Krabice s překvapením

30. ledna 2014 v 21:02 | Jana Š |  Hry se psy a Hersenwerk
Crazyho další oblíbenou hrou je Krabice s překvapením.
Inspirací pro ni mi byla hra Bedna plná překvapení z knihy Velká kniha her pro psy od nakladatesltví Práh.
Tuhle hru mu dopřávám zhruba tak 1-2x do měsíce, protože při ní spořádá poměrně velké množství pamlsků. Každopádně je to asi jeho nejoblíbenější čichací hra. :-)

Co budete potřebovat:
- lepenkovou nebo plastovou krabici vhodné velikosti (tak, aby pes pohodlně dosáhl na dno, nebo aby do ní byl schopný skočit)
- novinové, vánoční, kancelářské nebo jakékoli jiné papíry (u novinových VYNDEJTE sponky); ručníky nebo výplně do balíků
- pro začátečníky pamlsky vyšší hodnoty
- pro pokročilé pamlsky nižších hodnot

Začínáme
Napadají mne dva způsoby jak se hrou začít.
Varianta 1: Do prázdné krabice hodíte pamlsky a necháte psa, aby si je vzal (např.. s povelem hledej). Pak přidáte jeden list zmuchlaných novin, zase hodíte pamlsky ... a tak pokračujete dokud nebude schopný hledat pamlsky i ve velkém množství novin.
Varianta 2 - je zdlouhavější, ale pes při ní musí myslet: Vezmete si klikr (není podmínkou, stačí i říkat Ano, či něco pochvalného v pravý okamžik) a kliknete (pochválíte) ve chvíli kdy pes čichne ke krabici, kdy do ní strčí jednu tlapku, druhou, vleze do ní celý ... a ve chvíli kdy je uvnitř celý mu tam hodíte více pamlsků. Dáte povel (volno, ke mně ... prostě nějaký, aby krabici opustil sám) do krabice dáte pár kusů zmuchlaných papírů (ještě bez pamlsků) a pokračujete stejně.
Jakmile vleze do novin, opět ho zasypejte pamlsky. Po opuštění krabice už můžete začít chystat pamlsky zabalené do novin a nebo jimi noviny jen prosypat.

Crazyho jsem učila variantou dvě. Zvládl to během 5-ti minut, ale je pravda, že už z dřívějška znal Hru s krabicí, kdy se pes odměňuje za to, že si lehne sám do prázdné krabice. Druhá varianta výcviku může trvat velmi krátce a nebo i několik dní. Seznamování hlavně nepřetáhněte (2-5 minut. Svého psa znáte, tak to odhandete). Psa nesmí hra přestat bavit.

A co dál
Pokud je pes s krabicí seznámený, můžete pokračovat v chystání hry. Vezměte si staré noviny (bez sponek), vánoční papír (když je teď po Vánocích :-)) nebo ručníky. Tyto propriety můžete použít jednotlivě nebo je různě zkombinovat.
Lehčí varianta: Papír zmačkejte, naházejte do krabice a prosypte pamlsky (čím menší kousky, tím déle psovi hra vydrží). Zvláště z počátku (pokud ještě nehrál čichací hry) nechte některé pamlsky dobře vidětelné.
Težší varianta: Z několika papírů nebo ručníků udělejte koule, do jejich středu a záhybů vložte pamlsky. Dejte je do krabice, zaházejte je zmuchlanými novinami a ještě na ně hodťe pár pamlsků. A pak už může pejsek začít pátrat.

Upozornění:
Hru byste měli ukončit ve chvíli, kdy se vám zdá, že už pes vše našel. Někteří psi si dlouhým bezvýsledným hledáním hru znechutí. Záleží to čistě na povaze psa. Crazy je schopný krabici prohledávat 10-15 minut, dokud se neujistí, že je opravdu prázdná. A za chvilku by šel hledat zas.

PS: Nemůžu zaručit, že se i Váš pes tuto hru naučí a oblíbí si jí. Ale většina "pamlskových" psů z ní bude nadšená.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama