brzo, ale ne že bychom se s těma dvěma malýma expertama, vrzající postelí a ukecanýma sousedama vyspali.
Crazy sice asi původně měl v plánu v posteli spát, ale jelikož ho Tracy neustále vyháněla, tak si nakonec zabral její pelíšek.

Ráno jsme vyrazili včas, ale samozřejmě se mi podařilo nechat u ségry výstavní vodítko. Sice se mi pro něj ještě vrátila, ale autobus nestihla cca o 10 vteřin.
Místo konání jsme našli snadno - prostor byl ohromný. Když jsme tedy neměli výstavní vodítko, koupila jsem alespoň vodítko a obojek stejné barvy, abych ho nemusela předvádět na kšírách. Načež mi ségra volala, že jsou na cestě a že mi ho veze :-D
Takže má Crazy krásné modré vodítko s reflexními kostičkami a obojek taktéž :-D

No, ale něco k výstavě. Upřímně musím říct, že se mi výstava HafBo líbila daleko víc.
Výstava byla rozdělena dle skupin FCI a ty pak do kategorií dle věku psů. (4-12měsíců; do 4 let a nad 4 roky). Z každé kategorie bylo vybrané první až třetí místo (nebo užší výběr) a z nich se teprve vybralo 1-3. místo. Což mi přišlo takové hloupé posuzovat dohromady štěňata, dospělé i starší psi. Navíc teprve tito dostali nějakou cenu, ostatní nedostali ani diplom. Krom toho mi docela vadilo, že jsme nedostali výstavní katalog - nevím jak to probíhá na ostatních neoficiálních výstavách, možná mě prostě jen HafBo zmlsalo.
HafBO u mě prostě vede.
Co se týče nás, byli jsme ve třetí skupině a druhé kategorii. V naší kategorii bylo 11 psů. Z toho jen jeden jork (což mě dost překvapilo), jeden irský lněný teriér, dva jack russel teriéři a zbytek stafodširští a angličtí bulteriéři. Naši kategorii hodnotila Aneta Kuncová, chovatelka stafordshirských bulteriérů.
Že bychom mohli vyhrát nebo se alespoň umístit jsem ani nedoufala. Byl to vlastně jen další trénink a podpora pejsků v útulku, kam veškerý výdělek z akce poputuje.
Každopádně oproti výstavě na HafBO, kde v kruhu neustále táhnul a do postoje se nedal postavit prakticky vůbec, to teď bylo určitě o 50% lepší.

I tentokrát šla před námi fenka jrt, ale Crazy šel opravdu slušně. Zatáhnul jen dvakrát, sem tam po mně kouknul a držel se. Do postoje jsem ho několikrát taky dostala, ale ne na dost dlouho. Na tom musíme ještě zapracovat.
Jak řekla Líza, je Crazy v jistém smyslu "zkažený" z poslušnosti, kde se naučil, že to že stojím, znamená, že si má sednout k noze. Takže si musím vymyslet odlišné povely a vysvětlit mu, jaký je rozdíl mezi výstavou a poslušností :-)

Do užšího výběru jsme nepostoupili (myslím, že bylo vybráno 5 psů), ale i tak jsem byla spokojená, protože jsem viděla, že se Crazy zlepšil. Takže, když budeme dál pracovat, tak za rok za dva, se třeba i umístíme :-D

Dýl jsme na výstavě ani nezůstavali. Do jiné soutěže jsme hlášení nebyli a já měla v plánu zajímavější věci. Ale o tom v dalším článku :-)

Crazy čeká až půjdeme na řadu.

Každý pes dostal při zápisu balíček od sponzora JK Brand.
Hřeben na vlnitou srst; 4 vzorky kmrení Sam's Field (kuřecí pro štěńata, střední psi a velké psy, lososové), míček s ostny a balíček masových pamlsků JK kuřecí. Dálé byly v tašce ještě 3 časopisyy - letošní čísla Svět psů a Naše kočky a loňské číslo Haf a Mňau.
Rovnou jsme se podělili se ségrou - Tracy dostala dva pytlíčky s kuřecími granulemi a hřeben.

Co si myslíte o jorkšírských teriérech?

18. března 2014 v 19:38 | Jana Š |  Průzkumy a dotazníky
Jeden měsíc jsem sbírala odpovědi na anonymní internetový dotazník s názvem "Co si myslíte o jorkšírských teriérech?"

A nyní je na čase zveřejnit výsledky.
Dotázaných bylo celkem 97 lidí, otázek bylo 9. Dotazník byl zveřejněný zde na blogu, na mém Facebookové profilu a na několika stránkách na FB a to jak psích, tak např. kutilských apod.

Počet odpovídajicích lidí: 97
Z toho 94 žen, 3 muži (otázka č.9)

Otázka č.1 - Znáte nějakého jorkšírského teriéra?
Ano, mám ho doma4041,24 %
Ano, má ho někdo z rodiny/přátel3334,02 %
Ano, mají ho sousedé v domě1313,40 %
Ne, potkávám je jen na ulici1111,34 %
Jelikož jsem dávala odkaz na dotazník i na jorkšíří stránky, dalo se předpokládát, že doma ho bude mít téměř polovina lidí.

Otázka č.2 - Co si o jorkšírech myslíte?
Jsou přátelští6364,95 %
Jsou vhodní k agility, dog dancingu i obedience4041,24 %
Jsou uštěkaní3940,21 %
Musí se stříhat2424,74 %
Bojí se velkých psů1010,31 %
Jsou agresivní1010,31 %
Nedají se vycvičit22,06 %

V této otázce, bylo možné zvolit více odpovědí. Je zde vidět, že jorkšíři často opravdu nemají dobrou pověst - strach, agresivita. A právě proto, jsem také založila tento blog, abych ukázala, že jorkšíři nejsou jen agresivní a bojácné ozdoby gauče.
Celkem mile mě překvapilo, že pouze dva lidé si myslí, že je jorkšír nevycvičitelný. S tímto názorem se totiž setkávám hodně často-

Otázka č.3 - Pokud vlastníte jorkšírského teriéra, má prrůkaz původu? (Pokud nemáte YT přeskočte).
Ne2868,29 %
Ano1331,71 %
Zde se zřejmně jeden z dotazovaných přehlédl, neboť zatímco na první otázku odpovědělo 40 lidí, že má YT doma, na tuto otázku jich odpovědělo 41.
Je vidět, že lidé stále dávají přednost psům bez PP. Za rok bych chtěla tentýž dotazník zopakovat. Jsem zvědavá, zda se odpovědi změní.

Otázka č.4 - Myslíte si, že je důležité zda má pes průkaz původu?
Ano, mám jistotu, že jsem si koupil/a to plemeno, které chci5059,52 %
Ano, mám větší jistotu zdraví4047,62 %
Ne, i když nemá papíry, neznamená to, že bude nemocný2023,81 %
Ano, mohu chodit na výstavy1517,86 %
Ne, nechci chodit na výstavy78,33 %
Ne, papírák je moc drahý33,57 %
Ne, vdyť i papírák může být nemocný22,38 %
Opět bylo možné vybrat více odpovědí. Zde je vidět, že ačkoli převažují lidé, kteří mají jorka bez PP, tak si většina uvědomuje, k čemu je PP dobré.

Otázka č.5 - Hodně lidí chová jorkšíry v páru nebo smečkách. jaký je podle vás optimální počet psů v domácnosti?
25455,67 %
11616,49 %
31515,46 %
466,19 %
5-1044,12 %
15 a více22,06 %
11-1500,00 %
Sama mám jen jednoho jorka, ještě bych uvažovala o druhém, kdyby byla možnost. Tři či čtyři mi taky ještě nepřijdou tak strašný. Těch 5-10 se mi zdá už celkem dost, ale jedná-li se o CHS, kde jsou dorosti, chovní psi a senioři, tak bych to taky ještě pochopila. Ale hrozně mě zaráží, že byla vybrána i odpověď 15 a více. Dost dobře si nedovedu představit, jak se dá zvládnout takové množství psů, i kdybych s nimi byla doma.
To je pak opravdu práce na plný úvvazek, pokud se jim chce člověk věnovat - česat je, hrát si s nimi, cvičit je ... i když se obávám, že psi žijící v takhle velkých smečkách (vůbec neberu v úvahu, že by mohlo jít o klecový chov, i když kdo ví) hraní si s majitelem nebo výcvik neznají.

Otázka č.6 - Slyšeli jste o tom, že existují jorkšíři v různých velikostech?
Ano, ale je to nesmysl5960,82 %
Ano, jsou to mini, standart a maxi2727,84 %
Ne, nic podobného jsem nesylšel/a1111,34 %
Zde je vidět, že množitelé a "chovatelé" psů bez PP hodně ovlivňují mímnění lidí. To, že si téměř 30% odpovídajících myslí, že jsou jorkšíři tří různých velikostí o tom mnohé vypovídá.

Otázka č.7 - Hodí se jorkšírští teriéři k dětem a starým lidem?
Ano5960,82 %
Jiná2323,71 %
Ne1515,46 %
Poměrně dost lidí zvolili jinou odpověď. Obvykle v ní psali za jakých podmínek by je doporučili.
Můj názor na to je jednoznačný - k dětem až tak od 8 let, když už chápou, že štěně není hračka. Jork je sice teriér, ale jeho kosti jsou křehké. Co se týče seniorů, tak ano - ale pouze starší pes. Sama to vidím, že kdyby měl být Crazy jen s našima, tak by jako štěně trpěl. Mamka se ho bojí pustit z vodítka, navíc špatně chodí, takže když jde s Crazym ven, tak chodí pomalu.
Ale štěňata a mladí psi jorků jsou hodně aktivní a potřebují se vyřádit, proto bych opravdu pro starší lidi volila psa alespoň 4-5-ti letého, co už má trochu rozumu.

A teď odpovědi těch, co zvolili JINÁ. Jsou bez jakýchkoli úprav, tak jak lidé odpověděli. Za chyby nenesu odpovědnost.

- Kterýkoliv pes, který je dobře vychovaný se může hodit jak k dětem, tak ke starým lidem. Jen u jorkšírských terierů s dětmi hrozí, že jsou malí a třeba batole jej může zalehnout, nebo při zakopnutí a upadnutí vážně zranit. Pro staré lidi je asi ideální, protože nepotřebuje moc místa, nesní toho mnoho a když to situace vyžaduje, i starý člověk jej unese v náručí. Takže, když to shrnu, k malým dětem bych ho nedávala právě proto, že je malý a křehký, ale starým lidem bych ho určitě doporučila.
- Pokud je jim poskytnuto dost pohybu, stále se jedná o teriéra

- zalezi na veku deti a na pohyblivosti starsich lidi

- je to pes od psa,ale je to TERIÉR!takže s rozumem!

- Záleží na povaze

- pokud budou aktivní a budou ho brát jako teriére ne jako doplněk na gauč, hodí se ke každému, ale obecně j eteď moda myslet si, že takový pes je nenáročný a proto si ho pořizují právě důchodci :-/ k dětem ej většinou mco křehký, pokud děti nemají správné vychování jak se ke psu chovat

- mám 2 jorkkšírky, toho co mám od štěnátka je s dětmi i starými lidmi velice přátelský, mazlivý.druhý z útulku se bojí hlavně dětí

- kvůli malé velikosti a křehké konstituci nejsou vhodnými psy k dětem

- záleží na povaze daného jedince-jak psího, tak lidského :)

- potřebují ale výchovu jako kterékoli jiné plemeno

- netuším

- K dětem ne (předškolní věk), děti jim mohou snadno ublížit. Jako malé stvoření se jich bojí, nebo si minimálně drží odstup. Ke starším lidem se hodí podle mě nejvíc. Jediného jorkšíra v rodině má právě babička.

- s obmedzenim, aj tak ich prevazna vacsina majitelov nevychovava a potom su ustekani, agresivni a dokonca napadaju psov vo svojom okoli

- Jsou to menší plemena, ale je pravdou, že náš si dost těžko zvykal na děti, ale teď už je to v pohodě. Spíše se jim ale vyhýbá.

- záleží na výchově, pak se k dětem a starým hodí KAŽDÝ pes

- podle socializace,ale asi jako každý pes. :)

- jak který, dle výchovy

- Záleží na tom, jak malé je dítě a jak starý člověk. Psi jsou živí, potřebují pohyb, i když jsou malí. Ovšem nehodí se jako živé hračky k miminům, které ještě nemají cit a pejska by tahaly.

- K dětem pouze pod dohledem. Ke starším lidem bych volila pouze staršího psa. Štěně potřebuje vyběhání a výchovu a s tím vyběháním to většina seniorů, bohužel nedává.

- K dětem ano, k starším lidem už spíše ne, jelikož už většinou nestačí na jeho temperament.

- Pokud zvládnou výchovu a umějí se ke psům chovtat tak ano

- u dětí ale vždy s dozorem dospělého

- Hodí sa aktívnym ľuďom!

Otázka č.8 - Váš věk
19 - 25 let3334,02 %
26 - 35 let2727,84 %
36 - 50 let2121,65 %
11 - 18 let88,25 %
51 - 60 let77,22 %
61 - 70 let11,03 %
0-10 let00,00 %
71 a více00,00 %

Co říkáte na výsledek dotazníku? Překvapil vás, nebo jste něco takového čekali? Momentálně mám v plánu dotazník pouze pro majitele jorkšírů - a to o výcviku, výchově apod.

Všem, kteří se zúčastnili moc děkuju. :-)

Chjo :-(

7. března 2014 v 12:03 | Jana Š |  Novinky
Ahoj.
Na dobu neurčitou (snad jen do neděle) se odmlčuju. Skočil na mě nějaký virus, takže nemám náladu sedět u PC a psát články. Nechodím teď ani s prckem ven - zaskakuje mamka, takže sem tam si napíšu nějakou poznámku o tom co ten den prováděl na papír a pak doplním do deníčku.
Jak se na to budu cítít pokusím se vše dohnat.
Mám v plánu vložit profily šnečků, video Crazyho s balonky a zase nějaká Brití videjka, ale teď s tou teplotou, rýmou a kašlem se to fakt nedá.
Měla jsem taky v hlavě spoustu nápadů na články, ale jak mám teď teplotu, jako by se mi vykouřily z mozku. No, uvidím jak mi bude časem a kdyžtak bych něco sepsala na papír a pak to hodím do PC až mi bude dobře.
Tak se mějte krásně Jana a Crazy

Březen 2014

2. března 2014 v 13:26 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
Během zadávaání deníčku v únoru jsem se rozhodla malinko pozměnit jeho styl, neboť předhozí tabulka mi přijde jako nevyhovující.
Tato drobná změna možná přijde vhod i vám, navštěvníkům webu :-)

Pozn.: To, že některý den není vypsaná hra, nebo všechny procházky, neznamená, že jsme na nich nebyli. Jen se neudálo nic podstatného, co by stálo za zaznamenání.

01.03.2014
Hned na úvod měsíce jsme měli výcvikovou lekci s Míšou. Jelikož se zúčastnili i dvě fenky, potvrdilo se mi, že v jejich přítomnosti Crazy nemyslí (alespoň určitě ne hlavou).
i druhý pes s tím měl problém, takže kvůli nám dvěma, se více procvičovalo přivolání. Každopádně pokud se Crazy chytil, tak byl skvělý. Procvičovali jsme třeba tyto cviky:
Pozice u nohy; Povely zády k sobě; Přivolávání proti sobě; Chůze u nohy - skrz - chůze u nohy a zpět; Chůze u nohy - skrz - chůze u nohy a zpět u pravé nohy; Chůze v řadě střídavě u levé a pravé nohy;
Přivolávání z odložení; Přivolávání mezi pneumatikami; Sezení v klidu, když se kolem kutálela pnemuatika (u nohy a cca 50 cm od psa). Nejšikovnější byl asipři procházení pneumatikou s povelem skrz - to ho náramně bavilo. Bohužel se mi ho, ale po celou dobu tréninku nepodařilo rozehrát - největší úspěch byl, když 2 chňapl po lišce.
Po tréninku si nás vyzvedla ségra a jeli jsme k ní, kde Crazy trénoval nastupování a vystupování do/z výtahu. :-) A snažils e přežít přítomnost fenky - párkrát po něm pěkně vyjela a on z toho byl na větvi.
Večer pak byla už jen kraťoučká procházka a Crazy spal.
02.03.2014
Ranní procházka:
Sedni - na vzdálenost 5 metrů bez gesta. Okamžitě splnil
Přivolání - Během celé procházky jsem procvičovala 5x, u některých pokusů si čuchl, takže dostal odměnu nižší hodnoty
Čekej - před přechodem. Plnil luxusně.
Chůze u levé/pravé nohy - To mu problém nedělá.
Začíná se automaticky přiřazovat k noze, pokud na nás řve nějaký pes za plotem.
Když jsme šli domů, potkali jsme jednoho psa, který po Crazym jde. Ten na něj štěkne, ale dál ho neřeší (na rozdíl od dvou labroušů, se kterými by se nejradějsi sežrali). Dnes jsem mu dala povel Nesmíš a Crazy na něj chvilku koukal, pak se sám přiřadil k noze a šli jsme :-)
Polední procházka:
Přes poledne nikdo nikde, takže Crazy část procházky absolvoval na volno, s občasným přivoláním. Po přivolání jsem ho vždy chytla za kšíry a pohladila jsem ho po zádech + samozřejmě dostal odměnu (nižší hodnoty, pokud se rozmýšlel, nebo si cestou čuchnul, vyšší pokud přiběhl hned) a pak dostal volno. Krásně mu to šlo.
Potkali jsme celkem tři psi (samé samce) z nichž si dva očichal - ty neznáme a lítali si venku samy - a s jedním si pohrál (kříženec Barnabáš).
Odpolední procházka:
Perfektní chůze u nohy - i kolem štěkajícího psa za plotem. Taky jsme potkali jednoho z labroušů, kterého absolutně nesnáší, ale na povel Nesmíš si ho přestal všímat a dokonce se sám přiřadil k noze a odcházeli jsme. Tak uvidíme příště.
Stejně tak na povel Nesmíš nechal na pokoji Oskarovo kočičí krmení (ne jen granule, ale i konzervu). Takže s odpolední procházkou jsem spokojená :-)
A abych nezapomněla - zkoušeli jsme i postoj a celkem mu to šlo.
Polední a večerní hra:
Včera jsme byli u Hofíků a Crazy dostal cca 20 nafouklých balonků, co jim zbyly z oslavy jejich narozenin. Tracy se jich bojí, ale Crazy je miluje. Včera na ně neměl náladu, protože byl z Tracy dost rozhozený, ale dá se s jejich pomocí snadno rozehrát. Večer jsem toho využila - stačilo si chvilku pinkat a Crazy hned začal šílet a chtěl taky. Takže jsme si chvilku pinkali a pak ho vždy zlikvidoval (dnes jich za celý den prokounul 6 nebo 7). Dřív vždy se zbytkem splasklého balonku zdrhal a nechtěl mi ho vydat (i dnes v poledne), tak jsem to večer zkusila jinak. Šla jsem za ním pomaličku a dala mu povel Pusť a ještě jsem nastavila dlaň. Sice chvilku váhal, ale pak pustil, takže následovala odměna. A totéž se opakovalo ještě u dalších dvou balonků. Třeba se už konečně povel Pusť naučí pořádně :-)

Dnes mám z celého dne velmi dobrý pocit. Jen ho ještě musím naučit, že nesmí zdrhat sám na chodbu - vždy doběhne až k venkovním dveřím a když pro něj dojdu (na volání nereaguje) tak se otočí a uteče domů. Když dnes odcházela švagrová s holkama a udělal to dvakrát, tak jsem po něm chmátla a plácla ho přes zadek. Byl z toho vykulený, ale už toho bylo opravdu moc a nemohla jsem to jen tak přejít. Bylo to za ty dva roky vůbec poprvé co jsem ho plácla. Sice byl vykulený, ale myslím, že ho to ani nezabolelo. Pak jsem ho čapla do náručí a vynesla domů a doma už byl v pohodě.
Když se ještě vrátím k té návštěvě neteřinek, tak byl Crazy moc šikovný. Nechal se hladit, i když bylo znát, že je nesvůj. A když spal a Denča málem spadla na něj (chybělo sotva 10 cm, aby přistála na něm) vyletěl sice, ale ani nezvarčel, neštěknul, jen odběhnul dál. Takže samozřejmě velká pochvala :-)
03.03.2014
Ranní procházka
Nic zvláštního. Snad jen, že se mu moc nechtělo být venku a čůrat, takže dvakrát zvedl nohu a už se řítil ke schodům. Tak jsem mu ukázala na jedno místo, kam taky občas chodí a řekla jsem mu: "Tady ještě čůrej." - a on opravdu šel na to místo a vyčůral se tam. Nevím zda to byla náhoda nebo mám vážně tak chytrého psa.
Doma
Mamka musela k doktorovi, tak byl crazy sám doma s tátou. Zvládl to úplně bravůrně, ani nepípl, jen se šel 2x ujistit, že je táta doma a není úplně sám.
Dopolední procházka
Prozkoumával kočku, honil se kolem plotu s Ronym (střední pudl) a přes plot se přeznačkovával s Falkem (labrador).
Odpolední procházka
Šli mi s mamkou na proti k autobusu. Cestou si pohrál s Elbou (střední strakatá kříženka) a boloňáčkem jehož jméno neznám. Samozřejmě mne přivítal :-) a pak jsme cvičili kladinu (na lavičkách) a povely Sedni, Lehni, K noze a přivolání. Krásně poslouchal :-)
04.03.2014
Dnes jen ve zkratce. Crazy objevil u sousedeů jehňata a byl z nich u vytržení (mamka vyprávěla). Kdyby měl možnost, tak se k nim snad prohrabe. Taky blbnul s černobílou kočkou, co ho jako štěně drápla do nosu a pak se opusinkoval se zrzavým kocourem od sousedů, který ho normálně loví :-)
Po návratu z práce jsme chvilku klikali - potřebuju nacvičit povel vstaň jen na hlas - bez gesta. Současně jsme procvičovali povely Sedni a Lehni bez gest a nový povel Chcípni :-D
Pak jsme se pustili do likvidace posledních balonku co dostal od ségry (udělala jsem video,a le zatím se mi nějak nechce načíst na youtube) a chvilku jsme si hráli s míčkem.
Večer venku nic zvláštního.

Asi mám nějakou virosu či se probudila moje jarní alergie. Je mi mizerně, tak nemám náladu na sáhodlouhé psaní ani procházky. Příštích pár dní bude v podobném duchu nebo dopíši co se dělo až zpětně.
Mrzí mě, že asi budu muset zrušit sobotní cvičák, abych se z toho nějak dostala :-(
05.03.2014Nebylo mi nic moc, měla jsem pocit, že na mě leze alergie, takže procházky byli jen krátké. Trénovali jsme přivolání - přibíhá s velkou chutí a doma klikáme povely sedni, lehni, vstaň. Taky jsem zkoušela naklikat nový povel Chcípni - lehnutí si na bok.
06.03.2014
Poslali mě dřív z práce, s Crazym jsem byla venku jen ráno před prací a nic zvláštního se nedělo. Pak už si péči o něj převzala mamka neboť s teplotou to fakt nešlo.
Prý poslouchá krásně, hrál se se psi, prudil kočku a očichával se s jehňaty.
07.03.2014Cpala jsem se Modafenem a snažila se to vyležet. Crazy chodil ven s mamkou a doma s ní procvičoval základní povely a triky. Já se snažila přežít.
08.03.2014Společenský výcvik s Míšou - Odhlásila jsem nás, jsem marod. Takže cvičák, o který jsem stála nejvíc se nekonal. Stále ležím a Crazy s mamčou procvičuje povely a triky. Cvičí hodně povel Chyť se. Jelikož jsem chtěla jít zítra do práce, večer jsem s ním šla ven. Nebylo mi nic moc a Crazy to tak nějak věděl. šel v klidu, krásně poslouchal, sám se zastavoval na přechodu.
09.03.2014Procházky i výcvik jsou i nadále na mamče a já se válím s teplotou v posteli. Crazy nemůže ppochopit, proč s ním nejdu ven já, když jsem doma a když ho mamka bere ven, jakmile ji vidí se kšírami, skoči ke mně do postele a mačká se mi do náručí, ať ho zachráním.
10.03.2014Ráno jsem vzala Crazyho ven a pak jsem šla do práce. Nebylo mi nic moc - spíš čím dál hůř, takže jsem po práci vyrazila k doktorovi. Dostala jsem antibiotika a tak procházky a cvičení opět padly na mamču. ještě, že jí mám.
11.03.2014Crazy chce před procházkami stále zachraňovat. Pomalu, ale jistě se sám učí nosit věci. Když chce pamlseka pytlíček s nimi je v jeho dosahu, přinese mi ho do postele, ať mu ho dám.
12.03.2014Zachraňování stále trvalo. Měla jsem pocit, že ho to snad ani nepřejde. Začal mi nosit do postele hračky, tak jsem ležela a házela mu je. Na povel je nepřinese, ale pokud ji chce hodit, přijde s ní. totéž s pytlíčkem s pamlsky.
13.03.2014Ve čtvrtek mi už bylo nepatrně lépe, takže když mi Crazy opět přinesl pytlíček s pamlsky, trochu jsme si zacvičili. Ještěže mám letiště - ležela jsem a Crazy cvičil vedle mě. Začínám ho učit povel chcípni.
14.03.2014Pro změnu je mi zase hůř. Nošení pytlíků trvá, ale Crazy se u mě konečně přestává schovávat. Zjevně už pochopil, že ven s ním prostě jít nemůžu a musí s mamkou.
15.03.2014Socializační procházku s Alčou jsem musela odvolat s neschopenkou tam nemůžu. ráno mi bylo celkem dobře, tak jsems i opět v posteli zacvičili. Odpoledne mi ovšem bylo zase daleko hůř :-(
16.03.2014Celkem to jde, takže jsme si dali cvičení v posteli - Sednni, lehni, vstaň, popros, veverka, pac, ťap, chvípni. Stále nosí pytlíky s pamlsky.
17.03.2014
Byla jsem na kontrole a mamka s Crazym mě doprovodili, tak jsem ho mohla po cestě domů nechat vyběhat. Zítra doberu antibiotika a ve středu hurá do práce - a konečně budeme zase moci chodit na procházky.
Stále jsem, ale dost unavená, takže jsem Crazyho vzala na další postelový trénink. Trénovali jsme povely chcípni a postoj. Povel chcípni ho dost baví a už i postoj začíná chápat. Taky se mu snažím naklikat nošení pytlíčku s pamlsky. Během tří minut jsme se dostali od čichnutí až po kousnutí do pytlíčku.
Sám od sebe mi ho nosí stále, ale potřebuju k tomu nějak přiřadit povel.
18.03.2014Crazy je super :-D Házím mu pytlíček s pamlsky a on je nosí :-D Jinak procvičujeme klasické základy - sedni, lehni, vstaň, popros, chyť se, pac, ťap ...
19.03.2014Individuální lekce výstavy + klikr s Lízou. Zrušeno - musím do práce. Zkouším ztěžovat podmínky nošení pytlíku s pamlsky. Zatím ho přinese na cca 3 metry, s tím, že je pytlík za rohem. Jen se mi zatím stále nedaří k tomuto cviku přiřadit povel. Zkouším dávat povel přines, jakmile vezme pytlík do zubů anese ho, tak si to snad spojí.
Venku jsem zkoušela cvičit postoj, ale vždy mi šel do sedu. Tak sjem na sobotu opravdu mooc zvědavá.
po dlouhé době, kdy jsme spolu nebyli venku, jsme končně zase potkali nějaké psi. S Falcem (labrador) si označkovali každý svou stranu plotu. U zastávky jsme narazili na nového kámoše - žlutého NO (nebo možná spíš křížence NO) - jménem Franta (V poslední době se u nás roztrhl pytel s lidskými jmény pro psy). Je to tak 10-ti měsíční pes a Crazy z něj měl ohromnou radost a on z Crazyho taky. Vypadal trochu bojácněji, takže byl Crazy spokojený. Sám se chová jako pošuk, ale pokud je jiný pes hodně divoký, obvykle se mu klidí z cesty.
Což byl případ dalšího psa, kterého jsme potkali. Byla jím apricot pudlička Elví. Než začala řádit, byl Crazy spokojený, ale pak radši šel.
No a nakonec jsme potkali našeho starého známého, 17-ti letého krysaříka, Attilu. S crazy si vždy stoupají bok po boku a jako by se snaží vzýjemně přetlačit a poskakují kolem sebe. jsou to malý šašci :-)
20.03.2014
Trénovali jsem chůzi na vodítku u nohy a postoj. Stále si, ale často sedá, takže to v sobotu vidím bledě. Ale bude to další zkušenost. Jinak trénujeme klasicky různé triky a základní povely.
A velká radost - podařilo se mi přihlásit se na kurz poslušnosti (bylo jen 6 míst, tak jsem se bála, abych to stihla), takže budeme 10 týdnů chodit každý čtvrtek na cvičák. Třeba se už konečně zase trochu pohneme z místa :-)
21.03.2014Po práci jsme jeli na stříhání. Tam předvedl některé triky co umí - pac, ťap, sedni, lehni, veverku a popros. Stejně jsme pak cvičili i u autobusu, aby vydržela neprudil. Celkově byl, ale při cestování hodný. žádné velké nářky, že někde čekáme. Asi si už zaíná zvykat.
22.03.2014
Dog Show Rychety 2014 - Co set ýče všeho, HafBO Sranda výstava byla daleko lepší. Ale uvidíme příští rok. Rozhodně tomu chci dát šanci. Crazy šel daleko lépe než na výsavě v září, několikrát se mi ho i podařilo dát do postoje. Bohužel má z poslušnosti stále hodně zažité, že moje zastavení znamená jeho sednutí, takže musím vybrat správné povely a poslušnost od výstav oddělit.
Neumístili jsm s, al Crazy mi přesto udělal radost, protože ten pokrok tam byl. A to šla před námi fenka jrt (stejně jako na HafBO), ale Crazy zatáhl jen 2x, jinak šel pěkně. Sice nekoukal pořád na mě, ale i tak :-)
Byl moc šikovný.
Po výstavě jsme vyrazili do Milíčovského lesa, kde se setkal se spoustou dalších psů - když jsme se vraceli, tak už si k těm kolem jdoucím jenom čichnul a ani se nezsatavil. Zejvně má na pár dní psů plné zuby.
23.03.2014Skoro celý den spíme. Sem tam padne nějaký povel a spíme dál. Jelikož jsme se z pátku na sobotu skoro nevyspali, doháníme co se dá. Ten náslledující týden každodenního vstávání ve 4:30 mě docela děsí.
24.03.2014
Podnikla jsem větší domácí trénink - sedni, lehni, zůstaň, chůze u nohy bez vodítka, pac, ťap, popros, veverka, chyť se, chcípni, čekej, ke mně, nošení pytlíků s pamlsky. Hra s Nemem.
Na procházkách nic zvláštního.
25.03.2014
Dnes byl na procházce moc šikovný. Potkali jsme dva křížence NO a ani za jedním z nich se nehnal. S kámošů jsme nepotkali nikoho, jen za plotem na nás čekal Falco, takže se pozdravili alespoň tak. Taky šel krásně u nohy, když jsme šli po krajnici. Dnes byl prostě šikulka.
Trénovali jsme sedni, lehni, ke mně, veverka.
26.03.2014Procházky a jako obvykle opakování všech cviků. Nic zvláštního se neudálo.
27.03.2014Procházky a jako obvykle opakování všech cviků. Nic zvláštního se neudálo.
28.03.2014Procházky a jako obvykle opakování všech cviků. Nic zvláštního se neudálo.
29.03.2014
Socializační procházka s Alčou- nebyli jsme. No jo. Jsem hrozná, dostala jsem volné lístky do zoo, tak jsem vyrazila tam. Udělala jsem pár fotek - asi 500 :-D a to většinou ptáků.
Domu jsem šla pěšky ze sousední vsi a mamka mi s Crazym přišli na proti. Využila jsem toho, že jsme daleko od obydlené oblasti a nechala ho trochu vylítat. Byl šťastný jako blecha.
30.03.2014Celkem 4 procházky a na nich přivolání, běhání na volno ... Potkal Beníka (jrt) očichal se přes plot s Falcem (retrívr). Na jedné z nich jsme potkali Quanta - je to malý bílý chlupatý - trochu vypadá jako westík, trochu jako jezevčík, trochu jako maltéz. Tak těžko říci :-)
31.03.2014Chůze u nohy, přivolání, běhání na volno a klasické opáčko - pac, ťap, k noze, sedni, lehni, chyť se ...

Foto pro měsíc březen

Shrnutí únor 2014

2. března 2014 v 13:03 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
Plány byly:

Plány na únor 2014:
Průběžný výcvik: Procvičování triků a povelů - Popros, Veverka, Pac, Ťap, Sudy, Otočka, Sedni, Lehni, Poklona. Obvykle procvičování pro odvedení pozornosti, nebo když se nudí.
Výcvik doma + výcvik venku: Sedni, Lehni, Vstaň, Odložení vleže, Chůze u nohy, Pozice u nohy; Čekej
Nové cviky: /
Domácí úkol: Naučení cviku zachycením
Cíl pro únor 2014: Odložení vleže 2 minuty bez prokrmování a chválení.
Na povel k noze předpisově sednout.
Zúčastnit se alespoň 2 hodin společenského výcviku nebo socializačních procházek.
Splnit úkol pro únor 2014.

A výsledek:
Popravdě jsem nesplnila ani jeden cíl. Začínám mít pocit, že nemá smysl si je dávat, protože v průběhu měsíce vždycky přijdu na něco, co je přednější než původní zámýšlené cíle.
Začali jsme s klikrtréninkema podařilo se mi Crazyho naučit, sedat a lehat na povel - nikoli na gesto rukou, jak to bylo doposud. Jelikož Oba povely už znal, nebyl problém ho to naučit. Dohromady nám to zabralo všeho všudy cca 20 minut (rozloženo do několika dní). Začala jsem také s povelem vstaň, ale tam je to složitější, protože ho nemá ještě pořádně naučený ani na gesto, natožpak na slovní povel.
Pro březen sice sepíšu, co bych chtěla s Crazym pořádně procvičit, ale nebudou to vysloveně cíle, neboť počítám s tím, že se to v průběhu měsíce opět změní a tak jich nedosáhnu.

Druhý společenský výcvik s Míšou

2. března 2014 v 11:05 | Jana Š |  Poslušnost HafBO
Včera jsme měli druhou lekci s Míšou. Zatím co posledně byl Crazy senzační, dnes byl značnou část hodiny tak trochu na zabití.
Tentokrát jsme byli v sestavě dvě feny, dva psi + u stromu byla uvázana další fenka, takže Crazy z nich byl úplně mimo. Už je mi jasné, proč mu to posledně s Míšou tak šlo - protože tam byli jen psi. Nicméně sem tam byla trochu jasnější chvilka a když už se začal soustředit, tak mu to šlo krásně. Bohužel to moc často nebylo.
proto jsem se rozhodla, že se s míšou domluvím na individuální lekci, abych se naučila Crazyho správně motivovat. Přijde mi totiž, že ač se snažím sebevíc, tak tohle mi prostě tak docela nejde - ne v přítomnosti fen.
Psi se kterými jsme cvičili byli: Rhodéský ridgeback Am, hovavartka Bella a beraded kolie Uli.
Crazy byl unešený z bearded kolie a Am z Belly, takže bylo opravdu veselo. :-)
A toto jsme cvičli
Pozice u nohy - Crazy se pořád točil za fenkami
Povely zády k sobě
Přivolávání proti sobě - a Crazy samozřejmě letěl za Uli, takže na tom jsme strávili celkem dost času.
Chůze u nohy - skrz - chůze u nohy a zpět - to mu šlo
Chůze u nohy - skrz - chůze u nohy a zpět u pravé nohy - to byl šikovný
Chůze v řadě střídavě u levé a pravé nohy
Přivolávání z odložení
Přivolávání mezi pneumatikami - to byl moc šikovný
Sezení v klidu, když se kolem kutálela pnemuatika (u nohy a cca 50 cm od psa) - To byl Crazy super

Bylo toho i víc, ale na vše si asi nevzpomenu. Každopádně mi to ukázalo, že musím opravdu hodně zapracovat na práci mezi psy, protože i když doma venku v klidu poslouchá na 100 %, mezi psi a hlavně fenami je to bvážně mizérie.