Leden 2014

Shrnutí Leden 2014

31. ledna 2014 v 21:38 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
Plány na leden 2014:
Průběžný výcvik:
Procvičování triků a povelů - Popros, Veverka, Pac, Ťap, Sudy, Otočka, Sedni, Lehni, Poklona. Obvykle procvičování pro odvedení pozornosti, nebo když se nudí.
Výcvik doma + výcvik venku:
Sedni, Lehni, Vstaň, Odložení vleže, Chůze u nohy, Pozice u nohy; Čekej
Nové cviky:
Chyť se
Domácí úkol:
Minutová lekce
Cíl pro leden 2014:
Odložení vleže 2 minuty bez prokrmování a chválení. Na povel k noze předpisově sednout. Zúčastnit se alespoň 2 hodin společenského výcviku nebo socializačních procházek. Zaregistrovat se ke Katce Lerlové a splnit úkol pro leden 2014.

Průběh výcviku
Od 10.1.2014 jsme tak trochu skončili s výcvikem poslušnosti. Ne, že bychom ji neprocvičovali vůbec, ale na Crazym bylo znát, že necvičí s takovou chutí a tak jsem se spíše zaměřila na nejrůznější hry (SG, přetáhování, házení míčku, "rvačky").
už 18.1. se uvolněná atmosféra projevila - Crazy byl na cvičáku úplně zlatý. Takhle dobře nespolupracoval už hodně dlouho.
Po zbytek ledna dělala větší trénink vlastně jen 3x. Ale když cvičíme, je vidět, že o to baví.

Výsledek:
Odložení vleže 1 min bez prokrmení (úkol nesplněn, budeme pokračovat v únoru)
Předpisové sednutí při povelu K noze cca v 75% případů (úkol nesplněn, budeme pokračovat v únoru)
1x účast na socializační procházce (úkol splněn)
1x účast na společenském výcviku (úkol splněn)
Přihlášení ke Katce a DÚ na leden odeslán (úkol splněn)

Crazy mi čmajzl pamlskovník z tašky. Sice byl prázdný, ale zkusit to musel.

Krabice s překvapením

30. ledna 2014 v 21:02 | Jana Š |  Hry se psy a Hersenwerk
Crazyho další oblíbenou hrou je Krabice s překvapením.
Inspirací pro ni mi byla hra Bedna plná překvapení z knihy Velká kniha her pro psy od nakladatesltví Práh.
Tuhle hru mu dopřávám zhruba tak 1-2x do měsíce, protože při ní spořádá poměrně velké množství pamlsků. Každopádně je to asi jeho nejoblíbenější čichací hra. :-)

Co budete potřebovat:
- lepenkovou nebo plastovou krabici vhodné velikosti (tak, aby pes pohodlně dosáhl na dno, nebo aby do ní byl schopný skočit)
- novinové, vánoční, kancelářské nebo jakékoli jiné papíry (u novinových VYNDEJTE sponky); ručníky nebo výplně do balíků
- pro začátečníky pamlsky vyšší hodnoty
- pro pokročilé pamlsky nižších hodnot

Začínáme
Napadají mne dva způsoby jak se hrou začít.
Varianta 1: Do prázdné krabice hodíte pamlsky a necháte psa, aby si je vzal (např.. s povelem hledej). Pak přidáte jeden list zmuchlaných novin, zase hodíte pamlsky ... a tak pokračujete dokud nebude schopný hledat pamlsky i ve velkém množství novin.
Varianta 2 - je zdlouhavější, ale pes při ní musí myslet: Vezmete si klikr (není podmínkou, stačí i říkat Ano, či něco pochvalného v pravý okamžik) a kliknete (pochválíte) ve chvíli kdy pes čichne ke krabici, kdy do ní strčí jednu tlapku, druhou, vleze do ní celý ... a ve chvíli kdy je uvnitř celý mu tam hodíte více pamlsků. Dáte povel (volno, ke mně ... prostě nějaký, aby krabici opustil sám) do krabice dáte pár kusů zmuchlaných papírů (ještě bez pamlsků) a pokračujete stejně.
Jakmile vleze do novin, opět ho zasypejte pamlsky. Po opuštění krabice už můžete začít chystat pamlsky zabalené do novin a nebo jimi noviny jen prosypat.

Crazyho jsem učila variantou dvě. Zvládl to během 5-ti minut, ale je pravda, že už z dřívějška znal Hru s krabicí, kdy se pes odměňuje za to, že si lehne sám do prázdné krabice. Druhá varianta výcviku může trvat velmi krátce a nebo i několik dní. Seznamování hlavně nepřetáhněte (2-5 minut. Svého psa znáte, tak to odhandete). Psa nesmí hra přestat bavit.

A co dál
Pokud je pes s krabicí seznámený, můžete pokračovat v chystání hry. Vezměte si staré noviny (bez sponek), vánoční papír (když je teď po Vánocích :-)) nebo ručníky. Tyto propriety můžete použít jednotlivě nebo je různě zkombinovat.
Lehčí varianta: Papír zmačkejte, naházejte do krabice a prosypte pamlsky (čím menší kousky, tím déle psovi hra vydrží). Zvláště z počátku (pokud ještě nehrál čichací hry) nechte některé pamlsky dobře vidětelné.
Težší varianta: Z několika papírů nebo ručníků udělejte koule, do jejich středu a záhybů vložte pamlsky. Dejte je do krabice, zaházejte je zmuchlanými novinami a ještě na ně hodťe pár pamlsků. A pak už může pejsek začít pátrat.

Upozornění:
Hru byste měli ukončit ve chvíli, kdy se vám zdá, že už pes vše našel. Někteří psi si dlouhým bezvýsledným hledáním hru znechutí. Záleží to čistě na povaze psa. Crazy je schopný krabici prohledávat 10-15 minut, dokud se neujistí, že je opravdu prázdná. A za chvilku by šel hledat zas.

PS: Nemůžu zaručit, že se i Váš pes tuto hru naučí a oblíbí si jí. Ale většina "pamlskových" psů z ní bude nadšená.


Dog Games PAW HIDE

28. ledna 2014 v 16:00 | Jana Š |  Hry se psy a Hersenwerk
O hračce:
Hračka je značky Kyjen a pes by si s ní měl hrát, vždy jen pod dohledem páníčka. My s ní začali přibližně v Crazyho 5-ti měsících. Jelikož je Crazy hodně pamlskový, ani jsem mu nemusela příliš naznačovat co má dělat. Prostě jsem jen pod tlapky nastrkala kousíčky sušeného masa (lze tam dát cokoli co má pes rád) a Crazy hned začal pátrat.
Dokud byl malý, nedávala jsem mu pamlsky pod prostřední tlapku. Je nejhlubší a nejhůř se vyndavuje. Postupně se, ale naučil vyndavat i tu.

Od jakého věku je vhodná:
S Crazym jsme začali hrát v 5-ti měsích. jelikož je tato hra jednoduchá - prostě se jen odklápí tlapičky z prohlubní, jsou schopné se ji nauči i kočky či staří psi.

Jak hrát:
Hračka může být položená na zemi a pes vyndavuje tlapičky svými tlpakami.
Hračka může být na stoličce a pes může používat jen čumák. Tento návrh je v popisu hračky, ale dost dobře si nedovedu představit malého psa, jak tlapky sundavá čumákem. Crazymu tohle nejde.
Pamlsky vložte jen pod některé tlapičky. Dokáže váš pes určit, pod kterými se pamlsek nachází? A pokud najde všechny správně, zkusí pro jistotu i ty prázdné?
Odvěďte psa do jiné místnosti a opět schovejte pamlsky jen pod některé tlapky. Bude postupovat stejně?
Použijte pamlsky různých hodnot. Najde opravdu jako první ten nejoblíbenější?

Začínáme:
Když hrajete poprvé, dejte do mističek opravdu hodně oblíbené pamlsky (příště už můžete i něco obyčejného). Některým psům může trvat trochu déle než přijdou jak na to a hra by je mohla přestat rychle bavit. Pokud se vám zdá, že to zpočátku vašemu psu nejde, tak ve chvíli, kdy se mu podaří žlutou tlapičku trochu nadzvednout, pomožte mu ji vyndat úplně. Zvedne mu to sebevědomí a rád se pustí do zvedání dalších tlapek :-)

Crazy tuhle hru miloval už jako štěně a stále ho to drží. Pokud má pamlsky jen pod některými tlapkami, nejdřív si je vybere, ale pak pro jistotu vyndá i ty ostatní. Co kdyby náhodou, že?

Na videu níže mu bylo 6 měsíců. To jsem mu ještě dávala pryč prostřední tlapku, protože ji nedokázal zvednout. Zhruba od roku půl s tím nemá problém.


A jak mu to jde teď, ve dvou letech a jednom měsíci?

Hry se psy

27. ledna 2014 v 20:40 | Jana Š |  Hry se psy a Hersenwerk
V této rubrice najdete převážně videa her, které s Crazym hrajeme. Původně jsem chtěla hry rozdělit, podle toho od koho jsem se je naučila - Susan Garret, Leslie McDevitt ...
Ale jelikož se hry různých autorů často porlínají a nakonec i my, některé hrajeme trochu jinak, než jejich autor původně zamýšlel, tak jsem se rozhodla, zde prostě ukázat jak je hrajeme my.
To, že jde některá hra určitým způsobem nám, neznamená, že bude bavit i vašeho psa, ale určitě to můžete zkusit.
Pokusím se vždy i popsat, jak hru hrajme a co je případně jejím cílem.

Klacíkový hlavolam

27. ledna 2014 v 18:07 | Jana Š |  Videa psů
Vyštrachala jsem jedno video z léta, kdy Crazy objevil klacek, který byl zhruba stejně dlouhý jako on - to ostatně psi dělají rádi.
Vznešeně si s ním vykračoval, až dostal do poněkud prekérní situace. V chodníku je kanál, kam by mu propadli tlapky. on může projít úzkou cestičkou mezi kanálem a zdí, ale s klackem se tam nevejde.
Jak to asi vyřeší? :-)


A zima je tu

25. ledna 2014 v 13:42 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
Tak konečně začala zima.
Na jednu jstranu jsem se těšila, na druhou to pro nás znamená útrum s cvičákem.
Něco jiného, kdybychom jezdili autem - prostě by Crazy vyběhl z auta, zacvičili bychom si a pak zase jeli autem dom. Takhle tam cesta tam trvá cca hoďku a půl, pak hoďka na cvičáku a zpět opět cca hoďku a půl (podle toho jak navazují busy).
Nerada bych, aby při čekání na bus )prostoj nám vychází minimálně právě na půl hodiny) nastydnul, takže holt počkáme, až zase teplota vyleze nad nulu. :-(

Dnes dopoledne Crazy pořád korzoval kolem a čekal, zda někam nepojedeme. Už si zvykl na soboty ve znamení cvičení :-)
Tak jsme šli alespoň na pár minut ven. Lítal jak splašený a sotva se chvilku zastavil začal se třepat jak ratlík. Takže jsem fakt ráda, že jsme nikam nejeli.
Odpoledne chci trošku potrénovat triky z dogdaningu a možná udělám i video. Chci zkusit dávat pac a ´tap na nohu, jestli to pochopí. Rozhodně si vezmu na pomoc klikr.
Tak zatím se mějte. Papa

Procházka 16.01.2014

19. ledna 2014 v 9:43 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
Ve čtvrtek jsme vyrazili na procházku až kolem osmé večer. Zvažovala jsem, zda Crazyho zase jednou nepustit na volno. Nakonec jsem byla ráda, že jsem to hned neudělala. Potkali jsme slečnu s rhodéským ridgebackem, který jí neuvěřitelně táhnul. Když se slečna rozhodla, že za námi opravdu nepůjde, tak ho začala táhnout na druhou stranu. Pes si sedl a bylo mu srdečně jedno, že ho táhne. Když vyčerpaně přestala, pes se zvedl a šel zase k nám :-D Zahnuli jsme za roh a pak už jsme se nepotkali.
Zajímavé ovšem je, že pokud jde tenhle pes se svým pánem, tak jde úplně v klidu na prověšeném vodtíku nebo s náhubkem na volno a poslouchá jak hodinky. Člověk by ani neřekl, že je to tentýž pes.
Ale znám víc takových příkladů.
Třeba křížence Barnabáše, který svou paní poslouchá (i když ne dokonale) daleko líp než jejího manžela.
A nakonec i Crazyho, který mě i mamku poslechne, ale tátu má na háku. Ale táta si za to může sám, když s Crazym dřív odmítal chodit na procházky nebo ho cvičit. Teď když by chtěl už si z něj Crazy dělá srandu. Ale sem tam nějaký ten cvik předvede i na jeho povel :-D

Ale vrátím se k procházce. Chvíli po setkání s RR jsme potkali asi tak dvanáctiletou drobnou holčinou s dospělým psem dogy.
I když se Crazy dog nebojí (zná se s Chelsea a Queeny), byly to fenky, se kterými se zatím setkal a jak by dopadlo setkání se psem, to si opravdu nedovedu představit.
Dogouš, ale krásně poslouchal, takže jsme prošli každý na jedné straně ulice úplně v pohodě.

Šli jsme dál a najednou za námi slyším dusot, pak zavolání a dusot se vzdaluje. Samozřejmě to byl Benji :-) Kříženec výmaráka s ridgebackem. Je to hrozně přátelský pes, ale není to tak dlouho co se šel kamarádit s jedním maltézákem (či něčím podobným, malým, bílým) a ten prcek po něm vystartoval, tak se Benji ozval taky.
Majitelka z toho dostala hysterák (náhodu jsem byla zrovna u toho), takže si jeho páníček musí dávat pozor, ke komu Benji jde.
My s ním každopádně problém nemáme a jelikož mi přišlo, že je to už docela dlouho co jsem ostatní dva psy potkali, tak jsem Crazyho vypustila. Hned se šel s Benjim očichat a pak spolu pobíhali asi půl hodiny. Sice si spolu nehráli - Crazy se obvykle velkým hrajícím si psům vyhýbá), ale sem tam běželi bok po boku, očichávali stejná místa apod.
Využila jsem toho, že jsme dva, a sem tam jsem se Crazymu schovala za auto nebo jsem zašla za roh a zavoalala - a to byly mety, abych se mu náhodou neztratila - a to dokonce, i když byl začichaný :-)

Takže jsem měla z téhle procházky opravdu velmi dobrý pocit.

No, teď to bude horší. Crazy objevil, že nám tu hárá borderka v místech, kam chodíme nejvíc na procházky, takže holt po tak nadějném večeru je opět upoutaný na vodítku, než mu jeho velká láska dohárá.


Crazy a Benji, fotka z července 2013

První společenský výcvik s Míšou

18. ledna 2014 v 17:00 | Jana Š |  Poslušnost HafBO
Jelikož Alča má teď společenský výcvik v termínech, kdy se mi to nehodí, zkusila jsem se přihlásit k Míše K.
Před cvičákem jsme se setkali se Saily - biewer slečnou, z které byl Crazy úplně unešený.
Jako obvykle jsme dorazili moc brzy, takže jsme čekali asi 15 minut. Ale jelikož tam měl Crazy Saily, tak mu to nijak zvlášť nevadilo.

Společně s námi tam byl ještě hrubosrstý jezevčík Max, kříženec (asi černého labradora) Deny a jack russel Jack. Deny a Jack psy zrovna moc nemuseli, takže se Crazy očihal jen s Maxem, na kterého si pak začal trošku i dovolovat - ochmatával mu plece a chvilka mi přišlo, že se ho pokusi i obskočit.

Na rozdíl od tréninků s Alčou, jsme nezačínali tím, že by se spolu psi vylítali, ale šli jsme rovnou pracovat (nevím zda je to obvyklé, nebo to bylo z toho důvodu, že na druhém konci cvičáku probíhala obedience, tak aby tam naši psi nešli rušit).
Nevím, jestli si pamatuju přesně cviky jak šly za sebou, ale bylo to nějak takhle:
Procházka v kruhu - na prověšeném vodítku
Přivolání z odložení přes rušivky (2x) - rušivky tvořili tenisáky, klubíčko, stopovačka a činka
Chůze u nohy vpřed, po ujití určité vzdálenosti čelem vzad - Crazy mi neustále zíral do očí a to už se mi opravdu dlouho na cvičáku nestalo.
Pozice u nohy (sedni, lehni, vstaň) - Moc se mu nechtělo si lehat, jako obvykle, když je tráva mokrá.
Vpravo, vlevo, vzad - pes nejen, ž se měl držet u nohy, ale místo toho, aby si k noze sednul, si musel rovnou lehnout nebo stát.
Proskočení kruhem (pneumatikou) na povel Skrz - Crazy se chvilku zarazil jen na poprvé, pak si asi vzpoměl na agi a proskakování kruhem a užíval si to :-)
Přivolání skrz kruh - jednou se mi zvedl, ale pak už to bylo super.
Přivolání dvou psů najednou, zatím co zbylí dva sedí u nohy - Poprvé jsme čekali my, po druhé jsem přivolávala.
Chůze u nohy vždy dva psi proti sobě - šli jsme proti Jackovi tak, že se spolu míjeli psi. Jack po nás trochu skočil s vrčením, ale Crazy to ustál v pohodě. Sice šel po něm taky tlapkama, ale nevrčel a jak jsem mu řekla Nesmíš a K noze, tak zase hned koukal. Pak šli proti sobě Deny s Maxem a tam se museli míjet majitelky.
Chůze proti psu - Rozestoupili jsme se do čtvrce. Každý pes byl v jednom rohu. Na pokyn jsme se s povelem k noze vydali 3 na jednou (dva po stranách čtverce, jeden po diagonále) ke čtvrtému psu. Na povel jsme se zastavili a všichni udělali nějaký cvik dle pokynů (sedni, lehni, vstaň). Pak čelem vzad a vrátili jsme se na místo. A pak se zase vyšlo k dalšímu psu. Čtvrtý pes vždy musel zůstat v klidu u nohy paničky a nevšímat si ostatních.
Sed u nohy, když se kolem kutálí míček nebo pneumatika. Během hodiny celkem 3x
To bylo ze cvičení asi vše.
Zhruba každých 15 minut jsme dostali pokyn si pohrát (jen pán se psem) a když se chvíli čekalo než si něco odcvičí jiný pes, tak jsme se procházeli na povoleném vodítku.

Myslím, že Crazymu tohle cvičení asi sedí víc, jelikož se stejný cvik opakuje tak 2x - 3x, takže se mu to nezprotivý a je tu míň psů.
Na druhou stranu si se psy, ale nemůže pohrát a to, že je psů míň může být i nevýhoda, když ho mezi nimi potřebuju naučit pracovat.

Což mě vede k rozhodnutí, že budu chodit jak Míše, tak k Alče. Ideálně 2x měsíčně k Alče a 2x měsíčně k Míše, ale uvidím, jak to budu zvládat časově a hlavně kdy budou hodiny.

Každopádně celkově byl Crazy skvělý a i když sem tam nějaká ta chybka byla, takhle skvěle se mnou nespolupracoval mezi psi už hooodně dlouho.
Tak doufám, že mu to chvíli vydrží.
Jen by mě opravdu zajímalo čím to je? Dostává rozum, změna trenéra + menší počet psů nebo změna tréninkového programu viz rubrika Výcvik a Trénink -> podrubrika Deníček -> článek Změna tréninkové programu.

Změna tréninkové plánu

18. ledna 2014 v 16:15 | Jana Š |  Videa z tréninků
Už v pátek 10.01.2014 jsem začala přemýšlet nad změnou tréninkové plánu. A v neděli jsem se k němu rozhodla s definitivní platností.
Dívala jsem se totiž znovu na video z 05.01.2014 a byť je tam Crazy fakt super, při srovnání s některými dalšími videi mi přišlo, že necvičí s takovou chutí jako dřív.
Takže jsem se rozhodla, že se vykašleme na každoenní trénink a začneme si víc hrát.
Pravda je, že jsem to možná až přehnala. Za poslední týden jsme nedělali žádný velký trénink, ale dnes byl na cvičáku tak skvělý, že to možná s tím bude mít i něco společného a je dobře, že si odpočinul.
Po hodně dlouhé době si se mnou na cvičáku alespoň v náznaku pohrál s liškou.

Takže teď bude cvičit asi každý druhý den 5-10 minut polušnost a ostatní dny si budeme jen hrát, případně zkoušet nějaké triky v rámci hry.
Snad se mu zase vrátí chuť do práce, tak jako dnes :-)

Video s 05.01.2014 včetně dvouminutového odložení s prokrmením.

Třetí socializační procházka s výcvikem

18. ledna 2014 v 8:24 | Jana Š |  Socializační procházky HafBO
V sobotu 11.01.2014 jsme vyrazili na další socializační procházku. Věděla jsem, že přijedeme na poslední chvíli a tak jsem Alče psala, ať na nás nečekají. Dorazili jsme v 9:27 a nikde nikdo.
Předpokládala jsem tedy, že už šli a tak jsme se je vydali hledat.
Když jsem došla na první zastávku, kde obvykle cvičíme, rozhodla jsem se Alče zavolat. Ta mi řekla, že jsou na místě srazu, takže jsme se vydali zpět. Cestou si Crazy očichal irského setra. Když už nám zbývala jen jedna zatáčka, vyřítili se proti nám z lesa 3 border kolie (nebo australáci, popravdě, pokud mají ocas tak je nerozeznám).
Přiběhli ke Crazymu a začal ho očichávat (jeden z nich byl určitě pes). Crazy to snášel úplně v klidu a očichával si je taky. Během minuty přišly jejich paničky a nejstarší z nich horzně Crazyho chválila, že ještě neviděla, že by se jork nebál velkých psů.
Jedna z dívek na to odpoěděla, že se jorci nikdy nebojí, vždyť vždycky strašně řvou načešž jí opravila třetí, že tak řvou ze strachu.
Řekla jsem jim, že chodíme na cvičák a nejstarší z nich odpověděla, že je to vidět, a že je to dobře. :-)

Takže mi udělala radost.
No, pak jsme došli na místo srazu a vyrazilo se.
Tentokrát nás šlo víc.
Z známých z předchozích procházek to byly fenky Ema (chlupatý peruánský naháč), Bonnie (český strakatý pes) a pes Nedy (sheltie). Z cvičáku pak fenky Shagaiegh (velký münsterlandský ohař) a Maya (stafordshorská bulteriérka).
Nakonec s námi byla ještě Sára (řekla bych, že labradorka). Ta byla s košíkem a na stopovačce jelikož si nerozumí se psy.

Nedy měl zpoždění a tak jsme šli na před, kde jsme nechali psy vyběhat. Pustila jsem i Crazyho, když s námi byly prozatím jen fenky.
Crazy šel neohroženě i za Sárou. K překvapení majitelky po něm hned nevyjela a nechala se i trochu očichat. A vůbec se chovala většinou dost dobře na to, že nemá ráda psy.

Když přišel Nedy, musela jsem Crazyho přivolat, protože ho šel samozřejmě obskakovat (takových fen tam má a Crazy musí skákat na psa).

No a pak se začalo se cvičením.
Šli jsme opět trochu jinou trasou a hlavně jsme cvičili jsme sem tam i na jiných místech než obvykle.
A co jsme cvičili?
Chůze na prověšeníém vodítku
Chození mezi stromy s povely tudy, okolo a pod.
Přivolání z odložení
Pozice u nohy a slalom mezi psi sedícími/ležícími v řadě
Dlouhodobé odložení (jednou mi vstal)
Hledání paníčka
Chůze u nohy
Chůze u nohy se změnami směru v řadě + zastavení a pozice u nohy
Lehni, sedni v těsném kruhu, hlavami k sobě a obcházení kruhu
Slalom mezi psi ve volném kruhu.
Na závěr prohlídka zubů a oblíbený cvik (veverka a popros :-))

Když už jsme se pomalu rozcházeli, potkali jsme dogu Chelsea. Z nějakého záhadného důvodu si ti největší psi vybírají ty nejmenší, takže za námi přišla na návštěvu. Mrzlo mě, že nemám foťák :-), protože by fotka Crazyho s ní byla rozhdoně zajímavá. Očichali se a šla kousíček s námi :-)
Opět to vzall Crazy s naprostým klidem. Však se od nás ze vsi zná s Queeny :-)

Jinak pocity z procházky jsou rozporuplné. Zatím co v něčem byl Crazy skvělý a i překvapil, třeba v chůzi u nohy selhal ještě víc než obvykle.
25.01. se chystáme opět, tak uvidíme.

Víkend ve znamení článků

18. ledna 2014 v 7:59 | Jana Š |  Novinky
O tomto víkendu sem vložím několik článků, které Vám dlužím.
Přes týden nějak nebyl čas ani nálada, ale rozhodně by tu měly být.
A o čem články budou?
1. Socializační procházka, na které jsme byli minulou sobotu.
Změna tréninkového programu, kterou jsem zavedla v pondělí
Zpráva z dnešního výcviku
Video z domácího tréninku z 05.01.2013. Ještě nevím zda ho vložím jako samostatný článek nebo ho dám pod Lednový tréninkový deníček.

Brit Training Tips - Zvykání na děti

16. ledna 2014 v 15:13 | Jana Š |  Brit Training Tips
Děti a psi, to je kapitola sama pro sebe,
Crazy děti miluje a je k nim nekdy až moc hrrr. Nejradši má ty, které stova chodí - tak do těch 3 let.
Od starších si už drží odstup.
Jasně je to vidět na mých neteřích, kdy je ze začátku hrozně zbožňoval, ale teď, když už jsou starší (7 a 4 roky) si od nich drží ostup, i když mu děti nikdy nic neudělali (alespoň co je u nás, tak ne).

Co se týče toho, jak by se dítě melo ke psovi chovat, tak hlavně žádné tahání za uši, ocas, nekoukat přímo do očí, nedávvat mu ruku nad hlavu, jako, že v ní něco drží. To je nejlepší cesta k tomu, aby po ruce pes chňapl, i dyž to nemyslí zle.
Stejně tak se na psa nebafá, když spí a nesahá se mu domisky, když jí.

Jak je ve videu řečeno, dítě by ani se sebehodnějším, poslušným a vychovaným psem nemělo zůstávat bez dozoru. Člověk nikdy neví co se mmžůe stát. Dítě (zvláště menší)) může běžet, zakopnout a spadnout na odpočívajícího nebo spícího psa a i když jsou psi, kteří to přejdou stoickým klidem, neštěstí může být na světě.


Oblékat či neoblékat?

15. ledna 2014 v 20:00 | Jana Š |  Jak to vidím já
Zdá se, že snad konečně přijde zima. Teploty začínají klesat a tak jsem se rozhodla napsat článek na
Téma: Oblékat či neoblékat?


Samozřejmě tím není myšleno, zda se máte oblékat vy, ale zda by se měli oblékat pejsci. Názory na to se různí ne jen mezi laickou a kynologickou veřejností, ale často i mezi veterináři.
Já na to mám názor jednoznačný - vždy je třeba se přizpůsobit konkrétnímu jedinci a konkrétní situaci.
Zatím co dříve chodili oblékaní jen malí psíci, dnes není výjimkou potkat oblečeného rhodéského ridgebacka nebo i dogu.

A jak to má Crazy?
Kdy v zimě oblékáme:
Na procházky: Je-li pod -5°C. Pokud padá mokrý sníh, tak dávám pláštěnku, už když je kolem nuly. Pokud lítá jak splašený a sníh není mokrý, často nedávám obleček ani při -10°C.
Při cca 0°C pokud jde ven s mamkou (chodí pomalu, tak aby neprochladl) nebo když ho tahám z vyhřáté postele či pelíšku v půl páté ráno.
Cestování: Pokud vím, že budeme čekat dlouho na MHD, dávám obleček když je nula nebo míň.
Jiné důvody: Nachlazení

Už z toho se dá odvodit, kdy si myslím, že je dobré psa obléknout.
Pokud ho vedete na procházku brzy ráno, přičemž ho taháte z teplé postele :-)
Pokud musíte někde venku dlouho čekat bez možnosti pohybu (nebo s minimálním pohybem). Obzvláště to platí, pokud jedete z tréninku nebo jste byly na procházce v jiné vesnici (například), kde pes hodně běhal. Tím jak se rozehřál je náchylnější k rychlému prochladnutí a tak je obleček vhodný.
Pokud je pes nemocný (nachlazení, bolesti zad, nemocné ledviny ...)
Pokud je mokro - zvláště v případě malých psů, kteří si poměrně rychle namočí ne jen nohy, ale i břicho a tak se jim trocha toho zahřátí v zimě hodí.

A kdy je podle mne zbytečné?
Když pes běhá - honí se se psi, aportuje, cvičí ... V tomhle případě hrozí v oblečku přehřátí.
Pokud svití a hřeje sluníčko, tak i když je mráz, tak obleček nedávám.
Pokud na procházky chodíte svižným krokem.

Osobně neuznávám "módní" oblečení - sukýnky, šatičky apod. Hlavní je, aby byl obleček funkční (byl nepromokavý a/nebo teplý a při tom se v něm pes zbytečně nepřehříval) než to jak vypadá.
Jako nejvhodnější mi přijde do velkého mrazu nebo sněhu kombinéza a jinak bohatě stačí dečky či pláštěnky ála koňská deka :-)

Co se týče botiček, ty lidé často odsuzují. Na druhou stranu jsou psi, kteří mají tlapky v zimě velmi citlivé a stačí i chvilka v rozbředlém sněhu (v horším případě i se solí) a pes může mít polštářky "rozežrané" až do krve. Takhle citlivým psům bych je rozhodne doporučila. Navíc se používají i v případech některých zranění nebo onemocnění tlapek.

A co vy? Oblékáte svého psa?

Brit Training Tips - Sám na zahradě

15. ledna 2014 v 14:50 | Jana Š |  Brit Training Tips
Další ze série psí Školy Brti je pobyt psa na zahradě.
My zahradu nemáme, takže se nás to netýká, ale stejně sem odkaz na video dám.
K video ani nemám moc co dodat, snad jen, že kromě výšky plotu by se měl člověk zamyslet nad tím, z čeho plot je.
I u nás ve vsi občas procházíme kolem zhrad, které mají ploty např.: ze železných tyčí, tak daleko od sebe, že jimi pes klidně hlavu prostrčí. To může být nebezpečné jak pro kolem jdoucího psa, jehož ten domácí může chytit třeba za ucho, tak pro psa na zahradě, který v domění, že ten venku je kamarád, za ním přijde a pes z venku ho napadne.
Stejně tak nemusí být lidem co prochází po chodníku kolem vaší zahrady, úplně příjemné, když se najednou skrz plot protáhne čumák a chytí je za nohavici.

Video Brit

Brit Training Tips - Sám doma

11. ledna 2014 v 16:41 | Jana Š |  Brit Training Tips
Tak s tímhle problém máme.
Crazy neumí zůstat doma sám z jednoho prostého důvodu. Mamka je v důchodu, takže je doma pořád a tak Crazy nvlastně doma nikdy sám nezůstal.
Vím, že je to problém a momentálně jsme ve fázi, kdy ho nechávám samotného v jiné místnosti.