Únor 2014

Neznámý pes

26. února 2014 v 19:48 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
Posledních 14 dní se mi stává, že potkáváme "tuláčky". Psy, kteří se zaběhli při venčení nebo se protáhli vraty a majitel si toho nevšiml.
Nedávno jsem se tu zmiňovala o Lady - hnědé retívřici, která si nás odchytla u hřiště a díky tomu, že se jí Crazy zalíbil, jsme ji odvedli domů. Včera jsme takto potkali zlatého retrívra a dnes jezevčíka.
Přijde mi to jako zajímavé téma a tak jsem se k tomu rozhodla napsat pár řádek. Podotýkám, že se jedná čistě o MŮJ NÁZOR A MÉ REAKCE. MUSÍTE DÁT NA VLASTNÍ ROZUM ZDA JE BEZPEČNÉ SE ZACHOVAT TAK, JAK TO DĚLÁM JÁ, NEBO NE.

Ztracená Lady

Brit Training Tips - Jízda výtahem

24. února 2014 v 17:26 | Jana Š |  Brit Training Tips
Jelikož nemáme v baráku výtah, tak se nás tento cvik moc týká.
S výtahem se Crazy setká jen výjmečně, když jedeme na návštěvu k ségře. Vzhledem k jeho velikosti ho prostě vnesu dovnitř a tam ho posadím. Ven už vychází v pohodě sám.


Výstavy s Lízou 1

23. února 2014 v 18:31 | Jana Š |  Výstavy a klikání s Lízou
Dnes jsme prvně vyrazili na trénink výstav. Vzhledem k autobusovému spojení, jsme do Řeporyj dorazili už před třičtvrtě na jednu - a to jsme začínali až ve dvě. Takže jsme vystoupili už na Mrákovské a pořádně se prošli.
Cestou jsme se potkali s jorkšíračkou Jesi, ze které byl úplně na větvi a s krásný rhodéský ridgebackem.
Crazy šel celkem dobře, sem tam zatáhl, ale dalo se to.

Nakonec jsme na cvičák došli někdy kolem třičtvrtě na dvě, takže si Crazy pořádně zakňoural, protože chtěl jít za papillionem Montym, který cvičil před ním.
Monty s námipak ještě chvilku zůstal a přidal se rhodéský rodgeback Cid.
Líza nám vysvětlila jak to na výstavě chodí - prohlídka zubů, ohmatání, postoj, chůze na vodítku v kruhu, v trojúhelníku, od a k rozhodčímu ... No bylo toho spousta.
Teď už jakž takž vím, jak Crazyho naklikávat na postoj - snad to nepokazím. Na kruhu šel úplně krásně, koukal na mě - což se, ale zase při výstavách nedělá.
Asi největším problémem je momentálně sed po zastavení. To má Crazy zafixované z poslušnosti - že se po zastavení sedá. Ve výstavním kruhu však musí rovnou do postoje.
Tak uvidíme jak to půjde dál.

Brit Training Tips - Vycházení ze dveří

23. února 2014 v 17:17 | Jana Š
Vycházení ze dveří se často používá pro upevnění "dominance".
Podle některých výcvikářů pes nesmí nikdy projít dveřmi dřív jak pán.
V poslední době, je ale dost lidí, kteří tvrdí (a také se tím řídí), že se to s !dominancí" nemá přehánět a pouze stačí, pokud se pes před dveřmi posadí a proběhne jimi až na povel (ať už před pánem nebo po něm, ale teprve když to má povoleno).
Crazyho jsem učila sednutí u dveřích trochu jinak. Dala sjem mu povel Sedni, pak jsem pootevírala dveře a pokud vstal, hned jsem zavřela. Když zůstal stát dostal opět povel Sedni.
Teď se ke dveřím vždy přiřítí a rovnou kecne na zadek, povel nepotřebuje.

Video bohužel nejde sdílat, takže zde jen odkaz.

První letošní stříhání

23. února 2014 v 9:04 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
S příchodem teplého počasí jsem se rozhodla nechat Crazyho trochu zkrátit. V poslední době byl příchod z procházek ve znamení neustálého vymotávání bodláků, větviček a listí z čehož jsem neměla radost ani já a Crazy už vůbec ne.
Takže včera jsme vyrazili do "našeho" salonu - Psí salon Sofie (můžu vřele doporučit).

Nejdřív jsem Crazyho doma pořádně rozčesala a nafotila. Ať ho mám PŘED i PO.

Takže hlavička PŘED
Celý PŘED
Pokud chcete vidět i po, otevřete celý článek :-)

Brit Training Tips - Chůze do schodů

22. února 2014 v 17:05 | Jana Š |  Brit Training Tips
Dokud to jde, měla by se štěňata do schodů (a hlavně ze schodů) nosit ať už je to jakékoli plemeno. Ideální je alespoň do 7-8 měsíců. Nejlépe do jednoho roku, ale pokud máte třeba dogu nebo jiné velké plemeno, většinou to je už problém.
Chůzi do schodů lze učit různými způsoby. Lákání na pamlsek většinou není nutné. Stačí, když štěně vidí, že jdte do schodů a vydá se za vámi.
Tato schopnost se i velmi dobře učí pozorováním. Stačí, když má štěně psího kámoše, který do schodů a běhá a obvykle se štěně v rámci hry připojí.

Pro bojácné psy je velmi dobře popsán postup ve videu.

Dog Show Rychety

22. února 2014 v 8:55 | Jana Š |  Pozvánky na psí akce
Po velkém neúspěchu na výstavě HafBO, kdy jsem zkonila vše co jsem mohla a Crazy absolutně nevnímal, jsem se rozhodla nás přihlásit do další výstavy.
Stejně jako ta předchozí, i toto je "sranda výstava" pro psy s PP, bez PP a voříšky. Jelikož má Crazy nevhodnou barvu a nemíním ho trápit balíčkováním, na výstavy FCI ani jiné oficiální se s ním rozhodně nechystám.

Tentokrát jsem se také rozhodla nic nepodcenit a nacvičujeme chůzi u nohy v kruhu a stání v klidu. Zítra dokonce jdeme i na cvičák kde budeme mít hodinu výstavního výcviku.
Jsem an Crazyho opravdu zvědavá. každopádně počítám s tím, že jakmile tam bude mezi psi, bude si s nimi chtít jít hrát a zase to dopadne katastroficky :-D

Ale sranda musí bejt, tak to bude zase dobrá zkušenost na příště. Mimochodem, nevíte o nějaké další výstavě v Praze či blízkém okolí, která je jak pro psy bez PP a voříšky, tak i pro papíráky?


Brit Training Tips - Překonání překážky

21. února 2014 v 16:57 | Jana Š |  Brit Training Tips
Crazyho jsem učila napřekážky vlastně týmž způsobem jako je popsáno ve videu. Ovšem dnes, když začínám s klikrem, bych už nechala přiblížení se k překážce a její překonání čistě na Crazym a odklikávala bych zájem, skočení na ní atd.
S crazym každopádně překážky nejsou problém. Naprosto je miluje i když psí ty, na které může skočit a procházet se po nich, než ty, které lze přeskočit.
Na prvním místě jsou u něj kladina a padlé stromy.

Crazy na kmeni.

Brití video.

Fakt to funguje?

20. února 2014 v 18:01 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
Tak já nevím jestli je to pravda, nebo jen náhoda.
Když jsem začala s Crazym cvičit, učil se neuvěřitelně rychle, ale byl závislý na gestech.
Bez gesta prakticky neexistovalo, že by povel splnil. Povel Sedni jsem klikala 2x - 17.2. a 19.2.

Začala jsem takto:
17.2. Celý trénink (i s jinými povely) cca 3 minuty
5x Dobrovolný sed - klik
5x Dobrovolné sedání - klik (tedy kliknutí ve chvilce kdy se chystal sednout)
5x Dobrovolné sedání - povel + klik
5x návrat k Dobrovolné sedání - klik

18.2. Celý trénink (i s jinými povely) cca 3 minuty
2x Dobrovolný sed - klik
5x Dobrovolné sedání - klik
5x Dobrovolné sedání - povel + klik
3x Sed na povel - BEZ KLIKU
5x návrat k Dobrovolné sedání - klik

20.2. Celý trénink (i s jinými povely) cca 3 minuty
2x Dobrovolný sed - klik
cca 15x Sed na povel, prostřídáno s povelem Lehni na povel - občas klik, občas slovní pochvala

Lehni

14.2. Celý trénink (i s jinými povely) cca 3 minuty
5x dobrovolný leh - klik
5x dobrovolné lehnutí - klik
5x dobrovolné lehnutí - povel + klik

20.2.2014
3x dobrovolný leh - klik
5x dobrovolné lehnutí - povel + klik
cca 10 x Lehnutí na povel, prostřídáno s povelem Sedni - občas klik, občas pochvala.

A to vše bez použití gest!!!
Už jsem ani nevěřila, že by byl Crazy někdy schopný reagovat bez gesta. Tak jen doufám, že nebudu dělat moc chyba a že mu to vydrží. :-)

Brit Training Tips - Zvykání na malé zvíře

20. února 2014 v 16:36 | Jana Š |  Brit Training Tips
Mám doma totiž jen dvě vodní želvy, které jsou v akva teráriu. Ty Crazyho zajímají jen v době krmení, neboť chce, a´t to maso neházím jim, ae jemu :-)
Víc v kontaktu je jen s mými šneky. boxy s nimi si vždy položím na zem, stejně tak krabičku s krmením, ze kterého Crazy prostě musí něco čmajznout. Mrkev, okurka, salát ani rajče před ním není v bezpečí :-)
O šneky jako takové příliš velký zájem nemá, i když při čištění, když je mám otevřené, mi párkát ukradl pár čerstvě vylíhlých šnečků. Asi se mu líbí, jak mu ulity chroupou mezi zuby.
Nakonec je stejně vyplivne a já je dám želvám. Na velké si netroufá.

Při poslední návštěvě v práci se Crazy seznámil s činčilou. Hrozně ho zajímala, ale jí se nelíbil a "štěkala" na něj. Každopádně si myslím, že kdyby měl tu možnost, nejspíš by ze Sněží moc nezbylo.

Snběženka z Crazyho návštěvy radost neměla.


Klikání

18. února 2014 v 18:30 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
Už loni jsem zkoušela klikání, ale jak jsme rychle začali, tak jsme skončili. Nějak mi chybělo odhodlání a hlavně jsem neměla žádné vedení.

Minulé úterý jsem v knihkupectví a všimla jsem se tam knihy od nakladeatelství Plot KLIKRTRÉNINK pro vašeho psa od autorů Mortena Egtvedt a Cecilie Koste.
Poslední dny jsem nestíhala, takže jsem knížku četla jen cestou do práce a z práce, ale dnes mám dočteno. Je opravdu dost zajímavá kniha a na výcvik psů se teď dívám úplně jinak. Navíc jsme se ke klikání opět vrátili.
Už od čtvrtka jsem začala venku naklikávat kontakt a dobrovolnou chůzi u nohy a chůzi na prověšeném vodítku.
Doma jsem to spíš jen sem tam zkusila a vlastně teprve od včerejška jsme se do toho pustili na plno.
Včera večer jsem začala naklikávat sedni. Sed nabízí úplně automaticky, takže to šlo rychle. Při posledním opakování už sedal i na povel.
Dnes jsme s mamkou museli na poštu, tak mi s ním přišla na proti. Když jsem na ní s ním čekala, zkoušela jsem mu párkrát dát povel sedni a byť to bylo bez klikru (ale samozřejmě s pamlskem) krásně si sedla bez UKAZOVÁNÍ!!!
Do teď Crazy reagoval v zásadě jen na gesto, takže mi to udělalo opravdu radost. Jsem zvědavá jak dlouho to bude trvat než si to opravdu zažije a bude schopný reagovat jen na hlas.
Dnes jsme trénovali opět (a natáčeli, ale zpracování chvíli potrvá) a pro začátek jsem mu naklikávala lehnutí. Pochopil to poměrně rychle a pak jsem měla problém ho převést do jiné polohy, aby mi pak mohl nabídnout lehnutí :-D
Šlo to fakt bleskem, takže jsem rovnou i přiřadila povel a střídala sedni/lehni a klikala.
Jestli budeme zítra trénovat, tak chci zkusit dát vícekrát za sebou tentýž povel a nebo zařadit ještě jeden cvik, aby nepřecházel z lehu do sedu automaticky.

Fakt mě klikání chytlo a přijde mi, že Crazyho to taky víc baví.

A abych nezapomněla, venku bez psů krásne šlapal, zkoušeli jsme pohyb na kruhu a koukal na mě... Fakt mi přijde, že se s klikáním hodně lepší.
Ale děsím se cvičáku, protože se obávám, že tam mi žádné klikání nepomůže :-(

No uvidíme.
Zítra jedu pro pamlsky a target stick a chci zkusit trénovat chůzi u nohy a výstavní postoj s jeho pomocí. K tomu jsem mu objednala ještě jednu interaktivní inteligenční hru, tak jsem na něj zvědavá. :-)

Termíny výstav psů 2014

17. února 2014 v 14:44 | Jana Š |  Pozvánky na psí akce
Výstavy psů, kde se setkáte i (nebo jenom) s jorkšíry. Některé psi jsou pouze pro psy s PP, jiné i bez PP a voříšky. Upozornění: Určitě tu nejsou všechny výstavy, ale snažím se jich pohledat co nejvíc.
Na webové stránky se dostane kliknutím na název výstavy (pokud výstava webové stránky má).

NázevDatumMísto
Mezinárodní výstava psů DUO CACIB Brno22.2.-23.2.2014PPBrno
Dog Show Rychety22.03.2014PP, bez PP, voříšciPraha
Mezinárodní výstava psů v Českých Budějovicích26.4.-27.4.2014PPČeské Budějovice
Mezinárodní výstava psů Praha3.5. - 4.5.2014PPPraha
Speciální výstava pro jorkšírské teriéry8.5.2014PPMladá Boleslav
I. ročník Výstava voříšků, psů bez PP a psů s PP10.05.2014PP, bez PP, voříšciKostice u Břelavě
Klubová výstava českomoravského klubu chovatelů yorkshire terrierů17.5.2014PPŽeliv
Mezinárodní výstava psů Litoměřice24.5.-25.5.2014PPLitoměřice
Klubová výstava Yorkshire terrier klubu chovatelů a jeho přátel15.06.2014PPDolní Počernice
Intercanis Brno21.6.-22.6.2014PPBrno
Klubová výstava Yorkshire terrier klubu chovatelů a jeho přátel9.8.2014PPKladno
Interdog Bohemia Mladá Boleslav30.8.-31.8.2014PPMladá Boleslav
Klubová výstava pro jorkšírské a bostonské teriéry6.9.2014PPMladá Boleslav
Dog Show Rybníky - Krajská výstava6.9.2014PPPraha 6; Džbán
Mezinárodní výstava psů v Českých Budějovicích20.9.-21.9.2014PPČeské Budějovice
Klubová výstava českomoravského klubu chovatelů yorkshire terrierů10.10.2014PPŽeliv
Evropská výstava psů (jorci budou 24.10.2014)23.10.-26.10.2014PPBrno
Mezinárodní výstava psů Praha1.11. - 2.11.2014PPPraha
////
////

Standard plemene FCI

16. února 2014 v 12:02 | Jana Š |  Jorkšírský teriér
Standard plemene si pozorně přečtěte, obvzláště jestli vám někdo tvrdí, že existuje jorkšír mini, standard a velký. Jedná se pouze o trik množitelů jak prodat nestandardní velikosti jorkšírů
Takže jorkšír je pouze standardní nebo nestandardní. Nic jiného neexistuje, tak nikomu neříkejte, že máte "mini" nebo třeba "středního" jorkšíra. Každý kdo zná pravdu si tak akorát poklepe na čelo ;-)

ZDROJ: ČMKU

22.02.2012/EN
27.06.2012/CZ
Překlad: Kateřina Samková

FCI-Standard N° 86

YORKSHIRE TERRIER
Yorkšírský teriér

ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie

DATUM PUBLIKACE OFICIÁLNĚ PLATNÉHO STANDARDU: 10. 11. 2011

VYUŽITÍ: společenský pes.

KLASIFIKACE F.C.I.: Skupina 3 Teriéři.
Sekce 4 Společenští teriéři.
Bez pracovní zkoušky.

KRÁTKÝ VÝTAH Z HISTORIE: Yorkšírský teriér pochází ze stejné oblasti jako Airedale teriér a byl poprvé spatřen kolem roku 1850. Předkem je starý teriér s pálením (Black and tan Terrier) společně s dalšími plemeny jako je Maltézský psík a Skye teriér. Současné jméno plemene bylo přijato v roce 1870. Yorkšírský teriér může být společníkem v domě, a nebo hubitelem hlodavců v zahradě díky vrozeným instinktům teriéra.

CELKOVÝ VZHLED: Teriér s dlouhou srstí, jenž srst splývá naprosto rovně a stejnoměrně po obou stranách a je rozdělena pěšinkou od nosu až po špičku ocasu. Je velmi kompaktní a uhlazený, velmi vzpřímeného držení, budí dojem důležitosti.

DŮLEŽITÉ PROPORCE: Celkový obrys těla budí dojem statného těla vyvážených proporcí.

CHOVÁNÍ A TEMPERAMENT: Ostražitý, živý a inteligentní společenský teriér. Má vyrovnanou povahu.

HLAVA
MOZKOVÁ PARTIE:
Mozkovna: Spíše malá a plochá, ne příliš zdůrazněná ani kulatá.

OBLIČEJOVÁ PARTIE:
Nosní houba: Černá.
Tlama: Není příliš dlouhá.
Čelisti / zuby: Dokonalý, pravidelný a úplný nůžkový skus, tj. horní zuby těsně překrývají zuby spodní a jsou kolmo vsazené do čelistí. Zuby jsou dobře rozmístěné, čelisti jsou stejně dlouhé.
Oči: Střední, tmavé, zářivé; vyjadřují živou inteligenci, posazené tak, že hledí přímo vpřed. Nevystupují. Okraje očních víček jsou tmavé.
Uši: Malé, tvaru písmene V, nesené vztyčené, ne příliš daleko od sebe nasazené, pokryté krátkou srstí; jejich zbarvení je stejnoměrné, intenzivně tříslové.

KRK: Dobré délky.

TRUP: Kompaktní.
Hřbet: Rovný.
Bedra: Pevná.
Žebra: středně klenutá.

OCAS: Dříve obvykle kupírován.
Kupírovaný: Střední délky, s bohatou srstí, tmavší modré barvy než zbytek těla, zvláště na jeho konci. Nesen je poněkud výše než hřbetní linie.
Nekupírovaný: Bohatě osrstěný, tmavší modré barvy než zbytek těla, zvláště na konci. Je nesen trochu výše, než je hřbetní linie. Co nejrovnější. Jeho délka musí harmonicky ladit s celkem.

KONČETINY:
HRUDNÍ KONČETINY:
Celkový vzhled: běhy jsou rovné, bohatě osrstěné srstí zlatě tříslové barvy, která je o pár odstínů světlejší na konci než u kořínků; tříslová barva nepřesahuje na hrudních končetinách nad lokty.
Lopatky: Správně šikmo uložené.
Předloktí: rovné
Přední tlapky: kulaté, s černými drápy

PÁNEVNÍ KONČETINY:
Celkový vzhled: Běhy při pohledu zezadu jsou téměř rovné, s mírně zaúhleným kolenem. Jsou bohatě osrstěné srstí zlatě tříslové barvy, která je poněkud světlejší na konci, než u kořínků; tříslová barva nepřesahuje na pánevních končetinách nad kolena.
Koleno: mírně zaúhlené
Zadní tlapky: Kulaté. Drápy jsou černé.

CHODY / POHYB: Pohyb prostorný s vydatným posunem. Oba páry končetin se pohybují přímo dopředu v ose těla. Hřbetní linie zůstává v pohybu rovná.

OSTRNĚNÍ:
SRST: Na trupu středně dlouhá, dokonale rovná (není zvlněná), lesklá; jemné hedvábné textury, nepůsobí dojmem vlny. Nikdy nesmí bránit v pohybu. Srst na hlavě je dlouhá, intenzivního zlatě tříslového odstínu, zbarvení je nejvýraznější po stranách hlavy, v místě nasazení uší a na čenichu, kde musí být velmi dlouhá. Tříslové zbarvení hlavy nesmí dosahovat na krk. V tříslově zbarvených plochách nesmí být v žádném případě přimíchány tmavé či černé chlupy.

BARVA: Tmavě ocelově modrá (ne stříbřitě modrá), dosahující od týlního hrbolu ke kořeni ocasu, nikdy není smíchaná se žlutými, bronzovými ani tmavými chlupy. Srst na hrudi je intenzivně tříslová. Veškerá tříslová srst je tmavší u kořínků než uprostřed a nejsvětlejší je na konci.

HMOTNOST: Hmotnost do 3,2 kg

VADY: Každá odchylka od výše uvedeného textu se musí posuzovat jako vada, která musí být penalizována v závislosti na její závažnosti a jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa

VYŘAZUJÍCÍ VADY:
• Agresivní nebo bázliví jedinci
• Každý pes jasně vykazující tělesné nebo povahové abnormality musí být diskvalifikován.

Pozn.: Psi (samci) musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.

ZDROJ standartu: ČMKU

Dotazník

15. února 2014 v 17:48 | Jana Š |  Novinky
Ahoj. Rozhodla jsem se udělat takový malý průzkum o jorkšírských teriérech. Bude trvat do 15.3. a pak vložím na web jeho výsledky a zhodnocení :-) Mohli byste mi, prosím, odpovědět? Pokud se nezobrazí přímo na této stránce, klikněte, prosím, na tento odkaz: Co si myslíte o jorkšírských teriérech?

Lissachatina iredalei

15. února 2014 v 12:00 | Jana Š |  Achatiny
Druh: Achatina iredalei (Lissachatina iredalei)
V chovu od: srpna 2011
Chov ukončen: Leden 2013, úhynem všechny irek.
Spolubydlící: /
Průměrný počet snůšek za rok (2 jedinci): 3 (n=2)
Průměrný počet vajíček ve snůšce: 5 živých mláďat
Vlastnosti: Iredalei jsou poměrně málo bojácní a rychlí šnečci. Moje irky rády lezou po výškách, proto jim dávám do obydlí větvičky. Mají rády tvrdou zeleniny - především mrkev, brambory. Nejedli mi pampelišku.
Bohužel byť několikrát porodili (na rozdíl od většiny ostatních achatin rodí živá mláďata), mláďata během dvou měsíců uhynula.
Moje irky se také velmi rády zahrabávali tak, že z nich nebylo vidět vůbec nic. "Vstávali" kolem šesté večer, když byl čas krmení.
Chování před a po snůšce: Chování se nijak významě nezměnilo. Prostě jen jednoho dne z lignocelu vykoukla mláďata :-)
Moje iredalei:
Adrian
Angelina
Samuel
Catherine

Jelikož tyto šnečky už nemám, rozhodla jsem se, že jim nebudu dělat samostatné profily. Co se týče Adriana a Angeliny, koupila jsem je 3.8.2011 v Pet Centru v Lidické (slečna ani netušila, co po ní chci, když jsem jí říkala, že bych chtěla koupit achatiny iredalei). No každopádně jsme se nakonec domluvily a já si tyhle dva miláčky přinesla domů. Irky patří mezi mé nejoblíbenější šnečky a časem bych se k nim chtěla vrátit, i když bychje měla asi spíš v práci.
Samuela a Catherine jsem si koupila od Tomáše Protivy v září téhož roku.
A teď už je čas na fotky :-)

Adrian (vlevo, má poškozený apex) a Angelina. Fotka ze 4.8. Den po tom, co jsem si je přinesla.
Angelina se ráda "probíhala" po okrajích boxu.