Prosinec 2013

Návštěvnost blogu

31. prosince 2013 v 21:34 | Jana Š |  Návštěvnost
Návštěvnost blogu za celou dobu jeho existence

Návštěvnost blogu
/20122013201420152016
Leden/1231987491333
Únor/63469757980
Březen/822749521150
Duben/562689641084
Květen/15722068661360
Červen/132308837993
Červenec/186720965/
Srpen/723511283/
Září0108366888/
Říjen4763390820/
Listopdad206157442690/
Prosinec214106496762/

Vysvětlivky:
0 = nulová návštěvnost
/ - blog ještě neexistoval (2012) nebo tento měsíc ještě neproběhl (2015)
červeně jsou podtrženy nejvyšší návštěvnosti daného roku

Shrnutí roku 2013

31. prosince 2013 v 20:00 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
Rok se s rokem sešel a jak to tak bývá přinesl dobré i špatné, ostatně jako každý z těch předchozích a nejspíš i ten příští.
Co se dělo v práci, rodině apod., o tom se zmiňovat nechci a nebudu, jelikož tento web je o Crazym a tak se shrnutí bude týkat jeho.

Zdraví
Už minulý rok se zdálo, že jeho zdravotní problémy - zvracení, nadýmání, průjmy - mají společný jmenovatel a to obilí v granulích. Když jsem na konci loňského roku přešla na Hills i/d došlo ke zlepšení (ťuk, ťuk) a v průběhu letošního roku se mi definitvně potvrdilo, že problém dělá obilí. Stačí jedna piškota nebo kousek rohlíku a během pár hodin má co dělat, aby doběhl na plínku.
Takže dávám velký pozor jaké pamlsky dostává a nic s obilím se mu nesmí dostat do tlamičky.
Samozřejmě jsme se přesto nevyhli návštěvě veterináře. Crazy měl 2x psincový kašel, jednou ucpané anální žlázky a jednou reakci po očkování proti boreliose. Ta naštěstí nebyla tak hrozná. Jen mu změnila barvu srsti ze stříbrné na černou v místě vpichu.

Povaha
V letošním roce se Crazy povahově hodně změnil. Zatímco jako štěně na sebe nedal skoro sáhnout, když spal, teď je jeho velmi oblíbenou čiností se jen tak válet a nechat se drbat.
Stejně tak daleko lépe snáší i kartáčování. Nohy a hlavu moc v oblibě nemá, ale záda by si nechal kartáčovat klidně hodinu. Je pravda, že už není tak hravý - v prvním roce se dožadoval hraní dost často. Teď si hrajeme tak 1x denně, za to, ale i hodinu v kuse. Dává přednost spíše výcviku než hrám jako takovým.

Výcvik
S výcvikem to vypadalo tak nějak všelijak. Koncem zimy a začátkem jara jsem ho nechávala chodit jen na stopovačce. Tři týdny na přelomu března a dubna byl vůbec "na zabití". Prostě nebyl schopný poslechnout.
Pak jsme se dostali na cvičák HafBO a Crazy začal chodit i na volno.
Problém byl na agility, kde neustále utíkal z parkuru za fenami, takže to jsme nakonec museli vzdát a skáčeme si jenom doma pro radost.
Na jaře jsme chodili na cvičák, byli jsme dost chválení a vše bylo celkem fajn až do podzimu.
To jsme se zúčastnili akce Sranda výstavy HafBO, kde Crazy totálně propadl. Byla to i moje vina, protože jsem byla dost nervózní. Crazy vůbec nevnímal povely a hnal se za fenkou před námi. Byl to, ale silný impuls k tomu, abych překopala náš tréninkový program.
Po nezdařené výstavě následovala pauza kvůli mé virose, ale jak to bylo možné, vyrazili jsme opět na cvičák.
Ten dopadl katastrofálně, Crazy se vůbec nechytal jenom hysterčil kvůli ostatním psům (chtěl si s nimi jít hrát) a nechtěl poslouchat.
Pak se to, ale najednou zlomilo, na další hodině už byl vnímavější a pak už to šlo jen k lepšímu.
Do toho nám opět vlezlo hárání, někdy na přelomu října a listopadu, což Crazyho opět upoutalo na vodítko.
Teď už si zase trajdá na volno, krásně vnímá (snad jsem to teď nezakřikla) a doufám, že mu to už vydrží.

Akce a výlety
Původně plánované akce Drahelská tlapka jsme se bohužel nezúčastnili, tak snad příští rok. 2x jsme byli na procházce ve Zbuzanech, jednou jsme šli do Zbuzan pěšky až z Řeporyjského náměstí. 2x jsme prolezli centrální park kolem metra Luka, 1x byl se mnou v práci a 2x nebo 3x jsme byli na návštěvě u ségry a Tracy. Na podzim jsme se zúčastnili HafBO sranda výstavy a návštívili jsme dostihy ve Velké Chuchli.
Jen tu zoo jsme letos opět nezvládli.

A tak jen doufám, že příští rok bude přece jen o něco lepší - ne jen v Crazyho případě, ale v případě celé rodiny. A i Vám přeji, ať se Vám v roce 2014 daří a splní se Vám vše co si přejete.


Krásné světlo

31. prosince 2013 v 12:25 | Jana Š |  Procházky
Včera bylo krásné světlo a tak mi to nedalo a vyrazila jsem s Crazym i s foťákem ven.
Nejprve jsme se zastavili na hřišti, kde bylo světlo opravdu luxusní:
Pak jsme obešli novou zástavbu a vyrazili do ulice, kde často potkáváme jednoho jezvčíka. i tentokrát paníčkům utekl. Docela mě pobavila jeho panička, která právě odjížděla s autem. "Utekl nám pes, tak, když ho potkáte, tak si ho chyťte" (Tím myslela Crazyho).
Takže super, jim uteče pes a já si mám svýho chytit :-D Docela mě pobavila.
No každopdáně tenhle jezevec je přátelský, takže se spolu očuchali a dobrých 5 minut vzájemně přeznačkovávali jeden a tentýž keř :-)
Pak jsme se konečně vydali k rybníku. Zdrželi jsme se ještě u zvířátek - mají tam kozy, slepice, ovce a emu - takže jsme přišli o hezké světlo u rybníka. za to tam ale potkali krásnou lněnou teriéřici.
Navíc objevil krtěniště, takže z toho byl taky nadšený :-)
Dnes už asi na velkou procházku nepůjdeme. pomalu, ale jistě to tu začíná práskat a mrzne, takže se projdeme jen po okolí.
každopdáně včera to byla opravdu krásná procházka a v novém roce si ji jistě zopakujeme :-)

Proč (ne)chodit na cvičák

31. prosince 2013 v 11:23 | Jana Š |  Jak to vidím já
Už dlouho jsem nenapsala nějaké zamyšlení. Po posledních pár zážitcích jsem se rozhodla napsat článek na téma:

Proč (ne)chodit na cvičák?

Mám malého psa, cvičák nepotřebuju.
Ve skutečnosti, pokud je to váš první pes, je určitě dobré absolvovat alespoň základní kurz poslušnosti (ať už pro štěňata nebo dospělé). Ono to vypadá, že se podle knížek dá naučit všechno, ale dřív nebo později nastane situace, kdy vám dobrá rada cvičitele hodně pomůže.

Nelíbí se mi styl výuky.
Pokud žijete na malém městě/vesnici a nemáte na výběr, pak je asi opravdu lepší na cvičák nechodit než trápit sebe i psa. Většina cvičáků ovšem nabízí kromě klasického výcviku i výcvik pozitivní motivací a tak se hlavně informujte, než nad docházením na cvičák zlomíte hůl.

Zkazí mi tam psa
Upřímně - stát se to může. Pokud výcvikář vede hodiny tak, že to vašemu psovi nevyhovuje nebo prosazuje názory o kterých víte, že vašemu psovi nesedí pak se poohlédněte po někom jiném. I v rámci jednoho cvičáku najdete výcvikáře, kteří psy cvičí různými metodami.
Zde se můžu zmínit o vlastní zkušenosti ze dvou hodin agility za stejného počasí u dvou různých trenérek.

Je léto, horko a do stínu se dá schovat jen pod stromy na okraji cvičiště.
Crazymu je horko, odběhne si parkur a uteče do stínu. Trenérka číslo jedná dá okamžitý příkaz ať si pro něj dojdu a vezmu ho k ostatním co se se psy pečou na sluníčku. Když se ohradím, že si potřebuje vydechnout ve stínu a k parkuru se vrátíme až budeme na řadě, zní odpověď: Na závodech bude běhat taky na sluníčku.
I když se jí to nelíbí zůstaneme co možná nejvíc pří kraji pakruru, kde je ještě kousek stínu. Přece si neuvařím psa.
Lekce s druhou trenérkou za stejného počasí. Crazy si odběhne pakrur a přichází okamžitý příkaz: Do stínu a dejte mu napít.
Opravdu - na závodech na parkuru stín mít nebudete, ale jakmile odběhnete, tak se můžete zašít pod stromy/slunečník/do stínu nějaké budouvy nebo dáte třeba do přepravky/klece, které zakryjete ručníkem apod. Tak proč by se nemohl schovat do stínu i při tréninku?

Takže ano, může se stát, že špatně vedeným výcvikem pes přijde o chuť pracovat, nebo si pokazí nějaký povel. Ale od toho tu jste vy, abyste zdravým rozumem poznali, zda trenér/výcvikář, ke kterému chodíte opravdu sedí vám i psovi, ví co dělá a pomůže vám, místo toho aby vás srazil ještě níž.

Můžu uvést ještě jeden příklad. Když je mokro, Crazy si sice na povel lehne, ale rychle se zvedá. V takovém počasí ho nemůžu odložit vleže, jen v sedě. Čekala jsem, co na to naše výcvikářka. Při klasickém výcviku by se pes prostě tlakem donutil lehnout a zůstat tam. Při pozitivní motivaci? Prostě bude trénovat odložení v sedě. Je totiž důležité dávát psovi takové povely, které je schopný splnit - a ač to říkám nereda, od teriéra se přece jen nedá očekávat úplně bezmezná poslušnost jako třeba od ovčáckých psů.

Takže pokud se bojíte, že vám psa na cvičáku zkazí, zjistěte si reference na cvičák jako takový i na jednotlivé výcvikáře a navštivte ukázkové nebo seznamovací hodiny. Pokud to jde, kupte si třeba ze začátku jen 2-3 lekce a až se ujistíte, že vám konkrétní cvičitel vyhovuje, přihlaste se do celého kurzu (to vyjde levněji).

Byl jsem na jedné hodině a můj pes stejně neposlouchá
S tímhle názorem jsem se setkala u majitele jedné splašené boxerky, která mi Crazyho podupala, i když si před ní lehl na záda. Od té doby absolutně nesnáší boxery.
V tomhle případě jde, ale samozřejmě pouze u chybu paníčka. Cvičák nevyřeší všechno!Po jedné hodině opravdu nebudete mít psa na myšlenku! A nebudete mít takového psa ani po celém kurzu, pokud se psem cvičíte POUZE na cvičáku! On je totiž cvičák hlavně od toho, aby vám ukázali JAK se psem cvičit. Aby vám vysvětlili co děláte špatně, co dobře a jak to dělat lépe. Pokud se psem cvičíte jen jednou týdně či za čtvrnáct dní na cvičáku, tak nemůžete čekat zázraky. Každý den byste si měli najít alespoń deset minut na procvičení toho co jste se naučili.

Můj pes se mezi ostatními psy nesoustředí a tak nemá smysl chodit na cvičák
Ve skutečnosti má - i když mi to tak občas taky připadá. Crazy je doma při cvičení úplně zlatý, venku, když nejsou široko daleko psy taky. Dokonce pokud jsou poblíž psi co zná, tak se soustředí celkem dobře.
Ale jakmile je s novými psy (ať u nás ve vsi nebo na cvičáku) je hodně náročné ho přimět, aby vnímal mě a ne je.
Ale od toho cvičák je, aby se tam pes naučil pracovat i mezi jinými psy. Pravda, občas mi přijde, že mě z Crazyho klepne pepka, když ostatní cvičí a on ne a ne poslechnout a místo toho kouká po některé fence.
Po nějaké době se, ale chytí a pak je úplně zlatej. Takže hlavní je se při počátečních neúspěších nevzdávat :-)


Napadá Vás ještě nějaký další důvod proč se psem (ne)chodit na cvičák?

Druhé narozeniny

28. prosince 2013 v 17:00 | Jana Š |  Deníček aneb zážitky s jorkšírem
Crazy má dnes druhé narozeniny. Co k tomu říct? Někdy byl "na zabití" jindy zlatíčko - asi jako každý pes.
V druhém roce svého života se mu zdraví zlepšilo a tak mu hlavně přeji ať je jeho zdraví minimálně stejně dobré, jako v roce loňském - ideálně ještě lepší :-)
Crazy dostal jako dáreček "dort" z mletého vepřového masa, ozdobený pamlsky clik-bits Platinum a sušeným kuřecím masem.
Zmizelo to v něm během dvou minut :-)

Crazy čeká, až si bude smět vzít "dortík".
První ochutnání
A už zbývají jen "ozdoby".

PS: Pokud se Vám zdá Crazy na fotkách mokrý, tak nezdá, on je. Dortík dostal hned po tom, co se vykoupal, jelikož po socializační procházce musel rovnou do vany.

Brit Training Tips - Lehni

28. prosince 2013 v 15:00 | Jana Š |  Brit Training Tips
Povel "Lehni" stále dost lidí cvičí tak, že sedícímu psu tlačí na lopatky a pes si pod tlakem lehne.
Jelikož dávám přednost pozitivní motivaci, učila jsem tento cvik jinak.
Dala jsem Crazymu povel "Sedni" a klekla si vedle něho. Pak jsem před ním pomaličku posouvala pamlsek po zemi, aby se pro něj musel natáhnout (a nedosáhl na něj ze sedu) a tak přešel do lehu. Někteří psi to pochopí, jiní ne a pak je třeba si trochu pomoci.
Tím pomocníkem je obojek. Crazy se za pamlskem vydal, místo toho, aby si lehl. Takže jsem ho lehce přidržel za obojek a když zjistil, že za pamlskem nemůže jít, přešel do lehu. Po cca 5-ti opakování už nebylo třeba ho přidržovat.
Zpočátku jsem Crazyho vždy nejdřív poadila a pak teprve dala povel "Lehni". Když už si cvik zažil, začala jsem dávat povel i ze stoje.

Pro velkou část psů je pohodlnější trénovaní odložení v leže než v sedě. Crazy je, ale zářným příkladem toho, že to vždy neplatí. Pokud cvičíme v mokré trávě, prostě ho nepřiměju, aby si lehl. Je ochotný si pouze sednout, i když jindy nemá problém povel "Lehni" splnit tím způsobem, že sebou doslova praští o zem, jen aby povel splnil co nejrychleji.
Proto, pokud máte problém psa naučit povel "Lehni", vždy myslete i na to, na jakém povrchu ho to učíte. Čerstvě ostříhaná tráva bude píchat do bříška. Časem pes musí samozřejmě poslechnout na jakémkoli povrchu, ale pokud teprve začínáte, volte povrch, který mu bude při lehání příjemný, abyste mu cvik neznechutili.

Video Brit

A jak cvičíme my

Poznámka: Jelikož mám psa malého plemene, většinu cviků vždy začínám tak, že vedle něj (před ním) sedím nebo klečím. Až když si cviky zažije, dávám mu je i ze stoje. Cviky, se kterými jsem takhle začínala bylo krom Lehni i Pac, ťap, Veverka, Popros, Sudy apod.

Druhá socializační procházka s výcvikem

28. prosince 2013 v 14:03 | Jana Š |  Socializační procházky HafBO
bylo krásný počasí a my si to užívali.
Dnes jsme se opět zúčastnili socializační procházky. i když se Crazy vůbec nesnažil, nějak mi to ani nevadilo.
Společně s námi tam bylo 6 dalších psů. Easy (australačka) a Abby (Jack russel) od Alči, jakžto necvičící.
Z cvičících to byli Ema (v přihlášených psech má napasáno peruánský naháč, ale srst měla), Bonnie (český strakatý pes), Bella (berňačka) a pes sheltie Nedy.
Nedy přišel později, takže Crazy si ohromně užíval společnost tolika fenek. Když došel Nedy, bylo to horší, protože Crazy pořád lítal za ním a snažil se ho naskakovat, takže pak už jsem ho radši připnula na stopovačku, protože Nedy po něm vyjel. A já se mu tedy nedivím. Alespoň Crazy zase dostal lekci.

Jink jsme trénovali chůzi u nohy (absolutní ignorace), chůze mezi stromy )tam byl skvělý). odložení (taky mu šlo), přivolání (střídavě úspěšné) a taky jsem se mu jednou schovala a našel mě :-)

I když Crazy dost zlobil, počasí vyšlo a byla to krásná procházka :-)

Brit Training Tips - Sedni

27. prosince 2013 v 14:45 | Jana Š |  Brit Training Tips
Povel "Sedni" je asi nejjednoduší povel, který lze psa naučit. Dá se naučit už velmi malé štěně a není pro to třeb mu tlačit zadek, jak se mnohde ještě dnes doporučuje.
Nejjednoduší způsob jak to naučit právě malé štěně je, dát mu nad hlavu nějakou dobrotu (pamlsek, nebo třeba i misku s krmením). Podle temperamentu a zkušeností se zřejmě pokusí nejdřív vyskočit, ale když zjistí, že toto chování nemá žádný účinek, sedne si. V tu chvíli pochválíme a a dáme odměnu (pamlsek, nebo právě tu misku s krmením).
Takto můžeme dávat krmení každý den. Pes se tím naučí také koncentraci a tomu, že pokud něco chce, je daleko výhodnější se uklidnit a sednout si, než se toho dožadovat skákáním, štěkáním a podobně.
Některému psu to dojde rychleji, některému pomaleji, ale nakonec taky :-)
Tohoto využívám třeba, když chce Crazy pustit na balkon, nebo se příliš vehementně dobývá ze dveří, když jdeme ven. Dokud si nesedne prostě neotevřu.
Více v celém článku

Vánoce, Vánoce odcházejí

27. prosince 2013 v 11:24 | Jana Š |  Novinky
Po hodně dlouhé době jsem opět tu.
Před Vánoci to byla dost fuška a na web nebyl čas ani nálada.
Teď už je po návštěvách a vše celkem v klídku. Do práce jdu až druhého, tak mám v plánu zase trochu pohnout s webem.
Především chci pokračovat v Britích trénincích.

Co hezkého jste dostali pod stromeček? U mě to letos bylo hlavně oblečení, pak knížky (PES a Život plný koní), granátová jablíčka :-) (a to nejen jako ovoce, ale i jako svíčka, deodorant a sprchový gel) a samozřejmě jorkšírů. Dostala jsem řetízek s přívěskem jorkšíří hlavičky, svíčku ve tvaru sedícího jorka, téměř stejné velikosti jako je Crazy, tričko s Crazyho fotkou, kasičku s obrázkem jorkšířete a mamča dostala sošku jorka.

Pro fotky klikni na celý článek.